Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

6 maja 2008 r.
18:08
Edytuj ten wpis

Ogród na dachu

Nie masz działki przy domu, a uwielbiasz zajmować się roślinami rosnącymi nie tylko na parapecie?Jest dla ciebie wyjście: ogród na dachu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pragnienie posiadania własnego kawałka zieleni jest coraz większe. Ci, którzy nie mają działek, starają się zagospodarować dachy, balkony i tarasy tak, żeby mieć namiastką przebywania wśród przyrody.

Betonowe bloki, brzydkie dachy niewątpliwie zyskają nową oprawę estetyczną. Jednak nie wszędzie można założyć taki ogród z trawą i ozdobnymi roślinami rosnącymi wprost z podłoża.

Ograniczenia

- W nowych osiedlach wielu deweloperów zastrzega, że nad balkonem nie można nawet rozwiesić markizy, aranżować tarasu czy loggi według własnego pomysłu - wyjaśnia Ewa Dejneko, dyrektor firmy Col-Garten w Lublinie. - Należy brać również pod uwagę konstrukcję i parametry techniczne dachu albo tarasu.

W nowo powstałych budynkach często projektant zakłada, że lokatorzy zechcą zagospodarować taką przestrzeń i jest ona pod względem konstrukcyjnym przygotowana na przyjęcie dodatkowego ciężaru. W starych obiektach lepiej nie ryzykować, a wybrać inny wariant - czyli ustawiać rośliny w pojemnikach.

Jak to się robi i jak to działa

- Na konstrukcję dachu kładzie się hydroizolację przeciwkorzenną - wyjasnia Ewa Dejneko. -Chodzi o to, żeby korzenie nie uszkodziły jego powierzchni. Na to nakładana jest mata chłonno-ochronna, która magazynuje wodę opadów. Na matę kładziemy warstwę tzw. floradrain, która ma wgłębienia podobne do wytłaczanek na jajka. Zbiera się w nich woda, którą piją rośliny, a floradrain reguluje przepływ w górę i w dół. Później kładziemy włókninę filtracyjną zatrzymującą cząstki organiczne substratu. Substrat jest ostatnią, górną warstwą o grubości minimum 8 cm. Wszystko jest dostępne w dużych sklepach ogrodniczych albo z materiałami budowlanymi.

Są dwa systemy tzw. zielonych dachów - intensywny i ekstensywny.

System intensywny pozwala na posianie trawnika, kwiatów oraz małych krzewów lub drzewek. System ekstensywny to np. posianie trawy albo różnego rodzaju rozchodników. Te kwitną niemal cały rok w olbrzymiej gamie barw i wymagają mniej pracy. Po to, żeby po nich nie deptać, buduje się ścieżki lub pomost.

Tylko glina i drewno

- Jest mnóstwo roślin ozdobnych już przystosowanych do przezimowania w pojemnikach - wyjaśnia Ewa Dejneko. - Najważniejsze, żeby to nie były pojemniki plastikowe, lecz gliniane albo drewniane. Można w nich hodować małe iglaki, pnącza, krzewy róż, byliny. Taki taras lub balkon z starym budownictwie np. z pięknym klematisem albo wiciokrzewem będzie wyglądał efektownie, nie musimy się ograniczać do pelargonii w skrzynkach.

Ewa Dejneko: - Zielone ogrody zakładamy najczęściej na dachach garaży zbudowanych jako parterowa przybudówka bloku mieszkalnego.

Ile to waży i czy dach wytrzyma

Jeśli wybieramy założenie ekstensywne - np. dywan z prawdziwej trawy - to ciężar jednego metra kwadratowego suchej powierzchni wynosi 66 kg, po deszczu 90 kg. W systemie intensywnym ciężar wynosi odpowiednio 115 kg i 180 kg. Przy zakupie mieszkania warto pytać o możliwość założenia ogrodu.

Ceny "Zielonych Dywanów”

• Za 1 m kw. w systemie ekstensywnym trzeba zapłacić od 120-150 zł.
• Za 1 m. kw. w systemie intensywnym - o ok. 40 proc. więcej (wymagana jest dużo grubsza warstwa izolacyjna, wykonanie jest bardziej pracochłonne).

Maria Kolesiewicz

Pozostałe informacje

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu. Kierowca nie miał też uprawnień do kierowania. A samochód, którym pojechał po dziecko, nie miał aktualnego ubezpieczenia OC oraz badania technicznego.

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"

Uzależnienie od smartfonów, rolek i mediów społecznościowych – o tym jest „Ultimatum”, nowy program Adama Van Bendlera. Komik nie ukrywa, że sam również wpadł w sidła algorytmów, a momentem przełomowym była rozmowa z partnerką, która dała mu tytułowe ultimatum: albo telefon, albo związek. O czym jeszcze opowiada w naszym programie (Nie)wyparzona Gęba?

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat
ZDJĘCIA
galeria

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat

21 przedszkoli z całego miasta wzięło udział w drugiej edycji Przeglądu Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka. Sceną zawładnęły dzieci śpiewające po angielsku.

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

A potem poszukiwany listem gończym przykrył się kocem i udawał, że śpi.

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej
16 maja 2025, 18:00

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej

Zofia Kulaszyńska-Couret oraz kobiety tworzące i malujące historię Zamościa – pod takim hasłem odbędzie się w tym roku XVII Zamojska Noc Muzeów. To już w tym tygodniu.

Nowy odcinek drogi w Trzepiecinach
galeria

Bezpiecznie i nowocześnie: Nowe drogi w 11 miejscowościach

Już są przejezdne, ale otwarte oficjalnie będą od środy. W gminie Adamów (powiat zamojski) powstało kilka odcinków nowych dróg.

Od lewej dyrektor dr Marek Paździor oraz jego zastępcy: Anna Kot i Artur Paździor
Puławy

Nowi wicedyrektorzy szpitala dostali podwyżki. Pensje wzrosły ponad dwukrotnie

W marcu informowaliśmy o zmianach organizacyjnych i kadrowych w puławskim SPZOZ. Okazuje się, że w ślad za nimi poszły również zmiany finansowe: nowi wicedyrektorzy otrzymali spore podwyżki.

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice
galeria

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice

Nowoczesny sprzęt jest, wykwalifikowany personel też. Ale nie ma pieniędzy. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiegow Lublinie manifestowali, by nie dopuścić do zamknięcia niedawno utworzonego Oddziału Kardiochirurgii.

Co było w kopercie dla Nawrockiego? Trzaskowski wyjaśnia

Co było w kopercie dla Nawrockiego? Trzaskowski wyjaśnia

W poniedziałek, na zakończenie ostatniej debaty prezydenckiej, Rafał Trzaskowski wręczył Nawrockiemu kopertę, dodając, że „to ostatnia szansa, propozycja, żeby zachować się w sposób uczciwy”, choć nie ujawnił co jest w środku. Zrobił to dzień później.

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

„Lubelska Akademia WSEI w Europejskiej Przestrzeni Edukacyjnej – Tydzień Erasmusa” to pionierskie przedsięwzięcie organizowane przez Lubelską Akademię WSEI oraz OIC POLAND Fundację Akademii WSEI. To jedno z kluczowych wydarzeń, które uświetniają Jubileusz 25-lecia naszej Uczelni.

Dubrownik w Lublinie. Wyjątkowy koncert i rozmowy o współpracy
13 maja 2025, 19:00

Dubrownik w Lublinie. Wyjątkowy koncert i rozmowy o współpracy

We wtorek Filharmonia Lubelska stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia kulturalnego – koncertu upamiętniającego postać Ludomira Michała Rogowskiego, wybitnego kompozytora i dyrygenta urodzonego w Lublinie. Na scenie wystąpi Orkiestra Symfoniczna z Dubrownika, miasta, z którym Rogowski był związany przez wiele lat swojego życia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium