Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

30 maja 2010 r.
22:10
Edytuj ten wpis

Miasto Poezji 2010: Poezja zawładnęła Lublinem

0 0 A A

Lubelskie Spotkania Literackie "Miasto Poezji”, Lublin, 24–28.05.10

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Polsce co roku odbywa się kilkanaście ciekawych i znaczących festiwali poetyckich. Niektóre mają duże budżety, liczny sztab organizacyjny i wieloletnią tradycję. Ale żaden nie może równać się oryginalnością i znaczeniem z lubelską imprezą, która bez wielkich gwiazd, pokaźnych finansów i monstrualnego zarządu od trzech lat zamienia w maju Lublin w coś w rodzaju greckiej polis, gdzie poezja jest najważniejszą ze sztuk.

Podczas zakończonych w piątek Lubelskich Spotkań Literackich "Miasto Poezji”, organizowanych przez Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN”, liryką żyło niemal całe miasto. Klasyczne imprezy poetyckie w rodzaju wieczorków literackich w kawiarniach artystycznych czy slamów w klubach były w mniejszości. Ton nadawały niekonwencjonalne działania w przestrzeni miejskiej, w instytucjach niekojarzących się ze sztuką i w prywatnych mieszkaniach.

Przez pięć dni od samego rana festiwal był obecny w śródmiejskim plenerze w żywy sposób dzięki śniadaniom poetyckim pt. "Poezja w papilotach”, czyli czytaniu poezji przy herbacie i kakao. Na poezję można było się też natknąć wsiadając w godz. 8–18 do "Trolejbusu poezji”, który kursował na linii nr 158.

Koło południa, co dzień w innym miejscu – na placu Litewskim, na placu Zamkowym, na placu Łokietka, przed Centrum Handlowo-Rozrywkowym "Lublin Plaza”, w okolicy Sezamu i Ogrodu Saskiego – odbywały się spotkania z poetami, happeningi i prezentacje liryki.

Już pierwszego dnia wczesnym popołudniem, w wyniku akcji "Tatuowanie miasta”, wiersze pojawiły się również na miejskich chodnikach. Liryka pyszniła się także w różnych miejscach śródmieścia z chorągiewek, minibanerów i tabliczek.

W ramach cyklu "Świadectwa” poeci i miłośnicy poezji dali w szkołach wyjątkowe lekcje, w czasie których opowiadali uczniom, dlaczego warto czytać poezję i książki. W szpitalu, ośrodku szkolno-wychowawczym i domach pomocy społecznej działała "Poezjoterapia”.

Najbardziej niezwykłe były jednak "Mieszkania poezji”. Kilkadziesiąt mieszkań w różnych dzielnicach Lublina zamieniło się na kilka godzin w poetyckie salony, stając się scenami festiwalowymi. Gospodarze dzielili się z gośćmi swoimi fascynacjami poetyckimi, prezentowali liryków, prowadzili rozmowy o poezji.

Koordynator festiwalu Adam Marczuk w swoim mieszkaniu (ul. Hetmańska 14/38) zaprezentował zaproszonym poezję napisaną przez swojego ojca. Andrzej Rusin zaprosił gości do mieszkania (ul. Kawaleryjska 2/46) na spotkanie z Mariuszem Siewko, poetą z Radawczyka. U Pawła Laufra (ul. Krakowskie Przedmieście 59/3A) miało się odbyć spotkanie z warszawskim lirykiem Leszkiem Szarugą. Poeta nie dojechał, ale jego twórczość była czytana i omawiana.

Ciekawym dodatkiem do głównego nurtu festiwalu były wieczorne koncerty zespołów wykonujących piosenki literackie. W klubie Czarna Owca wystąpiły Ballady i Romanse i Kawałek Kulki. W Wojewódzkim Ośrodku Kultury zaprezentowały się Pustki. W Chatce Żaka koncert dali Jurij Andruchowycz i Karbido.

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31