Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

9 kwietnia 2003 r.
12:18
Edytuj ten wpis

Dom bez słabych stron

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d Gdy kupujemy dom, to nie mamy zwykle wpływu na to, jakie materiały i rozwiązania technologiczne zostały wykorzystane przy jego budowie. Inaczej jest jeśli sami go realizujemy od początku.
Budynki już postawione przez inwestora zastępczego są w dużym stopniu niewiadomą. Pod piękną elewacją może się kryć źle dobrany i zastosowany materiał budowlany, który po kilku latach eksploatacji nie uchroni ścian przed powstaniem nieszczelności i pęknięć. Takie słabe miejsca w budynkach powodują z kolei powstawanie groźnych mostków termicznych i ogólne pogorszenie się izolacyjności budynku,
Sprawdzony materiał
Przystępujący do budowy własnego domu znajduje się w zdecydowanie bardziej komfortowej sytuacji niż osoba, która decyduje się na kupno już stojącego budynku. Decyduje o wyborze projektu i sam wybiera sprawdzoną ekipę budowlaną. Postawienie domu bez wad i usterek to także pewne jakościowo i dobrze dobrane materiały budowlane. Należy szukać materiałów o udokumentowanym pochodzeniu, tj. zgodnych z Polską Normą lub Aprobatą Techniczną. Często wszelkie ulotki reklamowe nie są dziś dobrym źródłem potwierdzającym właściwości techniczne budulca i rzetelność producenta. Materiał niepewny i źle dopasowany technologicznie do projektu domu zwiększa ryzyko powstania błędu.
Zatrzymać ciepło
Ważnym parametrem budynków jest zwykle ich izolacyjność cieplna. Szczególnie trudne do prawidłowego tj. zapewniającego właściwą izolację wykonania są narożniki, wieńce, miejsca osadzenia balkonów czy otworów okiennych i drzwiowych. Problemy wiążą się w tych miejscach najczęściej z koniecznością zastosowania dwóch różnych rodzajów materiałów, np. ceramicznych pustaków z betonowymi belkami narożnikowymi albo drewnianych nadproży z tradycyjną cegłą. Dwa różne materiały zwiększają ryzyko wytworzenia się w tych miejscach mostków termicznych, którymi może uciekać z domu ciepło. Należy też zwrócić uwagę na to, że temperatura w narożniku czy pod poziomem balkonu wykonanego w tradycyjny sposób może być niższa nawet o 10 °C od temperatury powierzchni pozostałej części ściany.
Kompleksowy system
Jednorodnym budulcem jest na przykład beton komórkowy ytong. Temperatura w narożniku ściany wykonanej z ytonga jest zbliżona do temperatury pozostałej powierzchni ściany ponieważ ytong jest materiałem jednorodnym o takich samych właściwościach w każdym jego fragmencie. Jednak nawet dobry betonowy bloczek czy ceramiczny pustak, połączone tradycyjną i grubą spoiną, nie stworzą ciepłej ściany. Tradycyjna zaprawa zawsze będzie pogarszała izolację ściany. Często zdarza się, że zaprawa wnika w szczeliny pustaków, co również powoduje obniżenie izolacyjności cieplnej ściany. Ściana z elementów niejednorodnych i nierównych wymaga jeszcze dodatkowej warstwy ocieplenia oraz tynku o grubości co najmniej 2,5 cm. W niektórych technologiach postawienie szczelnej i ciepłej ściany wymaga murowania na cienką spoinę o grubości zaledwie 1 mm.
Szczelnie dopasowane produkty (bloczki, nadproża, elementy docieplenie wieńca, kształtki „U”) tworzą gładką ścianę, która nie wymaga dodatkowego ocieplenia, a do celów elewacyjnych wystarczy zastosować tynk o grubości zaledwie 15 mm. Warto zadbać, by najważniejsza i samodzielna inwestycja naszego życia była pozbawiona takich słabych punktów i miała tylko mocne strony. (UK, TR)

Pozostałe informacje

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Olempinie w gminie Markuszów. 20-letnia kobieta dachowała samochodem, próbując ominąć zająca. Trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

W piątek i sobotę na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej odbędą się Juwenalia. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że po zakończeniu koncertów będzie więcej autobusów komunikacji miejskiej.

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Do trzech razy sztuka już się nie udało. W Ratuszu liczą, że za czwartym razem w końcu znajdzie się wykonawca, który wybuduje obiekty sportowe dla szkoły nr 58 przy Berylowej 7.

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
9 maja 2025, 13:45

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód

W piątek miasto przejmują studenci. Po południu ulicami miasta przejdzie barwny korowód studencki, który oficjalnie rozpoczyna Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. W tym roku tematem głównym jest kosmos.

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin

Aluron CMC Warta Zawiercie - Bogdanka LUK Lublin 3:1 w środę, ale nadal 1:2 w finale PlusLigi, który toczy się do trzech zwycięstw. Jak spotkanie numer trzy oceniają zawodnicy obu ekip?

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Rondo zyska nazwę Koła Bialczan

Będzie rondo Koła Bialczan. Mieszkaniec skarży do rady i chce wyjaśnień

Wnioskodawca chce wyjaśnień w sprawie nadania nazwy rondu na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Żeromskiego. W kwietniu rada zagłosowała za nazwą Koło Bialczan. A Marcin Dudziński proponował za patrona Tadeusza Jasińskiego.

Tu będzie źródło bezpieczeństwa w mieście. Poszukiwany projektant
inwestycje

Tu będzie źródło bezpieczeństwa w mieście. Poszukiwany projektant

Budynek przy Spokojnej 3, gdzie ma powstać Lubelskie Centrum Bezpieczeństwa, został przejęty od skarbu państwa rok temu. Dzisiaj Ratusz jest gotowy rozpocząć prace i właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowego centrum.

Worki do odkurzaczy Zelmer – jak dobrać odpowiedni model?

Worki do odkurzaczy Zelmer – jak dobrać odpowiedni model?

Zakup odpowiednich worków do odkurzacza to z pozoru błahostka, która jednak ma realny wpływ na komfort codziennego sprzątania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie, by uniknąć nietrafionych wyborów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium