Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

17 grudnia 2003 r.
15:38
Edytuj ten wpis

Uratowane ciepło

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wzrost kosztów energii potrzebnej do ogrzewania mieszkań zmusił nas do budowy domów z materiałów ograniczających straty ciepła, do stosowania szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej.
Obecnie blisko połowa zużywanej energii przeznaczana jest do ogrzewania powietrza, dopły-wającego dzięki sprawnej wentylacji, z zewnątrz. Trwają dalsze poszukiwania możliwości zaosz-czędzenia niezbędnej do tego energii. Najbardziej skutecznym sposobem ograniczenia jej zużycia do ogrzewania pomieszczeń jest odzyskiwanie ciepła z wydalanego na zewnątrz powietrza. A możliwość taką daje zainstalowanie kompletnego systemu wentylacji nawiewno – wywiewnej dla domów jednorodzinnych, który oferuje już wiele specjalistycznych firm. Ich cena zaczyna się już od około 3000 zł.
„Serce” systemu
Podstawowym elementem – „sercem” wentylacji z odzyskiem ciepła jest niewielka centrala wentylacyjna. Jest wyposażona w dwa identyczne wentylatory: nawiewny i wyciągowy, na-grzewnice świeżego powietrza, filtry i krzyżowy wymiennik ciepła tzw. rekuperator. Przez wy-miennik przepływa zarówno powietrze ciepłe – wyciągane z pomieszczeń, jak i zimne – pobierane z dworu. A płynie kanalikami usytuowanymi między metalowymi, równoległe ułożo-nymi płytkami. Kanaliki poprowadzone są w ten sposób, że w jednym ich rzędzie płynie ciepłe powietrze, a przez rząd następny – zimne. Przenikające przez płyty ciepło odzyskiwane z usuwanego powietrza ogrzewa powietrze nawiewane. Dodatkowym źródłem ciepła jest wykra-plająca się na ściankach wymiennika para wodna (później skropliny są odprowadzane cienką rurką z tworzywa do kanalizacji).
Centrala wentylacyjna – w zależności od kubatury domu – może być wyposażona w więcej niż jeden wymiennik ciepła, co pozwala na odzyskiwanie większej ilości energii zawartej w wywie-wanym powietrzu.
Centralne położenie
Centrala powinna być zainstalowana w środkowej części domu, w pomieszczeniu, w którym nie będą przebywać ludzie. Jej pracy towarzyszy zwykle pewien szum, który może przeszkadzać domownikom. Zazwyczaj centrale umieszcza się na strychu. Poza tym dobrze wybrane dla niej miejsce może ograniczyć długość poziomych odcinków przewodów wentylacyjnych, z którymi jest połączona. Część kanałów służy do rozprowadzania świeżego powietrza do tzw. pomieszczeń czystych (salon, sypialnia), a część do wyciągania powietrza z tzw. pomieszczeń brudnych (kuch-nia, łazienka, w.c., spiżarnia, garderoba). Natomiast przepływ powietrza z pomieszczeń czystych do brudnych odbywa się przez szczeliny pod drzwiami lub wykonane w nich lub ścianie specjalne otwory.
Miejsce dla rur
Sieć kanałów wentylacyjnych zbudowanych z rur aluminiowych o średnicy 10–25 cm (zaizo-lowanych termicznie wełną mineralną) zajmuje sporo miejsca i ze względów estetycznych po-winna być ukryta. Natomiast rur o mniejszym przekroju nie powinno się stosować, bo powodowałyby one wzrost tzw. oporu przepływu, spadek wydajności systemu oraz hałaśliwą pracę instalacji. Dlatego system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła powinien zostać zaplanowany w fazie projektowania budowy lub przebudowy domu.
Konieczna regulacja
Dla zapewnienia prawidłowej pracy urządzenia konieczne jest wyregulowanie instalacji tak, aby nawiewana była taka sama ilość powietrza, jaka jest wydalana i było ono odpowiednio roz-dzielane do poszczególnych pomieszczeń. Regulacji dokonuje się poprzez wkręcanie lub wykrę-canie obrotowych talerzyków znajdujących się w zaworach powietrznych na końcach kanałów wentylacyjnych, jedynej widocznej części systemu. Po wyregulowaniu instalacji przez fachow-ców nie można już talerzyków wkręcać, ani wykręcać, gdyż zakłóciłoby to prace centrali wenty-lacyjnej.
Otwory, przez które jest zasysane świeże powietrze (tzw. czerpnia) i usuwane (tzw. wyrzutnia) powinny się znajdować w pewnej odległości od siebie, na przykład na strychu i w piwnicy. Cho-dzi o zlikwidowanie możliwości powtórnego zassania przez wentylator nawiewny usuwanego powietrza.
Sterowanie wydajnością
Centrala wentylacyjna może mieć dwa tryby pracy, umożliwiające regulację wydajności. Za-miany trybu następują automatycznie dzięki umieszczonym w łazienkach i toaletach czujnikom wilgotności tzw. higrostatom. (e)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wakacyjne atrakcje w Filharmonii Lubelskiej. Początek już w piątek
1 lipca 2022, 19:00

Wakacyjne atrakcje w Filharmonii Lubelskiej. Początek już w piątek

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) szykuje wakacyjne atrakcje dla dzieci. W planach są koncerty i warsztaty muzyczno-plastyczne. Początek już 1 lipca.

Młodzież Motoru Lublin przegrała z Arged Malesa Ostrowem w U24 Ekstralidze [zdjęcia]
galeria

Młodzież Motoru Lublin przegrała z Arged Malesa Ostrowem w U24 Ekstralidze [zdjęcia]

Młodzi żużlowcy Motoru Lublin przegrali we wtorek u siebie z Arged Malesa Ostrowem Wielkopolskim 40:49. To siódma porażka żółto-biało-niebieskich w tych rozgrywkach

Fala upałów. Co w takiej sytuacji musi zapewnić pracodawca?

Fala upałów. Co w takiej sytuacji musi zapewnić pracodawca?

W grę wchodzi skrócenie czasy pracy, ale to decyzja pracodawcy. Obowiązków wobec zatrudnionych w czasie upałów ma znacznie więcej.

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży. A na wakacje skraca godziny otwarcia boisk
Alarm24

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży. A na wakacje skraca godziny otwarcia boisk

Radykalnie skrócone zostały w tym roku godziny otwarcia boisk Orlik podczas wakacji. – Jak ma się rozwijać sport w tym mieście, skoro brak miejsc do gry? – pyta rozczarowany Czytelnik. Ratusz tłumaczy, że musi szukać oszczędności.

Walczą o odzyskanie opieki nad wnukiem. Matka dziecka przedstawia inną wersję niż dziadkowie
Reportaż Uwagi! TVN
film

Walczą o odzyskanie opieki nad wnukiem. Matka dziecka przedstawia inną wersję niż dziadkowie

Dziadkowie opiekowali się wnukiem, kiedy niespodziewanie ich córka przyjechała z Anglii i zabrała syna. Wracamy do historii, która mocno was poruszyła. Matka chłopca, w rozmowie z reporterką Uwagi!, przedstawia teraz inną wersję wydarzeń, niż zrobili to jej rodzice. 4-letni Oskar został odebrany przez matkę od dziadków, którzy byli jego tymczasową rodziną zastępczą. Pani Monika i pan Arkadiusz twierdzą, że zajmowali się wnukiem od jego urodzenia w Wielkiej Brytanii. - Dla córki ważniejsi byli chłopacy i koleżanki, nigdy dziecko – mówił pan Arkadiusz.

Solidarność PZL Świdnik najlepsza na turnieju w Fajsławicach

Solidarność PZL Świdnik najlepsza na turnieju w Fajsławicach

W Fajsławicach odbyła się trzecia edycja Charytatywnego Turnieju Oldbojów 35+ w piłce nożnej siedmioosobowej o Puchar Wójta. Otworzono też nowy mini orlik

Biała Podlaska: Zbadają zagrzybienie mieszkań. Mieszkańcy zapłacą niższy czynsz?

Biała Podlaska: Zbadają zagrzybienie mieszkań. Mieszkańcy zapłacą niższy czynsz?

Lokatorzy miejskich czynszówek zastanawiają się, kiedy ZGL skoryguje im stawki za czynsze. Prezes miejskiej spółki zapowiada przegląd mieszkań m.in. pod kątem zagrzybienia.

Święto gospodyń wiejskich w Nałęczowie
2 lipca 2022, 10:00

Święto gospodyń wiejskich w Nałęczowie

W dniach 2-3 lipca w Parku Zdrojowym w Nałęczowie odbędzie się Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich. Początek miesiąca w Nałęczowie przebiegnie pod znakiem lokalnych przysmaków i rękodzieła.

Setki tysięcy złotych na Tour de Pologne. Sprawdzamy, ile zapłacą lubelskie samorządy
Pierwsza strona

Setki tysięcy złotych na Tour de Pologne. Sprawdzamy, ile zapłacą lubelskie samorządy

Setki tysięcy złotych zapłacą lubelskie samorządy organizatorom tegorocznego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Zgodnie przekonują, że ten wydatek się opłaci, bo zapewni ich miejscowościom rozgłos, który wspomagany w inny sposób kosztowałby o wiele więcej pieniędzy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 czerwca 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 czerwca 2022 r.

Zatrzymania po przetargu na miliony. Były prezes spółki poszedł na bezpłatny urlop

Zatrzymania po przetargu na miliony. Były prezes spółki poszedł na bezpłatny urlop

Kilka osób zostało zatrzymanych w sprawie nadużyć przy przetargach realizowanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu. A w tle jest sprawa głośnego procesu wytoczonego lokalnemu tygodnikowi przez spółkę.

Telewizja szuka w Lublinie statystów do serialu. Płacą gotówką, znamy stawki

Telewizja szuka w Lublinie statystów do serialu. Płacą gotówką, znamy stawki

To ostatni moment, by wysłać zgłoszenie i starać się o statystowanie na planie zdjęciowym. Potrzebni będą strażnicy, rycerze, giermkowie ale też dwórki i poddani. W czwartek i piątek do lubelskiego skansenu przyjedzie ekipa serialu „Korona królów. Jagiellonowie”.

Przebudowa ul. 1 Maja w Lublinie. Mieszkaniec pyta, czy to drzewo przeżyje
Alarm 24

Przebudowa ul. 1 Maja w Lublinie. Mieszkaniec pyta, czy to drzewo przeżyje

O ratunek dla jednego z drzew rosnących na przebudowywanym odcinku ul. 1 Maja apeluje nasz Czytelnik.

Wygrali Eurowizję, zagrają w Lublinie. Kalush Orchestra w Muszli Koncertowej
4 lipca 2022, 20:30
film

Wygrali Eurowizję, zagrają w Lublinie. Kalush Orchestra w Muszli Koncertowej

Laureaci tegorocznego konkursu Eurowizji wystąpią w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. Koncert Kalush Orchestra odbędzie się już 4 lipca o godz. 20.30.

Lublin. Na skrzyżowaniu Nadbystrzyckiej i Wyżynnej zmieniło się pierwszeństwo przejazdu

Lublin. Na skrzyżowaniu Nadbystrzyckiej i Wyżynnej zmieniło się pierwszeństwo przejazdu

Dzisiaj zmienione zostało pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ul. Nadbystrzyckiej z Wyżynną. Kto nie będzie patrzeć na znaki, może narobić sobie (i innym) biedy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium