Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 sierpnia 2019 r.
15:17

Pride of Poland 2019. Sprzedano konie za prawie 1,4 mln euro. Najdroższa Galerida [zapis relacji]

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
56 44 A A

Prawie 1,4 mln euro wyniosła wartość sprzedanych koni na niedzielnej aukcji Pride of Poland. Najdroższa była Galerida z michałowskiej stadniny: 400 tys. euro. Klacz trafi do Kataru. Sprzedano 14 koni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Godz. 22:01

Ostatnia klacz, Graciosa została sprzedana za 15 tys. euro

Godz. 21:55

Hergetia, klacz z Białki nie została sprzedana. Przed nami licytacja ostatniego konia.

Godz. 21:49

Klacz Amarena z Janowa rownież nie zostala sprzedana. Nie było chętnych kupców

Godz. 21:43

Adelita, klacz z Janowa Podlaskiego nie zostala sprzedana, bo nie osiagnęła ceny minimalnej

Godz. 21:38

Klacz Karola z michalowa sprzedana za 122 tys. euro. Dotychczasowy wynik aukcji to 1 mln 381 tys. euro

Godz. 21:14

Escotia klacz z prywatnej hodowli sprzedana za 25 tys. euro. Do licytacji zostalo jeszcze 5 klaczy

Godz. 21:06

Wznowiono licytację embrionu Emandorii, który tym razem udało się sprzedać za 100 tys. euro

Godz. 21:00

Potentilla, klacz z Janowa Podlaskiego sprzedana za 215 tys. euro

Godz. 20:41

Kalahari, klacz z prywatnej hodowli Andrzeja Wójtowicza nie zostala sprzedana

Godz. 20:35

Emanolla, klacz z Michałowa sprzedana za 135 tys. euro

Godz. 20:27

Klacz Shanson F z prywatnej hodowli Falborek Arabians sprzedana za 30 tys. euro

Godz. 20:14

Klacz Anawera z Janowa Podlaskiego sprzedana za 57 tys. euro

Godz. 19:53

Pustynna Malwa, klacz z Michałowa nie zostala sprzedana

Godz. 19:45

Klacz Pianova z Janowa Podlaskiego, córka legendarnej Piannissimy sprzedana za 52 tys. euro. Do tej pory wynik aukcji to 697 tys. euro

Godz. 19:27

Klacz El Gotta z Michałowa sprzedana za 60 tys. euro

Godz. 19:13

Klacz Primera z Janowa Podlaskiego została sprzedana za 90 tys. euro

Godz. 18:59

Embrion z klaczy Emandoria nie został sprzedany. Nie osiągnął ceny minimalnej

Godz. 18:44

Galerida z Michałowa sprzedana za 400 tys. euro. Klacz typowana jako faworytka pojedzie do Kataru

Godz. 18:27

Klacz Charonea z Michałowa sprzedana po długiej licytacji za 65 tys. euro

Godz. 17:59

Klacz Akia nie została sprzedana. Nie osiagnęła ceny minimalnej

Godz. 17:46

Klacz Atanda z Janowa Podlaskiego sprzedana za 30 tys. euro.

Godz. 17:29

Aukcja rozpocznie się z poślizgiem. Wiadomo już, że kilkudziesięciu potencjalnych kupców wplaciło wadium.

Pride of Poland 2019

To jubileuszowa 50. edycja aukcji, na którą stadniny wystawiły 21 koni, w tym 9 z Janowa Podlaskiego. – Polacy kochają konie, jest to związane z naszą historią – podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski minister rolnictwa. – Gdyby nie wkład polskich hodowców, tej rasy by nie było. Jestem przekonany że polskie konie arabskie są najpiękniejsze na świecie – stwierdza minister.

Przed aukcją odbył się jeszcze XLI Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, na którym prezentowało się ponad 100 koni. Czempionem został janowski ogier Pomian, a czempionką Wieża Mocy ze stadniny w Michałowie. Z kolei, na najlepszą klacz pokazu sędziowie wybrali Encarinę z Janowa Podlaskiego. – Państwowe stadniny hodują obecnie ok. 1 tys. koni arabskich. Rząd pomocy im nie odmówi – zapewnia Ardanowski.

Na aukcję przyjechali kupcy z 26 krajów. Eksperci twierdzą że takiej listy koni aukcyjnych jeszcze w Janowie Podlaskim nie było. – Liczba tak dobrych koni nie była nigdy wcześniej wystawiona. Były pojedyncze gwiazdy, lokomotywy, które ciągnęły aukcję, ale później były konie średnie – przyznaje Marek Szewczyk, autor znanego w branży bloga "Hipologika".

– Na liście są na przykład młode klacze, Galeria czy Adelita, które nie zostawiły jeszcze następczyń w stadzie. Poprzednicy robili to umiejętniej, bo jak wystawiali gwiazdy, to mieli pewność, że w stadzie są jedna albo dwie córki i nie będzie to powodowało straty dla hodowli – tłumaczy Szewczyk.

Jego zdaniem, wystawione klacze kilka lat temu z łatwością osiągnęłyby ceny na poziomie 300–500 tys. euro, ale teraz może być różnie. Tyle że minister rolnictwa zapewnia, że "najlepszych koni sprzedawać nie będą". – Najlepsze są potrzebne abyśmy mogli realizować program hodowlany i dalej utrzymać wysoki poziom genetyczny – zapewnia. Jeżeli konie nie znajdą nabywców, zostaną w swoich stajniach przez rok. – Nie będzie możliwości umawiania się na jakieś transakcje pod stołem– podkreśla Ardanowski. Czuwają na tym agenci CBA.

Również Jerzy Białobok, były prezes stadniny w Michałowie, uważa że tegoroczna oferta aukcja jest na najwyższym poziomie. – Wiemy wszyscy jaka jest finansowa sytuacja w stadninach, to jest dla nich "być albo nie być", ale jest spore zainteresowanie. Po zeszłorocznej totalnej klęsce, uważam że już może być tylko lepiej – zaznacza Białobok. Przypomnijmy że w ubiegłym roku w sierpniu ogłoszono wprawdzie, że sprzedano sześć koni za 501 tys. euro, ale w grudniu wyszło na jaw, że część wylicytowanych koni ostatecznie nie została kupiona. Łączne wpływy z aukcji okazały się dwa razy niższe niż informowano.

– Tutaj każdy znajdzie dla siebie dobrego konia. Rynek musi odżyć od nowa. A ponieważ jest to 50. aukcja, to jak płoną lasy, nie szkoda róż, doszliśmy do tego etapu– zaznacza były prezes stadniny w Michałowie, którego rządowa agencja zwolniła w 2016 roku wraz z Markiem Trelą, prezesem z Janowa. – Przyjechali właściwi kupcy, jest spora grupa z Emiratów, z Kuwejtu, Kataru. Ich największe zainteresowanie wzbudza michałowska Galerida – dodaje Białobok.

Rekord padł w 2015 roku, kiedy za jedną tylko klacz Pepitę kupiec zapłacił 1,4 mln euro. Przypomnijmy, że kilka dni temu do sieci wyciekł raport z którego wynika, ze ubiegły rok janowska stadnina zamknęła ze stratą ponad 3 mln zł. – Cokolwiek bym teraz powiedział z oczywistych względów nie będzie obiektywną oceną. Poświęciłem janowskiej stadninie całe swoje życie zawodowe i z niepokojem obserwuję to co z nią przez prawie cztery lata zrobiono. Nie mogę jej w żaden sposób pomóc, gdyż nikt tej pomocy nie oczekuje, więc jedynie ze smutkiem, z oddalenia obserwuję jej problemy, mając wciąż nadzieję, że ta zmiana, przez niektórych nazywana dobrą będzie tylko kolejnym epizodem w jej ponad 200 letniej historii – mówi nam na koniec Marek Trela, były prezes janowskiej stadniny, który obecnie pracuje w Jordanii.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium