Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

11 października 2008 r.
13:04
Edytuj ten wpis

Sobota na Konfrontacjach Teatralnych

Skrzypek, Żyd, który został księdzem, gangster Pyton i Nasza klasa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prawdopodobnie najlepszy dzień na XIII Międzynarodowym Festiwalu "Konfrontacje Teatralne”. Znakomity Tadeusz Słobodzianek, teatralne gwiazdy na scenie i kontrowersyjna sztuka o Żydzie, który został księdzem.
Choć na spektakle biletów już prawie nie ma, to warto czekać przed wejściem. Zawsze kilka wolnych miejsc jest.

Maestro, Teatr Osterwy, godz. 16

To historia żydowskiego skrzypka, który w stanie wojennym przyjeżdża do Polski. Na scenie oglądamy kolację wydaną na jego cześć. Bohater spektaklu uciekł do Ameryki, ale jego żona zginęła w Powstaniu Warszawskim.

- Skrzypek został postawiony przed wyborem tragicznym - uratował siebie, ale stracił ukochaną. Ból i winę będzie nosił przez całe życie. W naszym przedstawieniu nie chcemy oceniać postawy Orlanda, tylko stworzyć portret człowieka, któremu spadła maska - mówi reżyserka spektaklu.

Daniel Stein - tłumacz, Chatka Żaka, godz. 18

Jedno z najciekawszych przedstawień na Konfrontacjach Teatralnych, w którym akcja toczy się jak w rosyjskiej ruletce. To niewiarygodna historia Żyda, Oswalda Rufeseina, urodzonego pod Oświęcimiem. Oswald zostaje księdzem, potem karmelitą, który w klasztorze odprawia katolicką mszę po hebrajsku.

Do jego wspólnoty trafiają Polacy, Arabowie, nawróceni. Kontrowersyjny brat podważa dogmat o Trójcy Świętej, w Rzymie spotyka ks. Stanisława Dziwisza, od którego dostaje zaproszenie do Jana Pawła II na kolację połączoną z teologiczną dysputą.

Brat Daniel spotka w Rzymie także kardynała Josepha Ratzingera.
Zbuntowany karmelita coraz ostrzej krytykuje instytucję Kościoła, dostaje zakaz odprawiania mszy św. Zanim list z zakazem do niego dotrze, brat przypadkowo ginie w wypadku samochodowym.
Zobaczcie spektakl Teatru Satyry na Wasilewskiej z Rosji koniecznie!

Przylgnięcie, ArtStudio, Chatka Żaka, godz. 20.45

Spektakl wyreżyserowany przez Aldonę Figurę, znanej z kontrowersyjnego spektaklu "Monologi waginy” w Teatrze Wybrzeże. Autor, Piotr Rowicki napisał sztukę po warsztatach "Sztuka dialogu” w Nasutowie. Brali w nich udział Anna Bikont, J. T. Gross, ks. Jakub Waszkinel-Weksler.

"Przylgnięcie” rozgrywa się gdzieś w powiatowej Polsce. Gangster Pyton chce założyć legalny interes na nielegalnie zdobytej działce. Chce się też ożenić. Na chwilę przed ślubem zapłacze głosem małej dziewczynki. Okazuje się, że do Pytona przylgnął dybuk, duch zmarłej. Panna młoda postanawia ze współpracownikami bandyty załatwić dybuka.
Zobaczcie koniecznie.

Nasza klasa, Teatr Osterwy, 22.30

Sztuka Tadeusza Słobodzianka o polskich i żydowskich uczniach szkoły powszechnej. Pokazuje ich trudne losy w II RP, w czasie obu okupacji, PRL i w III RP. To trudny i bolesny spektakl o ludziach dopuszczających się makabrycznych czynów.

- Trzeba zmierzyć się z tą traumą. Wierzę, że uda się ta traumę przezwyciężyć dzięki teatrowi, dzięki znanym i wybitnym aktorom. Jak w hamletowskiej "Pułapce na myszy" - mówi Tadeusz Słobodzianek.
Dla konserów.

Dodatkowy spektakl Daniel Stein - tłumacz, Chatka Żaka, godz. 22.15

Wiadomość z ostatniej chwili.
Janusz Opryński, dyrektor festiwalu: Ze względu na konieczność przebudowy widown i ograniczenia tym samym ilości miejsc na sali bardzo prosimy o rozważenie możliwości obejrzenia spektaklu Teatru Satyry na Wasiliewskiej „Daniel Stein - tłumacz” o późniejszej godzinie.
W tym celu należy zgłosić się do kasy CK, by wymienić bilet lub zaproszenie.
Dodatkowy spektakl dla posiadaczy biletów i zaproszeń zacznie się godz. 22.15 w
ACK „Chatka Żaka”.

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Kalendarz
lipiec 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31