Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

21 marca 2007 r.
13:21
Edytuj ten wpis

Drewno pod stopami

0 0 A A

Ma same zalety. Jest materiałem naturalnym, trwałym i nie kosztuje majątku. Chyba, że zażyczymy sobie egzotyczną mozaikę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Drewno - bo o nim mowa - wciąż jest modne i wciąż ma rzesze zwolenników.

Drewniane podłogi można układać zarówno w pokojach dziennych jak i w kuchni czy przedpokoju - jednak w przypadku dwóch ostatnich pomieszczeń lepiej sprawdzą się panele specjalnie zabezpieczone przed wilgocią oraz z wysoką klasą ścieralności.
Podłoże pod drewniane posadzki należy specjalnie przygotować. Powinno być równe, odpylone i zagruntowane. Na wylewki betonowe można wylać masę samopoziomującą. Jeżeli zależy nam na ochronie przed hałasem dodatkowo warto położyć maty z pianki polietylenowej.

Deski czyli jak najprościej

Od desek zaczęła się kariera drewna na podłodze. Wciąż cieszą się one dużym powodzeniem, zwłaszcza, wśród miłośników stylu wiejskiego dworku.
Na rynku dostępne są deski z litego drewna litego lub klejone (bardziej odporne na zniekształcenia). Długość desek to 3-10 m, szerokość 9-18 cm, a grubość 14-30 mm. Krawędzie mogą mieć gładkie lub przystosowane do tzw. "parkietowego” łączenia. Deski podłogowe mocuje się głównie gwoździami do drewnianych legarów, które układa się na warstwie izolacji przeciwwilgociowej. Można je również układać na podłodze betonowej lub gładzi cementowej i gipsowej - wtedy mocujemy deski klejem.
Warto tak wybierać wielkość desek, aby zminimalizować konieczność sztukowania. W małych pokojach można układać deski od ściany do ściany, w większych łączenia ustawiamy w połowie długości deski z rzędu sąsiedniego.

Urok parkietu

To najczęściej spotykany w Polsce rodzaj podłogi drewnianej. Parkietowe klepki mają długość 25-50 cm, szerokość 4-8 cm i grubość około 2 cm. Gatunek drewna z jakiego zostały wykonane określa ich trwałość, odporność na zniekształcenia i odbarwienia. Parkiet występuje w kilku klasach - im wyższa, tym równiejszy kolor i wysłojenie.
Parkiet tradycyjny układa się z jednego gatunku drewna w rozmaite wzory np. jodełkę, cegiełkę, kwadraty. Można również wybrać kilka rodzajów parkietu i tworzyć dekoracyjne, powtarzające się wzory. Na rynku dostępny jest także parkiet lamelowy, który wygląda jak tradycyjny, ale nie jest łączony na wpust tylko na styk.
Parkietowe klepki układamy na podłożu mineralnym (beton, podkład cementowy, gipsowy) lub na deskach bądź płytach drewnopochodnych. Przyklejamy klejem do parkietu.

Mozaika dla odmiany

Przeciwwagą dla dużych desek podłogowych jest delikatna mozaika. Tego typu podłoga drewniana wykonana jest z niewielkich deszczułek (zwanych paluszkami) naklejonych na papier lub siatkę. Deszczułki mogą mieć różne rozmiary (120-160 mm długości, 22 mm i 8 mm grubości). Cała płyta ma zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości.
W sprzedaży oferowane są mozaiki z jednego rodzaju drewna, lub dekoracyjne z deszczułek w różnych odcieniach. Mozaikę układa się najczęściej na betonie lub gładzi cementowej, mocuje się ją tymi samymi klejami co parkiet.

Panele, czyli zrób to sam

Łatwo je ułożyć samodzielnie, wyglądają jak gładka podłoga z desek i są niedrogie. Panele najczęściej są klejone z trzech warstw drewna. Górna warstwa to wysokogatunkowe, pokryte lakierem drewno. Rozmiary są różne: długość 40-250 cm, szerokość 13-21 cm, grubość zależy od liczby i rodzaju poszczególnych warstw.
Panele są łatwe w montażu, ponieważ nie trzeba ich kleić do podłoża - klei się tylko krawędzie, chyba, że są to panele na zatrzask, wtedy klej jest zbędny. Większości paneli nie można cyklinować, ale zniszczone elementy stosunkowo łatwo wymienić na nowe (zwłaszcza panele łączone na zatrzask).

Bruk i parkiet przemysłowy

Nowością jest bruk drewniany i parkiet przemysłowy. Bruk to kostki z twardego drewna, najczęściej dębu, buku lub jesiona. Kostki mają grubość 2,5-8 cm i boki długości 4 cm. Łączone są, podobnie jak mozaika, w płyty (po 5-18 sztuk) i naklejane na siatkę termoplastyczną. Mocuje się je do podłoża za pomocą kleju do parkietów, a po ułożeniu zrywa siatkę.
Parkiet przemysłowy to rodzaj mozaiki z grubszych deszczułek o szerokości 8-10 mm i grubości około 22 mm. Podobnie jak mozaika są łączone są w płyty za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą zrywa się po ułożeniu.

Pozostałe informacje

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezie w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezie w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium