Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

30 stycznia 2003 r.
15:09
Edytuj ten wpis

Szczelne, drogie i kłopotliwe

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d Wymiana starych okien na nowe, bardzo szczelne staje się często przyczyną zaparowanych okien, zaduchu, grzyba w mieszkaniu.
Możemy temu zapobiec, instalując w oknach nawiewniki powietrza. Dotychczas dopływ do domu świeżego powietrza i odprowadzenie zużytego zapewniała wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną.
Czemu wentylacja
Człowiek pracujący przebywa w domu więcej niż połowę doby. Czuje się w nim dobrze, gdy pomieszczenia są właściwie wentylowane. Gorzej, gdy nie ma wymiany powietrza, wówczas możemy odczuwać senność, ból głowy, otępienie. Wentylacja pozwala na usuwanie dymu papie-rosowego, nieprzyjemnych zapachów, nadmiaru wilgoci. Jest to niezwykle ważne dla zdrowia mieszkańców, jak i dla zdrowotności samego domu, a dokładnie jego murów. Utrzymujące się zawilgocenie może stać się przyczyną powstawania grzyba i pleśni na ścianach.
Różne rozwiązania
W starych, przedwojennych budynkach spotkać można szczeliny nawiewne znajdujące się pod lub nad oknami. Również po wojnie w mieszkaniach wyposażonych w instalację c.o. montowane były tzw. szwedzkie szufladki, o regulowanym stopniu otwarcia. Spotkać je można jeszcze w wielu domach z tego okresu. Ponieważ zimą wychładzały nadmiernie pomieszczenie, w latach sześćdziesiątych stosowania tego rozwiązania zaniechano. Właściwie nie było żadnych urządzeń wentylacyjnych, a funkcję tę pełniły nieszczelności w stolarce okiennej i drzwiowej. Montowane jeszcze w latach 90. nadal stanowią jedyną wentylację wielu mieszkań. Jesienią lub wiosna, gdy już (lub jeszcze) działa c.o. i w domu robi się zbyt ciepło, te prowizoryczne wentylacje wspoma-gamy otwieraniem okien.
Przesadnie szczelne
W latach 90. nastąpiła jakby nowa era w produkcji okien. Na rynku pojawiły się okna nowej konstrukcji: plastykowe i drewniane, klejone z wielu warstw drewna – z wciskanymi uszczelkami i okuciami obwodowymi. Całkowite uszczelnienie zaburzyło naturalny proces wymiany powie-trza. Możliwość taką daje jedynie otwieranie okna.
Z drugiej jednak strony wzrost cen nośników energii i ciągłe dążenie do obniżenia kosztów ogrzewania ograniczyły otwieranie okien. Zjawiska te stały się przyczyną zwiększenia zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wewnątrz pomieszczeń, podwyższenia jego wilgotności, konden-sacji pary wodnej na ścianach i oknach oraz w efekcie – rozwojowi grzybów pleśniowych w miejscach występowania mostków termicznych.
Musi być wywiew
Powietrze w pomieszczeniu pozbawionym wentylacji zawiera nadmiar dwutlenku węgla, pary wodnej i drobinek kurzu. Dzieje się tak dlatego, gdyż nie ma dopływu świeżego powietrza, które wymuszałoby wywiewanie zużytego.
Dla funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej niezbędne są kratki, które powinny być umiesz-czone w kuchni, łazience, ubikacji i innych pomieszczeniach bez okien – u wylotu kanałów wen-tylacyjnych. Od czasu do czasu należy sprawdzić drożność tych kanałów, przykładając na przy-kład do kratki zapalona zapalniczkę do papierosów. Płomień powinien skierować się w stronę wylotu.
Naturalny obieg powietrza można wspomóc montując na wlocie do kanału mały wentylatorek. Rozwiązanie to możliwe jest do wprowadzenia głównie w domach jednorodzinnych. (EK)

Pozostałe informacje

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end
WIDEO

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end

Wszyscy z zapartym tchem śledzą losy sokolej rodziny z komina elektrociepłowni. Myśleli, że po śmierci Czarta nic dobrego się nie wydarzy, a jednak pojawił się inny kawaler.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju
Wybory 2024

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju

Choć to kandydatów KWW Janusza Rosłana weszło do Rady Miasta Biłgoraj najwięcej, to władzę w mieście przez najbliższe lata sprawować będzie koalicja KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Niezależni.

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Chociaż nie kandydował do rady, to i tak został starostą. W powiecie parczewskim władzę utrzymał Janusz Hordejuk z PSL.

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Mieszkania na sprzedaż w zachodniopomorskim. Poznaj ofertę godną XXI wieku!

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów
Z KRAJU

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów

W Katowicach, gdzie ma odbyć się dzisiaj wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów wykryto podsłuch. Poinformował o tym Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

Każdy użytkownik iPhone'a pragnie, aby jego urządzenie służyło mu jak najdłużej. Jednak jak każdy element elektroniczny, bateria w iPhone'ie ma ograniczoną żywotność. Okazuje się jednak, że w dużej mierze to od użytkownika zależy, jak długo będzie nam służyła..

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?
NA ŻYWO
film

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?

Punktualnie o godzinie 9, blisko 19 tys. osób w województwie lubelskim zasiądzie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium