Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

7 sierpnia 2002 r.
12:57
Edytuj ten wpis

Mieszkaniowe przeobrażenia

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Panie prezesie, ostatnio burzę
w środowisku przedsiębiorstw budowlanych oraz osób starających się pozyskać samodzielne cztery kąty wywołało stanowisko Jana Truszczyńskiego, naszego negocjatora z Unią Europejską, który stwierdził, że będzie starał się wznowić negocjacje dotyczące stawek VAT w budownictwie, ale tylko na mieszkania...
– Możemy walczyć tylko o to, co w UE występuje, a więc niższy VAT na mieszkania, szeroko rozumiane, ale nie na materiały. Na nie we wszystkich krajach obowiązuje stawka podatkowa, a ta wynosi u nas 22%. Po trzecie – wbrew temu co się mówi, wzrost VAT na materiały budowlane nie jest zjawiskiem groźnym wówczas, kiedy mamy do czynienia z równoczesnym świadczeniem usług budowlanych. Każdy inwestor z wyjątkiem inwestora indywidualnego mieszkaniowego, do czego wrócę, płaci i otrzymuje VAT i w rezultacie albo on płaci urzędowi skarbowemu, albo urząd jemu zwraca. Jest problem dla producentów budowlanych, których materiały staną się niejako droższe, co może w znaczny sposób wpłynąć na rozwój tzw. szarej strefy produkcji materiałów budowlanych. Niszczy ona prawdziwych dobrych producentów zdrowych, dobrych materiałów. Temu należy się przeciwstawić. Są już prowadzone prace, które zmierzają do tego, żeby ten rynek od takiej szarej strefy uchronić.
Za utrzymaniem do końca 2007 roku obniżonej 7% stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym oraz infrastrukturze mieszkaniowej przemawia przede wszystkim zły stan całego sektora mieszkaniowego, spadający popyt na mieszkania, wzrost bezrobocia i ograniczenie działalności inwestycyjnej. Dlatego rząd będzie starał się o ponowne otwarcie tego rozdziału i utrzymanie 7% stawki VAT na całe budownictwo mieszkaniowe.
• Co dzieje się z ustawą o ochronie praw lokatorów?
– Chcemy szybko przeprowadzić małą nowelizację obowiązującej ustawy, znoszącą przede wszystkim nadmierne ograniczenie praw właścicieli przy wynajmie mieszkań. Projektowana nowelizacja jako zasadę przyjmuje, że umowa o odpłatne używanie lokalu może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. Inicjatywa zawarcia ugody w spłacie zaległości tym razem ma należeć do lokatora.
• Czy jest pan zadowolony z tych zmian ?
– Tak – bo były konieczne. Nie, bo jako UMiRM postulowaliśmy znacznie szerszy zakres zmian w tej ustawie.
• Czy po wprowadzonych zmianach zostaną w jakiś sposób pogodzone interesy właścicieli i lokatorów?
– Ta tzw. mała nowelizacja tylko w niewielkim stopniu wpłynie na złagodzenie istniejącego konfliktu pomiędzy lokatorami i właścicielami. W UMiRM został opracowany projekt nowej ustawy, którego ideą było dążenie do zrównoważenia praw właścicieli i lokatorów, co nieuchronnie związane było z innymi zasadami naliczania czynszów. W obecnej, bardzo trudnej sytuacji gospodarczej kraju rząd kierowany przez premiera Leszka Millera podjął decyzję o pozostawieniu czynszów na dotychczasowym poziomie.
• Z poprzedniej wersji tej ustawy bardzo niezadowoleni byli właściciele, obawiający się dewastacji własnych budynków, natomiast lokatorzy ze strachem spoglądali na przewidywany wzrosty czynszów, kłopoty z regularnym ponoszeniem opłat mieszkaniowych i ewentualnymi eksmisjami...
– Cena rynkowa to nie jest cena wyłącznie rosnąca. Kiedy w Warszawie przybywało mieszkań budowanych z przeznaczeniem na wynajem, czynsz w tych mieszkaniach systematycznie malał. Aż do momentu, kiedy zlikwidowano ulgę podatkową zachęcającą do tych inwestycji. Inny przykład: w Toruniu, gdzie 1/3 czynszów jest uwolniona, czynsz nie przekracza 3,5–5 zł/mkw. Na takim poziomie się ukształtowała.
• Panie prezesie, w większości przypadków równowaga na rynku mieszkaniowym nie wynika z zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, ale z trudnej sytuacji materialnej osób poszukujących samodzielnych czterech kątów, których na nie po prostu nie stać. Przy obecnych cenach 1 mkw. mieszkania zrezygnowali oni już
z poszukiwania dachu nad głową...
