Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

26 lutego 2020 r.
18:21

Egzamin ósmoklasisty 2020. Termin, cennik korepetycji, jak się przygotować

3 11 A A
Ubiegłoroczny egzamin ósmoklasisty w SP nr 18 w Lublinie.
Ubiegłoroczny egzamin ósmoklasisty w SP nr 18 w Lublinie. (fot. Maciej Kaczanowski)

Niespełna dwa miesiące zostały do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie zaczynają wpadać w panikę, bo dopiero teraz widzą, jak wiele materiału muszą jeszcze przyswoić. Coraz więcej z nich decyduje się na korepetycje. Większość nauczycieli jednak podkreśla: w podstawówkach nie są one niezbędne!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do egzaminu z języka polskiego uczniowie przystąpią 21 kwietnia. Dzień później zmierzą się z matematyką, a w czwartek – 23 kwietnia, z językiem obcym nowożytnym. Zdecydowana większość z nich wybierze język angielski.

– Czasu zostało bardzo mało, a dzieci zaczynają wpadać w panikę. W klasie córki dopiero zaczęła się mobilizacja i nauka. Wcześniej słyszeliśmy, że będzie dobrze. Teraz słyszymy, że nie zdąży. Coraz częściej są łzy – opowiada nam mama uczennicy Szkoły Podstawowej w Snopkowie.

– Od drugiego półrocza córka bierze korepetycje z języka angielskiego. Z matematyki i języka polskiego ma dodatkowe zajęcia od początku roku – opowiada mama uczennicy ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Zamościu. – Mamy jej koleżanek proszą o podanie numerów telefonów do sprawdzonych korepetytorów, bo chcą też zapisać swoje dzieci. Nasze pociechy dopiero się zorientowały, że nic nie potrafią.

A szansa na znalezienie korepetytorów, którzy mają jeszcze czas na dodatkowe zajęcia, jest już znikoma. Kursy przygotowujące do egzaminu rozpoczęli we wrześniu. W wielu przypadkach na takie zajęcia uczęszczają już siódmoklasiści. Koszt to średnio 40–60 zł za godzinę zegarową.

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na korepetycje?

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Żeby skończyć naukę w szkole podstawowej należy do niego podejść. Ale nie można go nie zdać. Wynik jest jednak niezwykle ważny, bo stanowi główne kryterium w przyjęciach do liceów czy techników.

– Na etapie szkoły podstawowej korepetycje są niepotrzebne. Jeśli już, to polecam wspólne uczenie się rówieśników. Potrzebne są tylko chęci. Trzeba „robić” jak najwięcej arkuszy egzaminacyjnych – radzi Jolanta Mazuruk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej.

– Zostało mniej niż dwa miesiące, więc nauczyć się od zera uczniowie już nie zdążą, ale zdążą bez problemu powtórzyć i uporządkować wiedzę – mówi Ewa Barszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie, która również uważa, że korepetycje nie są konieczne. – Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb dzieci i tego, na jakim są teraz poziomie, co chcą osiągnąć. Najważniejsza jest jednak systematyczna nauka i konsekwencja. Każdy nauczyciel przygotowuje teraz uczniów do egzaminu, są dodatkowe zajęcia – dodaje.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 18:29
+12
Uczyć należy się na bieżąco i systematycznie. Do egzaminu to tylko się powtarza. Ot i cały sekret. Jak się bimbało przez 3 lata to tersz ma się problemy.
Avatar
PEDAGOG / 26 lutego 2020 r. o 20:02
+7
Po reformie Zaleskiej (PISu) przepełnione klasy, ciasno w szkołach, mnóstwo papierkowej zbędnej pracy dla nauczycieli, niskie płace w oświacie (kandydat na policjanta 3900 zł/msc, n-el dyplomowany z 30 letnim stażem - 3200. Gdzie jest normalność? Jest 500+ dacie radę KOCHANI RODZICE!
Avatar
Pucek / 26 lutego 2020 r. o 18:33
+5
Nauczyć się "robić" arkusze. Tak właśnie wygląda polska edukacja. Zamiast nauczyć dzieci logicznego myślenia, kojarzenia faktów, wyciągania wniosków, rozwiązywania problemów, korzystania z nowych technologii to oni uczą się systemem pruskim z lat 80-tych. Pamięciówa i testy , a potem nic taki nie umie i nie może się odnaleźć w rzeczywistości.
Avatar
PEDAGOG / 26 lutego 2020 r. o 20:48
+3
Policjant brutto oznacza zwolniony z ZUS, a młody kandydat na policjanta oznacza dodatkowo zwolniony z podatku! Łącznie 3900 na rękę?
Avatar
Pedagog / 26 lutego 2020 r. o 20:16
+2
A zapomniałam dodać, kandydat na policjanta: pełnoletność i średnie wykształcenie (bez matury). Jest jeszcze parę wymogów. Dziękuję.
Avatar
Nauczyciel / 27 lutego 2020 r. o 23:26
+1
Co za głupia wypowiedź dyrektorki, nauka "pod arkusz" nie ma sensu, choć przyznaję, w wielu szkołach tak to wygląda. Celem powinno być takie przygotowanie uczniów, żeby potrafili każdy tekst przeczytać ze zrozumieniem, poprawnie się wystawiać i logicznie myśleć. Ale może Pani dyrektor uczy na co dzień np. plastyki i nie ma pojęcia o tym, jak powinno się uczyć przedmiotów egzaminacyjnych, i jeszcze wymaga, w ramach przygotowań, kilka razy przeprowadzenia egzaminów próbnych . Taka szara szkolna rzeczywistość.
Avatar
Piotr / 28 lutego 2020 r. o 08:10
0
Dlatego edukacja powinna być prywatna. Rodzice marnuja pieniądze nie na korepetycje, ponieważ jest to usługa jak każda inna, tylko na państwowy system oświaty, oczywiście nie widzą tego, bo jest to wszystko zabierane w podatkach. Niestety ciemny lud lubi być oszukiwany. 
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 17:13
0
Witam. Powiedziała P. Dyrektor żeby robić jak najwięcej arkuszy egzaminacyjnych i to zdaniem pedagogów jest nauka? Pozdrawiam
Avatar
filuś / 26 lutego 2020 r. o 20:31
-7
Kandydat na policjanta w Warszawie owszem 3900 zł/brutto, a nauczyciel dyplomowany (nawet z Pcimia) 3200 zł/netto za... 18 godzin... lekcyjnych (45 min). Przerwy lekcyjne są wliczane w te godziny pracy ;) Byłem nauczycielem w 2004 roku i wówczas rzeczywiście pensja była dziadowska. Nigdy nauczyciele nie otrzymali takiej podwyżki jak za obecnego rządu. Skoro nie potrafią liczyć, to czego mają nauczyć uczniów? Co do papierologi. Nie wygłupiajmy się. Dzięki niej nawet Einstein nie mógłby być zwykłym belfrem. Bez przygotowania pedagogicznego? Papierka magistra/licencjata? Za każdym zapisanym bezwartościowym papierkiem... awans... i wyższa pensja. Gdzie tak jest prosto w prywatnej firmie? Zrobię w CADZIE 200 projektów (dobre, czy złe... nie ważne) i... podwyżka?! Jakoś nauczyciele nie zwalniają się, bo wiedzą, że są zbyt kiepscy, by dorownać innym w pracy. Zobaczyliby jak tyra się od 7 do 20 za ich pensję... niech będzie dyplomowaną.
Kandydat na policjanta w Warszawie owszem 3900 zł/brutto, a nauczyciel dyplomowany (nawet z Pcimia) 3200 zł/netto za... 18 godzin... lekcyjnych (45 min). Przerwy lekcyjne są wliczane w te godziny pracy ;) Byłem nauczycielem w 2004 roku i wówczas rzeczywiście pensja była dziadowska. Nigdy nauczyciele nie otrzymali takiej podwyżki jak za obecnego rządu. Skoro nie potrafią liczyć, to czego mają nauczyć uczniów? Co do papierologi. Nie wygłupiajmy się. Dzięki niej nawet Einstein nie mógłby być zwykłym belfrem. Bez przygotowania pedagogicznego? Pa... rozwiń
Avatar
aswd / 26 lutego 2020 r. o 18:37
-7
Oczywiście nauczyciele korepetytorzy odprowadzają należne podatki od osiągniętych dochodów oraz składki zus od prowadzonej działalności gospodarczej.
Avatar
Piotr / 28 lutego 2020 r. o 08:10
0
Dlatego edukacja powinna być prywatna. Rodzice marnuja pieniądze nie na korepetycje, ponieważ jest to usługa jak każda inna, tylko na państwowy system oświaty, oczywiście nie widzą tego, bo jest to wszystko zabierane w podatkach. Niestety ciemny lud lubi być oszukiwany. 
Avatar
Nauczyciel / 27 lutego 2020 r. o 23:26
+1
Co za głupia wypowiedź dyrektorki, nauka "pod arkusz" nie ma sensu, choć przyznaję, w wielu szkołach tak to wygląda. Celem powinno być takie przygotowanie uczniów, żeby potrafili każdy tekst przeczytać ze zrozumieniem, poprawnie się wystawiać i logicznie myśleć. Ale może Pani dyrektor uczy na co dzień np. plastyki i nie ma pojęcia o tym, jak powinno się uczyć przedmiotów egzaminacyjnych, i jeszcze wymaga, w ramach przygotowań, kilka razy przeprowadzenia egzaminów próbnych . Taka szara szkolna rzeczywistość.
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 17:13
0
Witam. Powiedziała P. Dyrektor żeby robić jak najwięcej arkuszy egzaminacyjnych i to zdaniem pedagogów jest nauka? Pozdrawiam
Avatar
PEDAGOG / 26 lutego 2020 r. o 20:48
+3
Policjant brutto oznacza zwolniony z ZUS, a młody kandydat na policjanta oznacza dodatkowo zwolniony z podatku! Łącznie 3900 na rękę?
Avatar
filuś / 26 lutego 2020 r. o 20:31
-7
Kandydat na policjanta w Warszawie owszem 3900 zł/brutto, a nauczyciel dyplomowany (nawet z Pcimia) 3200 zł/netto za... 18 godzin... lekcyjnych (45 min). Przerwy lekcyjne są wliczane w te godziny pracy ;) Byłem nauczycielem w 2004 roku i wówczas rzeczywiście pensja była dziadowska. Nigdy nauczyciele nie otrzymali takiej podwyżki jak za obecnego rządu. Skoro nie potrafią liczyć, to czego mają nauczyć uczniów? Co do papierologi. Nie wygłupiajmy się. Dzięki niej nawet Einstein nie mógłby być zwykłym belfrem. Bez przygotowania pedagogicznego? Papierka magistra/licencjata? Za każdym zapisanym bezwartościowym papierkiem... awans... i wyższa pensja. Gdzie tak jest prosto w prywatnej firmie? Zrobię w CADZIE 200 projektów (dobre, czy złe... nie ważne) i... podwyżka?! Jakoś nauczyciele nie zwalniają się, bo wiedzą, że są zbyt kiepscy, by dorownać innym w pracy. Zobaczyliby jak tyra się od 7 do 20 za ich pensję... niech będzie dyplomowaną.
Kandydat na policjanta w Warszawie owszem 3900 zł/brutto, a nauczyciel dyplomowany (nawet z Pcimia) 3200 zł/netto za... 18 godzin... lekcyjnych (45 min). Przerwy lekcyjne są wliczane w te godziny pracy ;) Byłem nauczycielem w 2004 roku i wówczas rzeczywiście pensja była dziadowska. Nigdy nauczyciele nie otrzymali takiej podwyżki jak za obecnego rządu. Skoro nie potrafią liczyć, to czego mają nauczyć uczniów? Co do papierologi. Nie wygłupiajmy się. Dzięki niej nawet Einstein nie mógłby być zwykłym belfrem. Bez przygotowania pedagogicznego? Pa... rozwiń
Avatar
Pedagog / 26 lutego 2020 r. o 20:16
+2
A zapomniałam dodać, kandydat na policjanta: pełnoletność i średnie wykształcenie (bez matury). Jest jeszcze parę wymogów. Dziękuję.
Avatar
aswd / 26 lutego 2020 r. o 20:05
-8
Nauczycielom nie opłaca się uczyć bo potem nie mieli by komu udzielać korepetycji. Taki mamy wspaniały system nauczania. Dziwne, że niepubliczne szkoły nie maja z tym problemu.
Avatar
PEDAGOG / 26 lutego 2020 r. o 20:02
+7
Po reformie Zaleskiej (PISu) przepełnione klasy, ciasno w szkołach, mnóstwo papierkowej zbędnej pracy dla nauczycieli, niskie płace w oświacie (kandydat na policjanta 3900 zł/msc, n-el dyplomowany z 30 letnim stażem - 3200. Gdzie jest normalność? Jest 500+ dacie radę KOCHANI RODZICE!
Avatar
aswd / 26 lutego 2020 r. o 18:37
-7
Oczywiście nauczyciele korepetytorzy odprowadzają należne podatki od osiągniętych dochodów oraz składki zus od prowadzonej działalności gospodarczej.
Avatar
Pucek / 26 lutego 2020 r. o 18:33
+5
Nauczyć się "robić" arkusze. Tak właśnie wygląda polska edukacja. Zamiast nauczyć dzieci logicznego myślenia, kojarzenia faktów, wyciągania wniosków, rozwiązywania problemów, korzystania z nowych technologii to oni uczą się systemem pruskim z lat 80-tych. Pamięciówa i testy , a potem nic taki nie umie i nie może się odnaleźć w rzeczywistości.