Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

21 września 2015 r.
8:22

Koniec całorocznych zwolnień z wf-u? MEN informuje nauczycieli, że stary system nadal działa

0 10 A A
W przypadku całkowitego zwolnienia ucznia z w-f, nie musi on przychodzić na zajęcia i przez okres zwolnienia nie jest oceniany<br />
W przypadku całkowitego zwolnienia ucznia z w-f, nie musi on przychodzić na zajęcia i przez okres zwolnienia nie jest oceniany

W tym roku szkolnym lekarze mieli już nie wypisywać uczniom całorocznych zwolnień z wychowania fizycznego. Stary system jednak nie umarł. Za sprawą MEN trzyma się mocno.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamiast całorocznych zwolnień lekarze mieli określać jedynie zakres ćwiczeń, których dzieciom wykonywać nie wolno. Ale ministerstwo edukacji poinformowało właśnie nauczycieli, że powinni oni honorować także „stare” zwolnienia.

– Jestem zaskoczona i zniesmaczona – przyznaje nauczycielka jednej z lubelskich szkół. – W oparciu o informacje, jakie przed rozpoczęciem roku szkolnego otrzymaliśmy od władz oświatowych, informowałam rodziców o nowym rodzaju zwolnień. Na wrześniowych zebraniach tłumaczyłam im, jak mają one wyglądać i dlaczego nowy system będzie lepszy. Teraz dowiedziałam się, że wprowadziłam ich w błąd i wyszłam na osobę źle poinformowaną.

Nauczycielka pokazuje nam pismo, jakie kilka dni temu Ministerstwo Edukacji Narodowej rozesłało do dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Urzędnicy informują w nim o zmianach w przepisach oświatowych, które weszły w życie po 1 września.

– Przekazujemy w załączeniu ich uaktualnioną wersję, wyrażając nadzieję, że ułatwią one Państwu pracę – pisze do dyrektorów Joanna Burdzik, podsekretarz stanu w MEN.

Dyrektorzy szkół z pisma dowiadują się, że w tym roku szkolnym… dopuszczone są dwie możliwości zwalniana dzieci z zajęć wychowania fizycznego. Ucznia można zwolnić z wykonywania tylko określonych ćwiczeń, do czego podstawą jest opinia lekarza wskazująca, jakiego rodzaju zadań nie wolno mu wykonywać oraz przez jaki okres.

Istnieje jednak też „możliwość całkowitego zwolnienia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego (tak jak dotychczas). Zwolnienia dokonuje dyrektor szkoły na podstawie opinii lekarza o braku możliwości uczestniczenia ucznia w zajęciach wychowania fizycznego, przez okres wskazany w tej opinii. W tym przypadku uczeń nie uczęszcza na zajęcia wf-u i przez okres zwolnienia nie jest z nich oceniany”.

– To jakiś absurd – uważa nauczycielka. – Zamiast wprowadzić zmianę, która sprawiłaby, że dzieci rzeczywiście przestaną unikać lekcji wf z błahych powodów, wycofano się z tego pomysłu. W dodatku postawiono nauczycieli w nieprzyjemnej sytuacji.

Dlaczego tak postąpiono? Przedstawiciele MEN nie odpowiadają wprost na to pytanie. Chwalą natomiast wprowadzenie – obok starego rozwiązania – nowego systemu zwalniania z zajęć.

– Intencją tej zmiany jest umożliwienie uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego tym uczniom, którzy mają ograniczenia w wykonywaniu określonych ćwiczeń, ale których stan zdrowia pozwala na udział w zajęciach. Zależy nam na tym, by dzieci, niezależnie od swoich możliwości uczestniczyły w zajęciach wychowania fizycznego i miały szansę na prawidłowy rozwój fizyczny – odpowiedziała Dziennikowi Wschodniemu, Justyna Sadlak, z biura prasowego MEN.

Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 18:28
0
men się z niczego nie wycofało bo w rozporządzeniu już od 10 czerwca jest napisane , że są 2 sposoby zwalniania , tyle , że nauczycielka , jak widać woli czytać strony internetowe jak m.in. ta które wypisywały bzdury na temat zwolnień , zamiast rozporządzenia , bo w rozporządzeniu nic nie zostało zmienione i od początku było napisane to o czym jest napisane teraz . ;-)
Avatar
guest / 21 września 2015 o 18:09
0

zasady zwalniania z w-f ukazały się wraz z nowym rozporządzeniem już w sierpniu i ta pani wykazała kompletną indolencję bo nic nie stało na przeszkodzie, żeby najpierw przeczytać a potem informować... okazuje się, że bez info ministra nie darady

Avatar
Gość / 21 września 2015 o 16:18
0
Myślę, że "nauczycielka-" znamienny ten cudzysłów przeczytała rozporządzenie ministerstwa ze zrozumieniem. Nie chodzi o to czy nowe rozporządzenie było głupie czy nie, tylko o to ,że już we wrześniu dodano do niego stare. Czemu to miało służyć?A jak jakiś nauczyciel odważy się zabrać głos to od razu wylewa się na niego wiadro pomyj, odbiera się kartę nauczyciela ( ciekawe, czy społeczeństwo dokładnie wie co ona zawiera) i wylicza liczne krzywdy jakie wyrządzają ich dzieciom. Ja też nie kochalam nauczycieli jako dziecko, dopiero jak przepracowałam wiele lat w tym zawodzie, docenilam ich trud. Więcej empatii a mniej jadu.
Myślę, że "nauczycielka-" znamienny ten cudzysłów przeczytała rozporządzenie ministerstwa ze zrozumieniem. Nie chodzi o to czy nowe rozporządzenie było głupie czy nie, tylko o to ,że już we wrześniu dodano do niego stare. Czemu to miało służyć?A jak jakiś nauczyciel odważy się zabrać głos to od razu wylewa się na niego wiadro pomyj, odbiera się kartę nauczyciela ( ciekawe, czy społeczeństwo dokładnie wie co ona zawiera) i wylicza liczne krzywdy jakie wyrządzają ich dzieciom. Ja też nie kochalam nauczycieli jako dziecko, dopiero jak... rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 12:26
0
Moje dziecko miało problemy kardiologiczne więc nie mogło wykonywać niektórych ćwiczeń i brać udziału w grach i zawodach, mimo to aby nie pozbawić możliwości ćwiczenia otrzymała zaświadczenie o zwolnieniu z ćwiczeń wysiłkowych, okazało się to wielkim problemem z samym określeniem które to ćwiczenia wysiłkowe i ocenianiem, bo gdy były biegi to albo miała biec ile da rade albo jedynka bo nie biegła, dla tego zmuszona byłam poprosić lekarza aby miała całkowite zwolnienie z wuefu. Jeśli nauczyciel ma sam decydować kogo z czego zwolnić to cieszę się że moje dziecko już nie chodzi do szkoły, bo po takiej jednaj decyzji nauczyciela i zapewnieniem mojego dziecka że da radę i że się dobrze w tym momencie czuje, bo chciała piątkę, moje dziecko mało nie umarło, nie winie nauczyciela lecz system edukacji, i pomysły odgórne. Wielu uczni jednak jest zwalnianych na żądanie rodziców, dlatego zwolnienia powinni wydawać specjaliści u których leczą się dziecko a nie lekarze rodzinni.
Moje dziecko miało problemy kardiologiczne więc nie mogło wykonywać niektórych ćwiczeń i brać udziału w grach i zawodach, mimo to aby nie pozbawić możliwości ćwiczenia otrzymała zaświadczenie o zwolnieniu z ćwiczeń wysiłkowych, okazało się to wielkim problemem z samym określeniem które to ćwiczenia wysiłkowe i ocenianiem, bo gdy były biegi to albo miała biec ile da rade albo jedynka bo nie biegła, dla tego zmuszona byłam poprosić lekarza aby miała całkowite zwolnienie z wuefu. Jeśli nauczyciel ma sam decydować kogo z czego zwolnić to cieszę ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 09:53
0
Zlikwidowac karte nauczyciela!
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 09:32
0
Jak wszystko co rząd Jewy Kłopacz robi, powstaje na zasadzie - mówimy jedno, robimy drugie. Boże, za co ta plaga na Polskę spuszczona...
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 09:27
0
Przecież to jasne ! Kto będzie odpowiadał za dopuszczenie do ćwiczeń na lekcji w-f dziecka chorego na płuca, albo z innymi schorzeniami neurologicznymi, których nie widać a są. Może szanowna Pani zezwoli uczniowi choremu na padaczkę kopać piłkę - przecież nogi ma zdrowe. W każdej dziedzinie potrzebny jest rozsadek , a pycha chodzi przed upadkiem .
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 09:25
0
Prości ludzie w prostym kraju , uważający siebie za inteligencję !!!Zamiast wf-u powinny być utworzone SKS - y, jak było za socjalistów. Tak jak szanowny pan Pudzianowski nie będzie dobrym skoczkiem narciarskim, tak i szanowny pan Małysz nie będzie dobrym zawodnikiem Kick-boxingu !!! Rozwijajcie w ludziach ich talenty , a nie sprowadzajcie wszystkiego tylko do etatu i przepchania tego swojego marnego życia !!! Jest też grupa typowych asportowców w każdej dziedzinie !!! Tacy niech uczą się historii sportu i piszą z tego klasówki !!! To o wiele bardziej postępowe niż wszystkie wasze śmieszne reformy razem wzięte, które są warte funta kłaków !!!
Prości ludzie w prostym kraju , uważający siebie za inteligencję !!!Zamiast wf-u powinny być utworzone SKS - y, jak było za socjalistów. Tak jak szanowny pan Pudzianowski nie będzie dobrym skoczkiem narciarskim, tak i szanowny pan Małysz nie będzie dobrym zawodnikiem Kick-boxingu !!! Rozwijajcie w ludziach ich talenty , a nie sprowadzajcie wszystkiego tylko do etatu i przepchania tego swojego marnego życia !!! Jest też grupa typowych asportowców w każdej dziedzinie !!! Tacy niech uczą się historii sportu i piszą z tego klasówki !!! To o wie... rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 09:01
0
Wf-y we współczesnym wydaniu do dziadostwo!. Śmiech na sali, jedni przynoszą zwolnienia inni lecą sobie jak trzeba. Nauczyciele od sportowych doznań w szkole to pomyłka - nic nie robią kompletnie to nie nauczyciele tylko instruktorzy. Nie mają nic wspólnego z pracą przy tablicy i tak winni być traktowani. POlska w wydaniu obecnym to szokująco-krocząca pomyłka.
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 08:40
0
Gdyby szanowna "nauczycielka" przeczytała nowe rozporządzenie ze zrozumieniem to by rodzicom tych bzdur nie opowiadała.
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 18:28
0
men się z niczego nie wycofało bo w rozporządzeniu już od 10 czerwca jest napisane , że są 2 sposoby zwalniania , tyle , że nauczycielka , jak widać woli czytać strony internetowe jak m.in. ta które wypisywały bzdury na temat zwolnień , zamiast rozporządzenia , bo w rozporządzeniu nic nie zostało zmienione i od początku było napisane to o czym jest napisane teraz . ;-)
Avatar
guest / 21 września 2015 o 18:09
0

zasady zwalniania z w-f ukazały się wraz z nowym rozporządzeniem już w sierpniu i ta pani wykazała kompletną indolencję bo nic nie stało na przeszkodzie, żeby najpierw przeczytać a potem informować... okazuje się, że bez info ministra nie darady

Avatar
Gość / 21 września 2015 o 16:18
0
Myślę, że "nauczycielka-" znamienny ten cudzysłów przeczytała rozporządzenie ministerstwa ze zrozumieniem. Nie chodzi o to czy nowe rozporządzenie było głupie czy nie, tylko o to ,że już we wrześniu dodano do niego stare. Czemu to miało służyć?A jak jakiś nauczyciel odważy się zabrać głos to od razu wylewa się na niego wiadro pomyj, odbiera się kartę nauczyciela ( ciekawe, czy społeczeństwo dokładnie wie co ona zawiera) i wylicza liczne krzywdy jakie wyrządzają ich dzieciom. Ja też nie kochalam nauczycieli jako dziecko, dopiero jak przepracowałam wiele lat w tym zawodzie, docenilam ich trud. Więcej empatii a mniej jadu.
Myślę, że "nauczycielka-" znamienny ten cudzysłów przeczytała rozporządzenie ministerstwa ze zrozumieniem. Nie chodzi o to czy nowe rozporządzenie było głupie czy nie, tylko o to ,że już we wrześniu dodano do niego stare. Czemu to miało służyć?A jak jakiś nauczyciel odważy się zabrać głos to od razu wylewa się na niego wiadro pomyj, odbiera się kartę nauczyciela ( ciekawe, czy społeczeństwo dokładnie wie co ona zawiera) i wylicza liczne krzywdy jakie wyrządzają ich dzieciom. Ja też nie kochalam nauczycieli jako dziecko, dopiero jak... rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 12:26
0
Moje dziecko miało problemy kardiologiczne więc nie mogło wykonywać niektórych ćwiczeń i brać udziału w grach i zawodach, mimo to aby nie pozbawić możliwości ćwiczenia otrzymała zaświadczenie o zwolnieniu z ćwiczeń wysiłkowych, okazało się to wielkim problemem z samym określeniem które to ćwiczenia wysiłkowe i ocenianiem, bo gdy były biegi to albo miała biec ile da rade albo jedynka bo nie biegła, dla tego zmuszona byłam poprosić lekarza aby miała całkowite zwolnienie z wuefu. Jeśli nauczyciel ma sam decydować kogo z czego zwolnić to cieszę się że moje dziecko już nie chodzi do szkoły, bo po takiej jednaj decyzji nauczyciela i zapewnieniem mojego dziecka że da radę i że się dobrze w tym momencie czuje, bo chciała piątkę, moje dziecko mało nie umarło, nie winie nauczyciela lecz system edukacji, i pomysły odgórne. Wielu uczni jednak jest zwalnianych na żądanie rodziców, dlatego zwolnienia powinni wydawać specjaliści u których leczą się dziecko a nie lekarze rodzinni.
Moje dziecko miało problemy kardiologiczne więc nie mogło wykonywać niektórych ćwiczeń i brać udziału w grach i zawodach, mimo to aby nie pozbawić możliwości ćwiczenia otrzymała zaświadczenie o zwolnieniu z ćwiczeń wysiłkowych, okazało się to wielkim problemem z samym określeniem które to ćwiczenia wysiłkowe i ocenianiem, bo gdy były biegi to albo miała biec ile da rade albo jedynka bo nie biegła, dla tego zmuszona byłam poprosić lekarza aby miała całkowite zwolnienie z wuefu. Jeśli nauczyciel ma sam decydować kogo z czego zwolnić to cieszę ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 09:53
0
Zlikwidowac karte nauczyciela!
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 09:32
0
Jak wszystko co rząd Jewy Kłopacz robi, powstaje na zasadzie - mówimy jedno, robimy drugie. Boże, za co ta plaga na Polskę spuszczona...
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 09:27
0
Przecież to jasne ! Kto będzie odpowiadał za dopuszczenie do ćwiczeń na lekcji w-f dziecka chorego na płuca, albo z innymi schorzeniami neurologicznymi, których nie widać a są. Może szanowna Pani zezwoli uczniowi choremu na padaczkę kopać piłkę - przecież nogi ma zdrowe. W każdej dziedzinie potrzebny jest rozsadek , a pycha chodzi przed upadkiem .
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 09:25
0
Prości ludzie w prostym kraju , uważający siebie za inteligencję !!!Zamiast wf-u powinny być utworzone SKS - y, jak było za socjalistów. Tak jak szanowny pan Pudzianowski nie będzie dobrym skoczkiem narciarskim, tak i szanowny pan Małysz nie będzie dobrym zawodnikiem Kick-boxingu !!! Rozwijajcie w ludziach ich talenty , a nie sprowadzajcie wszystkiego tylko do etatu i przepchania tego swojego marnego życia !!! Jest też grupa typowych asportowców w każdej dziedzinie !!! Tacy niech uczą się historii sportu i piszą z tego klasówki !!! To o wiele bardziej postępowe niż wszystkie wasze śmieszne reformy razem wzięte, które są warte funta kłaków !!!
Prości ludzie w prostym kraju , uważający siebie za inteligencję !!!Zamiast wf-u powinny być utworzone SKS - y, jak było za socjalistów. Tak jak szanowny pan Pudzianowski nie będzie dobrym skoczkiem narciarskim, tak i szanowny pan Małysz nie będzie dobrym zawodnikiem Kick-boxingu !!! Rozwijajcie w ludziach ich talenty , a nie sprowadzajcie wszystkiego tylko do etatu i przepchania tego swojego marnego życia !!! Jest też grupa typowych asportowców w każdej dziedzinie !!! Tacy niech uczą się historii sportu i piszą z tego klasówki !!! To o wie... rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 09:01
0
Wf-y we współczesnym wydaniu do dziadostwo!. Śmiech na sali, jedni przynoszą zwolnienia inni lecą sobie jak trzeba. Nauczyciele od sportowych doznań w szkole to pomyłka - nic nie robią kompletnie to nie nauczyciele tylko instruktorzy. Nie mają nic wspólnego z pracą przy tablicy i tak winni być traktowani. POlska w wydaniu obecnym to szokująco-krocząca pomyłka.
Avatar
Gość / 21 września 2015 o 08:40
0
Gdyby szanowna "nauczycielka" przeczytała nowe rozporządzenie ze zrozumieniem to by rodzicom tych bzdur nie opowiadała.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 0 0

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 0 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 7 1

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 1 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia]
galeria

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia] 3 3

Na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego odbyły się 94 mistrzostwa Polski. Padło wiele bardzo dobrych wyników. Sam obiekt też spisał się znakomicie, a jego bieżnia należy do najszybszych w kraju

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile 0 2

Kierowca wpadł autem do rowu. Nie przejął się i razem z pasażerami postanowił pójść na piwo do pobliskiego sklepu. Mężczyzna miał 3 promile, a jego koledzy po 4.

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 35 15

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie i z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 6 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 9

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 30 10

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 3

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 7

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.