Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

14 października 2008 r.
18:25
Edytuj ten wpis

Jak chronić ogród przed mrozem, zającami, suszą

Już wiosną, sadząc młode rośliny lub w ogóle zakładając ogród, warto myśleć o zimie, a przede wszystkim o ostrych wiatrach północnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dlatego rośliny bardziej delikatne powinno się sadzić za osłoną (np. domu, płotu), żeby nie były narażone na przemarznięcie i przesuszenie. Jeżeli jednak rosną one w miejscu bardzo przewiewnym, trzeba o nich pamiętać z nadejściem późnej jesieni i zabezpieczyć w pierwszym rzędzie.

- Rośliny chronimy przed zwierzętami, mrozem, przed poparzeniem i wysuszeniem - mówi Ryszard Sawicki, kierownik arboretum w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie. - Tak, właśnie: przed poparzeniem i wysuszeniem, a nie przed mrozem, chronimy gatunki zimozielone. Zwłaszcza będzie to ważne w lutym, kiedy słońce mocniej operuje, ziemia jest zamarznięta i rośliny nie mają możliwości pobrania wody. Jednak trzeba je zabezpieczać jesienią.

Zające nie lubią czytać?

Alfred Duda ma ogródek działkowy przy ul. Janowskiej i od kilku lat szczególnie troskliwie chroni drzewka przed zającami.

- Zawsze gdzieś znajdą sobie dziurę w płocie - mówi. - Trzy lata temu obgryzły mi kilka jabłonek, ale niektórych obok nawet nie ruszyły. Teraz na zimę okręcam wszystkie drzewka papierem. Chyba nie lubią gazet - śmieje się.

- Rzeczywiście, niektóre odmiany drzew owocowych zającom nie smakują - potwierdza Sawicki. - Dobrze jest jednak przed zwierzętami okręcić pień włókniną, osłoną z siatki albo założyć osłonkę plastikową, która może służyć w następnych sezonach. Są także środki chemiczne, które zabezpieczają korę drzew.

Jednak, jak uważa Ryszard Jończyk, kierownik Centrum Ogrodniczego PNOS przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie, środki chemiczne stosują głównie sadownicy.

- To preparaty chroniące przed sarnami, zającami, ale są dość drogie i trzeba zabieg powtarzać - mówi Jończyk. - Może zmyć je deszcz, mokry śnieg. Dlatego jeśli ma się kilka czy kilkanaście drzewek, lepiej założyć osłonki.

Trzeba ogacić

Gatunki wrażliwe, młode Jończyk radzi owinąć włókniną, papierem falistym, słomą.

- Osłonki plastikowe chronią przed zwierzętami, ale nie przed mrozem - mówi.
Młode drzewka i krzewy trzeba wokół korzeni obsypać kopczykiem z ziemi. To szczególnie dotyczy róż rabatowych.

Można też usypać kopczyk z torfu albo kory odkwaszonej. Torf zakwaszony albo kora mogą jednak zmienić pH gleby, chyba że okrywamy rośliny lubiące kwaśne podłoże takie jak wrzosy, azalie czy iglaki.

Taki torf lub kora dobrze wpływają na strukturę gleby, a co najważniejsze utrzymują jej wilgotność.

Jednak kopczyki z torfu, liści i kory mają jeden minus - chętnie zimują w nich nornice.

- Trzeba co jakiś czas sprawdzać, czy się tam nie zagnieździły - radzi Sawicki. - Wejście do ich norek szczególnie dobrze widać, gdy spadnie śnieg. Wybór zależy od nas - albo wsypujemy tam truciznę, albo kupujemy łownego kota.

Obserwuj dalie

Zimowego okrycia będą wymagać róże, szczególnie pnące, które kwitną na pędach dwuletnich.

Zabezpieczyć trzeba też byliny, przede wszystkim te, które już mają pąki. Najlepiej przykryć je stroiszem, czyli gałęziami z iglaków lub choćby przekwitami.

Mówi się, że pierwszym zwiastunem nadchodzącej zimy i przymrozków są ścięte przez mróz dalie i marcinki. Wtedy trzeba już poważnie myśleć o "ogaceniu' roślin. Najlepiej do tego celu używać włókniny białej, gdyż w lutym, kiedy zacznie mocniej operować słońce a różnice temperatur między dniem i nocą będą duże, roślina nie "ugotuje się” w południe. Włóknina powinna być przewiewna, a więc plastik odpada. Kiedyś drzewka owijano słomą i był to znakomity sposób, jednak dziś ze słomą mogą być kłopoty, a sama czynność jest bardziej uciążliwa.

Mrozów nie przewidzisz

Ostatnie zimy nie uczyniły wielkich szkód w ogrodach, ale przedwiośnia tak, bo nastąpiły skrajne temperatury. Trudno przewidzieć, jak duże mrozy będą w tym roku. Na wszelki wypadek lepiej zadbać o swój ogród.
Pamiętaj!
• Przed zimowym zabezpieczeniem roślin należy je obficie podlać (przed przymrozkami).
• Nie należy przycinać pędów róż,
bo zatrzymują one śnieg. Robimy
to wiosną.
• Naziemne części powojników osypujemy kopczykiem, można ogacić dolne pędy.
• Wrzosowisko przykrywamy na zimę gałązkami sosnowymi. Liście mogą spowodować gnicie roślin.
• Iglaki kolumnowe związujemy spiralnie na całej długości, aby silne opady śniegu ich nie zniekształciły

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium