Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 sierpnia 2015 r.
19:10

Nauczyciele się uczą. Bo im się to opłaca

Autor: Zdjęcie autora ask
0 20 A A

Wielu nauczycieli poświęciło wakacje na podniesienie kwalifikacji.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nauczyciele przechodzą czterostopniową drogę kariery. Na początku pracy zawodowej są stażystami. Jeśli w ciągu roku wykażą się umiejętnościami w przekazywaniu wiedzy mogą awansować na nauczyciela kontraktowego. Najwcześniej po trzech latach czeka ich kolejny awans – na nauczyciela mianowanego. Najwyższym szczeblem kariery jest nauczyciel dyplomowany.

– Nauczyciele bardzo chętnie podnoszą kwalifikacje, bo to przekłada się na stabilność zatrudnienia – mówi Anna Szczepińska, wicekurator oświaty. – W razie ewentualnych zwolnień większe szanse na pozostanie w pracy mają nauczyciele bardziej doświadczeni i lepiej wykwalifikowani.

Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Podczas gdy nauczyciel mianowany zarabia 3913 zł brutto, to nauczyciel dyplomowany otrzymuje 5 tys. zł.

Podczas wakacji w Lublinie 462 nauczycieli-stażystów wystąpiło o stopień nauczyciela kontraktowego. W ich przypadku o przyznaniu awansu decyduje dyrekcja szkoły, w której są zatrudnieni. Kwalifikacje na nauczyciela mianowanego prowadzi natomiast organ założycielski, czyli miasto. W lipcu i sierpniu przeprowadziło ono 669 takich awansów.

– Najtrudniej zostać nauczycielem dyplomowanym. Żeby zdobyć ten stopień trzeba stanąć przed komisją w kuratorium oświaty – tłumaczy Szczepińska. – W tegoroczne wakacje wnioski o to złożyło 773 nauczycieli. Wydaliśmy 7 decyzji negatywnych. 8 wniosków zawieszono ponieważ nauczyciele nie uzupełnili braków formalnych.

Awans zawodowy otrzymało 748 nauczycieli. 10 kolejnych będzie zdawać egzamin w najbliższym czasie. Jeśli im się to uda, to na podwyżkę mogą liczyć po 1 stycznia.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2015 o 11:48
0
Ja ukończyłam podyplomowy kierunek przygotowanie pedagogiczne w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Na studia z dojazdami wydałam 4 tys. zł. Z dyplomem dostałem podwyżkę netto o 500 zł, czyli wydatek zwrócił mi się po 8 miesiącach.
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2015 o 11:07
0
Jestem nauczycielem dyplomowanym dwa lata temu miałam jeszcze cały etat, wychowawstwo, nadgodzin 2 i 17 lat pracy zawodowej - moja pensja na rękę to 2600. Pracując w gimnazjum. Teraz nie mam niestety etatu wychowawstwa tylko 19 lat pracy moja pensja to 1700 zł - ktoś powie ale masz mniej lekcji, no tak ale pracy przy dokumentach przez cały rok tyle samo i za siedzenie po nocach przed komputerem nikt mi nie płaci, szkolenia również opłacamy w większości sami i spędzamy weekendy na podwyžszenie kwalifikacji, o stresie w pracy nie wspominając - Takie są profity. Wiek emerytalny mamy taki sam jak wszyscy
Jestem nauczycielem dyplomowanym dwa lata temu miałam jeszcze cały etat, wychowawstwo, nadgodzin 2 i 17 lat pracy zawodowej - moja pensja na rękę to 2600. Pracując w gimnazjum. Teraz nie mam niestety etatu wychowawstwa tylko 19 lat pracy moja pensja to 1700 zł - ktoś powie ale masz mniej lekcji, no tak ale pracy przy dokumentach przez cały rok tyle samo i za siedzenie po nocach przed komputerem nikt mi nie płaci, szkolenia również opłacamy w większości sami i spędzamy weekendy na podwyžszenie kwalifikacji, o stresie w pracy nie wspominając -... rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 10:43
0
3913 - zarabia nauczyciel mianowany, a 5000 - nauczyciel dyplomowany ? czy ten pismak na haju? skąd wziął takie liczby, no chyba, że to pensja roczna ( ha ha). Kończą się wakacje to chyba czas, żeby znowu napaść na nauczycieli. Pismaku - wyprostuj ten swój artykuł, albo idź na kasę do biedronki.
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 10:29
0
A gdzie takie stawki płacą ??? nawet brutto nauczyciel dyplomowany z najwyższym stopniem awansu ze stażem 15 lat na etacie w samorządowej szkole w mieście zarabia ok 2700 zł
Avatar
dobra rada / 20 sierpnia 2015 o 07:09
0

"Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Podczas gdy nauczyciel mianowany zarabia 3913 zł brutto, to nauczyciel dyplomowany otrzymuje 5 tys. zł.' Skąd AUTORZYNA wytrzasnął takie dane? Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego (w złotych) obowiązujących od dnia 1 wrzenia 2015 r.: nauczyciel stażysta zarobki: 2 265 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 1 993 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 1 759 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 513 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel kontraktowy zarobki: 2 331 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 042 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 1 802 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 548 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel mianowany zarobki: 2 647 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 306 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 2 024 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 724 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel dyplomowany zarobki: 3 109 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 707 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 2 366 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 2 006 zł (gdy posiada inne wykształcenie). Ciekawe ile AUTORZYNA dostaje za napisanie takich sensacji? Już się zaczną wyścigi, który AUTORZYNA wymyśli większą sensacje z nauczycielem w roli głównej!

Minmalne a rzeczywsite to różnica, z dodatkami, 13stkami i innymi ujami-mujami 5 koła idzie wyciągnąć.

Dno, bo zdemaskowało "najbiedniejszą" (oprócz pielęgniarek) grupę zawodową? Nauczyciele potrafią tylko jęczeć, że mało zarabiają i grozić strajkami w okolicach matur. A już nauczyć czegokolwiek to niekoniecznie.

Nie znam bogatych pielęgniarek, a lekarzy owszem. Ty zaś jako że pracujesz w zbliżonej branży idź uczyć do szkoły, bo poziom nauczania na lubelskich uczelniach jest bardzo zbliżony.

bogatych pielęgniarek, a lekarzy owszem. Ty zaś jako że pracujesz w zbliżonej branży idź uczyć do szkoły, bo poziom nauczania na lubelskich uczelniach jest bardzo zbliżony.

rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 07:02
0
5000 brutto? Ładny pieniądz, chyba sie skusze. Dalej emerytura możliwa przed 50tym r. ż.?
Avatar
Kkk / 20 sierpnia 2015 o 00:20
0

Po agresji słownej aż ciężko pojąć, że tak dalego w inwektywach posuwają się osoby uczące młodych obywateli.

Co do zarobków. 5000zł brutto to średnia pensja nauczyciela dyplomowanego. ŚREDNIA! Liczona więc z trzynastką czy nagrodami (poza oczywiście podstawą i różnymi dodatkami jak wiejski, mieszkaniowy, za wychowawstwo, motywacyjny itp.).

Ponadto jeżeli organ prowadzacy (samorząd) nie wypłacił średniego wynagrodzenia nauczycielom o danym stopniu awansu zawodowego (rozumianym jako grupa czyli liczba etatów x średnie wynagrodzenie) to zgodnie z art 30a Karty Nauczyciela wypłacany jest JDU - jednorazowy dodatek uzupełniajacy (czasami nazywany czternastką).

To tak bardzo pobieżnie bez wchodzenia w szczegóły.

Podsumowując przynzać należy nauczycielom rację, że na umowach o pracę nie mają pensji 5000 brutto, ale ich roczne wynagrodzenie w przliczeniu na miesiąc powinno tyle wynosić (dla n.dyplomowanego).

O rzetelność nie pokusił się ani autor ale też uczciwością nie błysneli nauczyciele komentujący w złości ten artykuł, którzy najlepiej powinni znać przecież przepisy dotyczace ich wynagrodzeń i nie kreować się na zawsze biednych.

Po agresji słownej aż ciężko pojąć, że tak dalego w inwektywach posuwają się osoby uczące młodych obywateli.

Co do zarobków. 5000zł brutto to średnia pensja nauczyciela dyplomowanego. ŚREDNIA! Liczona więc z trzynastką czy nagrodami (poza oczywiście podstawą i różnymi dodatkami jak wiejski, mieszkaniowy, za wychowawstwo, motywacyjny itp.).

Ponadto jeżeli organ prowadzacy (samorząd) nie wypłacił średniego wynagrodzenia nauczycielom o danym stopniu awansu zawodowego (rozumianym jako grupa czyli liczba etatów x średnie wynagr... rozwiń

Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 23:58
0
jak tak można kłamać, dyplomowany - 5000 zł ????? Gdzie, w jakiej szkole, chyba w Honolulu.
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 23:30
0
Z księżyca są te zarobki nauczycieli. Natomiast stopień nauczyciela dyplomowanego w żaden sposób nie chroni przed zwolnieniem. Dyrektor ma swobodę w kreowaniu polityki kadrowej w szkole (Karta Nauczyciela też niewiele w tej materii jest pomocna!!!).
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 22:42
0
Nie wytrzymam gdzie jest te 5000? PO znów uprawia propagandę w celu skłócenia narodu. CO za brednie!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2015 o 11:48
0
Ja ukończyłam podyplomowy kierunek przygotowanie pedagogiczne w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Na studia z dojazdami wydałam 4 tys. zł. Z dyplomem dostałem podwyżkę netto o 500 zł, czyli wydatek zwrócił mi się po 8 miesiącach.
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2015 o 11:07
0
Jestem nauczycielem dyplomowanym dwa lata temu miałam jeszcze cały etat, wychowawstwo, nadgodzin 2 i 17 lat pracy zawodowej - moja pensja na rękę to 2600. Pracując w gimnazjum. Teraz nie mam niestety etatu wychowawstwa tylko 19 lat pracy moja pensja to 1700 zł - ktoś powie ale masz mniej lekcji, no tak ale pracy przy dokumentach przez cały rok tyle samo i za siedzenie po nocach przed komputerem nikt mi nie płaci, szkolenia również opłacamy w większości sami i spędzamy weekendy na podwyžszenie kwalifikacji, o stresie w pracy nie wspominając - Takie są profity. Wiek emerytalny mamy taki sam jak wszyscy
Jestem nauczycielem dyplomowanym dwa lata temu miałam jeszcze cały etat, wychowawstwo, nadgodzin 2 i 17 lat pracy zawodowej - moja pensja na rękę to 2600. Pracując w gimnazjum. Teraz nie mam niestety etatu wychowawstwa tylko 19 lat pracy moja pensja to 1700 zł - ktoś powie ale masz mniej lekcji, no tak ale pracy przy dokumentach przez cały rok tyle samo i za siedzenie po nocach przed komputerem nikt mi nie płaci, szkolenia również opłacamy w większości sami i spędzamy weekendy na podwyžszenie kwalifikacji, o stresie w pracy nie wspominając -... rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 10:43
0
3913 - zarabia nauczyciel mianowany, a 5000 - nauczyciel dyplomowany ? czy ten pismak na haju? skąd wziął takie liczby, no chyba, że to pensja roczna ( ha ha). Kończą się wakacje to chyba czas, żeby znowu napaść na nauczycieli. Pismaku - wyprostuj ten swój artykuł, albo idź na kasę do biedronki.
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 10:29
0
A gdzie takie stawki płacą ??? nawet brutto nauczyciel dyplomowany z najwyższym stopniem awansu ze stażem 15 lat na etacie w samorządowej szkole w mieście zarabia ok 2700 zł
Avatar
dobra rada / 20 sierpnia 2015 o 07:09
0

"Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Podczas gdy nauczyciel mianowany zarabia 3913 zł brutto, to nauczyciel dyplomowany otrzymuje 5 tys. zł.' Skąd AUTORZYNA wytrzasnął takie dane? Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego (w złotych) obowiązujących od dnia 1 wrzenia 2015 r.: nauczyciel stażysta zarobki: 2 265 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 1 993 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 1 759 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 513 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel kontraktowy zarobki: 2 331 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 042 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 1 802 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 548 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel mianowany zarobki: 2 647 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 306 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 2 024 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 1 724 zł (gdy posiada inne wykształcenie); nauczyciel dyplomowany zarobki: 3 109 zł (gdy posiada tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym), 2 707 zł (gdy posiada tytuł magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego), 2 366 zł (gdy posiada tytuł licencjata), 2 006 zł (gdy posiada inne wykształcenie). Ciekawe ile AUTORZYNA dostaje za napisanie takich sensacji? Już się zaczną wyścigi, który AUTORZYNA wymyśli większą sensacje z nauczycielem w roli głównej!

Minmalne a rzeczywsite to różnica, z dodatkami, 13stkami i innymi ujami-mujami 5 koła idzie wyciągnąć.

Dno, bo zdemaskowało "najbiedniejszą" (oprócz pielęgniarek) grupę zawodową? Nauczyciele potrafią tylko jęczeć, że mało zarabiają i grozić strajkami w okolicach matur. A już nauczyć czegokolwiek to niekoniecznie.

Nie znam bogatych pielęgniarek, a lekarzy owszem. Ty zaś jako że pracujesz w zbliżonej branży idź uczyć do szkoły, bo poziom nauczania na lubelskich uczelniach jest bardzo zbliżony.

bogatych pielęgniarek, a lekarzy owszem. Ty zaś jako że pracujesz w zbliżonej branży idź uczyć do szkoły, bo poziom nauczania na lubelskich uczelniach jest bardzo zbliżony.

rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2015 o 07:02
0
5000 brutto? Ładny pieniądz, chyba sie skusze. Dalej emerytura możliwa przed 50tym r. ż.?
Avatar
Kkk / 20 sierpnia 2015 o 00:20
0

Po agresji słownej aż ciężko pojąć, że tak dalego w inwektywach posuwają się osoby uczące młodych obywateli.

Co do zarobków. 5000zł brutto to średnia pensja nauczyciela dyplomowanego. ŚREDNIA! Liczona więc z trzynastką czy nagrodami (poza oczywiście podstawą i różnymi dodatkami jak wiejski, mieszkaniowy, za wychowawstwo, motywacyjny itp.).

Ponadto jeżeli organ prowadzacy (samorząd) nie wypłacił średniego wynagrodzenia nauczycielom o danym stopniu awansu zawodowego (rozumianym jako grupa czyli liczba etatów x średnie wynagrodzenie) to zgodnie z art 30a Karty Nauczyciela wypłacany jest JDU - jednorazowy dodatek uzupełniajacy (czasami nazywany czternastką).

To tak bardzo pobieżnie bez wchodzenia w szczegóły.

Podsumowując przynzać należy nauczycielom rację, że na umowach o pracę nie mają pensji 5000 brutto, ale ich roczne wynagrodzenie w przliczeniu na miesiąc powinno tyle wynosić (dla n.dyplomowanego).

O rzetelność nie pokusił się ani autor ale też uczciwością nie błysneli nauczyciele komentujący w złości ten artykuł, którzy najlepiej powinni znać przecież przepisy dotyczace ich wynagrodzeń i nie kreować się na zawsze biednych.

Po agresji słownej aż ciężko pojąć, że tak dalego w inwektywach posuwają się osoby uczące młodych obywateli.

Co do zarobków. 5000zł brutto to średnia pensja nauczyciela dyplomowanego. ŚREDNIA! Liczona więc z trzynastką czy nagrodami (poza oczywiście podstawą i różnymi dodatkami jak wiejski, mieszkaniowy, za wychowawstwo, motywacyjny itp.).

Ponadto jeżeli organ prowadzacy (samorząd) nie wypłacił średniego wynagrodzenia nauczycielom o danym stopniu awansu zawodowego (rozumianym jako grupa czyli liczba etatów x średnie wynagr... rozwiń

Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 23:58
0
jak tak można kłamać, dyplomowany - 5000 zł ????? Gdzie, w jakiej szkole, chyba w Honolulu.
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 23:30
0
Z księżyca są te zarobki nauczycieli. Natomiast stopień nauczyciela dyplomowanego w żaden sposób nie chroni przed zwolnieniem. Dyrektor ma swobodę w kreowaniu polityki kadrowej w szkole (Karta Nauczyciela też niewiele w tej materii jest pomocna!!!).
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 22:42
0
Nie wytrzymam gdzie jest te 5000? PO znów uprawia propagandę w celu skłócenia narodu. CO za brednie!!!!!!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia
galeria

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia 15 5

Zdjęcia samolotu przysłał do nas Czytelnik.

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend
20 lipca 2018, 21:00

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kanadyjski thriller Głusza, kultowe Zaklęte rewiry Majewskiego i komedia Za jakie grzechy, dobry Boże? to propozycje Kina Perła na najbliższy weekend. Projekcje o godz. 21 przy ul. Bernardyńskiej 15.

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy
galeria

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy 8 8

Rozpoczął się proces pięciu Romów, oskarżonych o pobicie kucharzy z puławskiej pizzerii „Desperado”. Wszyscy odpowiadają za napaść z powodu przynależności narodowej. Mieli również grozić swoim ofiarom i ich rodzinom.

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika 1 12

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy, który miał być zaporą przed dzikami roznoszącymi ASF. Z pomysłu swojego poprzednika ostatecznie zrezygnował czwartek obecny minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski.

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 1

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 3 0

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 13 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 8

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia] 23 18

– Zrobiłem to w dobrej wierze – przekonuje Stanisław Sokół, radny gminy Borki w powiecie radzyńskim, który został przyłapany na wywożeniu odpadów z cmentarza w Woli Osowińskiej. Śmieci wysypał pod lasem i przysypał ziemią. – Widziałem taką potrzebę, bo to zwyczajnie śmierdziało – tłumaczy.

Kamil Janicki, „Epoka milczenia”

Kamil Janicki, „Epoka milczenia” 0 0

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych. 0 0

Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 2

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 15 4

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.