Kolor ram
Zbyt ciemne ramy okien pochłaniają więcej ciepła, co prowadzi do przedwczesnego ich zużycia i powoduje kłopoty np. z otwieraniem. Ciemna powłoka lakieru na oknach drewnianych, akumulując ciepło starzeje się i wymaga częstej konserwacji. Z kolei w oknach z PCW zbyt ciemny kolor może (przy dużych wymiarach) spowodować zbytnie wydłużenie ram (ciemna rama wydłuża się pod wpływem ciepła).
Ponadto nagrzane tworzywo traci sztywność; duże naprężenie cieplne mogą spowodować trwałe uszkodzenie ram lub pękniecie naroży otworu okiennego.
Wyciszanie
O tym, na ile nasze mieszkanie będzie izolowane od dźwięków z zewnątrz mówi tzw. współczynnik przenikalności akustycznej Rw (podawany w dB).
W zależności od położenia budynku dobieramy okna o odpowiedniej wartości Rw:
Okna z dala od źródeł hałasu: 25 dB
Okna przy cichej ulicy osiedlowej: 25–30 dB
Okna przy ulicy osiedlowej o większym natężeniu ruchu: 30–35 dB
Okna przy dużej ulicy: 35–40 dB
Okna przy bardzo ruchliwej ulicy: powyżej 40 dB.
Na współczynnik Rw największy wpływ ma typ oszklenia: grubość szyb, odstęp miedzy taflami szklanymi zestawu, rodzaj wypełnienia gazowego, a nawet proporcje wysokości do szerokości szyb. Znaczącym czynnikiem wpływającym na izolacyjność okien ma system uszczelnienia powierzchni styku ościeżnicy ze skrzydłem.
Im okno lepiej chroni przed hałasem tym będzie droższe. Typowe i najbardziej popularne wyroby z drewna i profili PCW ze standardowym oszkleniem i standardowymi uszczelkami zapewniają Rw=28–32.
Dopływ powietrza
Mieszkanie musi mieć zapewniony stały dopływ świeżego powietrza przez szczeliny w oknach lub specjalne otwory nawiewne w ścianie. Przenikanie powietrza przez zamknięte okna określa się współczynnikiem a. Właściwy mikroklimat w pomieszczeniach daje a=0,5–1.Większa wartość oznacza za dużą wymianę powietrza i straty ciepła, mniejsza świadczy o zbyt małej wymianie i grozi duchotą. (e)