Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

27 listopada 2001 r.
19:30
Edytuj ten wpis

Pytania o cztery kąty

0 0 A A

Jeśli w tym roku chcemy zacząć budowę mieszkania, żeby zaklepać sobie ulgę podatkową, powinniśmy wybranemu developerowi albo spółdzielni zadać poniżej przedstawione pytania. Gdy uzyskamy dokładne informacje, dopiero wtedy możemy podpisać umowę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wprawdzie niewiele czasu pozostało nam do załatwienia wszelkich formalności, jednak nie decydujmy się na ofertę pierwszą z brzegu. Jeśli nie możemy pojechać i sprawdzić kilku firm, to chociaż zadzwońmy i porównajmy ich propozycje.

Spółdzielnię i developera pytamy:
1. Ile kosztuje mieszkanie i jak ta cena jest indeksowana?
Są trzy możliwości:
• indeksacja wzrostem cen robót i materiałów budowlanych według wskaźnika GUS;
• indeksacja wskaźnikiem inflacji;
• indeksacja kursem walut, np. dolarów lub euro.
2. Jakie są terminy i wysokość wpłat?
Z developerem można negocjować wysokość i sposób płacenia kolejnych rat. Ze spółdzielnią niestety, nie, ale możemy upomnieć się o harmonogram wpłat i robót.
3. Za co płacimy?
Dopytajmy się w jakim stanie dostaniemy mieszkanie – w tzw. surowym zamkniętym czy „pod klucz”. Zakres robót musi być bardzo precyzyjnie określony. Sprawdźmy też czy jest zróżnicowana cena ze względu na kondygnację oraz wypytajmy o opłaty dodatkowe (za przeróbki, podniesienie standardu itp.). Dowiedzmy się, czy gdy zrezygnujemy z częściowego wykończenia, np. bez drzwi wewnętrznych, to cena zostanie obniżona.
4. Jakie są możliwości zmian w projekcie?
Zagwarantujmy sobie swobodę aranżacji wnętrza (postawienie ścianki działowej w innym miejscu niż przewidywał projekt albo jej wyburzenie). Zapiszmy w umowie dopuszczalny „zakres zaniechań i zmian”.
5. Co z garażem?
Spytajmy czy jego cena jest wliczona w cenę mieszkania, ile on kosztuje i jak wygląda – czy to osobny zamykany boks, czy tylko miejsce w wielostanowiskowym garażu podziemnym.
6. Co do tej pory firma już zbudowała?
Poprośmy o adresy osiedli czy budynków. Obejrzyjmy je. Porozmawiajmy z mieszkańcami o terminowości inwestycji, sposobie administrowania domu czy osiedlem itp.
7. Czy firma ma pisemne referencje?
Przeczytajmy je, ale uważajmy. Czasami bywa tak, że klienci, którzy napisali pochlebne słowa nagradzani są na przykład usunięciem usterek.
8. Czy firma ma tytuł prawny do działki, na której chce zbudować osiedle czy blok?
Muszą być albo jej właścicielami (mieć notarialny akt własności), albo wieczystymi dzierżawcami. W sądzie hipotecznym obejrzyjmy księgę wieczystą – dowiemy się czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką Sprawdźmy akt notarialny albo umowę wieczystej dzierżawy.
9. Co jest z pozwoleniem na budowę?
Jest czy go nie ma. Najlepiej, gdyby ono już było. Kiedy natomiast brakuje pozwolenia na budowę, zastępczo zażądajmy decyzji o warunkach zabudowy (wydaje ją gmina). Decyzja mówi nam jak na działce wolno budować (jaka ma być wysokość budynku, odległość od drogi, sąsiednich domów itp.). Sprawdźmy w gminie, jakie przeznaczenie w planach zagospodarowania przestrzennego terenu ma nasza działka. Zabudowa sprzeczna z celem, na który oddano grunt, może pociągnąć za sobą rozwiązanie umowy. Konsekwencje wynikające z prawa budowlanego to wstrzymanie budowy i nakaz rozbiórki.
10. Czy będzie budowane w pobliżu naszego domu czy osiedla?
Niezależnie od tego, co usłyszymy w spółdzielni czy w firmie, sprawdźmy w gminie ogólne plany przestrzennego zagospodarowania terenu żeby nie okazało się, że blisko osiedla powstanie droga szybkiego ruchu.
11. Czy zapewniona jest infrastruktura wokół budynku czy osiedla:
drogi dojazdowe, chodniki, oświetlenie itd. Kto będzie przygotowywał te tereny?
12. Kto i na jakich zasadach będzie administrował osiedlem?
W umowie z developerem zagwarantujmy sobie wpływ na wybór zarządcy. Członkowie spółdzielni powinni być poinformowani, kto będzie zajmował się administracją. Uchwałę w sprawie wyboru zarządcy powinno podjąć walne zgromadzenie członków.
13. Czy developer (spółdzielnia) współpracuje kredytowo z jakimś bankiem?
Taka współpraca pozwala nie martwić się samodzielnym załatwieniem kredytu. Poza tym bank może stanowić dobre źródło informacji o firmie.
14. Czy i na jakich warunkach można zrezygnować z umowy?
Zadbajmy o to, żeby niewiele stracić w przypadku koniecznego wycofania się z inwestycji. Teoretycznie powinno być tak, że pieniądze są nam zwracane wraz z odsetkami, ale to zdarza się bardzo rzadko. Minimum przyzwoitości to ich zwrot według ich wartości nominalnej. Kary za odstąpienie od umowy nie powinny być wysokie: 1–2 proc. łącznej ceny. Warunki wycofania się z umowy powinny być równe dla obu stron. Nie może być tak, że kiedy my się wycofujemy, to tracimy dużą część wpłaconych funduszy, a developer nic.
Postarajmy się, żeby w umowie był zapis o zadatku. W przeciwieństwie do zaliczki, ma on skutki prawne. W wypadku rozwiązania umowy z winy developera zadatek zostanie zwrócony. Jeśli to my się wycofamy – to przepadanie.
W przypadku spółdzielni warunki rezygnacji powinny być określone w statucie lub regulaminie. Ważne jest czy na nasze miejsce możemy wprowadzić wybraną przez nas osobę, która zapłaci nam odstępne.

Na innych warunkach budujemy z developerem, a na innych

• Umowa z developerem jest tzw. umową cywilnoprawną i możemy ją negocjować: ustalać rodzaj indeksacji czy sposób opłacenia rat
i ich wysokość, terminy płatności, wysokość kar umownych itp. Developer określa stałą cenę za produkt, który nam sprzedaje, czyli za mieszkanie.
• Podpisując umowę ze spółdzielnią, przystępujemy do swoistego stowarzyszenia i musimy respektować jego statut i regulamin. Nie można negocjować tej umowy i nie mamy wpływu np. na to, że spółdzielnia rozlicza się z nami kosztorysem powykonawczym, co w praktyce oznacza, że nie znamy ostatecznej ceny za 1 metr kwadratowy mieszkania.

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium