Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 maja 2025 r.
15:30

Co nowego na uczelniach? Sprawdzamy kierunki i terminy rekrutacji

Autor: Zdjęcie autora KaNa
(fot. Policja)

W Lublinie i sąsiednich miastach trwa sezon rekrutacyjny. Lokalne uczelnie prezentują nowe kierunki, rozwijają infrastrukturę i walczą o kandydatów. Oto najważniejsze informacje o ofercie uniwersytetów na rok akademicki 2025/2026

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS)

UMCS oferuje blisko 100 kierunków, w tym 12 w języku angielskim. Wśród nowości znalazły się m.in.: archiwistyka i elektroniczne zarządzanie dokumentacją, turystyka i marketing, doradztwo podatkowe, a także nauczanie języka polskiego jako obcego. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się klasyki: psychologia, prawo, lingwistyka stosowana, anglistyka, czy zarządzanie.

Zaskoczeniem może być wysoka pozycja kierunków artystycznych — malarstwo oraz jazz i muzyka estradowa znalazły się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków.

Internetowa rejestracja kandydatów potrwa do 10 lipca.

Politechnika Lubelska

Rekrutacja na Politechnice wystartowała 13 maja i potrwa do 10 lipca. Do dyspozycji kandydatów jest 2100 miejsc na 29 kierunkach I stopnia. Najpopularniejsze to: informatyka, budownictwo, mechatronika, zarządzanie, a także nowoczesne kierunki jak inżynieria danych czy multimedia.

W tym roku, zdaniem Politechniki, prawdziwym hitem mogą okazać się trzy nowe kierunki, nad wprowadzeniem których uczelnia właśnie pracuje. Będzie to informatyka techniczna oraz cyberbezpieczeństwo na Wydziale Matematyki i Informatyki Technicznej oraz wzornictwo przemysłowe – kierunek międzyuczelniany na Wydziale Mechanicznym przy współpracy Wydziału Artystycznego UMSC i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Ten ostatni, dosyć interdyscyplinarny, odpowiada na nowe potrzeby rynku pracy.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Rekrutacja rozpoczęła się 5 maja. Największą popularnością cieszą się tu kierunki takie jak: weterynaria, dietetyka, geodezja i kartografia, hipologia, analityka weterynaryjna czy biokosmetologia. Nowością są studia II stopnia z geodezji oraz kierunki informatyczne: bioinformatyka w biogospodarce i informatyka przemysłowa.

– Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie to uczelnia z bogatymi tradycjami oraz wysokimi standardami edukacyjnymi. Oferujemy nowoczesne zaplecze dydaktyczne, możliwość odbywania praktyk zawodowych w renomowanych firmach i instytucjach, a także akademiki i szeroką ofertę stypendialną. Stawiamy na kształcenie praktyczne na przyszłościowych kierunkach, co zapewnia naszym absolwentom wysoką konkurencyjność na rynku pracy. Misją naszego Uniwersytetu jest rozwój nauki służący gospodarce i społeczeństwu, dlatego w ostatnim czasie poszerzyliśmy naszą ofertę o dwa kierunki studiów związane z informatyką: informatykę przemysłową oraz bioinformatykę w biogospodarce – opowiada Agnieszka Wasilak, kierownik Działu Rekrutacji i Promocji.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

– Studia u nas to nie tylko teoria  to przede wszystkim praktyczne umiejętności. Zaawansowane programy nauczania dostosowane do dynamicznie zmieniającego się świata, doświadczona kadra naukowa z praktyką kliniczną, nowoczesna baza akademicka i wysokiej klasy sprzęt, laboratoria i sale wykładowe – to wszystko zapewnia odpowiednie warunki do efektywnej nauki. Zajęcia w szpitalach i bezpośredni kontakt z pacjentami pozwalają naszym studentom zdobywać doświadczenie już od pierwszych lat studiów. Efekt? Doskonale przygotowani specjaliści, którzy bez problemu odnajdą się na wymagającym rynku pracy – przekonują władze Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Uczelnia medyczna od lat przyciąga wielu kandydatów. Największą popularnością do tej pory cieszyły się kierunki: lekarsko-dentystyczny (14 kandydatów na miejsce), psychologia, fizjoterapia, elektrokardiologia i biomedycyna.

W 2025 r. pojawią się dwie nowości: zarządzanie w ochronie zdrowia (I stopień) i ratownictwo medyczne (II stopień). Rejestracja ruszyła 2 czerwca i potrwa maksymalnie do 7 października.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL)

Wśród popularnych kierunków Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jest psychologia, kryminologia, pielęgniarstwo oraz kierunek lekarski (14 osób na miejsce w minionym roku). KUL oferuje w sumie 60 kierunków studiów I stopnia oraz rozbudowaną ofertę w języku angielskim, m.in.: Biotechnology, Journalism, Applied Anthropology i Management.

Co wyróżnia KUL? 

Ponad stuletnia tradycja i otwartość na cywilizacyjne i naukowe wyzwania współczesności. Tak jak inne uczelnie katolickie słynie z wysokiego poziomu nauczania, cieszy się dużym prestiżem, a jego studentem może zostać każdy ambitny człowiek, niezależnie od pochodzenia czy religii – przekonuje uczelnia.

Rekrutacja wystartowała 5 maja i potrwa do 11 lipca. Również w lipcu poznamy wyniki rekrutacji I tury.

Akademia Zamojska

AZ posiada w swojej ofercie jednolite, 5-letnie studia magisterskie na kierunkach prawo oraz fizjoterapia. Ponadto Akademia proponuje podjęcie 3-letnich studiów licencjackich (I stopnia) na kierunkach:

  • bezpieczeństwo narodowe filologia angielska  finanse i rachunkowość  informatyka  pedagogika  pielęgniarstwo  położnictwo  ratownictwo medyczne  rynek sztuki i zarządzanie w kulturze  turystyka i rekreacja. Tych, którzy wolą kierunki techniczne uczelnia zachęca do podjęcia 3,5-letnich studiów inżynierskich na kierunkach logistyka oraz mechanika i budowa maszyn. Akademia w swojej ofercie posiada również studia magisterskie (II stopnia) na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, pedagogika, pielęgniarstwo, położnictwo.

– Zajęcia w Akademii prowadzą eksperci i profesjonaliści w swoich dziedzinach. Odbywają się one w bogato wyposażonych laboratoriach. Dla przykładu studenci logistyki oraz mechaniki i budowy maszyn mają do dyspozycji Centrum Badan i Transferu Technologii AZ, wyposażone w maszyny takie jak: obrabiarki sterowane numerycznie, w tym frezarka pięcioosiowa, a także wycinarka wodna i plazmowa, sprzęt do diagnostyki samochodowej. Z kolei studenci pielęgniarstwa i położnictwa odbywają zajęcia w nowoczesnych laboratoriach symulacyjnych, odzwierciedlających warunki rzeczywiste szpitali, jakie znajdują się w Centrum Symulacji Medycznych – przekonuje Daniel Czubara z Działu Rekrutacji i Promocji.

Rekrutacja na uczelni potrwa do 13 lipca.

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie to uczelnia publiczna, która od 24 lat kształci młodych ludzi z całej Polski i zagranicy.

PANS w Chełmie dysponuje nowoczesnymi laboratoriami, w tym Centrum Studiów Inżynierskich oraz Centrum Symulacji Medycznej, które stanowią doskonałą przestrzeń do zdobywania umiejętności praktycznych w naukach inżynieryjnych i medycznych. Do dyspozycji studentów są także Akademicki Port Lotniczy oraz Akademickie Centrum Współpracy Transgranicznej.

Zainteresowani studiami inżynierskimi mogą wybierać z kierunków takich jak: Rolnictwo, Dietetyka i żywienie zbiorowe, Mechanika i budowa maszyn (tu m.in. mechanika lotnicza i inżynieria lotnicza – w tym pilotaż samolotowy, pilotaż śmigłowcowy oraz dyspozytor lotniczy), Budownictwo i Elektrotechnika.

Rekrutacja na uczelni potrwa do 17 lipca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Courtney Ramey w czwartej kwarcie zdobył 11 ze swoich 16 punktów

Krok w stronę finału. PGE Start Lublin łatwo wygrał z Treflem w Sopocie

Niesamowitą metamorfozę w niecały tydzień przeszli koszykarze PGE Startu. Lublinianie sześć dni temu przegrali w Słupsku różnicą 32 punktów. Mimo to szybko się pozbierali i najpierw wyeliminowali w ćwierćfinale Czarnych. W środę drużyna Wojciecha Kamińskiego rozpoczęła rywalizację w półfinale i to jak rozpoczęła. Goście pokonali na wyjeździe Trefla Sopot aż 100:81.

Samuel Mraz w środę został zaprezentowany jako nowy zawodnik Servette FC

Motor Lublin stracił napastnika. Samuel Mraz oficjalnie w nowym klubie

Zgodnie z medialnymi doniesieniami Samuel Mraz pożegnał się z Motorem Lublin. W środowy wieczór 28-letni napastnik został zaprezentowany jako nowy nabytek szwajcarskiego klubu Servette FC.

Łada zrewanżowała się Startowi za pucharową porażkę sprzed roku

Łada 1945 Biłgoraj w finale Pucharu Polski

Kibice w Biłgoraju bardzo długo musieli czekać w środę na gola swoich pupili. Łada 1945 aż do... 115 minuty remisowała bezbramkowo w półfinale wojewódzkiego Pucharu Polski ze Startem Krasnystaw. Tuż przed rzutami karnymi podopieczni Marcina Zająca przechylili jednak szalę na swoją stronę.

