W piątek do Lublina swój spektakl przywożą młodzi ludzie z Krasnegostawu. „Droga do kosmosu wiedzie przez Gawryłowa” to po pierwsze laureat tegorocznych „Zwierciadeł” a po drugie wydarzenie z pogranicza teatru, dokumentu, historii lokalnej i pracy badawczej.
Od sierpnia do grudnia zeszłego roku pracowaliśmy z grupą nastolatków tworząc wspólnie spektakl. Na przykład mieli zajęcia z archeologiem, etnografem. Poznawali ich metody, uczyli się zbierać materiał ale też krytycznie patrzeć na historię. Tak wyposażeni poszli rozmawiać z ludźmi, by zrealizować wybrany wspólnie temat. Instruktorzy myśleli o czymś związanym z legendami, dawnymi obrzędami, wiarą na wsi. Szukaliśmy też lokalnej historii. Młodych ludzi interesował motyw UB, bo słyszeli o tych wątkach historii i bardzo ich pociągał PRL. My uważaliśmy, że to zbyt bliska historia, sugerowaliśmy coś bardziej odległego. Były nawet rozmowy o Chopinie i o Fredrze. Aż pojawiła się postać Leonida Gawryłowa. Nikt z młodych o nim nie słyszał, kiedy zapytali kogokolwiek starszego – każdy Gawryłowa znał. Nie mogli uwierzyć, że ktoś taki żył w Krasnymstawie – wspomina Izabella Gawęcka, która koordynowała wydarzenie.
Okazało się, że postać przedwojennego felczera, zielarza i uzdrowiciela, który urodził się w 1901 roku w Petersburgu łączy w sobie wszystkie interesujące aspekty teatralnego projektu. Od czasów PRL, przez lokalna historię po magię i metafizykę.
Gawryłow po wybuchu rewolucji w Rosji w 1917 roku został siłą wcielony do armii bolszewickiej. Dotarł z nią pod Zamość, a następnie osiedlił się w Krasnymstawie. Ma w mieście swoją ulicę, jest postacią historyczną. Choć lektura opowieści o nim skłania ku konkluzji, że to miejska legenda a nie żywy człowiek. Bo, kto osiedla się w jakimś miejscu z uwagi na ryby w herbie?
Spektakl powstał z relacji jakie zebrali młodzi ludzie przekonując się przy okazji, że przynoszą opowieści, które się wykluczają. – Zobaczyli jak pamięć jest zawodna, że potrzebna jest krytyczna ocena wspomnień. Musieli się tego nauczyć – dodaje Gawęcka. Tekst sceniczny zawiera także rozmowy z młodymi aktorami.
Premiera w Krasnymstawie była 27 grudnia. Spektakl został uznany za odważny. Podczas tegorocznych „Zwierciadeł” w II LO w Lublinie zgarnął główną nagrodę. Jurorzy ja przyznali za wykorzystanie lokalnej tradycji okolic Krasnegostawu do teatralnej rozmowy o problemach współczesnej Polski.
Dziś (piątek) w Bramie Grodzkiej w Lublinie o godz. 19 „Droga do kosmosu wiedzie przez Gawryłowa” w reżyserii Iwony Koneckiej. Obsada: Julia Łusiak, Przemysław Mrowiński, Alicja Kulczyńska, Olaf Staszak, Julia Wojewoda, Adrianna Dras, Zosia Kędra, Wiktoria Stasieczek, Wiktoria Siembiga, Julia Błaziak, Krystian Mojski. Wstęp wolny.