Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

6 maja 2008 r.
18:08
Edytuj ten wpis

Ogród na dachu

Nie masz działki przy domu, a uwielbiasz zajmować się roślinami rosnącymi nie tylko na parapecie?Jest dla ciebie wyjście: ogród na dachu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pragnienie posiadania własnego kawałka zieleni jest coraz większe. Ci, którzy nie mają działek, starają się zagospodarować dachy, balkony i tarasy tak, żeby mieć namiastką przebywania wśród przyrody.

Betonowe bloki, brzydkie dachy niewątpliwie zyskają nową oprawę estetyczną. Jednak nie wszędzie można założyć taki ogród z trawą i ozdobnymi roślinami rosnącymi wprost z podłoża.

Ograniczenia

- W nowych osiedlach wielu deweloperów zastrzega, że nad balkonem nie można nawet rozwiesić markizy, aranżować tarasu czy loggi według własnego pomysłu - wyjaśnia Ewa Dejneko, dyrektor firmy Col-Garten w Lublinie. - Należy brać również pod uwagę konstrukcję i parametry techniczne dachu albo tarasu.

W nowo powstałych budynkach często projektant zakłada, że lokatorzy zechcą zagospodarować taką przestrzeń i jest ona pod względem konstrukcyjnym przygotowana na przyjęcie dodatkowego ciężaru. W starych obiektach lepiej nie ryzykować, a wybrać inny wariant - czyli ustawiać rośliny w pojemnikach.

Jak to się robi i jak to działa

- Na konstrukcję dachu kładzie się hydroizolację przeciwkorzenną - wyjasnia Ewa Dejneko. -Chodzi o to, żeby korzenie nie uszkodziły jego powierzchni. Na to nakładana jest mata chłonno-ochronna, która magazynuje wodę opadów. Na matę kładziemy warstwę tzw. floradrain, która ma wgłębienia podobne do wytłaczanek na jajka. Zbiera się w nich woda, którą piją rośliny, a floradrain reguluje przepływ w górę i w dół. Później kładziemy włókninę filtracyjną zatrzymującą cząstki organiczne substratu. Substrat jest ostatnią, górną warstwą o grubości minimum 8 cm. Wszystko jest dostępne w dużych sklepach ogrodniczych albo z materiałami budowlanymi.

Są dwa systemy tzw. zielonych dachów - intensywny i ekstensywny.

System intensywny pozwala na posianie trawnika, kwiatów oraz małych krzewów lub drzewek. System ekstensywny to np. posianie trawy albo różnego rodzaju rozchodników. Te kwitną niemal cały rok w olbrzymiej gamie barw i wymagają mniej pracy. Po to, żeby po nich nie deptać, buduje się ścieżki lub pomost.

Tylko glina i drewno

- Jest mnóstwo roślin ozdobnych już przystosowanych do przezimowania w pojemnikach - wyjaśnia Ewa Dejneko. - Najważniejsze, żeby to nie były pojemniki plastikowe, lecz gliniane albo drewniane. Można w nich hodować małe iglaki, pnącza, krzewy róż, byliny. Taki taras lub balkon z starym budownictwie np. z pięknym klematisem albo wiciokrzewem będzie wyglądał efektownie, nie musimy się ograniczać do pelargonii w skrzynkach.

Ewa Dejneko: - Zielone ogrody zakładamy najczęściej na dachach garaży zbudowanych jako parterowa przybudówka bloku mieszkalnego.

Ile to waży i czy dach wytrzyma

Jeśli wybieramy założenie ekstensywne - np. dywan z prawdziwej trawy - to ciężar jednego metra kwadratowego suchej powierzchni wynosi 66 kg, po deszczu 90 kg. W systemie intensywnym ciężar wynosi odpowiednio 115 kg i 180 kg. Przy zakupie mieszkania warto pytać o możliwość założenia ogrodu.

Ceny "Zielonych Dywanów”

• Za 1 m kw. w systemie ekstensywnym trzeba zapłacić od 120-150 zł.
• Za 1 m. kw. w systemie intensywnym - o ok. 40 proc. więcej (wymagana jest dużo grubsza warstwa izolacyjna, wykonanie jest bardziej pracochłonne).

Maria Kolesiewicz

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium