Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

27 listopada 2019 r.
19:18

Co jedzą uczniowie z Lublina? Rusza wielka akcja w 38 szkołach podstawowych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
23 7 A A

Najmłodsi uczniowie 38 miejskich podstawówek przejdą badania pod kątem chorób związanych ze złym odżywianiem, a ich rodzice dostaną potem zestaw zaleceń. Dzieciom wpajane mają być właściwe nawyki żywieniowe, a dorośli dowiedzą się, czego powinni unikać na zakupach. Akcję opłaci samorząd Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Do końca grudnia będziemy badać dzieci w trzecich klasach – mówi Agnieszka Skowrońska z fundacji Medicover, która na zlecenie władz miasta prowadzi w 38 szkołach akcję „Jedz z głową”. Badania, do których konieczna jest zgoda rodziców, będą obejmować pomiar ciśnienia krwi, masy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej oraz ocenę sprawności krążeniowo-oddechowej. – Po przeprowadzonych badaniach każdy z rodziców otrzyma informację w zamkniętej kopercie – podkreśla Skowrońska. Rodzice dostaną nie tylko wyniki, ale też pierwsze zalecenia. – Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.

Dzieci okrągleją

Z ostatnich badań prowadzonych w Lublinie wynika, że nadwaga i otyłość dotyczą już prawie 30 proc. uczniów w czwartych klasach podstawówek. Z tego powodu, jak przekonują władze miasta, walka o prawidłowe nawyki musi się zaczynać już na samym początku szkolnej edukacji. – Żeby od najmłodszych lat przestrzegać zasad zdrowego żywienia i mówić co jest zdrowe – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych. Na program „Jedz z głową” władze miasta zamierzają wydać w ciągu trzech lat ponad 650 tys. zł.

Nie tylko badania

– Od stycznia rozpoczniemy warsztaty edukacyjne dla dzieciaków – zapowiada Skowrońska. Zajęcia mają być prowadzone w pierwszych, drugich oraz trzecich klasach. Do szkół przyjdą dietetycy, którzy będą przekonywać, że słodycze niekoniecznie są najlepsze na świecie i że warto sięgać również po owoce.

To właśnie nieprawidłowe nawyki żywieniowe są główną przyczyną nadwagi i otyłości u najmłodszych. Z kolei otyłość może być powodem wielu problemów ze zdrowiem, zarówno w późniejszym dzieciństwie, jak też w dorosłym życiu.

Nie tylko dzieci

– Cieszę się, że w tym programie myśli się też o rodzicach – podkreśla Dorota Fornalska, wicedyrektor zespołu szkół przy Rzeckiego, gdzie działa podstawówka nr 22. Rodzice jej najmłodszych uczniów dowiedzą się tego, jak przekonać dziecko, by wchłaniało mniej słodyczy. Poznają także reklamowe sztuczki nakłaniające dzieci do wyboru niezdrowych produktów. Dorośli mają dostać również informacje o tym, na co powinni zwracać uwagę czytając etykiety ze składem żywności. Na warsztatach mają się dowiedzieć także tego, jak zachęcić dzieci do ruchu, gdy sami są zmęczeni po pracy.

Takie same warsztaty mają być dostępne dla rodziców uczniów każdej z 38 szkół biorących udział w programie. W planie są nie tylko spotkania w budynkach szkół, ale też warsztaty dostępne przez internet dla tych, którym trudno znaleźć czas.

Kuchnie pod lupą

Opłaceni przez miasto dietetycy mają zajrzeć nawet do szkolnych kuchni, gdzie będą pomagać we właściwym komponowaniu jadłospisów. – Chcemy pokazać jak fajne i zdrowe rzeczy można przyrządzić wykorzystując ten sprzęt, który jest – dodaje Skowrońska. Szkolenia, także w formie praktycznych warsztatów będą przeznaczone nie tylko dla kucharek i kucharzy stojących przy kotłach, ale też dla osób, które odpowiadają za zakupy żywnościowe dla szkół.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Marzysz o wymarzonym wypoczynku, który połączy relaksujący pobyt w otoczeniu przyrody z niezapomnianymi wrażeniami dla całej rodziny? Odpowiedzią na Twoje pragnienia jest niezwykłe miasto Giżycko na Mazurach. Aby przeżyć niepowtarzalne chwile w tym malowniczym regionie, zarezerwuj nocleg w jednym z najlepiej ocenianych hoteli - St. Bruno.

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj na jednej z dzielnic Lublina. Mężczyzna spacerował po dachu budynku i groził że targnie się na własne życie.

Wideodomofon w domu – przekonaj się, dlaczego warto go mieć!

Wideodomofon w domu – przekonaj się, dlaczego warto go mieć!

Wszyscy pragną czuć się bezpiecznie w czterech ścianach swojego domu czy mieszkania. Nic więc dziwnego, że wiele osób inwestuje w dodatkowe zabezpieczenia swoich posesji. Wśród najczęściej stosowanych urządzeń, prawdziwy prym wiedzie wideodomofon.

Naturalne sposoby na to, by zachować stan swojej jamy ustnej w znakomitej formie!

Naturalne sposoby na to, by zachować stan swojej jamy ustnej w znakomitej formie!

Uśmiech stanowi wizytówkę niemal każdego człowieka. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie wyrażać emocje takie jak radość czy szczęście. Co więcej, zdrowy uśmiech uznawany jest za naprawdę atrakcyjny element ludzkiego wyglądu.

Noga z gazu. Policjanci będą sprawdzać prędkość na drogach

Noga z gazu. Policjanci będą sprawdzać prędkość na drogach

Z okazji Europejskiego Dnia Kontroli Prędkości, policjanci z lubelskiej drogówki będą zwracać szczególną uwagę na kierowców, którzy mają tzw. „ciężką nogę” i szaleją za kierownicą.

Wieczór z muzyką Led Zeppelin w Zgrzycie
19 kwietnia 2024, 20:00

Wieczór z muzyką Led Zeppelin w Zgrzycie

W piątek (19 kwietnia) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt odbędzie się koncert zespołu Zeppelinians, który jest obecnie uznawany za jeden z najlepszych cover bandów Led Zeppelin w Europie.

Przełomowy moment budowy mostu. Rusza montaż ogromnych belek pod przęsła
galeria

Przełomowy moment budowy mostu. Rusza montaż ogromnych belek pod przęsła

Budowa mostu w Białej Podlaskiej wkracza na kluczowy etap. Rozpoczyna się montaż belek o łącznej masie setek ton.

Nie zauważyła znaku STOP i doprowadziła do wypadku

Nie zauważyła znaku STOP i doprowadziła do wypadku

Nieustąpienie pierwszeństwa było przyczyną groźnie wyglądającego wypadku w powiecie tomaszowskim. W wyniku zderzenia do szpitala trafiły 3 osoby.

Czy w Zamościu będzie zmiana prezydenta?
Dzień Wschodzi
film

Czy w Zamościu będzie zmiana prezydenta?

Pasjonujący pojedynek wyborczy w Zamościu. Mieszkańcy stają przed decyzją — czy prezydent Andrzej Wnuk zdobędzie kolejną kadencję? Znalazł się w mało komfortowej sytuacji po pierwszej turze wyborów, gdzie uzyskał niewiele ponad 26% głosów, przegrywając z głównym rywalem, który zdobył ponad 39%.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium