Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

11 października 2006 r.
10:24
Edytuj ten wpis

Usterki usuń przed zimą!

0 0 A A

Przynajmniej raz w roku powinniśmy dokonać przeglądu dachu. Warto to uczynić przed jesienią i zimą, dlatego podpowiadamy na co trzeba zwrócić uwagę podczas kontroli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dach to nie tylko pokrycie, ale także okna, system rynnowy oraz szereg obróbek, które wymagają szczególnej uwagi. Zalicza się do nich wszelkie połączenia z kominami, ścianami bocznymi lukarn oraz załamania połaci wynikające z konstrukcji dachu, czyli kosze i zlewnie dachowe. Elementy te są szczególnie narażone na wpływ czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń.

Drobne, ale ważne
Coraz więcej osób posiada pokrycie z dachówek ceramicznych lub cementowych. Taki materiał bardzo rzadko ulega uszkodzeniom. Może się jednak zdarzyć, że spadająca gałąź rozbije dachówkę. Na szczęście wymiana uszkodzonego elementu nie jest skomplikowana. Dachówki są bowiem materiałem małoformatowym i uszkodzeniu ulegają tylko pojedyncze elementy. Gorzej, kiedy zniszczeniu ulegnie balchodachówka lub gonty bitumiczne. Wówczas koniecznie wzywajmy fachowca, który pomoże nam rozwiązać ten problem.

Nie tylko dach
Zima nie jest dobrą porą roku dla dachu. Śnieg, deszcz, zimno - mogą powodować różne uszkodzenia. Najbardziej wrażliwe na warunki pogodowe miejsca pokrycia dachowego to system rynnowy, a także kosze (elementy odprowadzające wodę opadową, montowane między załamaniami konstrukcyjnymi połaci dachu) i okapy.
Często zdarza się, że gdy sprawdzamy stan orynnowania, czeka nas mało przyjemna niespodzianka w postaci piachu, liści czy gałęzi wewnątrz rynien. Mogą one nawet zablokować przepływ wody. Aby system dobrze pracował trzeba usunąć zanieczyszczenia. Mamy wtedy pewność, że nie ryzykujemy zawilgocenia ścian czy uszkodzeń folii wstępnego krycia. Warto także zwrócić uwagę na komin, a zwłaszcza obróbki blacharskie. W zimie bowiem może zdarzyć się, że woda dostanie się pod jego obudowę.

Mostki na dachu
Przed zimą należy także zajrzeć do instalacji odgromowej i sprawdzić, czy łącza są dobrze umocowane. Nie zapomnijmy także o przygotowaniu zabezpieczeń przeciwśnieżnych. Jeśli posiadamy zapory w postaci belek, to zamontujmy je ponownie po lecie. Kiedy zaś takich nie mamy to warto je kupić i zainstalować. Przydają się one zwłaszcza nad wejściami do domu czy nad chodnikiem, chronią bowiem przed niekontrolowanym obsuwaniem się śniegu z połaci dachu.

Dobre materiały
Dobre materiały użyte do obróbki komina pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieszczelności. Aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami w przyszłości, warto także w okresie gwarancji obserwować, czy komin nie przecieka. Wtedy będziemy mogli wymagać od firmy wykonawczej dokonania niezbędnych poprawek.
Gdy dokonamy przeglądu dachu i usuniemy usterki, wówczas ze spokojem możemy czekać na zimę.

O dachu pomyśl wcześniej

Przegląd dachu najlepiej powierzyć tej samej ekipie dekarskiej, która go wykonywała, ponieważ dokładnie zna ona wszystkie elementy jego konstrukcji, w tym elementy wymagające szczególnej uwagi.
Już na etapie budowy dachu powinniśmy sprawdzić, czy firma dekarska zobowiązuje się do corocznych przeglądów. Im nasz dach ma bardziej skomplikowaną formę, tym bardziej powinniśmy naciskać na zagwarantowanie w umowie okresowych przeglądów dachu.

Pozostałe informacje

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa ; Jego zastępcą zostanie Bartosz Rożnawski (zastępcy prezesa zarządu ds. produkcji) oraz Sławomir Krenczyk (zastępcy prezesa zarządu ds. rozwoju).

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie
biała podlaska

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie

Już wiadomo, jak ma wyglądać ponowna ewakuacja mieszkańców Białej Podlaskiej. W piątek saperzy będą kontynuować akcję przy ulicy Sidorskiej

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Umowa podpisana. Rusza współpraca Dziennika Wschodniego z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Czy biura paszportowe będą czynne także w sobotę?
Wideo
film

Czy biura paszportowe będą czynne także w sobotę?

W województwie lubelskim jest już osiem miejsc, w których mieszkańcy mogą wyrobić paszport. Czy punkty będą otwarte również w sobotę? Nie tak dawno zapowiadał to nowy wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Urząd nie wyklucza takiego rozwiązania, ale potrzeba do tego nowej kadry.

Strażacy robią pompki. Żeby Michałkowi nie zabrakło na lek

Strażacy robią pompki. Żeby Michałkowi nie zabrakło na lek

Pospolite ruszenie wśród jednostek OSP na Zamojszczyźnie. Dzień po dniu kolejne zamieszczają w mediach społecznościowych filmy, na których druhowie robią pompki. O co chodzi? Ta akcja ma pomóc w zbiórce pieniędzy dla chorego chłopca.

Rozgrywki LNBA zbliżają się do końca

Rozgrywki LNBA zbliżają się do końca

Najważniejszym meczem weekendu była konfrontacja 12 Małp z Patobasketem. Ten pierwszy zespół jest jednym z największych pozytywnych zaskoczeń tego sezonu. W poprzednich rozgrywkach podopieczni Michała Żulińskiego pałętali się w ogonie ligowej stawki. Teraz, po dokonaniu kilku wzmocnień, są już w jej czubie. Patobasket natomiast jest uznaną firmą – to przecież aktualny wicemistrz LNBA.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium