Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

25 października 2024 r.
16:12

COVID 19. Już 7 zgonów. Zakażeń może być 10 razy więcej

Pierwsza partia szczepionek dotarła już do Polski
Pierwsza partia szczepionek dotarła już do Polski (fot. Archiwum/DW)

Lekarze alarmują, że przypadków COVID-19 może być znacznie więcej niż pokazują ministerialne statystyki. Do Polski dotarła już nowa seria szczepionek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co roku w sezonie jesienno-zimowym obserwujemy wzrost zachorowań z powodu wirusów, w tym COVID-19. Jak podkreślają lekarze, wirus cały czas jest obecny w środowisku, a w związku z nieustannymi mutacjami, zmienia się między innymi jego stopień zaraźliwości czy objawy.

Testy i statystyki

– Sprzyja temu pogoda, bo zawsze w tym okresie zaczynają dominować zakażenia układu oddechowego i te wirusy SARS krążą. One zawsze są w środowisku, ale wirusy mają swoją cechę podstawową, czyli mutowanie. Mamy nowy wariant tego wirusa SARS-CoV-2, który szerzy się bardzo łatwo, ma dużą zaraźliwość. Nie wywołuje raczej ciężkich objawów klinicznych i na ogół ludzie w sposób łagodny przechodzą tę chorobę – mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Polz-Dacewicz z Zakładu Wirusologii z Pracownią Diagnostyki Wirusologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, 24 października do godziny 10.30 odnotowano 587 przypadków zachorowań i 7 zgonów na terenie całej Polski.

W województwie lubelskim jest to kilkadziesiąt i więcej zakażeń dziennie. 23 października było ich 87, dzień wcześniej 113, a jeszcze w poprzednich dniach wykryto po 38, 25 lub 1 przypadek (w czasie weekendu).

Lekarze wskazują jednak, że liczba podawana w statystykach ministerialnych na pewno znacznie różni się od rzeczywistej liczby chorych. Ma to być spowodowane brakiem obowiązku wykonywania testów. Część osób, które nie zdecydują się na zrobienie testu, może również nie wiedzieć, że choruje na koronawirusa.

Nawet 10 razy więcej

– Nie ma teraz obostrzeń, kwarantanny i sposobu sprawdzenia liczby zakażonych, więc możemy założyć śmiało, że dostępne statystyki to jest bardzo niewielki wycinek tego co w rzeczywistości. Tych zakażeń w rzeczywistości może być nawet 10 razy więcej – przyznaje profesor Polz-Dacewicz. – Możemy tylko szacować na przykład po ilości sprzedanych testów powszechnie dostępnych w aptekach, które idą jak świeże bułeczki. Obserwujemy otoczenie, że ktoś jest chory, ktoś zakażony, a ktoś inny jest na zwolnieniu lekarskim - podkreśla.

Choć nie ma odgórnych obostrzeń wydanych przez Ministerstwo Zdrowia lub sanepid, lekarze zachęcają do przestrzegania kilku podstawowych kwestii, aby ustrzec się przed zakażeniem.

– Trzeba się chronić, unikać miejsc zatłoczonych. Nie ma obostrzeń prowadzonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego, ale w takich miejscach jak przychodnie, szpitale, apteki zaleca się, żeby zakładać maseczki, bo tam jest duże skupisko ludzi – dodaje wirusolog.

Omikron

Kolejnym sposobem na uniknięcie zachorowania lub zmniejszenie ryzyka ciężkich objawów wirusa jest szczepienie. Do Polski dotarły niedawno nowe szczepionki Spikevax JN.1, które mają działać na nowy podwariant koronawirusa JN.1 Omikron.

Od 18 października, rozpoczęto wystawianie e-skierowań, które można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta. W przypadku braku takiego skierowania, będzie można je otrzymać bezpośrednio w punkcie szczepień.

Zapisać się na szczepienie można również za pośrednictwem IKP. Przy rejestracji będzie można wybrać rodzaj szczepionki. Na liście znajdują się Pfizer 30 mcg (oraz jej warianty: BA.1 oraz BA.4-5), Moderna (i warianty 50 mcg BA.4-5, 50 mcg BA.1), Nuvaxovid (i Nuvaxovid XBB 1.5), Johnson and Johnson, Astra Zeneca oraz najnowsza, czyli Spikevax.

Ta właśnie ma być dostępna w przychodnie POZ i aptekach od 25 października. Spikevax jest bezpłatna i jednodawkowa. Od ostatniego szczepienia należy zachować jednak odstęp co najmniej 3 miesięcy (90 dni).

– Szczepienia powinny być wykonywane u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19, do których należą osoby w wieku 60 lat i starsze, dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, tj. otyłością (BMI≥25), cukrzycą, przewlekłą chorobą płuc, przewlekłą chorobą nerek, chorobą układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami neurorozwojowymi, aktywną chorobą nowotworową, chorobą immunosupresyjną lub leczeniem immunosupresyjnym – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Nową szczepionką zaszczepić mogą się osoby powyżej 12. roku życia. W województwie lubelskim są 82 punkty szczepień. Mapa dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium