Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

8 października 2003 r.
17:22
Edytuj ten wpis

Prostota wygrała

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Propozycja architektów z Warszawy: Stanisława Rewskiego, Magdaleny Biekuńskiej i Jacka Olędzkiego to najlepszy projekt spełniający kryteria IX edycji ogólnopolskiego konkursu Dom Dostępny 2003. Zdobył on także Honorową Nagrodę Dziennikarzy.
Tematem tegorocznego konkursu Dom Dostępny był projekt koncepcyjny wolno stojącego domu dla czteroosobowej rodziny, przewidziany do realizacji w dwóch etapach. W każdym etapie parter domu miał być dostosowany do stałego pobytu osoby niepełnosprawnej. Zarówno po zakończeniu etapu pierwszego, jak i docelowego, dom miał stanowić zamkniętą formę architektoniczną.
Nowa formuła dostępności
Jak co roku, ideą tegorocznej edycji konkursu było odpowiedzenie na aktualne zapotrzebowanie rynku i znalezienie nowej formuły dostępności. Organizatorzy uznali, że szansą dla wielu tych, którzy marzą o własnym miejscu na ziemi, może być dziś mały dom do rozbudowy.
Koszt budowy I etapu był ograniczony do kwoty 150 000 złotych (w tym VAT) i dotyczył domu
z instalacjami wewnętrznymi, ale bez działki, przyłączy zewnętrznych, części wykończenia wewnętrznego i wyposażenia oraz wiaty/garażu i zewnętrznego składziku. Cena mogła być większa jedynie w przypadku zastosowania rozwiązań zapewniających wysoką energooszczędność i znaczne obniżenie kosztów eksploatacji. Dom w I etapie przeznaczony był dla trzyosobowej rodziny. W etapie docelowym - dla czteroosobowej.
Organizatorzy konkursu zarekomendowali pakiet podstawowych materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz urządzeń, które projektanci mogli zastosować w swoim projekcie.
Prace jury
Na konkurs Dom Dostępny 2003 nadesłano 68 prac z 20 ośrodków z całej Polski. 66 projektów spełniało warunki konkursu. Wykazał on, że przeznaczając na budowę 150 000 złotych, można zbudować dom o powierzchni 95-125 mkw., a późniejsza rozbudowa może nie tylko nie zakłócić normalnego życia mieszkańców, lecz także wzbogacić architekturę. O, ile w zakresie technologii projektanci przyjmowali podobne rozwiązania (ponad 90% domów murowanych), o tyle pod względem formy architektonicznej propozycje były bardzo zróżnicowane.
Wśród projektowanych domów były budynki piętrowe i parterowe, z olbrzymimi przeszkleniami i niewielkimi oknami. Po raz pierwszy w historii konkursu Dom Dostępny większość nadesłanych projektów domów miała proste bryły i płaskie dachy. Projektując dom do budowy w dwóch etapach, ponad połowa autorów zaproponowała rozbudowę w parterze. Tylko nieliczni nadbudowali parter.
Najwięcej zastrzeżeń sąd konkursowy miał do sposobu dostosowania domów do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.
Dziennikarze zgodni z komisją
Po raz pierwszy w 9 - letniej historii konkursu werdykt honorowego jury dziennikarskiego był zgodny z opinią komisji konkursowej. W obradach mediów udział wzięli przedstawiciele prasy, radia i telewizji z całego kraju, zajmujący się branżą budowlaną. Do tej nielicznej grupy zaproszono przedstawiciela dodatku Dom Dziennika Wschodniego, który reprezentował Lubelszczyznę. Obrady jury nie przebiegały spokojnie. Dokonał się podział dziennikarzy na zwolenników dachów płaskich i spadzistych. W ostatecznym starciu przy drugim losowaniu wygrał dom z Warszawy.
Werdykty dziennikarzy w poprzednich edycjach konkursu były dla nas zaskoczeniem. My proponowaliśmy domy proste, nowoczesne, a dziennikarze całkiem inne. Ładne, malownicze i z czerwonym spadzistym dachem Tym razem jesteśmy zgodni. Cieszy nas, że media, które są głosem naszych czytelników, tym razem są z nami. Potwierdza to kierunek naszych działań – powiedział Zbigniew Stępiński, dyrektor generalny Wydawnictwa Murator.
Urszula Kieller

Dom Dostępny 2003
W programie funkcjonalnym należało przewidzieć co najmniej: pokój dzienny, kuchnię, dwie sypialnie
(w tym jedna dwuosobowa), WC/łazienkę, łazienkę i pomieszczenie gospodarczo-techniczne. Dodatkowo trzeba było zaprojektować wiatę lub garaż na jeden samochód oraz zewnętrzne pomieszczenie gospodarcze (składzik).
W ramach rozbudowy metraż domu był ograniczony. Powierzchnia netto musiała mieścić się w przedziale 135–150 mkw. (plus garaż). W jego programie podstawowym należało przewidzieć: część dzienną (kuchnia ze spiżarnią, jadalnia
i pokój dzienny) – razem 40 mkw., sypialnia dwuosobowa z garderobą – 20 mkw., dwie sypialnie jednoosobowe – po 11 m2 każda, garderoba lub dwie oddzielne – 6 mkw., pokój do pracy/gabinet –
10 mkw., WC/łazienka – 3 mkw., łazienki – 4 mkw. i 6 mkw., pomieszczenie gospodarczo-techniczne. Trzeba było również zaprojektować miejsce na dwa samochody – garaż lub wiatę i garaż. Dodatkowym atutem projektu było zaproponowanie wariantu rozbudowy o funkcję biurową/usługową. Należało przewidzieć biuro/gabinet z oddzielnym wejściem, ewentualnie poczekalnią i oddzielnym WC.
Infrastruktura techniczna miała w każdym etapie zapewniać komfort eksploatacyjny: sprawne zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków, wysoką jakość powietrza w domu (temperatura, wilgotność, odpowiednia wentylacja), racjonalną instalację elektryczną i teletechniczną.
Dom należało zaprojektować na modelowej działce, której wymiary i wielkość powinny pozwolić na lokalizację na niej elementów koniecznych do dobrego funkcjonowania domu i prawidłowego powiązania z ogrodem w każdym etapie. Szerokość frontu działki nie mogła przekroczyć jednak 24 m.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium