Resort kupi mundur i dofinansuje kurs na prawo jazdy. Do pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej zakwalifikowało się pięć szkół z naszego regionu, które prowadzą klasy mundurowe.
Do tej pory roku zajęcia w klasach mundurowych odbywały się w oparciu o programy autorskie stworzone przez poszczególne szkoły. 1 września MON uruchamia dwuletni pilotażowy program dla szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie klas mundurowych będą uczyć się w oparciu o program obowiązujący w Siłach Zbrojnych RP. To 185 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także - szkolenia poligonowego. Resort nazywa program „eksperymentem pedagogicznym”.
– Finalnie zmierzać będzie do utworzenia Pionów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych w szkołach średnich we wszystkich powiatach na terenie całej Polski – zapowiada MON.
W pilotażu weźmie udział 50 szkół z całej Polski wytypowanych przez oficerów Biura do Spraw Proobronnych. Na Lubelszczyźnie to XIV LO im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, Zespół Szkół Zawodowych nr 5 im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie, Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu, LO im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej przy Zespole Szkół w Dubience oraz Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim.
Absolwenci tych szkół będą mogli zaliczyć skrócone poligonowe szkolenie dla ochotników (kończącego się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy). Będą też mieli pierwszeństwo w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej i dodatkowe punkty przy rekrutacji na studia wojskowe.
Na tym nie koniec dodatkowych korzyści dla uczniów klas mundurowych. MON zapowiada, że dofinansuje takiej młodzieży kurs na prawo jazdy kategorii B oraz zakup umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkoleń.
Zanim jeszcze wystartował ministerialny program na zainteresowanie klasami mundurowymi szkoły nie narzekały.
– Chętnych przybywa – przyznaje Wojciech Kalicki, dyrektor XIV LO, pierwsza szkoła w Lublinie z klasą mundurową. – Osiem lat temu stworzyliśmy tylko jeden oddział. W ubiegłym były to już cztery klasy w każdym roczniku. W sumie 330 uczniów – wylicza.
Jak podaje dyrektor, część absolwentów XIV trafia do armii zawodowej, czy do Narodowych Sił Rezerwowych. Popularna jest też praca w policji, straży miejskiej i straży pożarnej. – W tej chwili wielu uczniów wiąże też swoją przyszłość z Obroną Terytorialną Kraju – mówi dyr. Kalicki.