Aby na sprzedaży w przyszłości mieszkania lub domu nie wyjść jak przysłowiowy Zabłocki na mydle, już w momencie kupowania go warto zwrócić uwagę na otoczenie, w jakim się ono (lub on) znajduje.
Planując zakup nowego mieszkania musimy brać pod uwagę otoczenie i architekturę budynku oraz całego osiedla. Musimy przyjrzeć się walorom funkcjonalnym i estetycznym budynku oraz jego sąsiedztwa. Dotyczy to zarówno nowych inwestycji, jak i oferty z rynku wtórnego.
Budownictwo wysokie czy niskie
Musimy się też zastanowić, czy chcemy mieszkać w nowoczesnym apartamentowcu czy też bardziej odpowiada nam tradycyjne budownictwo. To są ważne kwestie w kontekście psychicznego poczucia związku z domem czy mieszkaniem, bo jeśli będziemy go w pełni akceptować, to o wiele chętniej będziemy w nim przebywać.
Miejsce dla auta
Warto też zwrócić uwagę, czy w pobliżu budynku, w którym chcielibyśmy zamieszkać, znajdują się dodatkowe miejsca do parkowania, z których mogliby korzystać nasi goście.
Wokół domu
Coraz częściej istotne są także sposoby usuwania barier architektonicznych. Jeśli pod tym względem otoczenie budynku jest przyjazne, to bardzo dobrze, bo musimy uwzględniać w naszych kalkulacjach także i to, że nie zawsze będziemy w pełni sprawni.
Dla najmłodszych
Na małą architekturę osiedla składają się także ładnie obudowane miejsca na śmietniki oraz dobrze dobrana niska i wysoka zieleń. Im wyższy standard osiedla, tym wyższe wymagania pod tym względem możemy zgłaszać.
Musimy też dokładnie obejrzeć klatkę schodową. Powinna być szeroka i przestronna, aby umożliwiała swobodny transport np. mebli. Liczą się również drzwi wejściowe oraz windy. Jedne i drugie powinny być nie tylko trwałe i bezpieczne i łatwo dostępne, ale tylko dla mieszkańców. Natomiast jednocześnie mamy prawo do sprawnego domofonu i bezpiecznego płotu, ograniczającego dostęp ze strony osób obcych.
No i na koniec sprawa bardzo istotna: piwnica i strych. Warto od razu się upewnić, czy będą dla nas dostępne i na jak duże pomieszczenia możemy liczyć.