Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

5 lutego 2008 r.
15:17
Edytuj ten wpis

Czas pomyśleć o ogrodzie

0 0 A A

Rozmowa z Ewą Dejneko dyrektorem PHU "Col-Garten” w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego ludzie zlecają architektowi urządzenie swojego ogrodu?

- Bo działka to wyzwanie, z którym sami nie mogą sobie poradzić. Najczęstsze problemy wynikają z ukształtowania terenu - np. jest to wzniesienie. Może być obsadzona starymi drzewami i dlatego jest trudna do zagospodarowania, albo po budowie znajduje się na niej dużo gruzu, kamieni, a gospodarze chcieliby urozmaicić jej płaski krajobraz i kamienie wykorzystać jako budulec.

• Jakie błędy najczęściej popełniają ci, którzy sami projektują i urządzają swój ogród?

- Ludzie oglądają piękne ilustracje, programy telewizyjne i chcą swój ogród dopasować do tego obrazu. Jest duża grupa takich, którzy zapamiętali np. ogrody dzieciństwa lub z wycieczki do Anglii i chcą mieć takie same. Nie są jednak w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem.

• Co jest grzechem powszechnym naszych działek?

- Trawnik jak na Wembledonie i powszechne iglaki, w których ptaki się nie gnieżdżą i nie śpiewają.

• Od czego zaczyna się projektowanie?

- Od spotkania na działce. Słucham właścicieli, jakie są ich oczekiwania, wypytuję o ich wizję ogrodu. Czasem jej nie mają. Wiedzą, że ma być pięknie. A to jeszcze większe wyzwanie dla architekta. Przynoszę z sobą projekty, katalogi, rozmawiamy. Ale muszę dać ludziom wybór, nie mogę wywierać presji.

• Co się bierze pod uwagę?

- Na przykład - czy są dzieci, zwierzęta domowe, osoby starsze bądź niepełnosprawne. Trzeba znać bryłę domu, bo ogród może wyeksponować jego urodę lub go zasłonić. Architekt powinien pokazać, jak to wszystko będzie wyglądać dziś, za pięć lub dziesięć lat.

• Zbyt gęste nasadzenia to kardynalne błędy niecierpliwych?

- Tak, Ludzie chcieliby, żeby rosło szybko, było od razu duże i sadzą drzewa zbyt ciasno. Później jest kłopot - trzeba wycinać, drzewa źle rosną, zasłaniają światło lub widok.

• Czy własne pomysły zleceniodawców mogą zaszokować?

- Tak. Na przykład ścieżka z marmuru, prowadząca z tarasu do oczka wodnego. Po prostu został marmur z salonu i trzeba go było zagospodarować.


• Czy teraz jest dobra pora na projektowanie ogrodów?

- Każda pora jest dobra. Ale jeśli zrobimy to teraz, to na wiosnę możemy już realizować plany.

Ucz się, jak rosną drzewa

Projektowanie ogrodów jest sztuką. Szanowaną przez królów, docenianą przez koneserów, stającą się - jak np. w Anglii - narodową tradycją. U nas przez wiele lat ogródki przydomowe pełniły rolę zwyczajnych warzywniaków, które wspomagały domowe zaopatrzenie. Dziś się to diametralnie zmieniło, choć trudno powiedzieć,
że mamy dar i wiedzę niezbędne do zaprojektowania pięknego ogrodu.

Błędy kardynalne

• Zieleń musi pasować do otoczenia. Ogród w stylu francuskim na wiejskiej działce wygląda groteskowo.
• Błędem jest budowanie olbrzymich kaskad lub dużych oczek wodnych na maleńkich działkach. Zabierają powierzchnię roślinom i przeznaczoną na rekreację.
• Błędem jest też sadzenie samych iglaków. Zarażają się wtedy od siebie chorobami.

Dobrze wiedzieć

• Budowę oczka wodnego (każdą "dziurę w ziemi”) trzeba zgłosić do właściwego Wydziału Ochrony Środowiska.
• Projektowanie kilkuarowego ogrodu trwa od kilku do kilkunastu dni.
• Potrzebna jest geodezyjna mapa działki z jej granicami, naniesionymi budynkami i mediami podziemnymi.
• Projektanci z reguły liczą sobie 1 zł za m. kw. ogrodu.

Jak i co sadzimy

Jest jeszcze czas, żeby się dokształcić. Trzeba poznać rośliny, które kupimy. Dziś w poradnikach piszą jak szybko one rosną, jak rozległą będą miały koronę i system korzeniowy. To wszystko jest bardzo ważne, żeby nie sadzić drzew zbyt gęsto. Nie wolno ich sadzić przy ścianie domu. Niszczą później tynki, dachy. Nie wolno drzew sadzić na miejscach, którymi biegną tzw. media podziemne - wodociąg, kanalizacja, linie enegetyczne, inne. Korzenie mogą później je zniszczyć.

- Są niecierpliwi, którym wydaje się, że nasadzenia są zbyt rzadkie, niepozorne - mówi Ewa Dejneko. - Proponuję, aby między drzewami zastosować wypełnienia w postaci barwnych plam krzewów ozdobnych. Kiedy drzewo urośnie, krzew zawsze można przesadzić, przyciąć, a nawet usunąć. Podobną rolę znakomicie spełniają byliny.

Trzeba wiedzieć, jakie są rośliny solitery (sadzone pojedynczo). Posadzone w grupie będą źle wyglądały.

Co jest ważne przy zakładaniu ogrodu

Wszystko. Jeśli chcesz się sam wziąć za swój kawałek ziemi, nie spiesz się – tak powie każdy architekt.

– Trzeba zacząć od gleby – radzi Jacek Rożniatowski, ogrodnik. – Wiedzieć, jakie ma ph, czy jest piaszczysta czy gliniasta. To są ważne informacje. Jeśli na piaszczystej ktoś zechce mieć ogród różany, to będzie go miał może rok. Należy mieć wiedzę, jakie rośliny udadzą się na takim podłożu, a dla jakich jest ono niewłaściwe. Zaprojektowanie ogrodu zależy od jego położenia względem słońca.
Jeśli jest otoczony starymi drzewami albo domami, które zasłaniają słońce, rośliny światłolubne będą się w nim źle czuły, będą źle rosły. Gdy ogród jest na wzgórzu nie osłoniętym przed wiatrem, można przypuszczać, że mrozy spowodują straty. Tak samo, jeśli jest w wilgotnej zastoinie.

Dlatego, zanim pierwszy szpadel zostanie wbity w ziemię, poznajmy swój kawałek ziemi.

Pozostałe informacje

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Jeżeli w Radzyniu Podlaskim marzą jeszcze o utrzymaniu, to w sobotę muszą przerwać serię czterech porażek z rzędu. Orlęta Spomlek podejmą Czarnych Połaniec (godz. 17). Niestety, Tomasz Złomańczuk do końca sezonu nie będzie mógł skorzystać z dwóch ważnych zawodników ofensywnych.

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Porzucony i przestraszony pies został odnaleziony obok stawu w miejscowości Minkowice. Policja ustala szczegóły i prosi o pomoc, jeśli ktoś zna sprawcę.

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Po efektownej wyjazdowej wygranej z Radunią Stężyca, Wisła Grupa Azoty w sobotę zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem II Lubin (godz. 16).

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów
galeria

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów

Saperzy zakończyli prace przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Ewakuowani mieszkańcy mogą wrócić do domów.

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Protesty trwają na terenie powiatów chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i zamojskiego. Tam można spodziewać się utrudnień w ruchu.

Słoneczna prognoza pogody
Pogoda na weekend
film

Słoneczna prognoza pogody

Jak co weekend przedstawiamy prognozę pogody dla Lubelszczyzny. Tradycyjnie przygotowali ją meteorolodzy z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Gabriela Szewczyk.

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Walczący wciąż o miejsce w strefie barażowej Górnik Łęczna w niedzielny wieczór (godz. 18) zagra na wyjeździe z Polonią Warszawa. Jeśli zielono-czarni nadal marzą o PKO BP Ekstraklasie, to muszą ze stolicy przywieźć komplet punktów.

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Na pomysł wpadli dwaj mieszkańcy gminy Niedźwiada. Upili się, położyli się na jezdni i pozorowali potrącenie, bo chcieli mieć podwózkę do domu radiowozem.

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Wentyle w rowerze to nie tylko małe metalowe czy plastikowe elementy. Są one niezbędne do utrzymania odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach, co bezpośrednio wpływa na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy.

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Nie 8, ale 12 lat powinna spędzić w więzieniu Anna K., która będąc pijana spowodowała śmiertelny wypadek w Krasnymstawie – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie, zaostrzając zaskarżony wyrok z pierwszej instancji. Postanowienie wydane w czwartek jest już prawomocne.

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

W najbliższy weekend nie odbędą się mecze w PGE Ekstralidze. Jednak kibice speedwaya nie będą mieli prawa narzekać, bo na PGE Stadionie Narodowym zostanie rozegrany kolejny ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland.

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala
galeria

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala

W piątek rano doszło do wypadku w powiecie łukowskim. Zderzyły się dwa samochody osobowe.

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie
NASZ PATRONAT

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie

O tym jak powstaje ser i produkty mleczarskie, będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę.

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

11 maja na boisku piłkarskim przy ul. Wacława Moritza odbędzie III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizowany przez Fundację Grupy Aliplast. Celem tegorocznej edycji będzie zebranie funduszy na wsparcie dzieci  z niepełnosprawnościami ruchowymi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium