Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

18 lutego 2021 r.
20:21

Ekspert Ordo Iuris, radny PiS, naukowiec z KUL będą czytać podręczniki na polecenie Czarnka

134 25 A A
Przemysław Czarnek i Radosław Brzózka
Przemysław Czarnek i Radosław Brzózka (fot. Maciej Kaczanowski)

Ministerstwo Edukacji i Nauki zabiera się za szkolne podręczniki. W pierwszej kolejności pod lupę trafią książki do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministrowi edukacji i nauki w tej kwestii doradzać będą naukowcy z KUL, czyli jego macierzystej uczelni, która niedawno nadała Przemysławowi Czarnkowi tytuł profesora.

Pracami podzespołu ds. podręczników do historii i WOS-u pokieruje dr Robert Derewenda, miejski radny z Lublina, związany z klubem Prawa i Sprawiedliwości. Wśród ekspertów znalazł się też inny wykładowca KUL dr hab. Piotr Plisiecki, specjalizujący się w historii średniowiecznego Kościoła katolickiego w Polsce. W przygotowaniu raportu ma uczestniczyć także historyk z UMCS, dr hab. Mirosław Szumiło.

Prace ma nadzorować związany z m.in. Instytutem na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris dr Artur Górecki, który został pełnomocnikiem ministra ds. podstaw programowych i podręczników. Nowe zadanie dostał także szef gabinetu politycznego Przemysława Czarnka Radosław Brzózka. Bliski współpracownik ministra będzie jego pełnomocnikiem ds. strategii edukacyjnej.

Resort edukacji i nauki na razie bardzo oszczędnie informuje o planach dotyczących zmian w podręcznikach. Z Radosławem Brzózka nie udało nam się w czwartek porozmawiać. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” były rzecznik prasowy wojewody lubelskiego przekonywał: – Wiedza przekazywana uczniom ma być podawana nie w oderwaniu od tożsamości cywilizacyjnej Polaków, ale w kontekście kultury łacińskiej. Jesteśmy dziedzicami tradycji greckiej, antycznej, ale też tymi, którzy oświetleni światłem Ewangelii poszukują prawdy w sposób pozbawiony uprzedzeń i dbają o to, żeby ta prawda była dostępna w sposób powszechny. Niestety, w wielu kulturach i cywilizacjach tak się dzieje, że dostęp do prawdy jest wręcz blokowany – stwierdza Brzózka.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
-bez-owijania- / 6 dni temu o 20:41
+63
Nie rozumiem po co Czarnkowi pełnomocnik ds. strategii edukacyjnej skoro strategia jest jasna - jak najszybszy powrót do średniowiecza.
Avatar
Janusz_Paliwas / 6 dni temu o 20:37
+58
Ordo Iuris - jako sekta powinna być zdelagalizowana !! Jeśli taka ideologiczna grupa wpływa na zmiany w prawie w wolnym kraju, to mamy państwo wyznaniowe.
Avatar
___K___ / 6 dni temu o 20:56
+57
To wszystko się kiedyś posprząta, a PiS odejdzie w niebyt, zaś dzisiejsi jego członkowie zostaną okryci hańbą po wsze czasy.
Avatar
MCbolo / 6 dni temu o 20:43
+54
Radni PiS i książki do historii. To się nie może udać.
Avatar
PISFAN / 6 dni temu o 21:46
+43
Jak to po co ? Po to żeby dać koledze zarobić nie małe pieniądze
Avatar
Berretto / 6 dni temu o 22:14
+42
Amerykański łazik Perseverance właśnie wylądował na Marsie, a w sercu Wolski "ekspert" fundamentalistycznej organizacji katolickiej będzie analizował podręczniki szkolne, czy przypadkiem nie ma w nich zbyt postępowych haseł. Nie ma przyszłości dla tego kraju.
Avatar
Adam_z_Lublina / 5 dni temu o 01:25
+32
Szkoła z uwagi na pandemię w najwiekszym kryzysie od dziesięcioleci, a oni teraz swoją ideologię będą wprowadzać do podreczników! Jak mogliśmy takim idiotom powierzyć edukację naszych dzieci!
Avatar
-bez-owijania- / 5 dni temu o 08:38
+15
Co za wysyp baranów. Jedne narzeka, że to powrót średniowiecza choć średniowiecze zrobiło wielki skok w nauce i kulturze. 2 marudzi coś o sekcie, 3 o jakimś Ordo Iuris choć żaden z nich nie jest wpisany na listę MEN i nie może oceniać podręczników. Ale nikt nie wspomniał, że na liście do oceniania jest cała masa sympatyków PO, SLD czy nieboszczki UW. No ale to nie pasowało do koncepcji... Już nie wspomnieć, że taki przegląd jest normą przy wprowadzaniu nowych podręczników z nową podstawą a tak włąsnie jest z klasami 4 i 5 szkół średnich. Dziennikarstwo ....
 PiS nie wymyśli nowej busoli albo okularów, o to ich akurat nie podejrzewam. Natomiast wyprawy krzyżowe i palenie na stosach niewiernych w takim nieco bardziej nowoczesnym wydaniu, to już nawet trwa od pewnego czasu. 
 PiS nie wymyśli nowej busoli albo okularów, o to ich akurat nie podejrzewam. Natomiast wyprawy krzyżowe i palenie na stosach niewiernych w takim nieco bardziej nowoczesnym wydaniu, to już nawet trwa od pewnego czasu.  rozwiń
Avatar
___K___ / 5 dni temu o 08:58
+10
lewacka szczekaczka pewnie by tutaj widziała do czytania młodego Sztura, Środę tudzież Hartmana
 Na pewno są bardziej otwarci na świat i wiedzę. Ale nie - wystarczy rzetelna wiedza, a nie religijne bajki i historia polityczna.
Avatar
Max... / 5 dni temu o 14:08
+4
Utyskujcie i narzekajcie, a ja widzę w tym cos wyjątkowo pozytywnego. Nikt tak skutecznie nie odstrasza od związków wyznaniowych, niż oni sami! Czarnek ze swoimi kolesiami najprawdopodobniej wpisuje się w "zacne" grono obrońców systemowej pedofilii! Ponad 80% wszystkich tzw. duchownych jest mocno umoczonych w tym procederze! Bezkarność czyni ich bardzo zuchwałymi i perfidnymi gwałcicielami. Szczególnie narażone się dzieci z rodzin, gdzie głód wiedzy, refleksyjność i poczucie godności nie jest w cenie! Moja niegdysiejsza Alma Mater stała się wylęgarnią wszystkiego, co najohydniejsze w naszej ojczyźnie! Ale i ta prostytucja przejdzie do historii!
Utyskujcie i narzekajcie, a ja widzę w tym cos wyjątkowo pozytywnego. Nikt tak skutecznie nie odstrasza od związków wyznaniowych, niż oni sami! Czarnek ze swoimi kolesiami najprawdopodobniej wpisuje się w "zacne" grono obrońców systemowej pedofilii! Ponad 80% wszystkich tzw. duchownych jest mocno umoczonych w tym procederze! Bezkarność czyni ich bardzo zuchwałymi i perfidnymi gwałcicielami. Szczególnie narażone się dzieci z rodzin, gdzie głód wiedzy, refleksyjność i poczucie godności nie jest w cenie! Moja niegdysiejsza Alma Mater... rozwiń
Avatar
___K___ / 2 dni temu o 20:39
+2
To dobry pomysł, żeby w szkolnym programie nauczania znaleźli się „Sąsiedzi” Grossa - jako przykład skrajnej parszywej manipulacji mającej na celu oplucie społeczności Polaków w czasach niemieckiej okupacji. Niech polski uczeń odróżnia badania historyczne od peysatego fejka.
I na pewno się tego nauczy z podręczników przygotowanych przez środowiska mocno zbliżone do KK w jego konserwatywnych formach... Nie rozśmieszaj mnie, proPiSowski i prokościółkowy ściekmistrzuniu.
Avatar
_XD_ / 2 dni temu o 16:12
+1
To dobry pomysł, żeby w szkolnym programie nauczania znaleźli się „Sąsiedzi” Grossa - jako przykład skrajnej parszywej manipulacji mającej na celu oplucie społeczności Polaków w czasach niemieckiej okupacji. Niech polski uczeń odróżnia badania historyczne od peysatego fejka.
 Oczywiście. A czy w równym stopniu będzie się omawiać pogromy lwowskie, białostockie, kielecki, krakowski, piński i wiele innych? Jeśli tak, to komu wtedy zarzuci się kłamstwo i wybieli Polaków?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 3 dni temu o 13:22
-3
To dobry pomysł, żeby w szkolnym programie nauczania znaleźli się „Sąsiedzi” Grossa - jako przykład skrajnej parszywej manipulacji mającej na celu oplucie społeczności Polaków w czasach niemieckiej okupacji. Niech polski uczeń odróżnia badania historyczne od peysatego fejka.
Avatar
poker / 3 dni temu o 11:44
-1
Wyprawy krzyżowe to nic innego jak wyprawy wojenne. Jakoś Ci się zapomniało, że robili to wszyscy a Arabowie przecieko chrześcijanom robili to duzo wczesniej i na bardziej masową skalę. Od razu widać, że historii to sie uczyłeś z wybrakownaych podręczników... Palenie na stosach to domena sądów cywilnych nie kościelnych ale widac mit wiecznie żywy. Już nie wspomnieć, że robiły to głownie państwa luterańskie. NO ale jak widać uczyłeś sie mitów, no bo chyba nie kłamiesz świadomie...
Chciałbym nieśmiało zauważyć, że JarKacz nawoływał do obrony kościołów, a to już ocierało się właśnie o bojówki, zwłaszcza biorąc pod uwagę, kto odpowiedział na wezwanie. I było to na tle religijnym. Fakt, że Arabowie i w ogóle wszyscy to robili oznacza ni mniej, ni więcej, jak to, że trzeba po prostu zasypać podziały, zamiast je budować. Nie wszczynać wojenek religijnych i nie udawać, że religia, to nauka - na nią nie ma miejsca w szkole. Może i na stos skazywały sądy cywilne, ale nierzadko zasiadali w nich urzędnicy z Kościołem związani, albo od kleru zależni.
Albo cię pogięło i przez przypadek manipulujesz, albo robisz to z wyrachowaniem, wszak człowiek o tak niespotykanej inteligencji nie robi niczego pochopnie: szczytem perfidii jest zestawienie w jednym rzędzie nawoływania do obrony z bojówkami. Tylko wredny, zatwardziały komuch może coś takiego wymyślić i przedstawić. Koronny przykład na "szlachetne intencje i dążenie do prawdy". I ty śmiesz pisać o zasypywaniu podziałów? Pewnie tak samo jak wezwanie, żeby nie dopuszczać do głosu nikogo,kto inaczej myśli i nie ulegać wolności słowa?
Kłamiesz i przeinaczasz, ale zapewne dlatego, że nie rozumiesz tego, co się wokół ciebie dzieje, bo opierasz się jedynie o media rządowe.
 - Sąsiedzie, wasza żona puszcza się z całym miastem! - Fiu, też mi miasto...? zaledwie 3 tysiące mieszkańców...  To ze starej, dobrej szkoły rabinistycznej:)
 - Sąsiedzie, wasza żona puszcza się z całym miastem! - Fiu, też mi miasto...? zaledwie 3 tysiące mieszkańców...  To ze starej, dobrej szkoły rabinistycznej:) rozwiń
Avatar
___K___ / 3 dni temu o 10:38
0
Wyprawy krzyżowe to nic innego jak wyprawy wojenne. Jakoś Ci się zapomniało, że robili to wszyscy a Arabowie przecieko chrześcijanom robili to duzo wczesniej i na bardziej masową skalę. Od razu widać, że historii to sie uczyłeś z wybrakownaych podręczników... Palenie na stosach to domena sądów cywilnych nie kościelnych ale widac mit wiecznie żywy. Już nie wspomnieć, że robiły to głownie państwa luterańskie. NO ale jak widać uczyłeś sie mitów, no bo chyba nie kłamiesz świadomie...
Chciałbym nieśmiało zauważyć, że JarKacz nawoływał do obrony kościołów, a to już ocierało się właśnie o bojówki, zwłaszcza biorąc pod uwagę, kto odpowiedział na wezwanie. I było to na tle religijnym. Fakt, że Arabowie i w ogóle wszyscy to robili oznacza ni mniej, ni więcej, jak to, że trzeba po prostu zasypać podziały, zamiast je budować. Nie wszczynać wojenek religijnych i nie udawać, że religia, to nauka - na nią nie ma miejsca w szkole. Może i na stos skazywały sądy cywilne, ale nierzadko zasiadali w nich urzędnicy z Kościołem związani, albo od kleru zależni.
Albo cię pogięło i przez przypadek manipulujesz, albo robisz to z wyrachowaniem, wszak człowiek o tak niespotykanej inteligencji nie robi niczego pochopnie: szczytem perfidii jest zestawienie w jednym rzędzie nawoływania do obrony z bojówkami. Tylko wredny, zatwardziały komuch może coś takiego wymyślić i przedstawić. Koronny przykład na "szlachetne intencje i dążenie do prawdy". I ty śmiesz pisać o zasypywaniu podziałów? Pewnie tak samo jak wezwanie, żeby nie dopuszczać do głosu nikogo,kto inaczej myśli i nie ulegać wolności słowa?
Kłamiesz i przeinaczasz, ale zapewne dlatego, że nie rozumiesz tego, co się wokół ciebie dzieje, bo opierasz się jedynie o media rządowe.
Kłamiesz i przeinaczasz, ale zapewne dlatego, że nie rozumiesz tego, co się wokół ciebie dzieje, bo opierasz się jedynie o media rządowe. rozwiń
Avatar
poker / 4 dni temu o 20:43
-2
Wyprawy krzyżowe to nic innego jak wyprawy wojenne. Jakoś Ci się zapomniało, że robili to wszyscy a Arabowie przecieko chrześcijanom robili to duzo wczesniej i na bardziej masową skalę. Od razu widać, że historii to sie uczyłeś z wybrakownaych podręczników... Palenie na stosach to domena sądów cywilnych nie kościelnych ale widac mit wiecznie żywy. Już nie wspomnieć, że robiły to głownie państwa luterańskie. NO ale jak widać uczyłeś sie mitów, no bo chyba nie kłamiesz świadomie...
Chciałbym nieśmiało zauważyć, że JarKacz nawoływał do obrony kościołów, a to już ocierało się właśnie o bojówki, zwłaszcza biorąc pod uwagę, kto odpowiedział na wezwanie. I było to na tle religijnym. Fakt, że Arabowie i w ogóle wszyscy to robili oznacza ni mniej, ni więcej, jak to, że trzeba po prostu zasypać podziały, zamiast je budować. Nie wszczynać wojenek religijnych i nie udawać, że religia, to nauka - na nią nie ma miejsca w szkole. Może i na stos skazywały sądy cywilne, ale nierzadko zasiadali w nich urzędnicy z Kościołem związani, albo od kleru zależni.
 Albo cię pogięło i przez przypadek manipulujesz, albo robisz to z wyrachowaniem, wszak człowiek o tak niespotykanej inteligencji nie robi niczego pochopnie: szczytem perfidii jest zestawienie w jednym rzędzie nawoływania do obrony z bojówkami. Tylko wredny, zatwardziały komuch może coś takiego wymyślić i przedstawić. Koronny przykład na "szlachetne intencje i dążenie do prawdy". I ty śmiesz pisać o zasypywaniu podziałów? Pewnie tak samo jak wezwanie, żeby nie dopuszczać do głosu nikogo,kto inaczej myśli i nie ulegać wolności słowa? 
 Albo cię pogięło i przez przypadek manipulujesz, albo robisz to z wyrachowaniem, wszak człowiek o tak niespotykanej inteligencji nie robi niczego pochopnie: szczytem perfidii jest zestawienie w jednym rzędzie nawoływania do obrony z bojówkami. Tylko wredny, zatwardziały komuch może coś takiego wymyślić i przedstawić. Koronny przykład na "szlachetne intencje i dążenie do prawdy". I ty śmiesz pisać o zasypywaniu podziałów? Pewnie tak samo jak wezwanie, żeby nie dopuszczać do głosu nikogo,kto inaczej myśli i nie ulegać... rozwiń
Avatar
poker / 4 dni temu o 20:33
-2
Utyskujcie i narzekajcie, a ja widzę w tym cos wyjątkowo pozytywnego. Nikt tak skutecznie nie odstrasza od związków wyznaniowych, niż oni sami! Czarnek ze swoimi kolesiami najprawdopodobniej wpisuje się w "zacne" grono obrońców systemowej pedofilii! Ponad 80% wszystkich tzw. duchownych jest mocno umoczonych w tym procederze! Bezkarność czyni ich bardzo zuchwałymi i perfidnymi gwałcicielami. Szczególnie narażone się dzieci z rodzin, gdzie głód wiedzy, refleksyjność i  poczucie godności nie jest w cenie! Moja niegdysiejsza Alma Mater stała się wylęgarnią  wszystkiego, co najohydniejsze w naszej ojczyźnie! Ale i ta prostytucja przejdzie do historii!
 Mistrzostwo świata w głupocie i zawziętości: "najprawdopodobniej", bo...? tak ci pasuje, żeby było po twojemu. 80% to też wymysł twojej chorej gołowy. Dobrze, że twoi synowie biżniacy zaspokoili głód wiedzy za nasze, budżetowe pieniądze i nawiali za granicę robić karierę, a z nienawiści do Polski zostawili tu na poniewierkę ojca wariata, któremu KUL klepki pomieszał.
 Mistrzostwo świata w głupocie i zawziętości: "najprawdopodobniej", bo...? tak ci pasuje, żeby było po twojemu. 80% to też wymysł twojej chorej gołowy. Dobrze, że twoi synowie biżniacy zaspokoili głód wiedzy za nasze, budżetowe pieniądze i nawiali za granicę robić karierę, a z nienawiści do Polski zostawili tu na poniewierkę ojca wariata, któremu KUL klepki pomieszał. rozwiń
Avatar
olol / 5 dni temu o 21:02
+1
totalitaryzm
Avatar
___K___ / 5 dni temu o 14:28
+1
lewacka szczekaczka pewnie by tutaj widziała do czytania młodego Sztura, Środę tudzież Hartmana
Na pewno są bardziej otwarci na świat i wiedzę. Ale nie - wystarczy rzetelna wiedza, a nie religijne bajki i historia polityczna.
Podpytaj może mądrzejszych od siebie. Są zwykłą szurią, z którą mało kto chhce mieć do czynienia.
Masz prawo do własnego zdania, ale czy jesteś ode mnie mądrzejszy? Chyba nie, bo nie zrozumiałeś. Waszk napisałem "Ale nie - wystarczy rzetelna wiedza", co oznaczało, że nie trzeba cytować wspomnianych przez ciebie osób, a nauczać rzetelnie, zamiast pchać do głów dzieci i młodzieży bajki z mchu i paproci.
Masz prawo do własnego zdania, ale czy jesteś ode mnie mądrzejszy? Chyba nie, bo nie zrozumiałeś. Waszk napisałem "Ale nie - wystarczy rzetelna wiedza", co oznaczało, że nie trzeba cytować wspomnianych przez ciebie osób, a nauczać rzetelnie, zamiast pchać do głów dzieci i młodzieży bajki z mchu i paproci. rozwiń
Avatar
___K___ / 5 dni temu o 14:26
+3
Wyprawy krzyżowe to nic innego jak wyprawy wojenne. Jakoś Ci się zapomniało, że robili to wszyscy a Arabowie przecieko chrześcijanom robili to duzo wczesniej i na bardziej masową skalę. Od razu widać, że historii to sie uczyłeś z wybrakownaych podręczników... Palenie na stosach to domena sądów cywilnych nie kościelnych ale widac mit wiecznie żywy. Już nie wspomnieć, że robiły to głownie państwa luterańskie. NO ale jak widać uczyłeś sie mitów, no bo chyba nie kłamiesz świadomie...
Chciałbym nieśmiało zauważyć, że JarKacz nawoływał do obrony kościołów, a to już ocierało się właśnie o bojówki, zwłaszcza biorąc pod uwagę, kto odpowiedział na wezwanie. I było to na tle religijnym. Fakt, że Arabowie i w ogóle wszyscy to robili oznacza ni mniej, ni więcej, jak to, że trzeba po prostu zasypać podziały, zamiast je budować. Nie wszczynać wojenek religijnych i nie udawać, że religia, to nauka - na nią nie ma miejsca w szkole. Może i na stos skazywały sądy cywilne, ale nierzadko zasiadali w nich urzędnicy z Kościołem związani, albo od kleru zależni.
Chciałbym nieśmiało zauważyć, że JarKacz nawoływał do obrony kościołów, a to już ocierało się właśnie o bojówki, zwłaszcza biorąc pod uwagę, kto odpowiedział na wezwanie. I było to na tle religijnym. Fakt, że Arabowie i w ogóle wszyscy to robili oznacza ni mniej, ni więcej, jak to, że trzeba po prostu zasypać podziały, zamiast je budować. Nie wszczynać wojenek religijnych i nie udawać, że religia, to nauka - na nią nie ma miejsca w szkole. Może i na stos skazywały sądy cywilne, ale nierzadko zasiadali w nich urzędnicy z Kościo... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ul. Lipowa. Drogowcy rozbierają to, co zbudowali
Zdjęcia
galeria

