Sejm, Senat, resort finansów i były Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast - przygotowały na rok 2004 wiele nowości prawnych, które bezpośrednio albo pośrednio dotkną polski rynek nieruchomości
Część przepisów, jak np. likwidacja ulg od 1 stycznia br. jest już faktem, część jest jeszcze w fazie projektów. Wszystkie, jednak mają zacząć obowiązywać w bieżącym roku.
Miasta bez planów
Wiele miast, ma poważne opóźnienie w uchwalaniu nowych planów zagospodarowania prze-strzennego. Wprawdzie od nowego roku zastąpić je mają uchwalone studia zagospodarowania, ale są to niestety dokumenty o charakterze bardzo ogólnym i w wielu przypadkach uzyskanie pozwolenia na budowę może skończyć się długotrwałym postępowaniem administracyjnym, z rozprawą w NSA włącznie.
W Lublinie nowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje ponad 20 proc. powierzchni miasta.
Przygotowania do katastru
Do końca 2004 roku, jak wynika ze znowelizowanej w listopadzie minionego roku ustawy o gospodarce nieruchomościami, gminy będą musiały wykonać inwentaryzacyjny spis nierucho-mości, co ma uporządkować ten rynek. Już we wrześniu 2003 roku rzecznik rządu Marcin Kaszu-ba zapowiadał, że wdrożenie podatku katastralnego będzie technicznie możliwe na przełomie lat 2006/2007. Warunkiem jest wcześniejsze wdrożenie katastru, czyli systemu ewidencji gruntów i budynków.
Nowela ustawy wprowadziła też odszkodowania dla osób wywłaszczonych z nieruchomości. Wysokość odszkodowania ma odpowiadać wartości tej nieruchomości.
Ustawa precyzuje również, że wartość rynkowa nieruchomości to jej przewidywalna cena ryn-kowa.
Wartość katastralna zostanie ustalona w powszechnej taksacji nieruchomości. Będzie ona osza-cowana na podstawie wartości nieruchomości reprezentatywnych na obszarze danej gminy. Poda-tek katastralny, czyli płacony od wartości nieruchomości, ma zastąpić obowiązujące obecnie podatki: leśny, od nieruchomości i rolny.
Marzenia o socjalnych
W Sejmie czeka na swoją kolejkę ustawa regulująca wsparcie rządu dla gmin i organizacji po-zarządowych w realizacji długo oczekiwanego programu socjalnego. Chodzi tutaj głównie o budowę najtańszych mieszkań socjalnych, schronisk dla bezdomnych i lokali zastępczych. Teresa Jakutowicz z byłego Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w grudniu 2003 r. zapowia-dała, że ustawa ta miałaby wejść w życie jeszcze w pierwszym półroczu 2004 r.
Sejm zdecydował także o zmianach w przepisach dotyczących lokatorów wynajmujących mieszkania w towarzystwach budownictwa społecznego.
Od 2004 roku mieliby oni możliwość osobistego wpłacania tak zwanej partycypacji, czyli wkładu własnego (dotychczas fikcyjnie wpłacają ją osoby trzecie), a także wykorzystania premii gwarancyjnych z książeczek mieszkaniowych na jej wpłatę.
W nowych przepisach nie mówi się - jak dotąd - nic o ewentualnej możliwości wykupu na własność mieszkań przez lokatorów TBS-ów po spłacie kredytu. Jeszcze wiosną 2003 roku taki pomysł był w koalicji rządowej poważnie rozważany. (rs, e)
Warto wiedzieć
Ochrona lokatora
Wśród zmian na rok 2004 na pierwszy plan wysuwa się nowelizacja ustawy o ochronie lokato-rów, która odkłada w założeniach uwolnienie czynszów w prywatnych kamienicach z 1 stycznia 2005 roku, na 1 stycznia roku 2009.
Uwolnienie miałoby następować powoli, poprzez systematyczne podwyżki od 1 stycznia 2005 roku. Projekt ustawy przyjął kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia rząd, a w styczniu ma trafić do Sejmu.