Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Sahara Zachodnia. Nazwa brzmi co najwyżej jak określenie geograficznego położenia jednej z części pustyni. Ale z dala od pierwszych stron gazet, z dala od jakichkolwiek doniesień medialnych toczy się dramat narodu pozbawionego państwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tropem tym wyruszył polski pisarz i podróżnik Bartek Sabela. Najpierw do Maroka. A potem do Sahary Zachodniej okupowanej przez Maroko. Dziennikarze nie mają tam wstępu, więc autor przedostał się przez granicę udając turystę, który chce zwiedzić miasto po drugiej stronie – Al-Ujun.

Sahara Zachodnia w okresie kolonialnym pozostawała pod kontrolą Hiszpanii. W 1975 roku, kiedy większość narodów Afryki już zdobyła niepodległość, Hiszpania, Maroko i Mauretania dogadały się co do podziału Sahary Zachodniej. Francja i Stany Zjednoczone poparły taką sytuację tylko dlatego, żeby przypadkiem obok socjalistycznej wówczas Algierii nie powstało państwo sympatyzujące z ZSRR. Saharyjczyków nikt o zdanie nie zapytał. Od tamtego czasu bezustannie walczą o niezależność. 

Dziś Al-Ujun, dawna stolica Sahary Zachodniej, to miasto z żołnierzami na rogu każdej większej ulicy, pilnie strzeżone przed zapędami niepodległościowymi miejscowej ludności. Dlatego Sabela docierając do miasta jako turysta, musi się ukrywać. Gdyby odkryto kim jest naprawdę, szybko zostałby wydalony.

Po co Marokańczykom pustynne tereny Sahary Zachodniej? To kraj bogaty w fosforyty. Złoża, które mogły dać Saharyjczykom bogactwo i niezależność stały się ich przekleństwem, bo przyciągnęły zachłannych sąsiadów. Nagle król Maroka odkrył, że Sahara Zachodnia od wieków należała do jego kraju, a przyłączenie do macierzy będzie jedynie powrotem do naturalnego stanu rzeczy. A, że miejscowej ludności nie udało się do tego łatwo przekonać, Marokańczycy musieli wprowadzić rządy silnej ręki. Napisanie antyrządowego hasła na murze wymaga prawdziwej odwagi, bo może się skończyć pobiciem i więzieniem.

Kraj został dosłownie pokrojony na części poprzedzielane wysokim murem. Każdy zna najdłuższy mur na świecie. A kto zna ten drugi w kolejności? Powstał on właśnie tutaj – ma w sumie aż 2750 kilometrów zbudowanych w zaledwie 8 lat! Za tym murem, za granicą swej ojczyzny, znalazło się około 200 tysięcy uchodźców, którzy musieli uciec do Algierii i zamieszkać w obozach-miastach.

Bartek Sabela z reporterskim zacięciem nakreśla historyczne tło konfliktu i walki Saharyjczyków o wolność. Idzie też krok dalej. Punktuje i obnaża słabość międzynarodowego systemu mającego z zasady chronić i pomagać narodom – ONZ. Istnieje wprawdzie mandat nadzorujący to co dzieje się w Saharze Zachodniej, ale nie ma on żadnej mocy prawnej. A próby jej nadania są nieskuteczne, bo blokuje je sprzyjająca Maroku Francja. Smutna konstatacja autora jest taka, że „Sahara Zachodnia z punktu widzenia ONZ jawi się jako biała plama, chyba ostatnia na mapie świata.”

Najważniejszym zadaniem reportera jest przekaz – podanie dalej w świat informacji o tym, co zastane. Ale są momenty, kiedy autor wprost pisze, że zamiast aparatu w dłoni, wolałby w niej trzymać kamień. Tak bezsilny się wydaje w zetknięciu z dramatem Saharyjczyków. Nie chce już dokumentować, tylko aktywniej im pomagać.

Grupa mężczyzn rozwija transparent, przebiera się w czerwone kamizelki. Zaczynają klaskać i wykrzykiwać niepodległościowe hasła. Po kilku minutach na miejscu są policjanci, zaczyna się przepychanka, pałkami rozpędzają zgromadzonych. Wszystko to z ukrycia filmuje kamera niezależnej i podziemnie działającej EquipeMedia Sahara. Na YouTube licznik pokazuje, że przez miesiąc filmik obejrzało zaledwie 721 osób. Rzeczywiście można zwątpić. Sabela pisze: „Kamera jest tutaj jak karabin. Kłopot w tym, że filmów z Sahary Zachodniej nikt nie ogląda.” 

Saharyjczycy się jednak nie poddają. Kolejny krótki filmik. Kilka kobiet stoi na ulicy, krzyczą, mają ze sobą transparenty. Podbiegają policjanci po cywilnemu. Brutalnie odpychają kobiety, które upadają na ziemię, zabierają im transparenty. Koniec manifestacji. Ale tak jest niemal codziennie.

I mimo zwątpienia autora w sens reporterskiej pracy, to dzięki niemu, Sahara Zachodnia nie jest tylko geograficznym określeniem części pustyni.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31