Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

30 kwietnia 2009 r.
15:15
Edytuj ten wpis

Słońce wysoko - działkowicze poczuli wiosnę

0 1 A A

W sklepach ogrodniczych ruch już jest niebywały. Przełom kwietnia i maja to czas siewu i wielkiego sadzenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stare porzekadło mówi, że "kto sieje groch w marcu, ten zbiera w garncu, kto w maju, ten w jaju” Coś jest na rzeczy. Ci, co groszek pachnący posiali mimo marcowej niepogody dziś cieszą się wschodzącymi roślinkami, które już mają wysokość kilku centymetrów.


- Ludowe porzekadła są wynikiem wieluset lat obserwacji - zauważa Aniela Grzywacz, właścicielka ogródka działkowego w Jakubowicach. - Groch, w tym groszek pachnący, są dość odporne na przymrozki, dlatego można było zaryzykować.


Działkowicze zaczęli intensywnie robić zakupy i pierwsze prace w ogródkach już trwają. W sklepach z nasionami i cebulami, podobnie jak w szkółkarstwie, jest tłok.

Porządki

Na działkach ci, którzy nie zdążyli tego zrobić przed zimą, jeszcze sprzątają trawniki, grabią liście.


- Warto zrobić przegląd sprzętu i narzędzi, jakimi dysponujemy - mówi Ewa Dejneko, dyrektor PHU Col-Garten w Lublinie. - Może trzeba wymienić tępy szpadel na lepszy, albo kupić specjalne grabie do sprzątnięcia liści z trawnika lub ręczny areator, który go dotleni. Dotlenienie trawnika wiosną jest bardzo ważne - musi on oddychać, zalegające, zbutwiałe resztki roślin mogą sprawić, że w tym miejscu wygnije, prędzej rozprzestrzeni się na nim mech.


Nowe trawniki można jeszcze o tej porze zakładać. Glebę lekką, piaszczystą trzeba zmieszać z gliną i czarnoziemem torfowym, ciężką rozluźnić torfem lub kompostem z dodatkiem płukanego piachu (takiego jak do tynków). Ziemię trzeba zagrabić, zawałować, posiać trawę i przykryć ją lekko torfem.


Zarówno na trawę jak pod iglaki można już wysypać stosowny nawóz. Najbardziej uniwersalna jest bodaj azofoska, choć dziś można dostać naturalny (bydlęcy, albo kurzeniec) nawóz odpowiednio spreparowany, granulowany.

Cebule i nasiona

Co bardziej niecierpliwi posiali kwiaty lub posadzili pierwsze cebule. W sklepach ogrodniczych ruch jest wielki i widać, że już każdemu się bardzo spieszy.


- Przymrozków obawiać się mogą rośliny balkonowe - wyjaśnia Jolanta Kłodzińska z "Zielonego Centrum” w Lublinie. - Te są najbardziej wrażliwe. Oczywiście, troskliwy ogrodnik może przykryć folią nasadzenia na działce, jeśli zapowiadany jest ostry przymrozek. Jednak nie powinno się nic złego dziać.


- Takie wczesne sadzenie lub wysiewanie dotyczyć może roślin o dłuższym okresie wegetacji - uprzedza E. Dejneko. - Te, które nie kiełkują od razu, mają przeważnie nasiona w osłonkach i niewielkie przymrozki wcale im nie zaszkodzą.

Drzewka i krzewy

Można już sadzić materiał szkółkarski. Drzewa, krzewy - zarówno te z pojemników jak sprzedawane z wykopanym korzeniem o tej porze poradzą sobie doskonale. Grunt nie jest wcale zamarznięty, choć w tym roku wilgotność nie jest dobra. Jednak podlane sadzonki powinny się dobrze przyjąć.


Osobom niezdecydowanym, a poszukującym drzew i krzewów owocowych na pewno szkółkarze doradzą odmiany nie wymagające skomplikowanych zabiegów ochronnych, łatwiejsze i pewniejsze w uprawie, odporne na choroby.
Jeśli idzie o rośliny ozdobne, dobrze jest mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat gleby na swojej działce.


- Na kwaśnej lepiej uda się borówka amerykańska, wrzosy, ale są rośliny lubiące podłoże wapienne. Są takie które dobrze rosną na gliniastym, inne na piaszczystym - uprzedza Joanna Kłodzińska.


Jednak wiele osób kupuje to, co jest modne, co ma sąsiad, albo przyjaciółka - nie bacząc na wymagania rośliny.

Pozostałe informacje

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium