Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

17 grudnia 2003 r.
15:38
Edytuj ten wpis

Uratowane ciepło

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wzrost kosztów energii potrzebnej do ogrzewania mieszkań zmusił nas do budowy domów z materiałów ograniczających straty ciepła, do stosowania szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej.
Obecnie blisko połowa zużywanej energii przeznaczana jest do ogrzewania powietrza, dopły-wającego dzięki sprawnej wentylacji, z zewnątrz. Trwają dalsze poszukiwania możliwości zaosz-czędzenia niezbędnej do tego energii. Najbardziej skutecznym sposobem ograniczenia jej zużycia do ogrzewania pomieszczeń jest odzyskiwanie ciepła z wydalanego na zewnątrz powietrza. A możliwość taką daje zainstalowanie kompletnego systemu wentylacji nawiewno – wywiewnej dla domów jednorodzinnych, który oferuje już wiele specjalistycznych firm. Ich cena zaczyna się już od około 3000 zł.
„Serce” systemu
Podstawowym elementem – „sercem” wentylacji z odzyskiem ciepła jest niewielka centrala wentylacyjna. Jest wyposażona w dwa identyczne wentylatory: nawiewny i wyciągowy, na-grzewnice świeżego powietrza, filtry i krzyżowy wymiennik ciepła tzw. rekuperator. Przez wy-miennik przepływa zarówno powietrze ciepłe – wyciągane z pomieszczeń, jak i zimne – pobierane z dworu. A płynie kanalikami usytuowanymi między metalowymi, równoległe ułożo-nymi płytkami. Kanaliki poprowadzone są w ten sposób, że w jednym ich rzędzie płynie ciepłe powietrze, a przez rząd następny – zimne. Przenikające przez płyty ciepło odzyskiwane z usuwanego powietrza ogrzewa powietrze nawiewane. Dodatkowym źródłem ciepła jest wykra-plająca się na ściankach wymiennika para wodna (później skropliny są odprowadzane cienką rurką z tworzywa do kanalizacji).
Centrala wentylacyjna – w zależności od kubatury domu – może być wyposażona w więcej niż jeden wymiennik ciepła, co pozwala na odzyskiwanie większej ilości energii zawartej w wywie-wanym powietrzu.
Centralne położenie
Centrala powinna być zainstalowana w środkowej części domu, w pomieszczeniu, w którym nie będą przebywać ludzie. Jej pracy towarzyszy zwykle pewien szum, który może przeszkadzać domownikom. Zazwyczaj centrale umieszcza się na strychu. Poza tym dobrze wybrane dla niej miejsce może ograniczyć długość poziomych odcinków przewodów wentylacyjnych, z którymi jest połączona. Część kanałów służy do rozprowadzania świeżego powietrza do tzw. pomieszczeń czystych (salon, sypialnia), a część do wyciągania powietrza z tzw. pomieszczeń brudnych (kuch-nia, łazienka, w.c., spiżarnia, garderoba). Natomiast przepływ powietrza z pomieszczeń czystych do brudnych odbywa się przez szczeliny pod drzwiami lub wykonane w nich lub ścianie specjalne otwory.
Miejsce dla rur
Sieć kanałów wentylacyjnych zbudowanych z rur aluminiowych o średnicy 10–25 cm (zaizo-lowanych termicznie wełną mineralną) zajmuje sporo miejsca i ze względów estetycznych po-winna być ukryta. Natomiast rur o mniejszym przekroju nie powinno się stosować, bo powodowałyby one wzrost tzw. oporu przepływu, spadek wydajności systemu oraz hałaśliwą pracę instalacji. Dlatego system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła powinien zostać zaplanowany w fazie projektowania budowy lub przebudowy domu.
Konieczna regulacja
Dla zapewnienia prawidłowej pracy urządzenia konieczne jest wyregulowanie instalacji tak, aby nawiewana była taka sama ilość powietrza, jaka jest wydalana i było ono odpowiednio roz-dzielane do poszczególnych pomieszczeń. Regulacji dokonuje się poprzez wkręcanie lub wykrę-canie obrotowych talerzyków znajdujących się w zaworach powietrznych na końcach kanałów wentylacyjnych, jedynej widocznej części systemu. Po wyregulowaniu instalacji przez fachow-ców nie można już talerzyków wkręcać, ani wykręcać, gdyż zakłóciłoby to prace centrali wenty-lacyjnej.
Otwory, przez które jest zasysane świeże powietrze (tzw. czerpnia) i usuwane (tzw. wyrzutnia) powinny się znajdować w pewnej odległości od siebie, na przykład na strychu i w piwnicy. Cho-dzi o zlikwidowanie możliwości powtórnego zassania przez wentylator nawiewny usuwanego powietrza.
Sterowanie wydajnością
Centrala wentylacyjna może mieć dwa tryby pracy, umożliwiające regulację wydajności. Za-miany trybu następują automatycznie dzięki umieszczonym w łazienkach i toaletach czujnikom wilgotności tzw. higrostatom. (e)

Pozostałe informacje

Mimo wysokiej porażki z Piastem piłkarze Motoru mogli liczyć na wsparcie kibiców. "Nie kupisz tego za żadne pieniądze"
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Mimo wysokiej porażki z Piastem piłkarze Motoru mogli liczyć na wsparcie kibiców. "Nie kupisz tego za żadne pieniądze"

Kibice Motoru przy okazji meczu z Piastem pokazali klasę. Mimo wysokiej porażki żółto-biało-niebieskich gospodarze cały czas mogli liczyć na wsparcie z trybun. Spotkanie obejrzało 13344 widzów, a po końcowym gwizdku trener Mateusz Stolarski w imieniu swoim i całej drużyny podziękował fanom za wsparcie.

18-latek z Lublina chciał okraść emeryta. To niejedyne jego przewinienie

18-latek z Lublina chciał okraść emeryta. To niejedyne jego przewinienie

18-latek próbował obrabować 75-latka. Grożą mu poważne konsekwencje.

Wypadek w Izbicy – droga krajowa nr 17 całkowicie zablokowana

Wypadek w Izbicy – droga krajowa nr 17 całkowicie zablokowana

Do groźnego wypadku doszło w sobotę rano. Potrzebny był śmigłowiec LPR.

Aneta Mojduszka – psycholog i kulturoznawca, specjalizująca się w kulturze Japonii. Propaguje zdrowy styl życia, jest instruktorką slow joggingu oraz praktykiem terapii leśnej
MAGAZYN

Las przepisywany na receptę – czym są kąpiele leśne?

Kąpiele leśne i terapia lasem to praktyka, która podbiła serca Japończyków. Obecnie, coraz częściej cieszy się również uznaniem chociażby w Lublinie, a lekarze również w Polsce wystawiają „zielone recepty”. O tym wszystkim rozmawiamy z Anetą Mojduszką, praktykiem leśnej terapii.

Tak bawiliście się pierwszego dnia Juwenaliów Politechniki. Jesteście na zdjęciach?
dużo zdjęć
galeria

Tak bawiliście się pierwszego dnia Juwenaliów Politechniki. Jesteście na zdjęciach?

Pierwszy dzień Juwenaliów Politechniki Lubelskiej 2025 za nami. Na scenie gościli między innymi Dżem, Kękę i Sobel. Tereny zielone uczelni wypełniły się po brzegi a zabawa skończyła się późną nocą. Sprawdźcie czy jesteście na naszych zdjęciach!

Mateusz Stolarski tuż po meczu nie potrafił wyjaśnić, dlaczego Motor mimo dobrego początku wysoko przegrał z Piastem

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Dlaczego grając tak dobrze nagle idziesz w odwrotną stronę?

Świetny początek, szybki gol, ale później strzelali już tylko rywale. Motor w piątek przegrał u siebie z Piastem Gliwice aż 1:4. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Kolorowe flagi w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Kolorowe flagi w centrum Lublina

Wczoraj (9.05), w Dniu Europy, centrum Lublina rozbłysło kolorami ponad stu niezwykłych flag. To kulminacja projektu European Flags. RE:UNION, który wpisuje się w działania Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 i obchody Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Hasło „Zjednoczeni w różnorodności” nabiera tu realnego wymiaru.

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
galeria
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium