Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

22 lipca 2008 r.
17:38
Edytuj ten wpis

Bez prądu nic nie zbudujesz

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza
0 0 A A

Zanim zaczniesz budowę domu, pomyśl o przyłączeniu działki do instalacji, które dostarczą Ci prąd, wodę, gaz i odbiorą nieczystości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bez nich nic nie wskórasz.

O poradę, co po kolei należy w tej sprawie robić, najlepiej zapytać znajomego budowlańca lub inspektora nadzoru budowlanego.

Idealny stan to rzadkość

Już na etapie wyboru działki warto sprawdzić, czy jest ona przyłączona do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, gazowej i ciepłowniczej. Często zdarza się, że sprzedający działkę zachwala ją jako już wyposażoną w media. Zapomina jednak dodać, że trzeba zrobić jeszcze drobiazg - a mianowicie przyłącza do instalacji biegnących w pobliżu.

O działce z doprowadzonymi mediami można mówić dopiero wtedy, gdy jest na niej skrzynka z licznikiem energii elektrycznej, studzienka z wodomierzem, studzienka kanalizacyjna i końcówka instalacji z zaworem gazowym. Wtedy nie trzeba starać się o warunki przyłączenia, tylko zawrzeć z dostawcami mediów umowy na dostawę prądu, wody, gazu i odbiór ścieków.

Precz z monopolistami!

Prądu wcale nie trzeba czerpać z sieci lokalnego dostawcy energii, a wody kupować od lokalnego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. W obu przypadkach - zwykle monopolistów. Prąd można mieć z własnej minielektrowni wodnej, wiatrowej albo też z baterii słonecznych zamontowanych na dachu czy maszcie.

Równie dobrze można mieć własne źródło zaopatrzenia w ciepło: kotłownię, piec olejowy, gazowy, kolektory słoneczne. Można też indywidualnie zaopatrywać się w wodę. Wystarczy do tego np. studnia i zapewnienie odpływu ścieków. Tu jednak obowiązują określone rygory. Jeśli ilość nieczystości nie przekracza 5 m sześc. na dobę, wystarczy zbiornik bezodpływowy, czyli popularne szambo, lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Przy większej produkcji ścieków trzeba mieć pozytywną opinię inspektora ochrony środowiska.

Mniej papierów do załatwiania

Od trzech lat na doprowadzenie przyłączy nie trzeba już uzyskiwać decyzji o pozwoleniu na budowę. Można więc wykonać przyłącza na podstawie zgłoszenia do starostwa lub urzędu miasta, albo pominąć tę procedurę, co znakomicie skraca czas załatwiania formalności. Jednak w tej drugiej opcji trzeba zamówić u geodety plan sytuacyjny przyłączy.

Piszemy do dostawców mediów

Co trzeba robić, gdy mamy już działkę, ale do swojej przyszłej posesji trzeba doprowadzić wszystkie (lub prawie wszystkie) media? Napisać do ich dostawców lub właścicieli instalacji wnioski o wydanie warunków przyłączenia. Zasiadamy więc do stołu lub komputera i piszemy pisma do rejonowego zakładu energetycznego, gazowni, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, a jeżeli chcemy telefon stacjonarny - także do firmy telekomunikacyjnej. Opłaty za ich zgody zależą od samych właścicieli instalacji czy dystrybutorów mediów.

Ważne rok albo trzy lata

Zezwolenie określające warunki przyłączenia ważne jest od roku do trzech lat. Jeśli w tym czasie nie wykona się przyłączenia, trzeba wystąpić o wydanie nowych warunków. Nawet wówczas, gdy przepisy się nie zmienią.

Pozostałe informacje

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica i płonące opony pod domem wójta Dorohuska. Policja ma sprawcę
AKTUALIZACJA

Gnojowica i płonące opony pod domem wójta Dorohuska. Policja ma sprawcę

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy. Dzisiaj po południu policja poinformowała, że ustaliła sprawcę incydentu. I będzie wnioskować do sądu o jego ukaranie.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium