Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

1 marca 2020 r.
22:11

Najlepsze i najgorsze szkoły podstawowe w Lubelskiem. Niektórym uczniom nie zależało na wyniku?

355 57 A A

Słaby wynik to wina uczniów. Takie wnioski płyną z rozmów z dyrektorami szkół podstawowych, których podopieczni wypadli najgorzej podczas ubiegłorocznego egzaminu ósmoklasisty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niespełna dwa miesiące przed tegorocznym egzaminem ósmoklasisty portal WaszaEdukacja.pl. opublikował ranking publicznych szkół podstawowych z Lublina. Pisaliśmy o tym w środę. Jedynym kryterium branym pod uwagę były w nim średnie oceny osiągnięte przez uczniów podczas ubiegłorocznej sesji. Sprawdziliśmy, jak takie zestawienie wygląda w skali województwa. Okazuje się, że dysproporcje między szkołami są gigantyczne.

W Lublinie najlepiej wypadli uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. Sebastiana Fabiana Klonowica. Z języka polskiego zdobyli oni średnio 85 proc., z matematyki 83 proc., a z języka angielskiego 94 proc.

– To nie zasługa jednego roku, lecz systemowej pracy z dziećmi – mówi Virginia Sitarz, dyrektor szkoły. – Najważniejsza jest konsekwentna praca. Chodzi o to, żeby jak najszybciej wyłapywać jednostki, które w czymś kuleją i od razu udzielać im wsparcia. Rezultaty przynosi też to, że co tydzień-dwa uczniowie robią testy, żeby się z nimi oswoić. Zdarzają się dzieci słabsze i mocniejsze. Te ostatnie ciągną nam średnią. Z tymi pierwszymi pracujemy. Jeśli piszą test z lepszym wynikiem niż przy próbach, to bardzo się z tego cieszymy. To jest ich sukces! Ważne jest zaangażowanie dzieci i pomoc nauczycieli.

W tym roku znalazły się też szkoły, które z niektórych przedmiotów uzyskały 100 procent. Z języka rosyjskiego taki wynik padł m.in. w SP w Gręzówce, SP 4 oraz SP 9 w Białej Podlaskiej. 100 procent z języka niemieckiego zdobyli uczniowie SP 24 w Kraśniku, SP 3 w Lubartowie, SP 11 w Chełmie, czy w lubelskich SP 16, SP 51, SP 38 i SP im. Św. Pallottiego.

– To zasługa uczniów, którzy są laureatami konkursów przedmiotowych. W takiej sytuacji są oni zwolnieni z egzaminu i otrzymują z niego najwyższą możliwą notę – mówi Jolanta Mazuruk, dyrektor bialskiej „czwórki. – Sukces odnieśli jednak wszyscy uczniowie. To pilne, samodzielne osoby, którym bardzo zależy na dobrych wynikach.

Podobne pochwały usłyszeć można w większości szkół, które mogą być dumne z wyników osiąganych przez swoich podopiecznych. To m.in. SP w Motwicy (85 proc. z matematyki), SP w Huszczy (91 proc. z języka angielskiego), SP 3 w Międzyrzeczu Podlaskim (98 proc. z języka niemieckiego), SP im. Chrobrego w Lublinie (97 proc. z języka angielskiego). Inaczej jest w szkołach znajdujących się po drugiej stronie zestawienia.

– Nauczyciele są bezradni, gdy dzieci nie chcą się uczyć. Prosimy, namawiamy, motywujemy. I nic. Nie pomagają też rodzice, których prosimy o przeprowadzanie rozmów z dziećmi. Takiej współpracy z młodzieżą nie ma – słyszymy od dyrektor jednej ze szkół w Lubelskiem, w której średnia z egzaminu ósmoklasisty z żadnego przedmiotu nie przekroczyła 22 procent.

– Mamy wspaniałych nauczycieli, ale jeśli uczniowie są zainteresowani tylko graniem na telefonach, to niewiele można zrobić. Nawet innowacyjne zajęcia z wykorzystaniem aplikacji i programów komputerowych zupełnie ich nie interesują – słyszymy w innej szkole, gdzie egzamin z matematyki napisany został na 15 procent.

– Takie rankingi i zestawienia są rzeczami kompletnie niepotrzebnymi – uważa dyrektor podstawówki, w której język angielski zdany był na niewiele ponad 20 proc. – W jednym roku jest się wyżej, a w innym niżej. Wszystko zależy, jacy są w danym roku uczniowie. U nas zdarzyli się nie najbardziej lotni. Cóż więcej mogę powiedzieć? – pyta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 57

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
belfer do czerwca / 2 marca 2020 r. o 11:28
+25
Wchodzę na lekcję przygotowany, pół niedzieli grzebałem w necie, wyszukiwałem ciekawostki. Moje córki w domu iw Biedronce oraz u swoich przyjaciół wyszukiwały eksponaty, które mógłbym klasie zaprezentować (przyroda). Najgorsza jest przecież nuda, uczniowie muszą mieć wiele bodźców, żeby się zainteresowały i zapamiętały temat. Zaczynamy- 5 minut na wyciągnięcie ksiązek, zeszytów, przyborów, które rozsypują się, spadają, robią hałas i zamieszanie. Uff, poukładane, możemy zaczynać. A nie, nie możemy. 10 minut od rozpoczęcia lekcji wchodzi trójka uczniów. Bez dzień dobry, przepraszam, bez usprawiedliwienia zasiadają na swoich miejscach i zaczynają przygotowania do lekcji- na stoliku najpierw pieczołowicie ułożony smartfon, obok długopis i zeszyt. Ćwiczenia, podręcznik? A nie, zapomnieli, skorzystają od kolegi. No to zaczynamy- z trudem, bo spóźnieni wesołkowie akurat dzisiaj tkwią w klimacie seksu. Wszystko, co pokazuję, w ich wyobraźni jest albo symbolem penisa, albo innej części ciała kojarzonej jednoznacznie. Ich komentarze u części budzą salwy śmiechu, a nieśmiałe uwagi pozostałych, żeby się uspokoili, przynoszą odwrotny skutek. Zaczynają się wycieczki osobiste. Straszę, że zgłoszę wychowawcy, wpiszę uwagę. Odpowiedź- mam już tyle uwag, że jedna nic mi nie zmieni (powiedziane trochę innym, znanym wam zapewne językiem). Idziemy dalej z tematem, prezentacja poparta konkretami przyniesionymi z domu zaciekawia. Nie, nie wszystkich. Niektórzy wolą w tym czasie sprawdzić, co na fejsie, ale skoro nie przeszkadzają, to już jest dobrze. Zachęcam do zadawania pytań, zadaję pracę w grupach- nie, nie wszystkie grupy mogą pracować, bo wesołkowie na kartach pracy oddają się twórczości plstycznej. Co rysują, to łatwo odgadnąć. Normalni uczniowie proszą, żeby mogli zmienić grupę, bo nie dają rady- rechot, docinki, obrażanie. Niewiele czasu do końca lekcji, pora na podsumowanie. Niestety, wielu treści, które powinienem przekazać, nie znalazło miejsca w 45 minutach. No cóż- w domu doczytacie informacje z podręcznika, uzupełnicie ćwiczenie nr... , dla chętnych jeszcze ćw. .... Wesołkowie: hehe, chciałoby się prace domowe zadawać, a w klasie to za co płacą, nie za nauczenie nas? Kurtyna.
Wchodzę na lekcję przygotowany, pół niedzieli grzebałem w necie, wyszukiwałem ciekawostki. Moje córki w domu iw Biedronce oraz u swoich przyjaciół wyszukiwały eksponaty, które mógłbym klasie zaprezentować (przyroda). Najgorsza jest przecież nuda, uczniowie muszą mieć wiele bodźców, żeby się zainteresowały i zapamiętały temat. Zaczynamy- 5 minut na wyciągnięcie ksiązek, zeszytów, przyborów, które rozsypują się, spadają, robią hałas i zamieszanie. Uff, poukładane, możemy zaczynać. A nie, nie możemy. 10 minut od rozpoczęcia lekcji wchodzi trójk... rozwiń
Avatar
Matka / 2 marca 2020 r. o 13:27
+21
Czy któryś z rodziców interesował się czego uczy się jego dziecko i w jakim stopniu? Ja uważam, że nasz system nauczania jest CHORY ( jak wszystko). Dzieciaki piszą po 3 sprawdziany w tygodniu, mają każdego dnia kartkówki - bo nauczyciel musi mieć określoną ilosć ocen z przedmiotu. Nie jest ważnu uczeń tylko, czy w papierach się zgadza. Dodatkowo każdy ma zajęcia dodatkowe z matematyki, j. angielskiego - bo poziom w szkołach nie pozwala na osiagnięcie dobrego wyniku a dobry wynik to dobra szkoła. Gdzie w tym wszystkim są uczniowie? WYŚCIG SZCZURÓW!!!! Bo szkoła musi być w rankingu - chore.!
Czy któryś z rodziców interesował się czego uczy się jego dziecko i w jakim stopniu? Ja uważam, że nasz system nauczania jest CHORY ( jak wszystko). Dzieciaki piszą po 3 sprawdziany w tygodniu, mają każdego dnia kartkówki - bo nauczyciel musi mieć określoną ilosć ocen z przedmiotu. Nie jest ważnu uczeń tylko, czy w papierach się zgadza. Dodatkowo każdy ma zajęcia dodatkowe z matematyki, j. angielskiego - bo poziom w szkołach nie pozwala na osiagnięcie dobrego wyniku a dobry wynik to dobra szkoła. Gdzie w tym wszystkim są uczniowie? WYŚCIG ... rozwiń
Avatar
Elf / 2 marca 2020 r. o 06:30
+21
wina nauczycieli, brak zainteresowania z ich strony nauka dzieci tylko forsa, strajki sie licza....forsa......
 Moje dziecko pomimo strajku, uczęszczania do publicznej placówki osiągnęło wysokie wyniki. Ja jestem w tej grupie rodziców, którzy szanują pracę pracę drugiej osoby w tym nauczyciela. Najbardziej roszczeniowi są rodzice, którzy sami niewiele reprezentują swoją postawą i wiedzą. Mam  również córkę w przedszkolu. Na FB stworzona jest grupa, gdzie rodzice wymieniają się informacjami. I powiem szczerze, nie jest dobrze skoro mamy już marzec a większość matek siedzi w przedszkolu i komentuje wydarzenia z za drzwi sali przedszkolnej. Są to osoby, niepracujące, które mają tylko wymagania. I tacy właśnie odzywają się potem na forach. Sami nic nie robią żyjąc na koszt Państwa a wymawiają innym.... Miłego dnia.
 Moje dziecko pomimo strajku, uczęszczania do publicznej placówki osiągnęło wysokie wyniki. Ja jestem w tej grupie rodziców, którzy szanują pracę pracę drugiej osoby w tym nauczyciela. Najbardziej roszczeniowi są rodzice, którzy sami niewiele reprezentują swoją postawą i wiedzą. Mam  również córkę w przedszkolu. Na FB stworzona jest grupa, gdzie rodzice wymieniają się informacjami. I powiem szczerze, nie jest dobrze skoro mamy już marzec a większość matek siedzi w przedszkolu i komentuje wydarzenia z za drzwi sali przedszkolne... rozwiń
Avatar
anka / 2 marca 2020 r. o 00:10
+19
I coś w tym jest. Im na niczym nie zależy. Uważają, że nie warto się uczyć, bo przecież wszystko znajdą w internecie. Kiedyś część chociaż czytała książki, rozwijali przez to wyobraźnię, uczyli się czegoś nowego, odczuwali pragnienie pogłębiania tej wiedzy, a dzisiaj najważniejsze to być na wyższym poziomie w grze, zdobyć lajki, subskrybentów, itp. podobnych bzdet. A wiedza w szkole? To marnowanie czasu, bo jak będą czegoś potrzebować to zajrzą do wikipedii. Jakiś czas temu już zauważono, że mamy coraz mniej inteligentne społeczeństwo. Niestety, co najpiękniejsze zostało już namalowane, wyrzeźbione, napisane, stworzone. Cofamy się do jaskini i stąd taki zachwyt nad sztuką prymitywną i sztuką "zawijania papieru toaletowego". Rozwój technologii jest już także pogłębianiem tego co już wynaleziono. Czasami jeszcze coś gdzieś ktoś odkryje. Poza tym zaniżenie poziomu nauczania i automatyzowanie codzienności doprowadza do tego, iż ludzie nie widzą sensu uczenia się, gdyż i tak zostaną sprowadzeni tylko do tych czynności, których jeszcze komputer za nich nie zrobi. Zostaną zatem tylko programiści i część obsługi IP oraz cząstka społeczeństwa, która zawsze będzie niezbędna do wykonywania pewnych prac. Brak możliwości zdobywania sukcesów doprowadzi do zaniku ambicji, a to kompletnie zniechęci do nauki.
I coś w tym jest. Im na niczym nie zależy. Uważają, że nie warto się uczyć, bo przecież wszystko znajdą w internecie. Kiedyś część chociaż czytała książki, rozwijali przez to wyobraźnię, uczyli się czegoś nowego, odczuwali pragnienie pogłębiania tej wiedzy, a dzisiaj najważniejsze to być na wyższym poziomie w grze, zdobyć lajki, subskrybentów, itp. podobnych bzdet. A wiedza w szkole? To marnowanie czasu, bo jak będą czegoś potrzebować to zajrzą do wikipedii. Jakiś czas temu już zauważono, że mamy coraz mniej inteligentne społeczeństwo. Niest... rozwiń
Avatar
romek smutny / 2 marca 2020 r. o 09:25
+10
Mierny nauczyciel nie może wykształcić dziecka a niestety znaczna część tego środowiska, to ludzie którzy w innym zawodzie nie daliby sobie rady. Leniwi , mało kreatywni i niestety słabo wykształceni.
  To zawód, który wymaga pasji, a nie odbębniania obowiązków. Do szkól trafiają nauczyciele- pasjonaci, są nawet tacy, w których pasja wytrwa do emerytury. Ale- w szkołach z nizin rankingu nie uczniowie są ważni, nie nauczyciele z pomysłami. Ważne są zestawienia, tabelki, sprawozdania, bo dyrektorzy rozmawiają z urzędami przez papiery, więc tylko one się liczą. Znam nauczycieli kreatywnych, wychodzących poza szablony, uwielbianych przez dzieci i szanowanych przez rodziców, w słabych szkołach. I co? To nauczyciele pomijani w nagrodach, w dodatkach motywacyjnych- bo zbyt mało się angażują w produkowanie makulatury, nie donoszą do dyrekcji i prawią komplementów.
  To zawód, który wymaga pasji, a nie odbębniania obowiązków. Do szkól trafiają nauczyciele- pasjonaci, są nawet tacy, w których pasja wytrwa do emerytury. Ale- w szkołach z nizin rankingu nie uczniowie są ważni, nie nauczyciele z pomysłami. Ważne są zestawienia, tabelki, sprawozdania, bo dyrektorzy rozmawiają z urzędami przez papiery, więc tylko one się liczą. Znam nauczycieli kreatywnych, wychodzących poza szablony, uwielbianych przez dzieci i szanowanych przez rodziców, w słabych szkołach. I co? To nauczyciele pomijani w n... rozwiń
Avatar
realityVR / 2 marca 2020 r. o 09:06
+9
etymologia - "nauczyciel: osoba zajmująca się nauczaniem"- co oznacza, że mamy fatalnych nauczycieli, skoro nie potrafią NAUCZAĆ.
 Co ty pier....sz o jakiejs "etymologii". Prawda jest taka, ze nawet najlepszy nauczyciel nic nie zrobi jezeli uczen to len i debil a takich jest obecnie wiekszosc. Ich rodzice - w wiekszosci milenialsi to tez debile a wiec nie moze to dziwic. Graja w gry, siedza na pejsach itp, ogladaja pornosy i robia debilne filmiki - oto zajecia dzisiejszych dzieci.
Avatar
xz / 2 marca 2020 r. o 17:00
+8
To jest wina systemu. Gdyby zdawali egzaminy tak jak było dawniej to i rodzice inaczej podchodziliby do nauki dzieci. Dzisiaj dostaje z egzaminu ósmoklasisty dostaje 0 punktów i kończy szkołę podstawową - to po co ten egzamin?!
Avatar
Gość / 2 marca 2020 r. o 13:03
+8
Ktoś pytał w jakiej klasie lepiej się ucz, oczywiście tej mniej licznej i te mają też lepsze wyniki. Wystarczy przeanalizować małe szkoły. Niestety te się zamyka tworząc molochy. Głupim, oglupialym społeczeństwem łatwiej się rządzi. I takie będą Karinki, Nikolki, Oliwierki itp. Dębki.
Avatar
Gość / 2 marca 2020 r. o 08:07
+8
Jestem nauczycielem i nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że to wina uczniów.
Avatar
lewacka hipokryzja / 2 marca 2020 r. o 08:32
+7
.... a którym nauczycielom zależało na wyniku? Tym, którzy bezczelnie strajkowali w trakcie przygotowań do egzamionów i matur ?
Avatar
Gość / 7 marca 2020 r. o 16:34
-1
A może zrobimy jakiś plebiscyt na najlepszy dziennik na Lubelszczyźnie? Patrząc na to co wyprawiają Kurier i Dziennik Wschodni to ręce opadają. Plebiscyty w których startują wszyscy jak leci, nie widziałem tylko plebiscytu na najlepszą sprzątaczkę, krawcową czy kogoś tam. Jeśli porównuje się szkoły to trzeba się zastanowić po co to się robi? Czy można porównywać szkoły? Są w Lublinie szkoły do których trafiają wybrani uczniowie i szkoły do których uczęszczają uczniowie jak leci. Komu to służy? Wiadomo, szmatławce piszą, ludzie czytają, a każdy plebiscyt to zwykłe naciąganie. Ludzie opamiętajcie się i nie wysyłajcie tych sms-ów.
A może zrobimy jakiś plebiscyt na najlepszy dziennik na Lubelszczyźnie? Patrząc na to co wyprawiają Kurier i Dziennik Wschodni to ręce opadają. Plebiscyty w których startują wszyscy jak leci, nie widziałem tylko plebiscytu na najlepszą sprzątaczkę, krawcową czy kogoś tam. Jeśli porównuje się szkoły to trzeba się zastanowić po co to się robi? Czy można porównywać szkoły? Są w Lublinie szkoły do których trafiają wybrani uczniowie i szkoły do których uczęszczają uczniowie jak leci. Komu to służy? Wiadomo, szmatławce piszą, ludzie czytają, a ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 17:28
0
W "Lubelskiem" to wersja poprawna,bo chodzi o region! Lubelskie to województwo.
Avatar
jan / 4 marca 2020 r. o 08:34
-1
A może też wina nauczycieli, którzy w szkołach odrabiają pańszczyznę? Te same testy i sprawdziany od lat. Te same metody nauki . Po co się wysilać. I niech tu nikt nie mówi o niskich płacach. Pokażcie Pity za 2019 .
Avatar
Ktoś / 3 marca 2020 r. o 18:59
+1
MiędzyrzeCu a nie MiędzyrzeCZu
Avatar
Gość / 3 marca 2020 r. o 16:24
-1
Nauczycieli trzeba sprawdzać czy potrafią wykonywać swój zawód!
Avatar
Jan z Polan / 3 marca 2020 r. o 12:09
+1
nie ma Biłgoraja, ani powiatu biłgorajskiego
 Bo Biłgoraj to woj. podkarpackie...
Avatar
Agnieszka / 3 marca 2020 r. o 11:18
-6
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96
Avatar
Bub / 3 marca 2020 r. o 08:32
-1
Jak nauczycielom dadzą dobra place to i efekty będą lepsze, a nie że początkujący nauczyciel nie zarabia nawet minimalnej krajowej przez wiele lat, a sprzątaczka zarabia więcej. Sory, zamiast drzec japy, ludzi którzy uważają że to nie ciężka praca, zapraszam. Męczyć się z waszymi niewychowanymi gowniarzami za gowniane pieniądze. 
Avatar
Zorro / 3 marca 2020 r. o 07:57
-1
SP 3 w Międzyrzeczu Podlaskim? To tak się pisze teraz?
Avatar
Gość / 3 marca 2020 r. o 06:12
0
Nie pisze się w Lubelskiem tylko Lubelskim, kto jak kto ale żeby w Lubelskiej gazecie robić taki błąd to już przesada.
Zobacz wszystkie komentarze 57

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przez 30 lat żyliśmy coraz dłużej. Teraz przyszło załamanie

Przez 30 lat żyliśmy coraz dłużej. Teraz przyszło załamanie

Przeciętny mężczyzna z naszego regionu żyje nieco ponad 72 lata, kobieta zaś blisko dekadę dłużej. Od 30 lat średnia długość życia rosła. Epidemia zmieniła jednak tę tendencję - alarmują statystycy.

Premiera w Osterwie. Snująca się po scenie drętwota

Premiera w Osterwie. Snująca się po scenie drętwota

Premiera Jedno jest ważne - masz być szczęśliwa/ O mnie już nie troszcz się,/ Lecz zanim wszystko się skończy,/ Nim los nas rozłączy,/ Tę jedną niedzielę daj mi - śpiewała na premierowym spektaklu w Teatrze Osterwy Marta Ledwoń.

Siatkarze LUK Politechniki Lublin w poniedziałek wznawiają treningi

Siatkarze LUK Politechniki Lublin w poniedziałek wznawiają treningi

LUK Politechnika Lublin rozpoczyna 2 sierpnia przygotowania do nowego sezonu. Trener Dariusz Daszkiewicz będzie miał do dyspozycji przebudowaną drużynę.

Lublin pamięta. 77 lat temu wybiła godzina "W"
zdjęcia
galeria

Lublin pamięta. 77 lat temu wybiła godzina "W"

Musimy pamiętać, bo co roku zostaje coraz mniej powstańców. Jesteśmy im to winni za ten czas, kiedy rzucili się, aby wyzwolić stolicę – mówiła nam wczoraj pani Małgorzata, która na pl. Litewski przyszła razem z kilkuletnim synem.

Azoty Puławy pokonały w sparingu MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy pokonały w sparingu MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy mają już za sobą zwycięski mecz kontrolny z MMTS Kwidzyn. Kolejny, już z kibicami na trybunach, planowany jest na czwartek 5 sierpnia, kiedy ma się odbyć oficjalna prezentacja zespołu.

W Lublinie zajadał sie nim Kloss i Kwinto. Najbardziej polska ryba
magazyn

W Lublinie zajadał sie nim Kloss i Kwinto. Najbardziej polska ryba

Najbardziej polską rybą jest śledź. W dodatku jest obecny w naszej kulturze od zawsze. Najsłynniejszym daniem ze śledzia jest w Polsce śledź po japońsku. Nie ustępuje mu sławą śledź po swaryczowsku. Oto najciekawsze przepisy na dobrego śledzia.

Syreny i race. Puławy pamiętają o Powstaniu Warszawskim [zdjęcia, wideo]
GODZINA W
galeria
film

Syreny i race. Puławy pamiętają o Powstaniu Warszawskim [zdjęcia, wideo]

W niedzielę minęło 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas godziny "W", czyli punktualnie o godz. 17 w Puławach zawyły syreny. Mieszkańcy wyszli na ulice, by wspólnie oddać cześć walczącym o wyzwolenie stolicy.

Tokio 2020: Polska - Kanada 3:0, awans z pierwszego miejsca w grupie

Tokio 2020: Polska - Kanada 3:0, awans z pierwszego miejsca w grupie

Na zakończenie fazy grupowej Reprezentacja Polski siatkarzy pokonała Kanadę 3:0. We wtorek o godzinie 2 Biało-Czerwoni zagrają w ćwierćfinale z Francją.

Pasy namalowane, Krakowskim Przedmieściem można jechać
zdjęcia
galeria

Pasy namalowane, Krakowskim Przedmieściem można jechać

Od poniedziałku z objazdów wracają autobusy i trolejbusy, które omijały zamknięte przez remont Krakowskie Przedmieście.

Bardzo dużo dymu. Pożar w Lublinie
zdjęcia
galeria

Bardzo dużo dymu. Pożar w Lublinie

Palił się budynek w okolicy ul. Ułanów. Świadkowie opowiadają, że było sporo dymu.

Mówił, że ruszył, bo czuł się „zagrożony". Zarzut zabójstwa dla kierowcy autobusu
wideo
film

Mówił, że ruszył, bo czuł się „zagrożony". Zarzut zabójstwa dla kierowcy autobusu

31-letni kierowca autobusu Łukasz T. usłyszał zarzut zabójstwa jednej osoby i usiłowania zabójstwa dwóch osób. Mężczyzna jest podejrzany o śmiertelne potrącenie 19-letniej kobiety.

Ursus jeszcze walczy. Firma z Lublina nie chce upadać

Ursus jeszcze walczy. Firma z Lublina nie chce upadać

Władze spółki produkującej ciągniki rolnicze złożyły zażalenie na decyzje sądu, która oznacza upadłość firmy.

Fortepian stanął w Ogrodzie Saskim i każdemu się podobało
zdjęcia
galeria

Fortepian stanął w Ogrodzie Saskim i każdemu się podobało

W niedzielę po raz kolejny mieszkańcy mogli odkrywać zmysły Ogrodu Saskiego. To cykliczne wydarzenie organizowane przez Fundację Krajobrazy.

Antyszczepionkowcy zaatakowali szczepionkobus. "Jesteście dziećmi doktora Mengele"

Antyszczepionkowcy zaatakowali szczepionkobus. "Jesteście dziećmi doktora Mengele"

Grupa kilkunastu osób otoczyła pojazd i krzyczała: "Jesteście zabójcami" oraz "Jesteście dziećmi doktora Mengele". Na miejsce musiała przyjechać policja, bo medycy nie czuli się bezpiecznie.

Szybcy i wściekli po lubelsku. W środku nocy urządzili nielegalne wyścigi

Szybcy i wściekli po lubelsku. W środku nocy urządzili nielegalne wyścigi

W nocy z soboty na niedzielę drogówka ruszyła na ulice. Policjanci wybrali miejsca, gdzie próbowano przeprowadzić nielegalne wyścigi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.