Trochę matematyki i zagadek, dużo klasycznych powieści w wersjach dla dzieci, mity greckie, kryminalne zagadki i opowieść o najbardziej wpływowym architekcie w XX-wiecznej Polsce, czyli nowości wydawnicze do czytania na koniec wakacji.
Charles Dickens: Wielkie nadzieje
Klasyczna powieść Charlesa Dickensa w uproszczonej adaptacji dla dzieci.
Pip to przeciętny chłopak. Nie ma rodziców, mieszka z kłótliwą siostrą i jej mężem. Pewnego razu w Wigilię Bożego Narodzenia spotka na bagnach zbiegłego przestępcę.
Sprawy przybierają jednak dziwniejszy obrót, gdy po pewnym czasie, jakiś tajemniczy nieznajomy zaczyna wydawać na chłopca bardzo dużo pieniędzy.
Anti Saar: Mati i ostatni kawałek ciasta
Ciocia Asta tnie ulubione ciasto Matiego – napoleonkę – na sześć kawałków. Przy stole siedzi pięć osób. Chłopiec szybko liczy, bo jest bardzo dobry z matematyki, że jedna porcja zostanie.
Zamawia najmniejszy kawałek, licząc na dokładkę. Jednak gdy kończy jeść, ulatuje z niego cała odwaga, by o nią poprosić. Wychodzi na chwilę, a gdy wraca, okazuje się, że ostatni kawałek ciasta zniknął...
Martin Kohan: Dwa razy czerwiec
W latach 1976-1983 wojskowa junta zamordowała w Argentynie około trzydziestu tysięcy osób. Książka to próba rozliczenia się z czasami brutalnego reżimu, próba inna niż wszystkie, gdyż nie ma tu łatwego podziału na „katów” i „ofiary” – Martin Kohan w sposób bezlitosny odsłania uwikłanie zwykłych obywateli w mechanizmy systemowego bestialstwa.
Dariusz Rokosz: Czarny Maciek i tunel grozy
Gdy na szkolnej wycieczce – oprócz wyprawy górskim szlakiem, noclegu w renesansowym zamku oraz warsztatów informatycznych –pojawia się prawdziwa Sztuczna Inteligencja, nic już nie może potoczyć się normalnie. Maciek i jego kumple muszą odkryć, co łączy złamany długopis, samochód koloru jajecznicy oraz tajemnicze dziewiętnastowieczne dokumenty.
Jane Austin: Rozważna i romantyczna
Klasyczna książka Jane Austen w adaptacji dla dzieci. Elinor i Marianne Dashwood mają zupełnie inne wyobrażenia na temat miłości. Marianne chce, żeby uczucie ją powaliło, a jej rozważna siostra Elinor zawsze stąpa twardo po ziemi. Po śmierci ojca dziewczęta muszą przeprowadzić się do nowego domu. Czy znajdzie się w nim miejsce na miłość?
Tracey Mayhew: Mroczna czarodziejka
Klasyczne legendy arturiańskie w uproszczonych adaptacjach dla dzieci. Szczęśliwe dzieciństwo Morgany kończy się, gdy Król Uther wypowiada wojnę jej ojcu.
Dziewczynka zostaje wysłana z ukochanego domu do klasztoru, w którym spędza następnych osiem lat. Tam z pomocą tajemniczej Iony odkrywa swe mroczne moce, uczy się też je kontrolować. Do dnia, gdy otrzymuje niespodziewany list.
Stella Tarakson: Złote rękawice Arachne!
Pełne humoru i przygód wprowadzenie do mitów greckich. Tim wraz z Zoe zastanawiają się, jak ożywić kamienny posąg. Gdyby Jason mógł im pomóc. Tymczasem ktoś traktuje ich jak muchy, które trzeba złapać na lep...
Kate Simants: W zamknięciu
Ellie Power sprawia wrażenie zwykłej dziewiętnastolatki, ale to idealne życie to tylko pozory. Spokojna i sympatyczna dziewczyna pod osłoną nocy przemienia się w potwora.
Wpada w furię, staje się agresywna i nieprzewidywalna. Christine, matka Ellie, przez lata zamykała na klucz drzwi od jej sypialni. Pewnego ranka zamek wyłamany jest jednak od środka.
Andres Barba: Małe rączki
W tej niewielkiej książce, gdzie poetyka horroru styka się powieścią psychologiczną, autor znów zajmuje się tematem, który niezmiennie go fascynuje – dziećmi. Opisuje losy dziewczynki, która po śmierci rodziców trafia do domu dziecka, a jej pojawienie się wyzwala w pozostałych wychowankach instynkty, jakich nikt się nie spodziewa.
Greta Drawska: Chichot
Wandzie przeszło przez myśl, że gdyby nie zwłoki w kałuży krwi, ten dom byłby idealny. Designerska rezydencja w środku lasu zasługiwała na coś więcej niż protokół z miejsca zbrodni.
Prokurator Wanda Just i podkomisarz Piotr Dereń muszą zajrzeć w epokę, gdy zasieki z drutu kolczastego pilnie strzegły tajemnic, a za zdradę dostawało się bilet w jedną stronę.
Victoria Hislop: Pewnej sierpniowej nocy
25 sierpnia 1957 roku. Na wyspie Spinalonga zostaje zlikwidowana kolonia trędowatych. Akty przemocy, do których wtedy dochodzi, mają druzgocące konsekwencje. Dla Marii Petrakis i jej siostry Anny tej nocy zatrzymuje się czas. Dwie bliskie sobie rodziny rozdzielą się już na zawsze. A mieszkańcom Plaki zamknięcie kolonii na Spinalondze nieodwracalnie będzie kojarzyło się z tragedią.
Linda Scott: Kapitał kobiet
Autorka, profesorka z Oksfordu, w przystępny sposób pokazuje, że brak ekonomicznej równości między płciami ma swoje wymierne, negatywne skutki.
Przytaczane przez nią dane dobitnie świadczą o tym, że dopuszczenie kobiet do rynku pracy na zasadach równych mężczyznom przekłada się na dobrostan obu grup, a w ekonomicznej perspektywie – na dostatniość krajów i ich gospodarczą stabilność.
Wacław Król: Loty ku zwycięstwu
Odnaleziona po wielu latach relacja dowódcy 3 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego o wyczynach polskich lotników podczas II wojny światowej. „Loty ku zwycięstwu” to porywająca historia bohaterów wojennych i prawdziwych mistrzów sztuki pilotażu, którzy ponad wszystko postawili służbę ojczyźnie.
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes. Nakrapiana przepaska
Klasyczne opowieści detektywistyczne Arthura Conan Doyle’a o Sherlocku Holmesie w uproszczonych adaptacjach dla dzieci. Siostra Helen Stoner, Julia, umiera w tajemniczych okolicznościach. Helen czuje, że czeka ją podobny los.
Czy Holmes i Watson zdołają pomóc przerażonej dziewczynie? Na jaki trop naprowadzi ich informacja o nakrapianej przepasce, o której Julia mówiła tuż przed śmiercią?
Grzegorz Piątek: Niezniszczalny
Biografia Bohdana Pniewskiego, najbardziej wpływowego architekta w Polsce XX wieku – jego doskonałe relacje z władzą (projektował przede wszystkim gmachy publiczne) zaczęły się już w czasach sanacji i – co może wydawać się zaskakujące – pozostały równie dobre w PRL.