Quo vadis i ogłoszenie - między innymi z tymi pytaniami musieli się zmierzyć uczniowie podczas egzaminu ósmoklasisty. Teraz można już sprawdzać, czy sobie z nim poradzili. Przykładowe wypowiedzi przygotowały nauczycielki MSP „Paderewski”, Anna Janiszewska-Koper i Elżbieta Nazaruk.
Zadanie nr 1
odpowiednia kolejność: BECAD
Zadanie nr 2
FF
Zadanie nr 3
D
Zadanie nr 4
B
Zadanie nr 5
PP
Zadanie nr 6
6.1. Teza: Petroniusz był skutecznym mówcą.
Przykładowy argument:
a) Petroniusz uniknął gniewu cezara, mimo że skrytykował słabość jego poezji, przekonując, że Neron jako wybitny poeta mógłby pisać lepsze wiersze.
b) Petroniusz skutecznie przekonał/namówił Nerona do sprowadzenia Ligii na królewski dwór i przekazania jej Winicjuszowi.
6.2.
Przykładowa odpowiedź:
„Kamienie na szaniec” Zośka i/lub Alek
Bohater/bohaterowie musieli stawić czoła policji gestapo, by uwolnić przyjaciela Rudego, przewożonego z jednego więzienia do drugiego. Narażali przy tym swoje życie.
Zadanie nr 7
Przykładowa odpowiedź:
Telimena z utworu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza bardziej zasługiwałaby na tytuł arbiter elegantiarum. Uważam tak, ponieważ była elokwentna, obyta w świecie – bywała na przykład we Włoszech, znała się na sztuce, co widać w jej rozmowach z hrabią (rozmowa o rysunkach hrabi i świadczące o znawstwie komentarze Telimeny).
Zadanie nr 8
8.1. tytuł: „Artysta”
8.2. Przykładowa odpowiedź:
a) Postawa koguta przypomina postawę Nerona, ponieważ zarówno jeden, jak i drugi bohater mieli wielkie ambicje i uważali się za wspaniałych artystów, a w rzeczywistości nimi nie byli. Neron tworzył słabą poezję, a kogut udawał lwa, którym nie był.
b) Postawa koguta nie przypomina postawy Nerona, ponieważ Neron jednak tworzył teksty (coś tworzył), a kogut tylko udawał kogoś kim nie był.
Zadanie nr 9
B
Zadanie nr 10
FP
Zadanie nr 11
B
Zadanie nr 12
Przykładowa odpowiedź:
Element graficzny nr 1
- rzymskie koloseum, „Quo vadis”, akcja powieści dzieje się w starożytnym Rzymie;
Element graficzny nr 2
- latarnia morska, „Latarnik”, główny bohater noweli pracuje w latarni lub książka „Pan Tadeusz” , w której zaczytał się bohater noweli i przez to stracił pracę.
Zadanie nr 13
Tematem tekstu Małgorzaty Smoczyńskiej jest pasja/ hobby/ są zainteresowania. Autorka skupia się na znaczeniu słowa pasja (wyjaśnia je) oraz podaje liczne przykłady pasji/hobby w ludzkim życiu i dochodzi do wniosku, że dzięki życiu zgodnym z pasją jesteśmy ciekawszymi ludźmi,a nasze życie nabiera sensu i celu.
Zadanie nr 14
FF
Zadanie nr 15
D
Zadanie nr 16
PP
Zadanie nr 17
pytanie: Czy pasja nadaje cel i sens naszemu życiu?
Przykładowa odpowiedź:
Uważam, że pasja nadaje cel i sens naszemu życiu, ponieważ dzięki niej rozwijamy się wewnętrznie, poszerzamy swoje doświadczenia, uczymy się nowych rzeczy. Dzięki życiu zgodnym z pasją jesteśmy bardziej z niego zadowoleni. Podczas realizacji pasji nawiązujemy też często przyjaźnie, spotykając ludzi podobnych do nas.
Zadanie nr 18
18.1.
BC
18.2.
B
Zadanie nr 19
D
Zadanie nr 20
C
Zadanie nr 21
Szanowni /Drodzy Mieszkańcy!
Zachęcamy do udziału w spotkaniu z (imię i nazwisko osoby z niecodzienną pasją) np. Markiem Kamińskim, pasjonatem ekstremalnych podróży, zdobywcą obu biegunów. Podczas spotkania będzie można wysłuchać ciekawych opowieści z podróży, a także nabyć książkę z autografem autora. Spotkanie odbędzie się dnia 01.07. 2020 r. o godzinie 18.00 w Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie.
Zapraszamy serdecznie do przybycia na to niecodzienne wydarzenie.
Dyrektor Domu Kultury „Pod Akacją”
Jan Kowalski
- Tegoroczny egzamin poziomem trudności przypominał egzamin z zeszłego roku. Jednym z tekstów był fragment lektury obowiązkowej "Quo vadis" H. Sienkiewicza, z którym uczniowie nie powinni mieć większych problemów, bo jest to ważna i szeroko omawiana lektura. Zaskoczeniem dla niektórych być może był fragment "Artysty" S. Mrożka, lektury niewielkich rozmiarów, omawianej zwykle w 7. klasie – zauważa Anna Janiszewska-Koper, polonistka z MSP „Paderewski”. - Bardzo łatwym zadaniem było to z elementem graficznym na torbie reklamowej z okazji Światowego Dnia Książki. Uczniowie z pewnością nie mieli problemu ze wskazaniem elementów graficznych nawiązujących do konkretnych utworów Sienkiewicza.
- Dużą trudność mogło sprawić zadanie 18.2., dotyczące typu orzeczenia zawartego w zdaniu. Mieliśmy tu do czynienia z orzeczeniem imiennym, a jest to zagadnienie, które nie jest zawarte w podstawie programowej dla klas 4-8 – dodaje Elżbieta Nazaruk, polonistka z MSP „Paderewski”. - Podobnie jak w zeszłym roku na egzaminie było mało zadań z gramatyki, a wiele nawiązań do lektur obowiązkowych. Uczniowie musieli także niejednokrotnie wykazać się umiejętnością argumentowania swojego zdania.
Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Paderewski to jedyna w Lublinie autoryzowana szkoła IB PYP (International Baccalaureate Primary Years Programme). Kształci świadomych i odpowiedzialnych obywateli świata, zgodnie z międzynarodowymi standardami edukacji.
Szkoła dba o edukację swoich uczniów w każdej sytuacji – nie tylko stacjonarnie, ale także bez problemu wykorzystuje narzędzia do nauczania online. Już następnego dnia po odwołaniu przez MEN zajęć stacjonarnych, zapewniła swoim uczniom kontynuację edukacji online na niezmiennie wysokim poziomie. Dzięki temu program realizowany był bez żadnych opóźnień i cała sytuacja epidemiologiczna nie wpłynęła na jakość przygotowania uczniów do egzaminów.
Co roku MSP Paderewski uzyskuje bardzo dobre wyniki z egzaminu ósmoklasisty, a jednocześnie dba o rozwój emocjonalny i społeczny uczniów oraz rozwija ich dodatkowe talenty – trzymamy kciuki za tegoroczne wyniki.
Nauczyciele i uczniowie SP Paderewski mają za sobą trzy miesiące zdalnego nauczania. To był trudny czas, pełen nowych wyzwań i nieustannej pracy nad udoskonalaniem zdalnej formy edukacji. Każdego dnia starali się sprostać oczekiwaniom uczniów i rodziców, udowadniając, że edukację można realizować na najwyższym poziomie, również zdalnie. Trud i wysiłek nauczycieli Paderewskiego docenili zarówno uczniowie jak i rodzice, co potwierdzają wyniki ankiet przeprowadzonych wśród rodziców oraz maile z podziękowaniami.