Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 kwietnia 2003 r.
14:55
Edytuj ten wpis

W zgodzie z naturą

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kalendarz biodynamiczny oparty na ruchu księżyca wokół ziemi uwzględnia wpływ sił kosmosu na rozwój roślin. Jest dla ludzi, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą, normalnym elementem planowania prac w ogrodzie. Wskazuje, kiedy najlepiej siać, sadzić i pielęgnować określone rośliny by najlepiej rosły
Na każdy rok kalendarz ten jest inny, bo długość roku różni się od cyklu księżyca, na którym jest skonstruowany. Jego stosowanie nie jest przy tym panaceum na wszystkie problemy ogrodnicze i nie oznacza, np. konieczności rezygnacji z nawożenia czy ochrony roślin przed szkodnikami.
Księżyc, w zależności przede wszystkim od położenia względem grup gwiazdozbiorów - znaków zodiaku patronujących poszczególnym żywiołom, daje impulsy do rozwoju przypisanych im części roślin. Klasyczne żywioły: ogień, woda, ziemia i powietrze korzystnie wpływają na rozwój roślin, których plonem są: kwiaty, liście, korzenie i części podziemne, owoce. Wznoszenie się księżyca od (Strzelca do Bliźniąt), jego opadanie (odwrotnie) oraz ubywanie i przybywanie (czyli widoczne z ziemi fazy księżyca w wędrówce wokół słońca) też mają swój wpływ na kalendarz biodynamiczny.
Dla przejrzystości kalendarza uwzględniliśmy w nim tylko żywioły i najważniejsze wskazówki praktyczne: czas sadzenia - czyli okres wspomagający wzrost roślin i dni sprzyjające rozwojowi roślin, których plonem mają być poszczególne ich części.
Wskazówki w kalendarzu opracowano na podstawie kilku dostępnych na naszym rynku tego typu publikacji a także własnych obserwacji i wyliczeń.
Roślin wysiewane i sadzone w odpowiednie dni dają dobre plony i dobrze się przechowują. Tak więc:
* W dni liściowe wysiewamy: zioła a także sałatę, szpinak i warzywa kapustne. Także szparagi rosną najlepiej, gdy wysiewane są w dni liściowe.
* W dni owocowe możemy siać i sadzić dyniowate, bób i zielony groszek, szpinak ogórki paprykę i pomidory a także rośliny oleiste i zboża
* W dni korzeniowe: buraczki, rzodkiewkę, marchew i pietruszkę, kalarepę ziemniaki i cebulę.
* W dni kwiatowe najlepiej zająć się uprawą roślin ozdobnych, warto wtedy je pielęgnować i ścinać, wtedy w wazonie będą najmocniej pachniały i długo zachowają świeżość.
– To naprawdę działa. Bardzo pozytywnie oceniam kalendarz biodynamiczny - mówi pani Jadwiga Tatara. Od 10 lat w doradztwie rolniczym propagujemy jego zasady wśród zajmujących się uprawami, ogrodami, gospodarstwem domowym. Mam więc już potwierdzenie, że jego przestrzeganie pozytywnie działa na efekty pracy w polu, domu i ogrodzie. Rośliny wtedy są zdrowsze, plony dorodniejsze, nawet pelargonie ukorzeniane w zgodzie z kalendarzem biodynamicznym wydają piękniejsze kwiaty. Jest on bardziej, powrotem do tradycyjnego podporządkowania się naszych przodków prawom natury i wykorzystania ich do życia w harmonii z jej prawami niż idącą z zachodu modą. Jednak nie możemy traktować go wyrywkowo. Tradycyjne metody uprawy wymagają np. stosowania mniej wrażliwych na choroby, tradycyjnych odmian roślin. (zof)

Pozostałe informacje

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium