Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

8 maja 2012 r.
13:29
Edytuj ten wpis

Ludmiła Ulicka „Daniel Stein, tłumacz”

0 0 A A
Ludmiła Ulicka „Daniel Stein, tłumacz”<br />
Świat Książki
Ludmiła Ulicka „Daniel Stein, tłumacz”
Świat Książki

Prawie 600 stron poruszających historii ludzkich. 600 stron historii prawdziwych, które przeżywają fikcyjni bohaterowie. Bo nie wszystko można mówić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Piszę i zalewam się łzami. Nie jestem prawdziwą pisarką. Prawdziwi pisarze nie płaczą. Ci żywi ludzie, których widziałam obok żywego Daniela, byli inni. Moi są wymyśleni. Sam Daniel też jest częściowo zmyślony. (…) Byli inni ludzie, których widziałam, ale nie mam prawa dotknąć ich prawdziwego życia. Na takie zwierzenia narratorki Ludmiły Unickiej w liście pisanym do Jeleny Kostiu-kowicz natrafia czytelnik na 502 stronie książki.

Bo wydana właśnie po polsku książka rosyjskiej autorki jest mozaiką, zlepkiem, gobelinem utkanym z listów, ogłoszeń, zapisów rozmów, spotkań, dzienników, prasowych notatek. Dzięki tym paproszkom (od kilku wersowych po kilkudziesięciostronicowe) poznajemy ludzi i wydarzenia, które miały miejsce od czasów hitlerowskiej okupacji po 2005 rok. To nie jest „Gra w klasy” ale można wybrać sobie bohatera i za nim pójść w tekst. Albo pracowicie odszukiwać w nagłówkach rozdziałów dat i układać nagromadzone historie chronologicznie. Ale chyba lepiej się zdać na narratorkę, która uległa urokowi niezwykłego człowieka – Żyda, tłumacza w gestapo, potem partyzanta a na koniec zakonnika karmelitę, który stworzył pod Hajfą chrześcijańską wspólnotę.

Pierwowzorem tytułowego Daniela Steina jest Daniel Oswald Rufeisen (1922-1998). Narratorka pisze w jednym z książkowych listów, że dla niej ta historia zaczyna się w 1992 roku gdy Rufeisen wszedł do jej moskiewskiego domu i zebrani mieli wrażenie, że pod sufitem zatrzymał się piorun kulisty.

Lektura wymaga wysokiej czujności, bo przegląd postaci ich skomplikowane, zwykle tragiczne losy są trudne do śledzenia – przy tak fragmentarycznej strukturze tekstu. Na dodatek mamy do czynienia z historią i polityka dotycząca kilku narodów i kontynentów. Nie da się ukryć, że to wciągająca lektura, nie dająca czytelnikowi oddechu. Nie bez powodu krytycy porównują twórczość Ulickiej do Czechowa, Tołstoja czy Pasternaka. Bo ta autorka ma swoich wielbicieli w gronie fachowców. Ale i zwykłych czytelników. Sprzedaż książek tłumaczonych na 25 języków jest na to dowodem.

Prywatnie znalazłam dla siebie Ulicką z pięć lat temu, gdy do Lublina na Konfrontacje Teatralne przyjechał rosyjski Teatr Satyry na Wasilewskiej z „Rosyjskimi konfiturami” (które w Polsce niedawno reżyserowała Krystyna Janda). Autorkę sztuki reklamowano jako Czechowa w spódnicy, pisarkę, biologa i genetyka z wykształcenia.

W księgarni znalazłam 500 stronicowe tomiszcze – „Przypadki doktora Kukockiego”. Epicki rozmach robił wrażenie. Potem był „Szczerze oddany Szurik”. Teraz na półkę stawiam trzecią książkę. Zdecydowanie najpoważniejszą i dotykającą najboleśniejszych i najintymniejszych problemów bohaterów i w ogóle świata.

Właściwie każda z postaci krążących wokół Daniela Steina, który z Lolkiem Wojtyłą jadał w Watykanie kiełbaskę krakowską mogła by być powodem do napisania osobnej książki.

Na dodatek można się w czasie lektury poddać fali narracji lub śledzić w historycznych opracowaniach (lub dobijać się do Googli) jak to było ze śmiercią Icchaka Rabina, czy w mieście Emsk na Białorusi było getto i Żydzi, którzy z niego uciekli przeżyli dwa lata w puszczy organizując sobie tajną osadę itd., itd.

A wracając do lubelskich Konfrontacji – rok po „Konfiturach” ten sam teatr pokazał prapremierowo spektakl „Daniel Stein, tłumacz”. Bo książkę, którą teraz dostajemy do rąk – Rosjanie znają od 2007 roku.

Także więcej Ulickiej wokół nas niż nam się wydaje.
(agdy)



Pozostałe informacje

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Jest pierwsza kadrowa decyzja nowego prezydenta Zamościa. W środę Rafał Zwolak powołał swojego I zastępcę.

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Saperzy wydobyli w sumie 22 bomb lotniczych w Białej Podlaskiej. Część z nich będzie dzisiaj zniszczona. Ale prace przy ulicy Sidorskiej mają być kontynuowane w piątek.

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze w Zakładach Azotowych. Po powołaniu prezesa, Rada Nadzorcza wyznaczyła też wiceprezesa. Został nim Wojciech Szmyła.

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna