Ryby i mięso na grill muszą być świeże. Należy kupować je w całości i samemu przygotować do pieczenia na ruszcie. Wołowina powinna mieć barwę czerwoną, kruchą i soczystą tkankę. Cielęcina jest smaczniejsza, lecz szybko się psuje. Przed upieczeniem powinna być sparzona wodą z octem. Wieprzowina nie może być twarda i łykowata. Ciemnoczerwona barwa oznacza, że kupimy mięso ze starych sztuk. Należy unikać gotowych wyrobów na grill, gdyż często przygotowywane są z nie sprzedanego mięsa. W dodatku zawierają dużo szkodliwych substancji konserwujących.
Jak zrobić dobrą bejcę?
Gdy mamy dobre mięso, bardzo ważna jest sztuka bejcowania (marynowania). Bejcowanie może mieć różny cel. Trzymanie mięsa w aromatycznej zalewie służy poprawie jego smaku, ma działanie konserwujące i sprawia, że mięso robi się kruche oraz soczyste. Bejcujemy w: marynacie z wina lub octu zagotowanego z wodą, do której dodajemy warzywa, cebulę, sok z cytryny, rozkruszone jagody jałowca oraz przyprawy, w mleku lub musztardzie i w mieszance sosu sojowego, wódki i przypraw.
Jak grillować zdrowo?
Najpopularniejszym błędem przy grillowaniu jest pieczenie potraw na żywym ogniu, który pozbawia je smaku, w dodatku zwęglone partie mięsa zawierają szkodliwe substancje. Dlatego do grillowania przystępujemy, gdy rozżarzone węgle pokryją się białym popiołem. Lekarze podpowiadają, że grillowanie na aluminiowych tackach znacznie zmniejsza ilość szkodliwych związków, które powstają podczas opiekania mięsa na ogniu.
Czym popijać?
Do grilla pasuje dobre wino, piwo, ale możemy zaskoczyć gości zdrowym napitkiem. Na przykład z soku jabłkowego, zmieszanego ze szklanką zaparzonej mięty. Doskonale smakują sok z buraków, doprawiony solą, pieprzem i koperkiem, kwas ogórkowy i sok pomidorowy z natką pietruszki.
Sprawdzone przepisy
Kartofelki z grilla
Składniki: kartofelki, oliwa, sól.
Wykonanie: Kartofle umyć, posmarować oliwą, posolić, zawinąć w folię aluminiową. Ułożyć po bokach rusztu. Piec 45 min. Obok kartofelków warto upiec całe główki czosnku, na co trzeba kilkunastu minut. Potem gorącą masę wyciskamy na grzanki, ziemniaczki lub mięso.
Łosoś ziołowy
Składniki: dzwonko łososia o grubości 3 cm na osobę, czosnek, świeża bazylia, biały pieprz, sól, oliwa, sok z cytryny.
Wykonanie: Wymieszać składniki z oliwą, by otrzymać gęstą masę. Rybę skropić cytryną, natrzeć bejcą, odstawić na pół godziny. Grillować po kilka minut z każdej strony.
Kotlety jagnięce
Składniki: 8 kawałków jagnięciny z kostką, 4 łyżki oliwy, 2 ząbki czosnku, 4 łyżki musztardy, rozmaryn
Wykonanie:
Mięso posmarować marynatą z oliwy, czosnku, rozmarynu i musztardy. Odstawić na godzinę. Kotlety piec po 5 minut z każdej strony, smarując bejcą. Bardzo pyszne danie!
Ostre wątróbki
Składniki:30 dag wątróbek drobiowych, 30 dag wędzonego boczku, 2 papryki, 3 cebule, sól, pieprz, oliwa.
Wykonanie: Kawałki wątróbki nadziewać na szpadki na przemian z boczkiem, plastrami cebuli i kawałkami papryki. Skropić oliwą, doprawić, Grillować 20 minut.
Sznycle wieprzowe w czosnku
Składniki: 4 sznycle, 4 plastry wiejskiej szynki, 2 gałązki szałwi, 4 ząbki czosnku, sól, pieprz
Wykonanie: Zabejcowane kotlety osączyć, skropić oliwą, piec na ruszcie po 10 minut z każdej strony. Na każdym ułożyć plaster szynki, listek szałwi i chwilę podgrzać.
Polędwica wołowa w wiśniaku
Składniki: 1 kg polędwicy, bejca (patrz tekst), oliwa
Wykonanie: Polędwicę wyjąć z marynaty, osuszyć, obwiązać sznurkiem, opiec na grillu, przełożyć na tackę aluminiową, piec do miękkości, polewając przecedzoną marynatą.
Bakłażany i cukinie
Składniki: po połówce bakłażana i cukini na osobę, dużo czosnku, oliwa, sól, pieprz
Wykonanie: Bakłażany i cukinie pokroić w plastry, posolić, odłożyć na 20 minut, naciąć nożem w kratkę, obficie natrzeć zmiażdżonym czosnkiem, grillować po kilka minut z każdej strony, posypać świeżo mielonym pieprzem.
Waldemar Sulisz