Rekord. 695 886 polskich obywateli zarejestrowało się za granicą na II turę

Rekord. 695 886 polskich obywateli zarejestrowało się za granicą na II turę

Najwięcej w Nottingham w Wielkiej Brytanii: 3685. Bardzo dużo rejestracji zanotowano w Norwegii, Niemczech, Holandii i Belgii. Ale też na Majorce czy w Hurghadzie. Na I turę wyborów prezydenckich zarejestrowało się za granicą ponad 509 tys. obywateli polskich.

Prawomocny wyrok za śmiertelne potrącenie dwóch osób na stacji paliw

Prawomocny wyrok za śmiertelne potrącenie dwóch osób na stacji paliw

Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał w środę wyrok 6,5 roku więzienia dla 42-letniego Patryka P. za śmiertelne potrącenie dwóch osób na stacji paliw w Biszczy. Prokuratura domagała się, aby odpowiadał za podwójne zabójstwo.

Dziennikarska jakość i pasja nagrodzone. Oto zwycięzcy AKLAUDÓW

Dziennikarska jakość i pasja nagrodzone. Oto zwycięzcy AKLAUDÓW

Akademicki Laur Dziennikarski (AKLAUD) to nagroda, która od 11 lat łączy środowisko medialne i naukowe. Jury konkursu podkreśla niezwykły potencjał młodych dziennikarzy, którzy stawiają na rzetelne i jakościowe dziennikarstwo.

Sławomir Mentzen

Trzaskowski czy Nawrocki? Mentzen o poparciu w II turze

Sławomir Mentzen w pierwszej turze zajął trzecie miejsce z 14,81 proc. poparciem. Potem spotkał się z oboma kandydatami, z jednym wypił piwo, a teraz zwrócił się do swoich wyborców.

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Już w najbliższy piątek, Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – wystąpi na żywo w Centrum Kultury wraz z New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

Wypadek w Świdniku: dwie osoby ranne w zderzeniu dwóch aut osobowych

Wypadek w Świdniku: dwie osoby ranne w zderzeniu dwóch aut osobowych

Środa, 28 maja: o godzinie 17.45 zderzyły się dwa samochody osobowe na S12 w Świdniku. W tej chwili policja zabezpiecza miejsce zdarzenia. Jeden pas ruchu jest zablokowany.

Pikieta w Lublinie

Petycja, postulaty i podwyżki. Pikieta pracowników PGE Dystrybucja

Około 500 pracowników PGE Dystrybucja pikietowało w środę przed siedzibą firmy w Lublinie przy ulicy Garbarskiej. Po pikiecie PGE Dystrybucja wydała oświadczenie.

Michał Żak & Synnøve Plassen zagraja w czwartek, 29 maja, o godzinie 18

Czas na muzyczne eksperymenty. Rozpoczyna się festiwal KODY 2025

Od teraz do 1 czerwca Lublin jest miastem muzycznych eksperymentów. Rozpoczyna się 17. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY.

Uderzył w słup, a jego volkswagen utknął na torach

Uderzył w słup, a jego volkswagen utknął na torach

Na trasie Dęblin-Warszawa trzeba było wstrzymać ruch pociągów. Na szczęscie nikomu nic się nie stało.

Wizualizacja trenu potocznie nazywanego Arkady

Jest umowa. Kiedy ma ruszyć budowa na placu po Arkadach w Lublinie?

Najpóźniej 31 lipca 2027 ma ruszyć budowa na placu po Arkadach w Lublinie. Ten dokładny termin określa podpisana dziś umowa pomiędzy lubelskim Ratuszem a Spółką Arkady. Tym samym dobiega końca najdłuższy lubelski serial inwestycyjny.

Ścianki szczelinowe, berlińskie i pale CFA – nowoczesne technologie w geoinżynierii

Ścianki szczelinowe, berlińskie i pale CFA – nowoczesne technologie w geoinżynierii

Współczesne budownictwo to nie tylko efektowne bryły i nowoczesne elewacje. To także – a może przede wszystkim – solidne fundamenty i przemyślane zabezpieczenia, które pozwalają na bezpieczne i trwałe realizowanie inwestycji. Dziś przyjrzymy się trzem technologiom, które mają ogromne znaczenie w geoinżynierii: ściankom szczelinowym, ściankom berlińskim i palom CFA.

Radni klubu Koalicji Obywatelskiej przed Prokuraturą Rejonową w Zamościu

Bąkiewicz na sesji RM Zamość. Radni Koalicji Obywatelskiej zawiadamiają prokuraturę

Prezydent zrobił to rano w komendzie, a radni klubu Koalicji Obywatelskiej około południa w prokuraturze złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z poniedziałkową wizytą Roberta Bąkiewicza i ekipy TV Republika na sesji Rady Miasta Zamość.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Inne
przetarg na podnośnik koszowy

przetarg na podnośnik koszowy

Parczew

41 000,00 zł

Praca -> Zatrudnię

szukam osoby do sprzątania

lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

miesz

ZAMOŚĆ

107,00 zł

Komunikaty