Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

25 stycznia 2002 r.
10:48
Edytuj ten wpis

Apetyt na ziemię

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka
0 0 A A

Właściciele małych gospodarstw dokupują ziemi od sąsiadów za korzystne renty strukturalne, by gospodarstwo można było zaliczyć do towarowych, a wtedy otrzymać dopłaty. Warszawiacy upodobali sobie Bieszczady. Mieszkańcy innych dużych miast nabywają działki rekreacyjne na wsi, w górach czy nad jeziorami. Wszyscy sądzą, że po wejściu do unii ziemia będzie u nas w cenie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cudzoziemcy kupili mało

Ziemia u nas jest tańsza niż na Zachodzie. Ale w ciągu ostatnich 10 lat Ministerstwo Rolnictwa wydało zgodę na zakup przez cudzoziemców niewiele ponad 1300 ha ziemi. Znacznie więcej jest w dzierżawie. Za trzy lata nasi rolnicy mają z unijnej kasy dostawać dopłaty. Za to nasze ustępstwo cudzoziemcy łatwiej będą mogli kupować w Polsce ziemię i nieruchomości. Te propozycje naszego rządu podobają się w Brukseli, u nas wciąż budzą kontrowersje. Poprzedni rząd upierał się przy 18-letnim okresie ochronnym dla rolniczej ziemi. Obecny przystaje na łatwiejszy dostęp cudzoziemców do naszej ziemi.
- Polska jest dość blisko porozumienia z UE w sprawie warunków sprzedaży ziemi cudzoziemcom - powiedział Jan Truszczyński, główny negocjator ze strony polskiej. Wyjaśnił, że kompromis będzie polegał prawdopodobnie na przyjęciu 12-letniego okresu przejściowego na zakup ziemi rolnej lub leśnej i 5-letniego okresu na nabywanie tzw. drugich domów i działek rekreacyjnych.
Zgodnie z ostatnią propozycją, w 12-letnim okresie przejściowym prawo do nabycia gruntów mieliby tylko ci rolnicy unijni, którzy przedtem dzierżawili je i własnoręcznie uprawiali przez siedem lat w województwach północnych i zachodnich i przez trzy lata we wschodnich i południowych (w tym w woj. lubelskim), licząc od pierwszego dnia członkostwa. Główny negocjator przyznał, że strona unijna dopiero rozważa taką propozycję. Decyzja powinna zapaść w końcu marca.

Dyskusje o dopłatach

W sprawie dopłat dla rolników Komisja Europejska gotowa jest zaproponować jedynie 10-30 proc. tego, czego domagają się kandydaci do UE. Polskich rolników to nie zadowala. Chodzi też o płatności obejmujące rolników, którzy nie produkują na rynek, a muszą mieć możliwości rozwoju. W końcu miesiąca komisja ma przedstawić propozycję tego jak doprowadzić do kompromisu między możliwościami finansowymi UE i oczekiwaniami krajów kandydujących.
Ale rolnik polski nigdy nie otrzyma takich samych dotacji z brukselskiej kasy, jakie dostaje francuski czy holenderski. Również nie otrzyma tyle, ile do tej pory dostawała Hiszpania. Negocjatorzy liczyli, że akceptując trudne warunki finansowe, Polska będzie mogła je poprawić w 2006 roku, uczestnicząc w ustalaniu kolejnego budżetu UE. Tymczasem i to może okazać się trudne. Kraje, które od lat finansują UE, będą starały się już teraz uzyskać zapewnienie ograniczenia kosztów na najbliższe dziesięciolecia.

Hektar za tysiąc

Niskie ceny płodów rolnych to tania ziemia. U nas hektar ziemi można kupić już za tysiąc złotych, wydzierżawić za podatek. W Europie Zachodniej ceny są przynajmniej dziesięć razy wyższe. Ale dla polskich rolników nie tylko to się liczy.
- Żaden szanujący się naród nie sprzedaje łatwo swojej ziemi obcym - mówi Józef Pluskwa, gospodarujący na 15 ha ziemi w Łukowej pod Biłgorajem. - My też nie powinniśmy. Tak uważają tu wszyscy. U nas, gdy uprawiano tytoń w obrocie sąsiedzkim za hektar płaciło się i 10 tys. zł. Teraz, gdy już fabryki sprzedano obcym, kontraktacje zmniejszono pięciokrotnie, nie ma pieniędzy nawet na paliwo do traktora. A ziemi choćby po 2 tys. nie ma komu kupić.
W Biłgorajskiem co trzecie gospodarstwo jest bez następcy. - Niech nie mamią nas dopłatami. Te będą najprędzej za 5 lat, niższe niż w innych krajach i nie dla wszystkich - mówią rolnicy.

Cudzoziemcy nie są zainteresowani

W większości państw europejskich przepisy wewnętrzne wymagające od kupującego znajomości języka, wykształcenia rolniczego, zgody lokalnego samorządu itd. utrudniają obcokrajowcom zakup ziemi. - Zechcemy skorzystać z tych doświadczeń. Ziemia to matka, a matki się nie sprzedaje za żadną cenę - mówił sprzeciwiając się decyzji rządu o ułatwieniach w kupowaniu ziemi dla cudzoziemców poseł PSL Zdzisław Podkański.
- Proponowane ograniczenia w zakupie polskiej ziemi przez cudzoziemców są niewystarczające. Lata lecą szybko - mówi Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. - Wkrótce ci, którzy dziś pod przykrywką spółek dzierżawią ziemię w naszym województwie po zlikwidowanych PGR, będą mogli ją wykupić. My proponujemy, by idąc wzorem francuskim, zezwolenia wydawał samorząd rolników. Tylko sami rolnicy z danego terenu naprawdę wiedzą, jaka to ziemia i kto chce ją kupić.
Czy obcy wykupią naszą wieś? - To większy problem w Polsce północnej i zachodniej niż u nas. Były nieliczne zapytania, ale przez 10 lat istnienia Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa żaden cudzoziemiec ziemi u nas nie kupił - mówi prezes oddziału w Lublinie od momentu jego powstania - Józef Golec. - Do tej pory z braku kontrahentów prawie połowę gruntów, oferowaliśmy do sprzedaży wielokrotnie.
Na Lubelszczyźnie agencja przejęła blisko 184 tys. ha, jedną trzecią sprzedała, trochę więcej wydzierżawiła. Do rozdysponowania pozostało około 34 tys. ha. Najbardziej atrakcyjne grunty już zostały rozdysponowane. •

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium