Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

5 lutego 2008 r.
15:17
Edytuj ten wpis

Czas pomyśleć o ogrodzie

0 0 A A

Rozmowa z Ewą Dejneko dyrektorem PHU "Col-Garten” w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego ludzie zlecają architektowi urządzenie swojego ogrodu?

- Bo działka to wyzwanie, z którym sami nie mogą sobie poradzić. Najczęstsze problemy wynikają z ukształtowania terenu - np. jest to wzniesienie. Może być obsadzona starymi drzewami i dlatego jest trudna do zagospodarowania, albo po budowie znajduje się na niej dużo gruzu, kamieni, a gospodarze chcieliby urozmaicić jej płaski krajobraz i kamienie wykorzystać jako budulec.

• Jakie błędy najczęściej popełniają ci, którzy sami projektują i urządzają swój ogród?

- Ludzie oglądają piękne ilustracje, programy telewizyjne i chcą swój ogród dopasować do tego obrazu. Jest duża grupa takich, którzy zapamiętali np. ogrody dzieciństwa lub z wycieczki do Anglii i chcą mieć takie same. Nie są jednak w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem.

• Co jest grzechem powszechnym naszych działek?

- Trawnik jak na Wembledonie i powszechne iglaki, w których ptaki się nie gnieżdżą i nie śpiewają.

• Od czego zaczyna się projektowanie?

- Od spotkania na działce. Słucham właścicieli, jakie są ich oczekiwania, wypytuję o ich wizję ogrodu. Czasem jej nie mają. Wiedzą, że ma być pięknie. A to jeszcze większe wyzwanie dla architekta. Przynoszę z sobą projekty, katalogi, rozmawiamy. Ale muszę dać ludziom wybór, nie mogę wywierać presji.

• Co się bierze pod uwagę?

- Na przykład - czy są dzieci, zwierzęta domowe, osoby starsze bądź niepełnosprawne. Trzeba znać bryłę domu, bo ogród może wyeksponować jego urodę lub go zasłonić. Architekt powinien pokazać, jak to wszystko będzie wyglądać dziś, za pięć lub dziesięć lat.

• Zbyt gęste nasadzenia to kardynalne błędy niecierpliwych?

- Tak, Ludzie chcieliby, żeby rosło szybko, było od razu duże i sadzą drzewa zbyt ciasno. Później jest kłopot - trzeba wycinać, drzewa źle rosną, zasłaniają światło lub widok.

• Czy własne pomysły zleceniodawców mogą zaszokować?

- Tak. Na przykład ścieżka z marmuru, prowadząca z tarasu do oczka wodnego. Po prostu został marmur z salonu i trzeba go było zagospodarować.


• Czy teraz jest dobra pora na projektowanie ogrodów?

- Każda pora jest dobra. Ale jeśli zrobimy to teraz, to na wiosnę możemy już realizować plany.

Ucz się, jak rosną drzewa

Projektowanie ogrodów jest sztuką. Szanowaną przez królów, docenianą przez koneserów, stającą się - jak np. w Anglii - narodową tradycją. U nas przez wiele lat ogródki przydomowe pełniły rolę zwyczajnych warzywniaków, które wspomagały domowe zaopatrzenie. Dziś się to diametralnie zmieniło, choć trudno powiedzieć,
że mamy dar i wiedzę niezbędne do zaprojektowania pięknego ogrodu.

Błędy kardynalne

• Zieleń musi pasować do otoczenia. Ogród w stylu francuskim na wiejskiej działce wygląda groteskowo.
• Błędem jest budowanie olbrzymich kaskad lub dużych oczek wodnych na maleńkich działkach. Zabierają powierzchnię roślinom i przeznaczoną na rekreację.
• Błędem jest też sadzenie samych iglaków. Zarażają się wtedy od siebie chorobami.

Dobrze wiedzieć

• Budowę oczka wodnego (każdą "dziurę w ziemi”) trzeba zgłosić do właściwego Wydziału Ochrony Środowiska.
• Projektowanie kilkuarowego ogrodu trwa od kilku do kilkunastu dni.
• Potrzebna jest geodezyjna mapa działki z jej granicami, naniesionymi budynkami i mediami podziemnymi.
• Projektanci z reguły liczą sobie 1 zł za m. kw. ogrodu.

Jak i co sadzimy

Jest jeszcze czas, żeby się dokształcić. Trzeba poznać rośliny, które kupimy. Dziś w poradnikach piszą jak szybko one rosną, jak rozległą będą miały koronę i system korzeniowy. To wszystko jest bardzo ważne, żeby nie sadzić drzew zbyt gęsto. Nie wolno ich sadzić przy ścianie domu. Niszczą później tynki, dachy. Nie wolno drzew sadzić na miejscach, którymi biegną tzw. media podziemne - wodociąg, kanalizacja, linie enegetyczne, inne. Korzenie mogą później je zniszczyć.

- Są niecierpliwi, którym wydaje się, że nasadzenia są zbyt rzadkie, niepozorne - mówi Ewa Dejneko. - Proponuję, aby między drzewami zastosować wypełnienia w postaci barwnych plam krzewów ozdobnych. Kiedy drzewo urośnie, krzew zawsze można przesadzić, przyciąć, a nawet usunąć. Podobną rolę znakomicie spełniają byliny.

Trzeba wiedzieć, jakie są rośliny solitery (sadzone pojedynczo). Posadzone w grupie będą źle wyglądały.

Co jest ważne przy zakładaniu ogrodu

Wszystko. Jeśli chcesz się sam wziąć za swój kawałek ziemi, nie spiesz się – tak powie każdy architekt.

– Trzeba zacząć od gleby – radzi Jacek Rożniatowski, ogrodnik. – Wiedzieć, jakie ma ph, czy jest piaszczysta czy gliniasta. To są ważne informacje. Jeśli na piaszczystej ktoś zechce mieć ogród różany, to będzie go miał może rok. Należy mieć wiedzę, jakie rośliny udadzą się na takim podłożu, a dla jakich jest ono niewłaściwe. Zaprojektowanie ogrodu zależy od jego położenia względem słońca.
Jeśli jest otoczony starymi drzewami albo domami, które zasłaniają słońce, rośliny światłolubne będą się w nim źle czuły, będą źle rosły. Gdy ogród jest na wzgórzu nie osłoniętym przed wiatrem, można przypuszczać, że mrozy spowodują straty. Tak samo, jeśli jest w wilgotnej zastoinie.

Dlatego, zanim pierwszy szpadel zostanie wbity w ziemię, poznajmy swój kawałek ziemi.

Pozostałe informacje

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. 56-latek właśnie usłyszał wyrok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium