Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 sierpnia 2015 r.
19:10

Nauczyciele się uczą. Bo im się to opłaca

Autor: Zdjęcie autora ask
0 20 A A

Wielu nauczycieli poświęciło wakacje na podniesienie kwalifikacji.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nauczyciele przechodzą czterostopniową drogę kariery. Na początku pracy zawodowej są stażystami. Jeśli w ciągu roku wykażą się umiejętnościami w przekazywaniu wiedzy mogą awansować na nauczyciela kontraktowego. Najwcześniej po trzech latach czeka ich kolejny awans – na nauczyciela mianowanego. Najwyższym szczeblem kariery jest nauczyciel dyplomowany.

– Nauczyciele bardzo chętnie podnoszą kwalifikacje, bo to przekłada się na stabilność zatrudnienia – mówi Anna Szczepińska, wicekurator oświaty. – W razie ewentualnych zwolnień większe szanse na pozostanie w pracy mają nauczyciele bardziej doświadczeni i lepiej wykwalifikowani.

Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Podczas gdy nauczyciel mianowany zarabia 3913 zł brutto, to nauczyciel dyplomowany otrzymuje 5 tys. zł.

Podczas wakacji w Lublinie 462 nauczycieli-stażystów wystąpiło o stopień nauczyciela kontraktowego. W ich przypadku o przyznaniu awansu decyduje dyrekcja szkoły, w której są zatrudnieni. Kwalifikacje na nauczyciela mianowanego prowadzi natomiast organ założycielski, czyli miasto. W lipcu i sierpniu przeprowadziło ono 669 takich awansów.

– Najtrudniej zostać nauczycielem dyplomowanym. Żeby zdobyć ten stopień trzeba stanąć przed komisją w kuratorium oświaty – tłumaczy Szczepińska. – W tegoroczne wakacje wnioski o to złożyło 773 nauczycieli. Wydaliśmy 7 decyzji negatywnych. 8 wniosków zawieszono ponieważ nauczyciele nie uzupełnili braków formalnych.

Awans zawodowy otrzymało 748 nauczycieli. 10 kolejnych będzie zdawać egzamin w najbliższym czasie. Jeśli im się to uda, to na podwyżkę mogą liczyć po 1 stycznia.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2015 o 11:48
0
Ja ukończyłam podyplomowy kierunek przygotowanie pedagogiczne w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Na studia z dojazdami wydałam 4 tys. zł. Z dyplomem dostałem podwyżkę netto o 500 zł, czyli wydatek zwrócił mi się po 8 miesiącach.
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2015 o 11:07
0
Jestem nauczycielem dyplomowanym dwa lata temu miałam jeszcze cały etat, wychowawstwo, nadgodzin 2 i 17 lat pracy zawodowej - moja pensja na rękę to 2600. Pracując w gimnazjum. Teraz nie mam niestety etatu wychowawstwa tylko 19 lat pracy moja pensja to 1700 zł - ktoś powie ale masz mniej lekcji, no tak ale pracy przy dokumentach przez cały rok tyle samo i za siedzenie po nocach przed komputerem nikt mi nie płaci, szkolenia również opłacamy w większości sami i spędzamy weekendy na podwyžszenie kwalifikacji, o stresie w pracy nie wspominając - Takie są profity. Wiek emerytalny mamy taki sam jak wszyscy
Jestem nauczycielem dyplomowanym dwa lata temu miałam jeszcze cały etat, wychowawstwo, nadgodzin 2 i 17 lat pracy zawodowej - moja pensja na rękę to 2600. Pracując w gimnazjum. Teraz nie mam niestety etatu wychowawstwa tylko 19 lat pracy moja pensja to 1700 zł - ktoś powie ale masz mniej lekcji, no tak ale pracy przy dokumentach przez cały rok tyle samo i za siedzenie po nocach przed komputerem nikt mi nie płaci, szkolenia również opłacamy w większości sami i spędzamy weekendy na podwyžszenie kwalifikacji, o stresie w pracy nie wspominając -... rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 10:43
0
3913 - zarabia nauczyciel mianowany, a 5000 - nauczyciel dyplomowany ? czy ten pismak na haju? skąd wziął takie liczby, no chyba, że to pensja roczna ( ha ha). Kończą się wakacje to chyba czas, żeby znowu napaść na nauczycieli. Pismaku - wyprostuj ten swój artykuł, albo idź na kasę do biedronki.
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 10:29
0
A gdzie takie stawki płacą ??? nawet brutto nauczyciel dyplomowany z najwyższym stopniem awansu ze stażem 15 lat na etacie w samorządowej szkole w mieście zarabia ok 2700 zł
Avatar
dobra rada / 20 sierpnia 2015 o 07:09
0

"Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Podczas gdy nauczyciel mianowany zarabia 3913 zł brutto, to nauczyciel dyplomowany otrzymuje 5 tys. zł.' Skąd AUTORZYNA wytrzasnął takie dane? Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego (w złotych) obowiązujących od dnia 1 wrzenia 2015 r.: nauczyciel stażysta zarobki: 2 265 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 1 993 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 1 759 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 513 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel kontraktowy zarobki: 2 331 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 042 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 1 802 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 548 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel mianowany zarobki: 2 647 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 306 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 2 024 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 724 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel dyplomowany zarobki: 3 109 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 707 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 2 366 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 2 006 zł (gdy posiada inne wykształcenie). Ciekawe ile AUTORZYNA dostaje za napisanie takich sensacji? Już się zaczną wyścigi, który AUTORZYNA wymyśli większą sensacje z nauczycielem w roli głównej!

Minmalne a rzeczywsite to różnica, z dodatkami, 13stkami i innymi ujami-mujami 5 koła idzie wyciągnąć.

Dno, bo zdemaskowało "najbiedniejszą" (oprócz pielęgniarek) grupę zawodową? Nauczyciele potrafią tylko jęczeć, że mało zarabiają i grozić strajkami w okolicach matur. A już nauczyć czegokolwiek to niekoniecznie.

Nie znam bogatych pielęgniarek, a lekarzy owszem. Ty zaś jako że pracujesz w zbliżonej branży idź uczyć do szkoły, bo poziom nauczania na lubelskich uczelniach jest bardzo zbliżony.

bogatych pielęgniarek, a lekarzy owszem. Ty zaś jako że pracujesz w zbliżonej branży idź uczyć do szkoły, bo poziom nauczania na lubelskich uczelniach jest bardzo zbliżony.

rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 07:02
0
5000 brutto? Ładny pieniądz, chyba sie skusze. Dalej emerytura możliwa przed 50tym r. ż.?
Avatar
Kkk / 20 sierpnia 2015 o 00:20
0

Po agresji słownej aż ciężko pojąć, że tak dalego w inwektywach posuwają się osoby uczące młodych obywateli.

Co do zarobków. 5000zł brutto to średnia pensja nauczyciela dyplomowanego. ŚREDNIA! Liczona więc z trzynastką czy nagrodami (poza oczywiście podstawą i różnymi dodatkami jak wiejski, mieszkaniowy, za wychowawstwo, motywacyjny itp.).

Ponadto jeżeli organ prowadzacy (samorząd) nie wypłacił średniego wynagrodzenia nauczycielom o danym stopniu awansu zawodowego (rozumianym jako grupa czyli liczba etatów x średnie wynagrodzenie) to zgodnie z art 30a Karty Nauczyciela wypłacany jest JDU - jednorazowy dodatek uzupełniajacy (czasami nazywany czternastką).

To tak bardzo pobieżnie bez wchodzenia w szczegóły.

Podsumowując przynzać należy nauczycielom rację, że na umowach o pracę nie mają pensji 5000 brutto, ale ich roczne wynagrodzenie w przliczeniu na miesiąc powinno tyle wynosić (dla n.dyplomowanego).

O rzetelność nie pokusił się ani autor ale też uczciwością nie błysneli nauczyciele komentujący w złości ten artykuł, którzy najlepiej powinni znać przecież przepisy dotyczace ich wynagrodzeń i nie kreować się na zawsze biednych.

Po agresji słownej aż ciężko pojąć, że tak dalego w inwektywach posuwają się osoby uczące młodych obywateli.

Co do zarobków. 5000zł brutto to średnia pensja nauczyciela dyplomowanego. ŚREDNIA! Liczona więc z trzynastką czy nagrodami (poza oczywiście podstawą i różnymi dodatkami jak wiejski, mieszkaniowy, za wychowawstwo, motywacyjny itp.).

Ponadto jeżeli organ prowadzacy (samorząd) nie wypłacił średniego wynagrodzenia nauczycielom o danym stopniu awansu zawodowego (rozumianym jako grupa czyli liczba etatów x średnie wynagr... rozwiń

Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 23:58
0
jak tak można kłamać, dyplomowany - 5000 zł ????? Gdzie, w jakiej szkole, chyba w Honolulu.
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 23:30
0
Z księżyca są te zarobki nauczycieli. Natomiast stopień nauczyciela dyplomowanego w żaden sposób nie chroni przed zwolnieniem. Dyrektor ma swobodę w kreowaniu polityki kadrowej w szkole (Karta Nauczyciela też niewiele w tej materii jest pomocna!!!).
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 22:42
0
Nie wytrzymam gdzie jest te 5000? PO znów uprawia propagandę w celu skłócenia narodu. CO za brednie!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2015 o 11:48
0
Ja ukończyłam podyplomowy kierunek przygotowanie pedagogiczne w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Na studia z dojazdami wydałam 4 tys. zł. Z dyplomem dostałem podwyżkę netto o 500 zł, czyli wydatek zwrócił mi się po 8 miesiącach.
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2015 o 11:07
0
Jestem nauczycielem dyplomowanym dwa lata temu miałam jeszcze cały etat, wychowawstwo, nadgodzin 2 i 17 lat pracy zawodowej - moja pensja na rękę to 2600. Pracując w gimnazjum. Teraz nie mam niestety etatu wychowawstwa tylko 19 lat pracy moja pensja to 1700 zł - ktoś powie ale masz mniej lekcji, no tak ale pracy przy dokumentach przez cały rok tyle samo i za siedzenie po nocach przed komputerem nikt mi nie płaci, szkolenia również opłacamy w większości sami i spędzamy weekendy na podwyžszenie kwalifikacji, o stresie w pracy nie wspominając - Takie są profity. Wiek emerytalny mamy taki sam jak wszyscy
Jestem nauczycielem dyplomowanym dwa lata temu miałam jeszcze cały etat, wychowawstwo, nadgodzin 2 i 17 lat pracy zawodowej - moja pensja na rękę to 2600. Pracując w gimnazjum. Teraz nie mam niestety etatu wychowawstwa tylko 19 lat pracy moja pensja to 1700 zł - ktoś powie ale masz mniej lekcji, no tak ale pracy przy dokumentach przez cały rok tyle samo i za siedzenie po nocach przed komputerem nikt mi nie płaci, szkolenia również opłacamy w większości sami i spędzamy weekendy na podwyžszenie kwalifikacji, o stresie w pracy nie wspominając -... rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 10:43
0
3913 - zarabia nauczyciel mianowany, a 5000 - nauczyciel dyplomowany ? czy ten pismak na haju? skąd wziął takie liczby, no chyba, że to pensja roczna ( ha ha). Kończą się wakacje to chyba czas, żeby znowu napaść na nauczycieli. Pismaku - wyprostuj ten swój artykuł, albo idź na kasę do biedronki.
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 10:29
0
A gdzie takie stawki płacą ??? nawet brutto nauczyciel dyplomowany z najwyższym stopniem awansu ze stażem 15 lat na etacie w samorządowej szkole w mieście zarabia ok 2700 zł
Avatar
dobra rada / 20 sierpnia 2015 o 07:09
0

"Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Podczas gdy nauczyciel mianowany zarabia 3913 zł brutto, to nauczyciel dyplomowany otrzymuje 5 tys. zł.' Skąd AUTORZYNA wytrzasnął takie dane? Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego (w złotych) obowiązujących od dnia 1 wrzenia 2015 r.: nauczyciel stażysta zarobki: 2 265 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 1 993 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 1 759 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 513 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel kontraktowy zarobki: 2 331 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 042 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 1 802 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 548 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel mianowany zarobki: 2 647 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 306 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 2 024 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 724 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel dyplomowany zarobki: 3 109 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 707 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 2 366 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 2 006 zł (gdy posiada inne wykształcenie). Ciekawe ile AUTORZYNA dostaje za napisanie takich sensacji? Już się zaczną wyścigi, który AUTORZYNA wymyśli większą sensacje z nauczycielem w roli głównej!

Minmalne a rzeczywsite to różnica, z dodatkami, 13stkami i innymi ujami-mujami 5 koła idzie wyciągnąć.

Dno, bo zdemaskowało "najbiedniejszą" (oprócz pielęgniarek) grupę zawodową? Nauczyciele potrafią tylko jęczeć, że mało zarabiają i grozić strajkami w okolicach matur. A już nauczyć czegokolwiek to niekoniecznie.

Nie znam bogatych pielęgniarek, a lekarzy owszem. Ty zaś jako że pracujesz w zbliżonej branży idź uczyć do szkoły, bo poziom nauczania na lubelskich uczelniach jest bardzo zbliżony.

bogatych pielęgniarek, a lekarzy owszem. Ty zaś jako że pracujesz w zbliżonej branży idź uczyć do szkoły, bo poziom nauczania na lubelskich uczelniach jest bardzo zbliżony.

rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 07:02
0
5000 brutto? Ładny pieniądz, chyba sie skusze. Dalej emerytura możliwa przed 50tym r. ż.?
Avatar
Kkk / 20 sierpnia 2015 o 00:20
0

Po agresji słownej aż ciężko pojąć, że tak dalego w inwektywach posuwają się osoby uczące młodych obywateli.

Co do zarobków. 5000zł brutto to średnia pensja nauczyciela dyplomowanego. ŚREDNIA! Liczona więc z trzynastką czy nagrodami (poza oczywiście podstawą i różnymi dodatkami jak wiejski, mieszkaniowy, za wychowawstwo, motywacyjny itp.).

Ponadto jeżeli organ prowadzacy (samorząd) nie wypłacił średniego wynagrodzenia nauczycielom o danym stopniu awansu zawodowego (rozumianym jako grupa czyli liczba etatów x średnie wynagrodzenie) to zgodnie z art 30a Karty Nauczyciela wypłacany jest JDU - jednorazowy dodatek uzupełniajacy (czasami nazywany czternastką).

To tak bardzo pobieżnie bez wchodzenia w szczegóły.

Podsumowując przynzać należy nauczycielom rację, że na umowach o pracę nie mają pensji 5000 brutto, ale ich roczne wynagrodzenie w przliczeniu na miesiąc powinno tyle wynosić (dla n.dyplomowanego).

O rzetelność nie pokusił się ani autor ale też uczciwością nie błysneli nauczyciele komentujący w złości ten artykuł, którzy najlepiej powinni znać przecież przepisy dotyczace ich wynagrodzeń i nie kreować się na zawsze biednych.

Po agresji słownej aż ciężko pojąć, że tak dalego w inwektywach posuwają się osoby uczące młodych obywateli.

Co do zarobków. 5000zł brutto to średnia pensja nauczyciela dyplomowanego. ŚREDNIA! Liczona więc z trzynastką czy nagrodami (poza oczywiście podstawą i różnymi dodatkami jak wiejski, mieszkaniowy, za wychowawstwo, motywacyjny itp.).

Ponadto jeżeli organ prowadzacy (samorząd) nie wypłacił średniego wynagrodzenia nauczycielom o danym stopniu awansu zawodowego (rozumianym jako grupa czyli liczba etatów x średnie wynagr... rozwiń

Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 23:58
0
jak tak można kłamać, dyplomowany - 5000 zł ????? Gdzie, w jakiej szkole, chyba w Honolulu.
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 23:30
0
Z księżyca są te zarobki nauczycieli. Natomiast stopień nauczyciela dyplomowanego w żaden sposób nie chroni przed zwolnieniem. Dyrektor ma swobodę w kreowaniu polityki kadrowej w szkole (Karta Nauczyciela też niewiele w tej materii jest pomocna!!!).
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 22:42
0
Nie wytrzymam gdzie jest te 5000? PO znów uprawia propagandę w celu skłócenia narodu. CO za brednie!!!!!!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia
galeria

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia 15 5

Zdjęcia samolotu przysłał do nas Czytelnik.

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend
20 lipca 2018, 21:00

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kanadyjski thriller Głusza, kultowe Zaklęte rewiry Majewskiego i komedia Za jakie grzechy, dobry Boże? to propozycje Kina Perła na najbliższy weekend. Projekcje o godz. 21 przy ul. Bernardyńskiej 15.

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy
galeria

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy 8 8

Rozpoczął się proces pięciu Romów, oskarżonych o pobicie kucharzy z puławskiej pizzerii „Desperado”. Wszyscy odpowiadają za napaść z powodu przynależności narodowej. Mieli również grozić swoim ofiarom i ich rodzinom.

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika 1 12

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy, który miał być zaporą przed dzikami roznoszącymi ASF. Z pomysłu swojego poprzednika ostatecznie zrezygnował czwartek obecny minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski.

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 1

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 3 0

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 13 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 8

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.