Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

22 czerwca 2018 r.
19:50

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców

Autor: Zdjęcie autora ask
41 23 A A

Nawet kilkaset złotych w ciągu kilku dni musieli wpłacić do szkół rodzice przerażeni tym, że jeśli tego nie zrobią ich dzieci nie dostaną w piątek świadectw. To opłaty za książki, z których dzieci korzystały przez minione dziesięć miesięcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszyscy uczniowie korzystają już z tzw. bezpłatnych podręczników. Dzieci dostają je w szkolnych bibliotekach na początku września. Zgodnie z założeniami taka książka ma służyć trzem kolejnym rocznikom.

– Córka chciała oddać książki do klasy czwartej. Bardzo je szanowała. Żaden podręcznik nie był pomazany, żadna kartka nie była porwana. W kilku były jednak pozaginane rogi. Nie można było tego uniknąć jeśli książkę wkłada się przez dziesięć miesięcy do ciasnego i przeciążonego plecaka – nie da się tego uniknąć jeśli dzieci mają tornistry wypchane po brzegi – denerwuje się mama uczennicy z jednej z bełżyckich podstawówek. – Okazało się, że za te książki musimy zapłacić. Każda kosztuje ok. 30 zł. Do oddania mamy ponad 100 zł. Jeśli tego nie zrobimy córka nie dostanie świadectwa – mówiła nam kilka dni temu.

– Muszę oddać blisko 250 zł, bo większość książek jest w złym stanie – denerwuje się mama piątoklasisty z Lublina. – W tamtym roku przy zwrocie nie było problemów więc chyba syn nie niszczy książek. W tym roku porozpadały się, bo albo były źle wykonane albo dostał je już w nieco gorszym stanie. Jestem zszokowana. Wmawiano nam, że podręczniki są darmowe, a teraz przed samymi wakacjami żąda się tak dużych pieniędzy. To oburzające.

W podobnej sytuacji są inni rodzice. Okazuje się, że Ministerstwo Edukacji Narodowej określa tylko kwoty, jakie za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie podręcznika mają zapłacić uczniowie początkowych klas szkół podstawowych. W ich przypadku kwota zwrotu nie powinna przekroczyć 4,34 zł za każdą z czterech części elementarza do klasy pierwszej, 4,21 zł za każdą z dziewięciu części podręcznika do klasy drugiej 2,35 zł za każdą z dziesięciu części podręcznika do klasy trzeciej.

W przypadku starszych klas to dyrektorzy szkół naliczają opłaty.

– To, czy książka jest w dobrym stanie i będzie mogła być przekazana kolejnemu uczniowi ocenia szkolna bibliotekarka – usłyszeliśmy w jednej z lubelskich podstawówek. – Pognieciona okładka u nas problemem nie będzie, ale porwane strony już tak. Dużym problemem są też rysunki. Często niecenzuralne. Jeśli zostaną zauważone rodzice zostaną poproszeni o zapłacenie za nie. Informacja taka znajduje się zresztą w regulaminie wypożyczenia bezpłatnych podręczników zamieszczonych na naszej stronie internetowej.

Regulaminy takie znajdziemy na wielu stronach internetowych szkół województwa lubelskiego. Na zadnej nie ma jednak informacji o tym, ile rodzice będą musieli zapłacić za konkretny tytuł.

- Rzeczywiście, o tym nie pomyśleliśmy – przyznaje nasza rozmówczyni. – W przyszłym roku szkolnym na pewno to zmienimy.

MEN zapewnia

W związku z wprowadzeniem w tym roku wyprawki szkolnej dla każdego ucznia tzw. 300 + dzieci wciąż będą otrzymywać w szkołach darmowe podręczniki. Otrzymają je wszyscy uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej oraz uczący się w gimnazjach. – W 2018 r. z budżetu przeznaczyliśmy na ten cel 404 mln zł – podaje resort Anny Zalewskiej

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 czerwca 2018 o 07:56
+2
leming , ciemny jest. A co było za platformy? Już zapomnieli?
Avatar
miki 75 / 23 czerwca 2018 o 12:03
+2
Co się mamuśka i tatuś sadzi że musi płacić, trzeba dziecko opierniczyć to nie będziecie musieli dopłacać. Jak zapłaci rodzic za zniszczenie książki, to w następnym roku będzie pilnować dziecko by nie niszczyło. Rodzice są bardzo roszczeniowi. Dostajesz książki za darmo źle bo zniszczyłeś/aś i każą płacić, wcześniej trzeba było kupować samemu też był źle. Pamiętam że jak kupiłem książkę nową do szkoły to dbałem o nią bo za rok mogłem sprzedać prawie za tą samą kwotę ale gdy zniszczyłem to juz była dużo niższa kwota. Wróćmy do płatnych książek i wtedy jak rodzic wyda kilka stówek a po roku weźmie tylko 100zł za całość bo dziecko zniszczyło książki to wtedy spierze pasem dupsko i będzie ok. ludzie róbcie zdjęcia zniszczonych książek z poprzedniego roku i nikt wam nie zarzuci że zniszczeliście.
Co się mamuśka i tatuś sadzi że musi płacić, trzeba dziecko opierniczyć to nie będziecie musieli dopłacać. Jak zapłaci rodzic za zniszczenie książki, to w następnym roku będzie pilnować dziecko by nie niszczyło. Rodzice są bardzo roszczeniowi. Dostajesz książki za darmo źle bo zniszczyłeś/aś i każą płacić, wcześniej trzeba było kupować samemu też był źle. Pamiętam że jak kupiłem książkę nową do szkoły to dbałem o nią bo za rok mogłem sprzedać prawie za tą samą kwotę ale gdy zniszczyłem to juz była dużo niższa kwota. Wróćmy do płatnych książ... rozwiń
Avatar
Dan / 23 czerwca 2018 o 08:44
+2
Twoje dziecko dostanie po wakacjach ten zniszczony podręcznik. Jak szkoła ma się wywiązać z obowiązku trzyletniego użytkowania przez 3 lata jak rodzice i uczniowie nie szanują wypożyczonych książek. Najlepiej narobić krzyku jak to mnie krzywdzą. A nauczyć dziecko szanować ksiązki to już za duzy wysiłek.
Avatar
Mydlok / 23 czerwca 2018 o 14:23
+1
To wg nasich bezpłatny POdręcznik kosztuje kilkaset PLN. Nie ma to jak nasi propaganda.
Avatar
lolek XII / 23 czerwca 2018 o 11:45
+1
"Dostaną 300+ ;oddadzą 400 za "bezpłatne podręczniki" książki i będą zadowolone. Brawo PiS." "W przypadku starszych klas to dyrektorzy szkół naliczają opłaty. " Czytaj niedouczony "Kubo" ze zrozumieniem i nie fafluń się bo tylko wydajesz o sobie złe świadectwo .. PS. A dyrektorzy to samo PO, PSL a na pewno ZNP.
Avatar
Marek / 23 czerwca 2018 o 08:47
+1
Ja proponuję,żeby popierający takich rodziców zrobili składkę i załozyli fundusz na zakup nowych książek
Avatar
Zzzz / 23 czerwca 2018 o 08:09
+1
Szkoła nie ma prawa nie wydania uczniowi świadectwa !! Świadectwa szkolne są bowiem na mocy art. 11 ustawy o systemie oświaty dokumentami państwowymi, a wstrzymywanie takowych jest - zgodnie z art. 276 Kodeksu Karnego - karalne. 
Avatar
Jak długo jeszcze... / 23 czerwca 2018 o 07:35
+1
Dopóki się nie zdelegalizuje ZNP różne dziwne rzeczy będą się dziać w szkołach!
 Potwierdzam, ZNP i PSL szkodzą lubelskiej oświacie skuteczniej niż zjednoczona opozycja pisowskim reformom. Np. peeselowskie dyrektorki wykorzystują partyjno-rodzinne powiązania w niszczeniu najwartościowszych nauczycieli. Angażują do tego rodziców i nawet dzieci, żeby niepokornego nauczyciela ukarać i pozbawić prawa wykonywania zawodu. Wydaje mi się, że kuratorium o tym wie, ale ze zestrachu przed peeselowską mafią chowa głowę w piasek  i nic z tym nie robi. Pisanie o łajdactwie PSL-owskiej władzy to jak rysowanie znaku PW podczas okupacji.
 Potwierdzam, ZNP i PSL szkodzą lubelskiej oświacie skuteczniej niż zjednoczona opozycja pisowskim reformom. Np. peeselowskie dyrektorki wykorzystują partyjno-rodzinne powiązania w niszczeniu najwartościowszych nauczycieli. Angażują do tego rodziców i nawet dzieci, żeby niepokornego nauczyciela ukarać i pozbawić prawa wykonywania zawodu. Wydaje mi się, że kuratorium o tym wie, ale ze zestrachu przed peeselowską mafią chowa głowę w piasek  i nic z tym nie robi. Pisanie o łajdactwie PSL-owskiej władzy to jak rysowanie znaku PW p... rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2018 o 06:03
+1
Jeślo podręcznika używa się 10 m-cy muszą pojawić się oznaki używania. Nie mówię o wandaliźmie książkowym. Nakładanie pomimo to opłaty za takie zużyte jednorocznym używaniem podręczniki sugeruje że może lepiej ich nie używać?
Avatar
Gość / 22 czerwca 2018 o 22:26
+1
Dopóki się nie zdelegalizuje ZNP różne dziwne rzeczy będą się dziać w szkołach!
Avatar
Bogumiła / 31 maja 2019 o 13:12
0
Pracuję w bibliotece szkolnej i zajmuje się dystrybucją podręczników. Naprawdę się "nie czepiam", ale jeśli dziecko dostaje nowy podręcznik i przez cały rok szkolny, mimo wielu apelów, nawet go nie obłoży, to można sobie wyobrazić, w jakim stanie są podręczniki. A przecież powinny jeszcze służyć dwa lata. Czy taki zniszczony podręcznik mam dać kolejnemu dziecku, które zawsze o książki dba? W ubiegłym roku miałam wiele nieprzyjemnych sytuacji związanych z rodzicami, którzy dowodzili, że podręczniki absolutnie nie są zniszczone, a okładek to oni nie mieli czasu kupić. To wszystko nie jest takie proste, jak myślą rodzice!
Pracuję w bibliotece szkolnej i zajmuje się dystrybucją podręczników. Naprawdę się "nie czepiam", ale jeśli dziecko dostaje nowy podręcznik i przez cały rok szkolny, mimo wielu apelów, nawet go nie obłoży, to można sobie wyobrazić, w jakim stanie są podręczniki. A przecież powinny jeszcze służyć dwa lata. Czy taki zniszczony podręcznik mam dać kolejnemu dziecku, które zawsze o książki dba? W ubiegłym roku miałam wiele nieprzyjemnych sytuacji związanych z rodzicami, którzy dowodzili, że podręczniki absolutnie nie są zniszczone, a o... rozwiń
Avatar
Gość / 24 czerwca 2018 o 07:56
+2
leming , ciemny jest. A co było za platformy? Już zapomnieli?
Avatar
Miestrz propagandy / 23 czerwca 2018 o 23:04
0
Bezpłatny w promocyjnej cenie 100 pln/ szt. Jakie to urocze.
Avatar
Mydlok / 23 czerwca 2018 o 14:23
+1
To wg nasich bezpłatny POdręcznik kosztuje kilkaset PLN. Nie ma to jak nasi propaganda.
Avatar
Gość / 23 czerwca 2018 o 13:54
0
nas nie za***yły.... jak sie gubi to zawsze glupota
Avatar
miki 75 / 23 czerwca 2018 o 12:03
+2
Co się mamuśka i tatuś sadzi że musi płacić, trzeba dziecko opierniczyć to nie będziecie musieli dopłacać. Jak zapłaci rodzic za zniszczenie książki, to w następnym roku będzie pilnować dziecko by nie niszczyło. Rodzice są bardzo roszczeniowi. Dostajesz książki za darmo źle bo zniszczyłeś/aś i każą płacić, wcześniej trzeba było kupować samemu też był źle. Pamiętam że jak kupiłem książkę nową do szkoły to dbałem o nią bo za rok mogłem sprzedać prawie za tą samą kwotę ale gdy zniszczyłem to juz była dużo niższa kwota. Wróćmy do płatnych książek i wtedy jak rodzic wyda kilka stówek a po roku weźmie tylko 100zł za całość bo dziecko zniszczyło książki to wtedy spierze pasem dupsko i będzie ok. ludzie róbcie zdjęcia zniszczonych książek z poprzedniego roku i nikt wam nie zarzuci że zniszczeliście.
Co się mamuśka i tatuś sadzi że musi płacić, trzeba dziecko opierniczyć to nie będziecie musieli dopłacać. Jak zapłaci rodzic za zniszczenie książki, to w następnym roku będzie pilnować dziecko by nie niszczyło. Rodzice są bardzo roszczeniowi. Dostajesz książki za darmo źle bo zniszczyłeś/aś i każą płacić, wcześniej trzeba było kupować samemu też był źle. Pamiętam że jak kupiłem książkę nową do szkoły to dbałem o nią bo za rok mogłem sprzedać prawie za tą samą kwotę ale gdy zniszczyłem to juz była dużo niższa kwota. Wróćmy do płatnych książ... rozwiń
Avatar
lolek XII / 23 czerwca 2018 o 11:45
+1
"Dostaną 300+ ;oddadzą 400 za "bezpłatne podręczniki" książki i będą zadowolone. Brawo PiS." "W przypadku starszych klas to dyrektorzy szkół naliczają opłaty. " Czytaj niedouczony "Kubo" ze zrozumieniem i nie fafluń się bo tylko wydajesz o sobie złe świadectwo .. PS. A dyrektorzy to samo PO, PSL a na pewno ZNP.
Avatar
Marek / 23 czerwca 2018 o 08:47
+1
Ja proponuję,żeby popierający takich rodziców zrobili składkę i załozyli fundusz na zakup nowych książek
Avatar
Dan / 23 czerwca 2018 o 08:44
+2
Twoje dziecko dostanie po wakacjach ten zniszczony podręcznik. Jak szkoła ma się wywiązać z obowiązku trzyletniego użytkowania przez 3 lata jak rodzice i uczniowie nie szanują wypożyczonych książek. Najlepiej narobić krzyku jak to mnie krzywdzą. A nauczyć dziecko szanować ksiązki to już za duzy wysiłek.
Avatar
Zzzz / 23 czerwca 2018 o 08:09
+1
Szkoła nie ma prawa nie wydania uczniowi świadectwa !! Świadectwa szkolne są bowiem na mocy art. 11 ustawy o systemie oświaty dokumentami państwowymi, a wstrzymywanie takowych jest - zgodnie z art. 276 Kodeksu Karnego - karalne. 
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybory 2019 do Sejmu i Senatu. Politycy związani ze SKOK-ami nie wystartują?

Wybory 2019 do Sejmu i Senatu. Politycy związani ze SKOK-ami nie wystartują? 0 1

Senator Grzegorz Bierecki (PiS) oraz poseł Janusz Szewczak (PiS) najprawdopodobniej nie wystartują w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Tak podaje "Gazeta Wyborcza".

Krasnystaw: Duży pożar na dachu sklepu w centrum miasta
galeria

Krasnystaw: Duży pożar na dachu sklepu w centrum miasta 8 0

Siedem zastępów strażaków gasiło pożar, jaki wybuchł, krótko dziś przed południem w centrum Krasnegostawu.

Policjanci weszli do mieszkania na Tatarach. Noworodek nie mógł tam pozostać

Policjanci weszli do mieszkania na Tatarach. Noworodek nie mógł tam pozostać 10 5

W ramach tzw. „przyjaznych patroli” policjanci wspólnie z pracownikami socjalnymi odwiedzili jedno z lubelskich mieszkań. Okazało się, że ojciec miesięcznego noworodka był upojony alkoholem.

Szukają zaginionego. Ostatni raz był widziany w Okunince nad jeziorem Białym
galeria

Szukają zaginionego. Ostatni raz był widziany w Okunince nad jeziorem Białym 13 6

Policjanci poszukują zaginionego Przemysława Pikuły, który ostatni raz był widziany w Okunince nad jeziorem Białym.

Jak przygotować się do zakupu basenu ogrodowego?

Jak przygotować się do zakupu basenu ogrodowego? 0 0

Od kilku lat letni klimat w Polsce potrafi być wręcz iście tropikalny. Jedynym ratunkiem w te upalne dni jest schłodzenie ciała w orzeźwiającej wodzie. Jeszcze do niedawna publiczne baseny były wręcz oblegane przez całe wakacje. Aktualnie poszerzajaca się oferta basenów ogrodowych sprawiła, że każdy szczęśliwiec z wolnym skrawkiem w ogrodzie może posiadać własną wodną atrakcję. Jednak wybór idealnego modelu to nie lada wyczyn. W szczególności dla osób niezaznajomionych z tematem.

Lubelskie: Harcerze ewakuowani przed burzą z leśnego obozu

Lubelskie: Harcerze ewakuowani przed burzą z leśnego obozu 0 1

Intensywne opady deszczu, grad, silny wiatr i wyładowania atmosferyczne w niedzielę dały się we znaki mieszkańcom wielu regionów województwa lubelskiego. Na szczęście nie zanotowano żadnych poważnych uszkodzeń. Najwięcej interwencji miało miejsce w powiecie opolskim i puławskim.

Zespoły z lubelskiej klasy okręgowej szlifują formę przed kolejnym sezonem

Zespoły z lubelskiej klasy okręgowej szlifują formę przed kolejnym sezonem 0 0

Większość ekip prowadzi wytężone przygotowania do nadchodzącego sezonu. Miłą odmianą dla zawodników są mecze sparingowe

Tragedia na kolonii w Zakopanem. Nie żyje 12-latka z Lublina, ciało znalazły rano jej koleżanki

Tragedia na kolonii w Zakopanem. Nie żyje 12-latka z Lublina, ciało znalazły rano jej koleżanki 85 1

Nie żyje 12-latka z Lublina, która wypoczywała na kolonii w Zakopanem. Ciało dziewczynki odnalazły dziś rano jej koleżanki. Szczegółowe okoliczności śmierci nastolatki wyjaśniają policjanci i prokurator.

Lublin: Parafia usuwa drzewa na cmentarzu. Chce zbudować mur
Alarm 24
galeria

Lublin: Parafia usuwa drzewa na cmentarzu. Chce zbudować mur 8 21

O wycince na cmentarzu Parafii Starokatolickiej Mariawitów zaalarmowali nas czytelnicy. Parafia usuwa drzewa, by postawić ogrodzenie. – Gniazd ptaków tam nie było – zapewnia.

Wypadek koło Nielisza. Samochód wypadł z drogi i uderzył w drzewo
galeria

Wypadek koło Nielisza. Samochód wypadł z drogi i uderzył w drzewo 0 2

47-letni kierowca citroena z poważnymi obrażeniami został przetransportowany pogotowiem lotniczym do szpitala, po tym jak jego auto wypadło z drogi i uderzyło w drzewo.

Orzeł Czemierniki wraca do bialskiej okręgówki

Orzeł Czemierniki wraca do bialskiej okręgówki 0 0

Po dwóch latach gry w klasie A podopieczni trenera Konrada Łabęckiego ponownie cieszyli się z powrotu do klasy okręgowej

Wypadek pod Białą Podlaską. Wymusił pierwszeństwo, zderzył się z motocyklistą
galeria

Wypadek pod Białą Podlaską. Wymusił pierwszeństwo, zderzył się z motocyklistą 0 3

Policjanci ustalają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Styrzyniec na drodze krajowej nr 2.

Samochód wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierowca i pasażer w szpitalu

Samochód wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierowca i pasażer w szpitalu 2 0

Dwie osoby zostały ranne w wypadku drogowym w miejscowości Ujście (gm. Janów Lubelski).

MKS Perła Lublin rozpoczyna dziś przygotowania do kolejnego sezonu

MKS Perła Lublin rozpoczyna dziś przygotowania do kolejnego sezonu 0 0

Kibice zobaczą lekko zmieniony zespół

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.