– Należy tym ludziom pomóc. Próbujemy zrobić kilka rzeczy na raz ponieważ, mamy do czynienia z kilkoma różnymi inwestorami. Dla osób najniżej zarabiających mamy TBS-y i cały program, który krok po kroku realizujemy. Polega on na tym, żeby zapewnić pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego, żeby udzielać kredytów oprocentowanych znacznie niżej, w wysokości połowy rynkowej stopy procentowej. Dla tych, którzy budują dla siebie, dla rodziny, a nawet na wynajem, chcemy rozszerzyć ulgę, którą na razie mamy w postaci szczątkowej. Bo ulga odsetkowa, która weszła od początku roku, została okrojona w stosunku do propozycji Urzędu Mieszkalnictwa. Uważamy, że nie można tej ulgi określić ani w stosunku do metrażu, ani w stosunku do ceny metra. Trzeba natomiast przyjąć zasadę, że jeśli bank udzielił kredytu, to cała kwota odsetek zapłaconych w danym roku podlega odliczeniu od dochodu w ostatecznym rocznym rozliczeniu podatkowym. Mam oczywiście świadomość tego, że będą tacy których będzie stać na to, żeby finansować np. budowę dwóch mieszkań. I bardzo dobrze. Bo wiadomo, że jak powstaną dwa mieszkania, to będą w nich mieszkały dwie rodziny. Jeżeli finansował to jeden człowiek, to znaczy, że drugie mieszkanie wynajmie. Co więcej – zatrudni on dwa razy tyle osób, zużyje dwa razy tyle materiałów itd., dając w ten sposób szanse dwa razy większej liczbie osób na utrzymanie ich miejsc pracy.
• Mieszkania w TBS-ach nie są jednak dostępne dla osób średnio zamożnych, o czym wspominano w zapisach ustawy.
– Myślę, że nie można tego jednak tak uogólniać. TBS-y budują po różnej cenie i mają różne czynsze. Znam miejscowości, w których cena kształtuje się na poziomie nawet 1300 zł. Kwota ta decyduje o wysokości czynszu. Nowelizujemy rozporządzenie dotyczące udzielania kredytów z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego i wprowadzamy zasadę przetargów na wykonawstwo. Nie może być tak, żeby z pieniędzy publicznych finansowano budownictwo według jakiejś ceny średniej. Cała średnia jest ceną statystyczną. Zawsze można znaleźć wykonawcę, który potrafi zbudować taniej i należy go poszukać. Wtedy nie będziemy mieli sytuacji, że w Lublinie mkw. w TBS-ach kosztuje 2,5 tys. zł/mkw. Będzie tańszy.
• Czy w tym roku nie będzie kłopotów z finansowaniem budownictwa czynszowego podobnych tym, jakie zdarzały się w 2001 r.?
– Sądzę, że ten problem już rozwiązaliśmy. Dotacja budżetowa wzrosła do 450 mln zł, z 250 mln zł w roku ubiegłym. BGK został dokapitalizowany i na finansowanie tego rodzaju budownictwa zaciągnął za granicą, w tym w Banku Rozwoju Rady Europy, dodatkowe pożyczki w wysokości 200 mln euro, czyli 800 mln zł.
• Czy istnieje szansa na wykupowanie TBS-owskich czynszówek na własność?
– Nie, i wszyscy powinni być temu przeciwni. Jest jednak zupełnie inna możliwość, której TBS-y nie wykorzystują. Ustawa dopuszcza dwa rozwiązania – partycypację i udział. Partycypant nie musi partycypować w budowie, ale może wykupić udziały w towarzystwie. Wtedy TBS ma charakter spółki, do której partycypant wnosi 30 proc. ceny mieszkania, obejmując udziały lub akcje. Budując 100 mieszkań mamy 100 partycypantów – 100 udziałowców takiej spółki, plus np. gmina lub ktoś jeszcze, kto dołoży parę groszy. TBS funkcjonuje wtedy na nieco innych zasadach, bowiem udział partycypanta w spółce to współudział we własności. Wcale nie musi się to wiązać z korzystaniem przez udziałowca z mieszkania w tym TBS-ie. Udział można sprzedać lub dziedziczyć. Upowszechniło się jednak rozwiązanie w postaci udziału. Chyba niesłusznie: TBS o większych kapitałach własnych znacznie łatwiej uzyskiwałby kredyt z KFM, bo byłby bardziej wiarygodny dla banku.
• Mieszkanie od lat jest produktem rynkowym. Nadal jednak w Polsce, jak w każdym współczesnym społeczeństwie, jest grupa osób, która nie potrafi zadbać o swoje interesy, o własny dach nad głowa. W jaki sposób rząd może pomóc tym nieporadnym życiowo ludziom?
– W nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów przewidujemy, że gmina powinna mieć swój program mieszkaniowy. Jest on uzależniony od potrzeb gminnych i możliwości. Jest to ważne, gdyż taki program, gdy deficyt mieszkaniowy będzie mniejszy, kiedy możliwości wspierania gmin przez państwo będą większe sprawi, że będziemy mogli pomóc więcej. Dzisiaj wszystkim to się wydaje dziwne, ale naprawdę państwo jest biedne. Kiedy musimy sprzedać obligacje za 40 mld zł, żeby sfinansować wydatki budżetowe choćby na policję czy zapłacić nauczycielom to trudno mówić, że państwo będzie wspierało budownictwo o charakterze socjalnym. Myślę jednak, że nie wolno o tym zapominać. Im lepsze będą programy gospodarki, tym większe możliwości finansowanie budowy takich mieszkań. Dlatego też tak duży nacisk kładę na rozwój inwestycji i rozwój gospodarki.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Aleksandra Rudzińska najlepsza w Chinach

