Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

6 lutego 2003 r.
15:42
Edytuj ten wpis

Popularna podłoga

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Parkiet jest ładny, naturalny, ciepły w dotyku i doskonale tłumi dźwięki. Pasuje zarówno do starych wnętrz, jak i nowocześnie urządzanych.
Wybierając parkiet, przede wszystkim dopasujmy gatunek drewna do pomieszczenia, w którym chcemy go położyć. Posadzki z drewna sosnowego, świerkowego i brzozowego są miękkie i łatwo się zużywają. Dlatego poleca się je do sypialni i pomieszczeń, gdzie większa część podło-gi będzie osłonięta dywanem. Natomiast dąb, buk i jesion-to drewno twarde. Może być stosowane w przedpokojach i pokojach dziennych. Spotyka się też parkiety z materiałów o obco brzmiących nazwach, jak np. pango czy merbau. Takie drewno ma oryginalne kolory i ciekawy kształt słojów oraz wysoką twardość (np. merbau jest około 20 razy twardsze od dębu. Jest jednak droższe.
Na różnych podłożach
Parkiet można układać na podłożach betonowych, cementowych, anhydrytowych (gipsowych), ruszcie drewnianym pokrytym płytami OSB, płytami ze sklejki albo deskami. Podłoże powinno być równe i bez spękań oraz mieć odpowiednią wilgotność (cementowe maks. 2 proc., anhydry-towe - maks. 0.5 proc.).
Parkiet niejedno ma imię
Tradycyjny. Składa się on z klepek z litego drewna o grubości 12–22 mm, szerokości 3–10 cm i długości 20–45 cm. Klepki łączy się na wpust i pióro. Można je układać w różne wzory np. jodełkę, cegiełkę, szachownicę. Jeśli wzór jest skomplikowany, trzeba użyć większej (o 5-10 proc.) ilości deszczułek niż przy prostym. Główną zaletą takiego parkietu jest jego duża grubość, zapewniająca dobrą ochronę przed hałasem i zimnem. Podłoga jest trwała, można ją wielokrotnie cyklinować.
Mozaika. Niewielkie drewniane deszczułki o grubości 8–10 mm naklejone są na tekstylną siat-kę lub papier perforowany i połączone w większe gotowe do układania płyty. W zależności od sposobu ułożenia listewek, płyty mają kształt kwadratu, prostokąta lub sześciokąta. Wymiary kwadratów są zazwyczaj standardowe(40x40 cm); prostokątów i sześciokątów-bardziej zróżni-cowane (często spotyka się np. prostokąty 30, 8x61,6 i 35, 2x70,1 oraz sześciokąty o długości boku 28 cm). Mozaika ma niewielką grubość, więc nie można jej wielokrotnie szlifować.
Lamelowy. Jego elementy (deszczułki zwane lamelkami) przypominają klepki parkietu trady-cyjnego. Lamelki mają rozmaite wymiary (najczęściej 5x25cm i grubości 10 mm). Można je łączyć w płyty, które następnie zmontujemy metodą mozaikową. Można je też układać, jak trady-cyjny parkiet-deszczułka po deszczułce. Po ułożeniu szlifujemy je i lakierujemy.
Uzależnione ceny
Ich wysokość zależy nie tylko od rodzaju parkietu, lecz także od gatunku drewna. Najtańsze są posadzki sosnowe, najdroższe - dębowe i z drzew egzotycznych. Na to, ile wydamy na parkiet ma też wpływa grubość drewna (im grubsze tym droższe) i jego klasa (najwięcej zapłacimy za pierw-szy gatunek.
Warto wiedzieć zanim kupisz
Bardzo ważną informacją dla kupującego jest klasa parkietu. Zwróćmy na nią szczególną uwagę kupując tradycyjny parkiet lub mozaikę. W przypadku parkietu I klasy, klepki dobierane są pod względem rysunku słojów i barwy. Niższe klasy dopuszczają większą ilość przebarwień i innych wad wyglądu, np. sęków. Jednak każda deszczułka powinna mieć dokładnie takie same wymiary. Niestety, producenci często o tym zapominają.
Klasy II i III mają znacznie niższą cenę niż klasa I.
Urszula Kieller

Pozostałe informacje

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Mogła być polityczna kariera w Suwerennej Polsce, a są zarzuty i kłopoty w szkole. Lubelskie Kuratorium Oświaty właśnie podjęło decyzję w sprawie Klaudiusza B.

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?
foto/wideo
galeria
film

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?

Dokładnie w południe, uczniowie wyszli ze szkół i odetchnęli z ulgą. Zakończył się egzamin z wiedzy matematycznej na poziomie podstawowym.

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

W najbliższy weekend rusza jedna z największych imprez studenckich w mieście – Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Studenci będą się bawić przy piosenkach Lady Pank, Kwiatu Jabłoni, czy Błędu Średniokwadratowego. ZTM uruchamia dodatkowe linie autobusowe, a miasto zamyka ulice.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować
pilne
galeria

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować

Powtórzył się scenariusz z kwietnia. W środę na tym samym placu budowy w Białej Podlaskiej natrafiono na niewybuchy. Miasto zarządza ewakuację.

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Nowy burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego nie będzie rządził sam. Powołał już swojego zastępcę, Arkadiusza Myszkę. To dotychczasowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Nie będzie zmiany w fotelu starosty chełmskiego. Urząd nadal sprawować będzie Piotr Deniszczuk, który w głosowaniu pokonał Ryszarda Madziara, pełnomocnika PiS w okręgu nr 18. Ponownie wicestarostą został też Jerzy Kwiatkowski.

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

19 maja lubelska Arena będzie gospodarzem finałowej rywalizacji. W decydującym spotkaniu zagrają GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław.

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Seniorka z powiatu hrubieszowskiego znalazła w telewizji uzdrowiciela, który leczył ją telefonicznie i oferował seanse telewizyjne. Z każdym seansem czuła się lepiej, a sprawę zgłosiła na policję, bo brakowało jej na dalsze wpłaty.

Lubelskie ma nowego milionera. Szóstka padła w lotto plus

Lubelskie ma nowego milionera. Szóstka padła w lotto plus

We wtorek szczęście dopisało mieszkańcowi Puław. Szczęśliwy gracz trafił szóstkę w lotto plus i wygrał milion złotych.

Ewolucja algorytmów wyszukiwarek - Jak pozostać na szczycie w 2024 roku?

Ewolucja algorytmów wyszukiwarek - Jak pozostać na szczycie w 2024 roku?

Algorytmy wyszukiwarek stanowią oś, wokół której kręci się cały świat marketingu internetowego. Każdy przedsiębiorca online musi mieć świadomość, jak te algorytmy działają i jakie mają znaczenie dla pozycjonowania stron internetowych. W tym artykule postaramy się przybliżyć jak zmieniają się algorytmy wyszukiwarek oraz wskazać, jak firmy mogą dostosować swoje strategie SEO w 2024 roku.

Czym jest dopłata do czynszu i jak ją uzyskać?

Czym jest dopłata do czynszu i jak ją uzyskać?

Dopłata do czynszu jest pojęciem, które często pojawia się w kontekście mieszkań socjalnych i pomocy mieszkaniowej. Jest to forma wsparcia finansowego udzielana przez instytucje publiczne, takie jak urzędy miast i gmin, osobom, które mają trudności w regulowaniu czynszu za wynajmowane mieszkanie. Głównym celem dopłaty do czynszu jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, które nie są w stanie samodzielnie pokryć kosztów wynajmu mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim osób o niskich dochodach, bezrobotnych, osób starszych czy niepełnosprawnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium