Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

8 maja 2012 r.
13:29
Edytuj ten wpis

Ludmiła Ulicka „Daniel Stein, tłumacz”

Ludmiła Ulicka „Daniel Stein, tłumacz”<br />
Świat Książki
Ludmiła Ulicka „Daniel Stein, tłumacz”
Świat Książki

Prawie 600 stron poruszających historii ludzkich. 600 stron historii prawdziwych, które przeżywają fikcyjni bohaterowie. Bo nie wszystko można mówić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Piszę i zalewam się łzami. Nie jestem prawdziwą pisarką. Prawdziwi pisarze nie płaczą. Ci żywi ludzie, których widziałam obok żywego Daniela, byli inni. Moi są wymyśleni. Sam Daniel też jest częściowo zmyślony. (…) Byli inni ludzie, których widziałam, ale nie mam prawa dotknąć ich prawdziwego życia. Na takie zwierzenia narratorki Ludmiły Unickiej w liście pisanym do Jeleny Kostiu-kowicz natrafia czytelnik na 502 stronie książki.

Bo wydana właśnie po polsku książka rosyjskiej autorki jest mozaiką, zlepkiem, gobelinem utkanym z listów, ogłoszeń, zapisów rozmów, spotkań, dzienników, prasowych notatek. Dzięki tym paproszkom (od kilku wersowych po kilkudziesięciostronicowe) poznajemy ludzi i wydarzenia, które miały miejsce od czasów hitlerowskiej okupacji po 2005 rok. To nie jest „Gra w klasy” ale można wybrać sobie bohatera i za nim pójść w tekst. Albo pracowicie odszukiwać w nagłówkach rozdziałów dat i układać nagromadzone historie chronologicznie. Ale chyba lepiej się zdać na narratorkę, która uległa urokowi niezwykłego człowieka – Żyda, tłumacza w gestapo, potem partyzanta a na koniec zakonnika karmelitę, który stworzył pod Hajfą chrześcijańską wspólnotę.

Pierwowzorem tytułowego Daniela Steina jest Daniel Oswald Rufeisen (1922-1998). Narratorka pisze w jednym z książkowych listów, że dla niej ta historia zaczyna się w 1992 roku gdy Rufeisen wszedł do jej moskiewskiego domu i zebrani mieli wrażenie, że pod sufitem zatrzymał się piorun kulisty.

Lektura wymaga wysokiej czujności, bo przegląd postaci ich skomplikowane, zwykle tragiczne losy są trudne do śledzenia – przy tak fragmentarycznej strukturze tekstu. Na dodatek mamy do czynienia z historią i polityka dotycząca kilku narodów i kontynentów. Nie da się ukryć, że to wciągająca lektura, nie dająca czytelnikowi oddechu. Nie bez powodu krytycy porównują twórczość Ulickiej do Czechowa, Tołstoja czy Pasternaka. Bo ta autorka ma swoich wielbicieli w gronie fachowców. Ale i zwykłych czytelników. Sprzedaż książek tłumaczonych na 25 języków jest na to dowodem.

Prywatnie znalazłam dla siebie Ulicką z pięć lat temu, gdy do Lublina na Konfrontacje Teatralne przyjechał rosyjski Teatr Satyry na Wasilewskiej z „Rosyjskimi konfiturami” (które w Polsce niedawno reżyserowała Krystyna Janda). Autorkę sztuki reklamowano jako Czechowa w spódnicy, pisarkę, biologa i genetyka z wykształcenia.

W księgarni znalazłam 500 stronicowe tomiszcze – „Przypadki doktora Kukockiego”. Epicki rozmach robił wrażenie. Potem był „Szczerze oddany Szurik”. Teraz na półkę stawiam trzecią książkę. Zdecydowanie najpoważniejszą i dotykającą najboleśniejszych i najintymniejszych problemów bohaterów i w ogóle świata.

Właściwie każda z postaci krążących wokół Daniela Steina, który z Lolkiem Wojtyłą jadał w Watykanie kiełbaskę krakowską mogła by być powodem do napisania osobnej książki.

Na dodatek można się w czasie lektury poddać fali narracji lub śledzić w historycznych opracowaniach (lub dobijać się do Googli) jak to było ze śmiercią Icchaka Rabina, czy w mieście Emsk na Białorusi było getto i Żydzi, którzy z niego uciekli przeżyli dwa lata w puszczy organizując sobie tajną osadę itd., itd.

A wracając do lubelskich Konfrontacji – rok po „Konfiturach” ten sam teatr pokazał prapremierowo spektakl „Daniel Stein, tłumacz”. Bo książkę, którą teraz dostajemy do rąk – Rosjanie znają od 2007 roku.

Także więcej Ulickiej wokół nas niż nam się wydaje.
(agdy)



Pozostałe informacje

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu. Kierowca nie miał też uprawnień do kierowania. A samochód, którym pojechał po dziecko, nie miał aktualnego ubezpieczenia OC oraz badania technicznego.

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"

Uzależnienie od smartfonów, rolek i mediów społecznościowych – o tym jest „Ultimatum”, nowy program Adama Van Bendlera. Komik nie ukrywa, że sam również wpadł w sidła algorytmów, a momentem przełomowym była rozmowa z partnerką, która dała mu tytułowe ultimatum: albo telefon, albo związek. O czym jeszcze opowiada w naszym programie (Nie)wyparzona Gęba?

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat
ZDJĘCIA
galeria

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat

21 przedszkoli z całego miasta wzięło udział w drugiej edycji Przeglądu Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka. Sceną zawładnęły dzieci śpiewające po angielsku.

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

A potem poszukiwany listem gończym przykrył się kocem i udawał, że śpi.

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej
16 maja 2025, 18:00

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej

Zofia Kulaszyńska-Couret oraz kobiety tworzące i malujące historię Zamościa – pod takim hasłem odbędzie się w tym roku XVII Zamojska Noc Muzeów. To już w tym tygodniu.

Nowy odcinek drogi w Trzepiecinach
galeria

Bezpiecznie i nowocześnie: Nowe drogi w 11 miejscowościach

Już są przejezdne, ale otwarte oficjalnie będą od środy. W gminie Adamów (powiat zamojski) powstało kilka odcinków nowych dróg.

Od lewej dyrektor dr Marek Paździor oraz jego zastępcy: Anna Kot i Artur Paździor
Puławy

Nowi wicedyrektorzy szpitala dostali podwyżki. Pensje wzrosły ponad dwukrotnie

W marcu informowaliśmy o zmianach organizacyjnych i kadrowych w puławskim SPZOZ. Okazuje się, że w ślad za nimi poszły również zmiany finansowe: nowi wicedyrektorzy otrzymali spore podwyżki.

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice
galeria

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice

Nowoczesny sprzęt jest, wykwalifikowany personel też. Ale nie ma pieniędzy. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiegow Lublinie manifestowali, by nie dopuścić do zamknięcia niedawno utworzonego Oddziału Kardiochirurgii.

Co było w kopercie dla Nawrockiego? Trzaskowski wyjaśnia

Co było w kopercie dla Nawrockiego? Trzaskowski wyjaśnia

W poniedziałek, na zakończenie ostatniej debaty prezydenckiej, Rafał Trzaskowski wręczył Nawrockiemu kopertę, dodając, że „to ostatnia szansa, propozycja, żeby zachować się w sposób uczciwy”, choć nie ujawnił co jest w środku. Zrobił to dzień później.

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

„Lubelska Akademia WSEI w Europejskiej Przestrzeni Edukacyjnej – Tydzień Erasmusa” to pionierskie przedsięwzięcie organizowane przez Lubelską Akademię WSEI oraz OIC POLAND Fundację Akademii WSEI. To jedno z kluczowych wydarzeń, które uświetniają Jubileusz 25-lecia naszej Uczelni.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31