Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 kwietnia 2003 r.
14:55
Edytuj ten wpis

W zgodzie z naturą

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kalendarz biodynamiczny oparty na ruchu księżyca wokół ziemi uwzględnia wpływ sił kosmosu na rozwój roślin. Jest dla ludzi, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą, normalnym elementem planowania prac w ogrodzie. Wskazuje, kiedy najlepiej siać, sadzić i pielęgnować określone rośliny by najlepiej rosły
Na każdy rok kalendarz ten jest inny, bo długość roku różni się od cyklu księżyca, na którym jest skonstruowany. Jego stosowanie nie jest przy tym panaceum na wszystkie problemy ogrodnicze i nie oznacza, np. konieczności rezygnacji z nawożenia czy ochrony roślin przed szkodnikami.
Księżyc, w zależności przede wszystkim od położenia względem grup gwiazdozbiorów - znaków zodiaku patronujących poszczególnym żywiołom, daje impulsy do rozwoju przypisanych im części roślin. Klasyczne żywioły: ogień, woda, ziemia i powietrze korzystnie wpływają na rozwój roślin, których plonem są: kwiaty, liście, korzenie i części podziemne, owoce. Wznoszenie się księżyca od (Strzelca do Bliźniąt), jego opadanie (odwrotnie) oraz ubywanie i przybywanie (czyli widoczne z ziemi fazy księżyca w wędrówce wokół słońca) też mają swój wpływ na kalendarz biodynamiczny.
Dla przejrzystości kalendarza uwzględniliśmy w nim tylko żywioły i najważniejsze wskazówki praktyczne: czas sadzenia - czyli okres wspomagający wzrost roślin i dni sprzyjające rozwojowi roślin, których plonem mają być poszczególne ich części.
Wskazówki w kalendarzu opracowano na podstawie kilku dostępnych na naszym rynku tego typu publikacji a także własnych obserwacji i wyliczeń.
Roślin wysiewane i sadzone w odpowiednie dni dają dobre plony i dobrze się przechowują. Tak więc:
* W dni liściowe wysiewamy: zioła a także sałatę, szpinak i warzywa kapustne. Także szparagi rosną najlepiej, gdy wysiewane są w dni liściowe.
* W dni owocowe możemy siać i sadzić dyniowate, bób i zielony groszek, szpinak ogórki paprykę i pomidory a także rośliny oleiste i zboża
* W dni korzeniowe: buraczki, rzodkiewkę, marchew i pietruszkę, kalarepę ziemniaki i cebulę.
* W dni kwiatowe najlepiej zająć się uprawą roślin ozdobnych, warto wtedy je pielęgnować i ścinać, wtedy w wazonie będą najmocniej pachniały i długo zachowają świeżość.
– To naprawdę działa. Bardzo pozytywnie oceniam kalendarz biodynamiczny - mówi pani Jadwiga Tatara. Od 10 lat w doradztwie rolniczym propagujemy jego zasady wśród zajmujących się uprawami, ogrodami, gospodarstwem domowym. Mam więc już potwierdzenie, że jego przestrzeganie pozytywnie działa na efekty pracy w polu, domu i ogrodzie. Rośliny wtedy są zdrowsze, plony dorodniejsze, nawet pelargonie ukorzeniane w zgodzie z kalendarzem biodynamicznym wydają piękniejsze kwiaty. Jest on bardziej, powrotem do tradycyjnego podporządkowania się naszych przodków prawom natury i wykorzystania ich do życia w harmonii z jej prawami niż idącą z zachodu modą. Jednak nie możemy traktować go wyrywkowo. Tradycyjne metody uprawy wymagają np. stosowania mniej wrażliwych na choroby, tradycyjnych odmian roślin. (zof)

Pozostałe informacje

Stary Kraśnik rozbłyśnie parkiem

Stary Kraśnik rozbłyśnie parkiem

Burmistrz Wojciech Wilk przedstawił niedawno kilka projektów inwestycyjnych w różnych częściach miasta. Obok tych w dzielnicy fabrycznej i Zalewu Kraśnickiego są także gotowe plany dotyczące dzielnicy starej. To przede wszystkim „Light Park” przy ul. Narutowicza. Ta propozycja jest skierowana do ludzi młodych.

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?
WYBORY 2024

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?

To będzie jedna z najciekawszych batalii o fotel burmistrza w niedzielnej drugiej turze wyborów w województwie lubelskim. O najważniejszy urząd w mieście i gminie Siedliszcze walczyć będą Hieronim Zonik, który funkcję wójta, a następnie burmistrza odkąd Siedliszcze zostało miastem, pełni nieprzerwanie od 1991 r. i Joanna Bartnik, przedsiębiorcza kobieta, która kilka lat temu związała się z urokliwą miejscowością w powiecie chełmskim, kupując dwór w Kuliku.

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Tuż przed godziną 13 fani sokołów przeżyli szok. Zaginiona Wrotka wróciła do gniazda. Ale na razie nie wiadomo czy powrócą także pisklęta.

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla części województwa lubelskiego.

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Lubartowscy policjanci w ciągu 24 godzin złapali aż 7 osób poszukiwanych przez organy ścigania. Teraz pójdą do więzienia głównie za kradzieże i rozboje.

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?
WIDEO
film

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium