Okno składa się z ościeżnicy, która montowana jest w ścianie, oraz części ruchomej, czyli skrzydła. W zależności od strony, w którą się otwiera, nazywamy je lewym lub prawym. Okno może mieć jedno lub kilka skrzydeł rozwieralnych, czyli tylko otwieranych lub uchylno-rozwieralnych. Dużo rzadziej spotyka się w Polsce okna ze skrzydłami przesuwnymi, składanymi lub obrotowymi (w poziomie lub w pionie).
Ważna jest szyba
Choć za szczelność okien odpowiada dobra uszczelka, to największe straty ciepła odbywają się przez przeszklone powierzchnie. Zasada jest prosta - im większe okna, tym więcej ciepła ucieka. Ale też więcej światła wpada do pomieszczeń, co w przypadku naszego klimatu, z przewagą krótkich dni nie jest bez znaczenia. Co zatem zrobić? Można wybrać energooszczędne szyby zespolone. Takie okna wyposażone są w dwie, trwale połączone tafle szkła, z których jedna jest ze szkła niskoemisyjnego, odbijającego promieniowanie cieplne do wnętrza pomieszczenia.
Jeżeli problemem jest hałas dobiegający z zewnątrz, warto zamontować szyby dźwiękochłonne.
Południowe ściany budynku bywają zbyt nasłonecznione, dlatego takie okna można wyposażyć w specjalne szyby absorpcyjne (pochłaniające światło) lub refleksyjne (odbijające promienie słoneczne). Są to szyby barwione, których odcień warto dobrać do kolorystyki pomieszczenia.
Niespodzianka
Wstawiając nowe okna, zwłaszcza na parterze, warto pomyśleć o szybach antywłamaniowych. Są oznaczone symbolami P1 i P2 (odporne na uderzenia) lub P4, które bardzo trudno sforsować. W oknach już wstawionych można zastosować folie antywłamaniowe. Jednak, by okno spełniało wszystkie wymogi bezpieczeństwa, nie wystarczy szyba odporna na przebicie, rozbicie lub wycięcie otworu. Mechanizm klamki powinien być zabezpieczony przed możliwością otworzenia, a skrzydło odporne na wyważenie i wypchnięcie.
Plastik czy drewno
Okna plastikowe bywają tańsze, ale też mogą się bardziej odkształcać pod wpływem zmian temperatury. Z kolei ramy drewniane trzeba co jakiś czas odnawiać, choć w niczym nie przypomina to malowania olejną farbą starych okien. Powierzchnię wystarczy oczyścić, lekko zmatowić papierem ściernym - i już można nakładać lakier.