W większości prac budowlanych używa się technologii, których nie wolno stosować w temperaturach niższych niż +5 ° C. Każda niższa od tej, powoduje potrzebę stosowania różnych dodatków chemicznych lub stworzenia takich warunków, aby temperatura otoczenia odpowiadała wymaganiom przewidzianym dla tego rodzaju technologii.
Przestrzegaj instrukcji
Pracami budowlanymi, wrażliwymi na warunki klimatyczne, są m.in. docieplenia ścian. Układając harmonogram budowy, należy tak je zaplanować, aby nie prowadzić ich w okresie obniżonych temperatur. Systemy dociepleń, np. Grupy Atlas - są wielowarstwowe. Grubości poszczególnych warstw – z wyjątkiem warstwy docieplającej – są bardzo małe. Warstwa kleju, przyklejająca docieplający materiał do ściany, zgodnie z technologią nie powinna mieć większej grubości niż 10 mm. Warstwa zbrojąca z siatki z włókna szklanego nie powinna być grubsza niż 6 mm. Zewnętrzna warstwa systemów dociepleń składa się z tynków cienkowarstwowych i nie jest grubsza niż 3 mm. Tak niewielki wymiar grubości poszczególnych warstw wymusza, aby nie doprowadzić do zachwiania się procesów wiązania w poszczególnych warstwach.
Stąd też w instrukcjach wykonywania dociepleń ściśle określone są warunki temperaturowe dla wykonywania poszczególnych elementów. Należy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr nie tylko w okresie późnej jesieni, ale i wczesnej wiosny. Jeżeli jednak terminy gonią i nie można przerwać robót, powinno się stworzyć na placu budowy takie warunki, aby w otoczeniu prowadzonych robót zapewnić temperaturę minimum + 5 C. Okrywa się rusztowania folią, prowadzi nadmuch ciepłym powietrzem. Nie zawsze daje to dobre rezultaty.
Docieplaj na raty
Najlepiej, oczywiście, tak zaplanować front robót, by prace dociepleniowe zakończyć przed zimą w jednym sezonie budowlanym. Można jednak docieplić dom na raty, czyli podzielić prace na dwa etapy. Ta druga metoda szczególnie warta jest polecenia, gdy spodziewamy się załamania pogody lub gdy nie mamy funduszy na otynkowanie domu. Nic się elewacji nie stanie, jeżeli prace zakończymy na etapie położenia tynku podkładowego, który i tak musi być położony przed tynkowaniem. Stanowi on swego rodzaju odcięcie pomiędzy warstwą kleju a tynkiem cienkowarstwowym. Po zimie ścianę należy zmyć z osiadłego brudu i otynkować.
Nie stosuj na mrozie
Wszystkie zaprawy budowlane, które można bezpiecznie stosować na zewnątrz budynków, charakteryzują się mrozoodpornością. Nie znaczy to, że można prowadzić prace budowlane z ich użyciem, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 0°C. Swoje właściwości uzyskują one dopiero po zakończeniu procesów wiązania. (Urszula Kieller, Dariusz Stobierski)