Ul. Lipowa. Drogowcy rozbierają to, co zbudowali

Zaczęła się wymiana uszkodzonych przez pożar elementów podziemnego zbiornika na deszczówkę zainstalowanego w ramach przebudowy ul. Lipowej. Prace wymagają częściowego rozebrania już zbudowanej jezdni w rejonie V Liceum Ogólnokształcącego.

Przyłbice, szaliki i chusty do kosza. Podsumowanie dnia

Przyłbice, szaliki i chusty do kosza. Podsumowanie dnia

Ministerstwo Zdrowia zaostrza przepisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa. Od soboty nie będzie już można zastępować maseczek przyłbicami, chustami czy szalikami.

Bolesna porażka Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin z Enea AZS Poznań

Bolesna porażka Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin z Enea AZS Poznań

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie zaliczy środowego spotkania do udanych. Lublinianki przegrały na wyjeździe z Enea AZS Poznań 72:87. W drugiej odsłonie gospodynie zdominowały rywalizację

Na nocleg do lasu. Gdzie legalnie można rozbić namiot w Lubelskiem?

Na nocleg do lasu. Gdzie legalnie można rozbić namiot w Lubelskiem?

Leśnicy wyznaczą kolejne obszary, gdzie będzie można legalnie biwakować. – To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Jego rezultaty okazały się przełomowe – informują Lasy Państwowe.

Kto dostał złotą szuflę do śniegu? W Zamościu gorąco z powodu zimy
Zobacz zdjęcia
galeria

Kto dostał złotą szuflę do śniegu? W Zamościu gorąco z powodu zimy

Władze miasta dostały złotą szuflę i setki komentarzy na portalach społecznościowych. Mieszkańcy nagrywali filmiki pokazując jak brną z wózkami przez zaspy. Miasto zapowiada, że w przyszłym sezonie inaczej zorganizuje odśnieżanie, a za ten zapłaci wykonawcy mniej.

Zobaczyła, że dom sąsiadów płonie. Uratowała im życie

Zobaczyła, że dom sąsiadów płonie. Uratowała im życie

Płomienie wydobywające się z poddasza domu zauważyła sąsiadka, która skoczyła na ratunek czteroosobowej rodzinie, zupełnie nie świadomej zagrożenia. Dlatego nikomu się nie stało, a mieszkańcy bezpiecznie opuścili płonący dom.

Kraśnik: Rada powiatu nie uchyliła uchwały antyLGBT. "Na litość Boga, nie flekujmy innych ludzi"

Kraśnik: Rada powiatu nie uchyliła uchwały antyLGBT. "Na litość Boga, nie flekujmy innych ludzi"

Część ludowców zmieniła zdanie, w przeciwieństwie do radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Rada Powiatu Kraśnickiego nie uchyliła w środę podjętego w 2019 roku stanowiska w sprawie "ideologii" LGBT.

Smutny finał historii sarny wyłowionej z Krzny

Smutny finał historii sarny wyłowionej z Krzny

We wtorek informowaliśmy o uratowanej młodej sarnie, która wpadła do Krzny. Niestety, finał tej historii jest smutny.

Pożyczył 7,5 tys. a musiał oddać ponad 30 tys. zł. Sąd Najwyższy zajmie się sprawą z Lublina

Pożyczył 7,5 tys. a musiał oddać ponad 30 tys. zł. Sąd Najwyższy zajmie się sprawą z Lublina

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od decyzji Sądu Rejonowego Lublin - Zachód. Chodzi o pożyczkę, w której bank "usankcjonował niedozwolone, lichwiarskie odsetki".

Lublin. W tym miejscu za nocleg płaci tylko co trzecia osoba

Lublin. W tym miejscu za nocleg płaci tylko co trzecia osoba

Za pobyt w miejskiej „wytrzeźwiałce” nie płaci większość jej klientów – przyznaje Ratusz.

Jakie maseczki trzeba nosić zamiast przyłbic? Wyjaśniamy

Jakie maseczki trzeba nosić zamiast przyłbic? Wyjaśniamy

– Dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek, a rekomendowane maseczki chirurgiczne - przekazał w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wypadek w Puławach. Jedna osoba ranna

Wypadek w Puławach. Jedna osoba ranna

W środę około godz. 14 doszło do wypadku na ul. Czartoryskich w Puławach. W tył suzuki wjechał bus. Pasażerka pierwszego samochodu została przewieziona do szpitala. Do czasu uprzątnięcia miejsca zdarzenia, droga była zablokowana.

Lubelskie. Chciał skoczyć pod pociąg. Musieli skuć go kajdankami

Lubelskie. Chciał skoczyć pod pociąg. Musieli skuć go kajdankami

Tylko szybka i zdecydowana interwencja Straży Ochrony Kolei w Chełmie zapobiegła tragedii. Musieli użyć kajdanek i obezwładnić szarpiącego się desperata, którego sprowadzili bezpiecznie z nasypu, tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. 19-latek trafił na szpitalną obserwację.

Pożar w Parczewie. Straż, OSP, policja i pogotowie energetyczne
zdjęcia
galeria

Pożar w Parczewie. Straż, OSP, policja i pogotowie energetyczne

Około dwóch godzin trwała akcja strażaków przy ul. Kościelnej w Parczewie.

Obostrzenia i Wielkanoc. Na razie nie ma żadnych obietnic

Obostrzenia i Wielkanoc. Na razie nie ma żadnych obietnic

– Na razie rząd nie rozważa konkretnego rozwiązania dotyczącego obostrzeń w czasie Wielkanocy, ale nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.