Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

17 kwietnia 2007 r.
21:20
Edytuj ten wpis

Cena to nie wszystko

Autor: Zdjęcie autora Lina Szejner

Dobrze przygotowanych terenów pod zabudowę jednorodzinną jest coraz mniej. Zwłaszcza tych położonych 10-15 kilometrów od granic miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To drugi - obok ceny - powód tego, że coraz częściej budujemy na ziemi, która nie jest do tego celu przygotowana.
Takie decyzje niosą za sobą liczne niespodzianki. By ich uniknąć, należy zlecić badania gruntu geologowi lub geotechnikowi.

Zacznij od odwiertów

- Aby się czuć bezpiecznie w nowym domu, grunt pod nim musi być spoisty - informuje Marian Byrski, geolog. - Trzeba wykonać odwierty w czterech rogach działki oraz w środku i wykluczyć niespodzianki, które kryje ziemia zarośnięta roślinnością.
Można bowiem trafić m.in. na namuły i torfy, na których nie wolno budować, a także na niebezpieczne osuwiska czy niegdysiejsze wysypiska śmieci, zarośnięte i niewidoczne, ale zawsze niebezpieczne, bo w skumulowanych pod warstwami ziemi śmieciach tworzą się szkodliwe opary gazów. Badanie geologiczne określi też, jak wysoki jest w danym miejscu poziom wód gruntowych. Jeśli woda jest wysoko, nie można na takim terenie budować piwnic oraz trzeba posadowić dom na odpowiednio przygotowanych fundamentach.

Rolna na budowlaną

Ktoś, kto chce szybko rozpocząć budowę i pyta o działkę budowlaną na wsi, nie powinien dać się zwieść informacji właściciela kawałka upatrzonej łąki, że przeznaczenie interesującego kawałka gruntu jest obecnie rolne, ale szybko będzie można zmienić je na budowlane.
- Procedury powstawania i zmiany planów przestrzennego zagospodarowania są skomplikowane i długotrwałe - mówi Ewa Oglęcka, architekt i urbanista.

Warunki zabudowy

Najpewniejsze informacje o przeznaczeniu gruntu zawiera plan zagospodarowania przestrzennego, a gdy go nie ma - decyzja o warunkach zabudowy, którą wydaje urząd miasta lub gminy. Należy się o nią zwrócić (na piśmie) do wydziału architektury i urbanistyki.
Decyzja, podobnie jak plan, określa różnego rodzaju warunki, które będzie musiał spełnić dom wybudowany na upatrzonej działce: rodzaj i kąt nachylenia dachu, długość elewacji, maksymalną powierzchnię zabudowy. Z tych dokumentów dowiemy się przede wszystkim najważniejszego: czy będziemy mogli wybudować dom na gruncie, który sobie upatrzyliśmy.
Niestety, analiza warunków danego gruntu, wykonywana przez urbanistów, a także przez wodociągi, zarząd dróg i inne, sprawia, że ten proces trwa długo. Najlepiej byłoby, gdyby właściciel gruntu, który ma zamiar sprzedać kawałek ziemi, sam postarał się o decyzję o warunkach zabudowy. Wówczas o wiele szybciej dochodziłoby do zawarcia transakcji, a przyszły nabywca pozbyłby się wszystkich wątpliwości. Decyzja ma jednak określony czas ważności. Jeśli więc sprzedający jest w posiadaniu takiego dokumentu, przyszły nabywca musi sprawdzić, czy nadal jest on ważny.

Pozostałe informacje

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – przyjeżdża do Lublina ze swoim projektem New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

Blisko 100 tysięcy osób złożyło już wnioski o tzw. rentę wdowią w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej dokumentów wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Szimonetta Planeta nadal w Lublinie

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na dłużej. Zawodniczka z Węgier przedłużyła swoją umowę z PGE MKS FunFloor o rok.

Lublin znów przemówi wierszem
Festiwal
29 maja 2025, 10:00

Lublin znów przemówi wierszem

Z końcem maja (29.05-01.06.) Lublin stanie się Miastem Poezji, czyli miejscem, gdzie słowa wychodzą z książek i przenoszą się do przestrzeni publicznej. Wiersze pojawią się w bramach, na podwórkach, w szkołach, kawiarniach i tramwajach, przypominając, że poezja jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy my.

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu. Kierowca nie miał też uprawnień do kierowania. A samochód, którym pojechał po dziecko, nie miał aktualnego ubezpieczenia OC oraz badania technicznego.

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"

Uzależnienie od smartfonów, rolek i mediów społecznościowych – o tym jest „Ultimatum”, nowy program Adama Van Bendlera. Komik nie ukrywa, że sam również wpadł w sidła algorytmów, a momentem przełomowym była rozmowa z partnerką, która dała mu tytułowe ultimatum: albo telefon, albo związek. O czym jeszcze opowiada w naszym programie (Nie)wyparzona Gęba?

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat
ZDJĘCIA
galeria

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat

21 przedszkoli z całego miasta wzięło udział w drugiej edycji Przeglądu Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka. Sceną zawładnęły dzieci śpiewające po angielsku.

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

A potem poszukiwany listem gończym przykrył się kocem i udawał, że śpi.

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej
16 maja 2025, 18:00

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej

Zofia Kulaszyńska-Couret oraz kobiety tworzące i malujące historię Zamościa – pod takim hasłem odbędzie się w tym roku XVII Zamojska Noc Muzeów. To już w tym tygodniu.

Nowy odcinek drogi w Trzepiecinach
galeria

Bezpiecznie i nowocześnie: Nowe drogi w 11 miejscowościach

Już są przejezdne, ale otwarte oficjalnie będą od środy. W gminie Adamów (powiat zamojski) powstało kilka odcinków nowych dróg.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium