Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

17 sierpnia 2019 r.
9:10

Jarmark Jagielloński. Tradycyjnie piękny koncert re:tradycja [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy

Jarmark Jagielloński dorobił się nie tylko klientów, ale i publiczności. W piątkowy wieczór dziedziniec zamkowy był więcej niż pełny. Inna rzecz, że było kogo oklaskiwać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koncerty re:tradycja to już tak obowiązkowy punkt programu Jarmarku Jagiellońskiego jak jarmarkowa kura. Pomysł na zapraszanie do współpracy artystów ze współczesnej sceny muzycznej oraz muzyków i wokalistów wiejskich występujących w tradycyjnym repertuarze się sprawdził. I to bardzo. re:tradycja, którą usłyszeliśmy pierwszego dnia tegorocznej edycji jarmarku była wręcz na pograniczu muzykoterapii. Wszyscy opuszczali dziedziniec zamkowy w świetnych humorach.

Na początek były oberki i było jazzowo. Adam Bałdych - skrzypce i Krzysztof Dys - fortepian we wspólnym występie z wybitnym skrzypkiem Janem Kmitą i jego kapelą. Kto miał miejsce na krzesełku albo upolował kawałek posadzki i siedział – żałował, że siedzi. Bo jak można siedzieć, kiedy tacy mistrzowie grają do nogi. Czyli do tańca.

Potem zmiana nastroju, klimatu i emocji. Na scenie - Katarzyna Groniec z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody. Z zespołem, który powstał cztery lata wcześniej niż… urodziła się Katarzyna Groniec. Obecnie tworzą go panie Walentyna Klimowicz (ur. 1943), Nina Jawdosiuk (ur. 1942) oraz Barbara Jakimiuk (ur. 1945). Kwartet brzmiał świetnie w podlaskich pieśniach obrzędowych. Kilkaset, a może nawet tysiąc osób, bo chyba tyle się zmieściło na widowni - poznało rohulki i wysnynky, czyli pieśni wiosenne.

Zobaczyć Dorotę Miśkiewicz grającą na oktawce biłgorajskiej (nie mylić ze skrzypcami) – bezcenne. A była okazja w piątkowy wieczór. Dorota i Henryk Miśkiewicz w towarzystwie kapeli wystąpili z Janiną Pydo. I tak to należy przedstawić. Pani Dorota i pan Henryk idealnie weszli w skład zespołu towarzyszącego wokalistce. To był przykład tak świetnej re:tradycji, że prawie owacja na stojąco zatrzęsła dziedzińcem. Na dodatek Dorota Miśkiewicz, która zawsze ma świetny kontakt z publicznością, zaprosiła do wspólnego podśpiewywania. Nastrój był bardzo radosny, więc widownia podśpiewywała w miejscach do tego przeznaczonych i tam, gdzie uważała to za słuszne. Wzbudzając z kolei radość wśród artystów. A jak doszło do bisów, to usłyszeliśmy, że pani Janina Pydo zna sto piosenek i wszystkie nam teraz zaśpiewa. Nikt nie zaprotestował. Niestety, to były tylko żarty Doroty Miśkiewicz.

Finałem spotkanie: Brodka, muzyka tradycyjna Beskidu Żywieckiego, Barbara Biegun i Kapela Ficek/Blachura. Mnóstwo osób rejestrowało efekt tej współpracy, dziesiątki smartfonów w wyciągniętych dłoniach świeciło nad głowami. Ale chyba żaden smartfon nie zarejestrował wystarczająco dobrze niezwykłego połączenia głosów Moniki Brodki i Barbary Biegun. Możliwości wokalne Brodki zna wielu. Ale ten moment kiedy śpiewała Barbara Biegun z Przyłękowa... – Dlaczego to słyszę dopiero teraz? – zapytał ktoś wśród publiczności…

W sobotę na dziedzińcu zamku będą dwa koncerty. O godz. 19.30 Rodopi Ensemble – Ścieżki Dionizosa (Tracja – Azja Mniejsza/Grecja). Zespół wykonuje muzykę unikalnej społeczności greckiej mieszkającej na terenie Tracji, w miejscu na styku muzycznych kultur. Rodopi jest jednym z najdłużej działających zespołów muzycznych w regionie Tracji i od wielu lat bierze udział w wydarzeniach i festiwalach. O godz. 21.00 ‚ndiaz (Francja) Zespół wykonuje tradycyjną muzykę bretońską. Koncert w Lublinie będzie pierwszym występem zespołu w Polsce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia