Nieodłączną cechą atrakcyjnego domu jest zadbana i trwała elewacja. Dlatego tak ważny jest jej dokładny przegląd oraz dokonanie niezbędnych napraw przed nadejściem jesieni i zimy. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Systematyczna konserwacja bywa konieczna do osiągnięcia czystej elewacji. Wiele zależy tu od usytuowania budynku oraz wyboru materiału elewacyjnego. Najbardziej narażone na zabrudzenia są budynki usytuowane w strefach o nasilonym ruchu drogowym. Dokładnej i regularnej konserwacji wymagają zwłaszcza elementy elewacji wykonane z drewna.
Pozbądź się zabrudzeń
Usuwanie zanieczyszczeń, zarodków, alg i glonów z powierzchni elewacji to jeden z najpopularniejszych zabiegów konserwacyjnych. Warto zaznaczyć, że jest to poważne przedsięwzięcie. Wybór nieodpowiedniej metody lub sprzętu może doprowadzić do uszkodzenia fasady. Nie ma idealnego rozwiązania, które sprawdzi się na wszystkich typach elewacji. Niewielki brud można wyeliminować za pomocą szczotki i detergentu. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie myjki ciśnieniowej, która usunie zabrudzenia z mniej dostępnych miejsc. W przypadku uporczywych plam, warto zainwestować w specjalne detergenty przeznaczone do mycia elewacji lub zastanowić się nad wynajęciem doświadczonego fachowca.
Warto zaznaczyć, że zaniedbana elewacja, zaniechanie prac konserwacyjnych i czyszczenia powstałych przyczynia się do obniżenia wartości rynkowej domu. Może mieć też negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Co ważne, powstające przy tym uszkodzenia powłok zewnętrznych i materiału termoizolacyjnego, zmniejszają skuteczność zastosowanego ocieplenia.
Zabezpiecz przed pogodą
Ciągła styczność elewacji ze szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, szczególnie jesienią i zimą, może znacząco wpływać na ogólny wygląd domu. Dlatego warto pomyśleć o jego zabezpieczeniu. Ciągłe zmiany pogody, intensywne opady deszczu jesienią czy silne mrozy i opady śniegu zimą, mogą wpływać na powstawanie pleśni, alg oraz grzybów na powierzchni elewacji. Najbardziej narażone na wpływ czynników atmosferycznych są części cokołowe budynku – różnego rodzaju daszki, parapety, a także okna, które mogą powodować ubytki ciepła.
Sposobem na zabezpieczenie elewacji przed wilgocią jest pomalowanie, mając na uwadze dobór odpowiedniej farby fasadowej, a także jej umiejętne nałożenie. Tego typu zabieg powinien być wykonywany mniej więcej co 5 lat. Połączenie wilgoci ze zmianami temperatur to szansa na powstawanie uszkodzeń w strukturze ściany. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór materiałów konserwacyjnych, stosowanie impregnatu, a także wyczyszczenie elewacji przed zimą.
Oszczędź czas
Utrzymanie zadbanej i czystej elewacji może okazać się sporym wyzwaniem – wymagającym od nas czasu, systematyczności i nakładów finansowych. Na szczęście istnieją rozwiązania, które umożliwiają ułatwienie sobie pracy. Wiele zależy od decyzji, jakimi materiałami zostaną pokryte ściany domu. Dokonując wyboru, należy zwrócić szczególną uwagę na ich odporność względem zanieczyszczeń oraz ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych. Za najbardziej trwałe uznawane są tynki silikonowe oraz mineralne, a także elewacje z włóknocementu.
– Deski elewacyjne z włóknocementu nie wymagają żadnej konserwacji. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, ataki gryzoni czy występowanie grzybów. Dzięki temu nie musimy pamiętać o pokrywaniu elewacji środkami zabezpieczającymi i konserwującymi przed nadejściem zimy – mówi Janusz Szymański, z firmy Cedral.
Deski z włóknocementu wyglądem mogą przypominać drewno. Nadają się zarówno do budynków nowych, jak i remontowanych.