Aleksandra Rudzińska najlepsza w Chinach 0 1

Aleksandra Rudzińska z KW Kotłownia wygrała kolejne zawody w tym sezonie. Lublinianka zdominowała zmagania w chińskim Guanzhou i była najlepsza w China Open 2018 w konkurencji na czas

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego złożył przysięgę [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego złożył przysięgę [zdjęcia, wideo] 0 0

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego, Artur Pomianowski już po zaprzysiężeniu. Podczas wtorkowej sesji ślubowanie złożyli również radni. Nowym przewodniczącym rady został Mirosław Opoka, który pokonał Ryszarda Rybczyńskiego.

I sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zaskakująca kandydatura na członka zarządu - policjant
film

I sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zaskakująca kandydatura na członka zarządu - policjant 2 5

Rozpoczyna się pierwsza sesja sejmiku województwa nowej kadencji. Radni wybiorą dziś marszałka, wicemarszałków i członków zarządu województwa.

Jacek Ziarkowski (Hetman Zamość): Trzon drużyny sprawdził się w boju

Jacek Ziarkowski (Hetman Zamość): Trzon drużyny sprawdził się w boju 0 2

ROZMOWA Z Jackiem Ziarkowskim, trenerem Hetmana Zamość

IX Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka
24 listopada 2018, 18:30

IX Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już po raz dziewiąty w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności. Tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę, 24 listopada o godz. 18.30. Na wszystkich zainteresowanych czekają występy i wystawa.

Nowa posłanka z woj. lubelskiego. Zajęła miejsce Wojciecha Wilka

Nowa posłanka z woj. lubelskiego. Zajęła miejsce Wojciecha Wilka 0 13

Magdalena Marek wraca do parlamentu. Podczas środowego posiedzenia Sejmu złożyła ślubowanie poselskie, zajmując miejsce Wojciecha Wilka.

W Białej Podlaskiej powstanie Centrum Wspierania Rodziny

W Białej Podlaskiej powstanie Centrum Wspierania Rodziny 0 2

Centrum Wspierania Rodziny powstanie w Białej Podlaskiej. Na utworzenie nowej placówki miasto pozyskało 1,4 mln zł z funduszy unijnych.

Hola: Śmiertelny wypadek na DK2. Subaru wypadło z trasy

Hola: Śmiertelny wypadek na DK2. Subaru wypadło z trasy 3 4

48-letni kierowca subaru zginął w wypadku w miejscowości Hola na drodze krajowej nr 2.

Tragiczny wypadek na moście w Hrubieszowie. Auto ślizgało się po jezdni [zdjęcia]
galeria

Tragiczny wypadek na moście w Hrubieszowie. Auto ślizgało się po jezdni [zdjęcia] 7 9

Tragiczny wypadek w Hrubieszowie. Zginęła 46-letnia kobieta

Świetna forma Moniki Skinder

Świetna forma Moniki Skinder 0 0

Fantastyczny weekend Moniki Skinder. Zawodniczka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski najlepsza w Saarisalce

Kierowca był w fatalnym stanie. Skończyło się wypadkiem [zdjęcia]

Kierowca był w fatalnym stanie. Skończyło się wypadkiem [zdjęcia] 0 2

Pełczyn. Ponad 4 promile miał 35-letni mieszkaniec gm. Rejowiec Fabryczny. Mimo zakazu wsiadł za kółko i spowodował wypadek. Do szpitala trafiła 18-letnia dziewczyna

11 mln zł za działkę w centrum Lublina. Uczelnia potrzebuje pieniędzy na budowę nowej siedziby
galeria

11 mln zł za działkę w centrum Lublina. Uczelnia potrzebuje pieniędzy na budowę nowej siedziby 2 7

Ponad 11 mln zł wynosi cena wywoławcza za działkę przy ul. Karmelickiej w centrum miasta, na której obecnie mieści się Stomatologiczne Centrum Kliniczne. Jednostka Uniwersytetu Medycznego za półtora roku przeniesie się na ul. Chodźki i potrzebuje pieniędzy na budowę nowej siedziby.

Polska jedzie na Euro U-21! Biało-Czerwoni pokonali Portugalię 3:1
film

Polska jedzie na Euro U-21! Biało-Czerwoni pokonali Portugalię 3:1 0 0

Reprezentacja Polski do lat 21, po porażce 0:1 u siebie, pokonała w Cahves Portugalię 3:1 i zagra w finałach mistrzostw Europy!

Wymienił żarówkę urzędniczkom skarbówki. Później miał same problemy
film

Wymienił żarówkę urzędniczkom skarbówki. Później miał same problemy 89 9

Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpatrzył sprawę zeszłorocznej prowokacji, jaką przeprowadziły kontrolerki urzędu skarbowego.

Jak będzie biegła ekspresówka S19 na odcinku od Lublina do Lubartowa? Pora na ostatnie uwagi

Jak będzie biegła ekspresówka S19 na odcinku od Lublina do Lubartowa? Pora na ostatnie uwagi 64 14

Przebieg trasy już się nie zmieni, ale to ostatni moment na wprowadzenie korekt w projekcie. Wczoraj w urzędach w Niemcach i w Lubartowie wyłożono precyzyjne mapy z przebiegiem drogi ekspresowej S-19. Na uwagi mieszkańców projektanci czekają przez dwa tygodnie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.