W interesie użytkowników wprowadzono takie oznakowanie materiałów budowlanych, które zapobiega kosztownym błędom, popełnianym przez tych, którzy zaniedbali zainteresowania się jakością nabywanego materiału albo też skusili się na niską cenę.
Wprowadzając oznakowania materiałów chroni się nie tylko interes użytkownika zapewniając odpowiednie właściwości jakościowe materiału, ale także chroni przed zagrożeniami stwarzany-mi przez te materiały dla życia i zdrowia ludzi.
Zmiany na rynku
W ciągu ostatnich kilkunastu lat na polskim rynku materiałów nastąpiły duże zmiany. Pojawiło się wiele materiałów nowych. Niektóre z nich jednak nie spełniają niezbędnych wymagań. Wiel-cy inwestorzy mają własne laboratoria, w których mogą zbadać te materiały. Pojawiło się jednak wielu drobnych inwestorów, którzy takich możliwości nie mają. Dla nich oceną przydatności wyrobu jest jedynie oznakowanie, będące efektem badań prowadzonych przez specjalistyczne instytucje. Materiał zyskuje odpowiednie oznakowanie gwarantujące właściwą jakość.
Ma to duże znaczenie ze względu na rychłe wejście do Unii Europejskiej, gdzie jakość materia-łów jest surowo przestrzegana, badana i określana odpowiednim znakiem.
Uporządkowane materiały
Nasza ustawa Prawo Budowlane jest już zgodna z odpowiednimi dyrektywami UE. Ustawa ta w art. 10 mówi o tym, że przy wykonywaniu robót budowlanych należy stosować wyroby budow-lane o właściwościach użytkowych umożliwiających prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie obiektów spełniających wymagania określone normami.
Generalnie obecnie do obrotu i powszechnego stosowania dopuszcza się wyroby budowlane, dla których wydano certyfikat na znak bezpieczeństwa, wykazujący, że zapewniono zgodność z kryteriami technicznymi określonymi na podstawie norm, aprobat technicznych oraz właści-wych przepisów i dokumentów. Albo też dopuszczone są takie wyroby, co do których dokonano oceny zgodności i wydano certyfikat lub deklarację zgodności z polską normą lub aprobatą. Nad-to dopuszczone są do powszechnego stosowania wyroby budowlane umieszczone w wykazie wyrobów nie mających istotnego wpływu na spełnienie wymagań podstawowych.
Są też wyroby dopuszczone do jednostkowego stosowania w obiekcie budowlanym, które są wykonane według indywidualnej dokumentacji sporządzonej przez projektanta, na których do-stawca wydał oświadczenie wskazujące, że zapewniono zgodność z odpowiednimi przepisami i normami.
Znaki B
Jeżeli wyrób spełnia wymienione wymogi musi być oznaczony tak zwanym znakiem budowla-nym. Jest to litera B rysowana w pewnej perspektywie i wycieniowana. Znak ten umieszcza się bezpośrednio na wyrobie lub etykiecie. Powinien też znajdować się w dokumentach handlowych wraz z informacją o wytwórcy, z nazwą handlową wyrobu, jego gatunkiem, klasą, numerem Polskiej Normy lub aprobaty technicznej.
Drugim znakiem, który można zobaczyć na materiałach budowlanych jest litera B umieszczona w trójkącie z zaokrąglonymi narożnikami. Jest to tzw. znak bezpieczeństwa i gwarantuje on, że stosowanie tego wyrobu nie spowoduje niebezpieczeństwa dla zdrowia, życia i środowiska. Tym znakiem znakowane są wyroby produkowane w Polsce oraz wyroby zagraniczne importowane do naszego kraju po raz pierwszy.
Stosowane u nas wyroby muszą być ponadto kontrolowane przez Państwowy Zakład Higieny pod kątem zagrożenia dla zdrowia człowieka i środowiska.
Kiedy już wejdziemy do Unii zacznie obowiązywać znak CE mówiący o tym, że ten materiał jest dopuszczony w całej Unii. Pozostaną wtedy zapewne jeszcze materiały o lokalnym zasięgu stosowania, które znaku CE nie będą posiadały. (UK)