Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

7 kwietnia 2019 r.
15:30

Strajk nauczycieli. Co mogą zrobić rodzice jeśli dzieci nie pójdą do szkoły?

Autor: Zdjęcie autora ask
0 93 A A

Jeśli w poniedziałek rozpocznie się strajk nauczycieli wielu rodziców będzie miało problem z zapewnieniem swoim dzieciom opieki. Podpowiadamy, co można zrobić w ostatniej chwili.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zasiłek

Każdy rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub prowadzący własną firmę może otrzymać zasiłek opiekuńczy (80 proc. wynagrodzenia). Przysługuje on zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Ale uwaga! Otrzymać go mogą tylko osoby, które nie mogą zwrócić się do innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę dziecku.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bez okresu wyczekiwania.

– Oznacza to, że wystarczy samo zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego. Nie trzeba podlegać ubezpieczeniu chorobowemu przez 30 dni dla ubezpieczenia obowiązkowego lub 90 dni, gdy składka chorobowa jest dobrowolna, aby ten zasiłek otrzymać – tłumaczy Aneta Socha-Jaworska, ekspert kadrowo-podatkowy w firmie inFakt, oferującej nowoczesne rozwiązania księgowe.

Żeby otrzymać zasiłek opiekuńczy konieczne będzie złożenie pracodawcy druk Z-15A , do którego warto dołączyć oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Dodatkowo, jeżeli zasiłek wypłaca ZUS, będzie trzeba także złożyć formularz: Z-3 (pracownik), Z-3a (zleceniobiorca) lub Z-3b (prowadzący działalność gospodarczą).

Zasiłek opiekuńczy to niższe wynagrodzenie

Z punktu widzenia finansowego jest to jednak najmniej korzystne rozwiązanie z przysługujących rodzicom. Ubezpieczony będący:

pracownikiem lub zleceniobiorcą – za ten okres otrzyma 80% wynagrodzenia, 
rodzic-przedsiębiorca – otrzyma 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Opieka na dziecko zdrowe

Każdy rodzic (tylko jeden!) może otrzymać dwa dni opieki rocznie na dziecko zdrowe do 14. roku życia. – W mojej ocenie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie – mówi Aneta Socha-Jaworska – Rodzice nie muszą wykorzystywać dni z puli urlopu wypoczynkowego i otrzymują 100% wynagrodzenia. Jeśli więc chcieliby skorzystać z tego rozwiązania w związku ze strajkiem, jak najszybciej powinni poinformować pracodawcę o tym, że właśnie w tym terminie chcą wykorzystać dni opieki na dziecko. Pracodawcy pozwoli to zaplanować pracę w firmie, a pracownik będzie spokojnie mógł zająć się dzieckiem.

Zaplanowany urlop

Dla rodziców, którzy są zatrudnieni na umowie o pracę, pozostaje jeszcze oczywiście możliwość zawnioskowania o urlop wypoczynkowy. Należy pamiętać, że jeśli wniosek zostanie złożony na ostatnią chwilę lub w danym momencie nie będzie możliwości uzyskania dni wolnych ze względu na plan prac, to pracodawca może się nie zgodzić na urlop. Za czas urlopu pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.

Urlop na żądanie

Rodzic może też zaryzykować i nie zgłaszać wcześniej urlopu. Jeśli okaże się, że szkoła strajkuje, to tego samego dnia przed rozpoczęciem pracy może zgłosić urlop na żądanie, który jest częścią urlopu wypoczynkowego. Pracownik za ten dzień nieobecności również otrzymuje 100 proc. pensji.

e-Wydanie

Komentarze 93

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rodzic / 7 kwietnia 2019 o 22:12
+23
Wstyd, wstyd belfrowie, strajk w okresie egzaminów to krzywdzenie uczniów, tych samych których uczycie czasami kilka lat...wychowawcy którzy winni być wzorem dla swoich ucznow, być im jak drugi ojciec czy matka pokazuja, że najważniejsze są pieniądze a nie idee które przeświecają temu zawodowi. Powiem tyle strajkujcie sobie w lipcu czy też we wrześniu a nie w okresie egzaminów...
Avatar
NAJLEPSZY KOMENTARZ DNIA / 7 kwietnia 2019 o 22:02
+21
"Dlaczego LEWICOWE ZNP strajkuje właśnie teraz? - Bo boją się, że jak wygra PO to z podwyżek nic nie będzie."
Avatar
jEDREK / 8 kwietnia 2019 o 08:01
+12
zostawić dzieci na ulicy i kazać brać urlopy rodzicom pocałujcie się w ........ nawet w szpitalach przy strajkach opieka była. To straJK NA POLITYCZNE ZAMÓWIENIE I NIE WAŻNE SĄ PROPOZYCJE SZKODA ŻE NIE ZAŻĄDANO 3 TYŚ.
Avatar
Dumał ich pies i cała wieś / 7 kwietnia 2019 o 23:22
+12
Skoro oni nie będą się zajmować naszymi dziećmi to może my pracujący w handlu i usługach nie obslugujmy nauczycieli
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2019 o 22:00
+11
strajk w tej formie jest nieetyczny
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2019 o 16:40
+10
Równy i bezpłatny dostęp do nauki gwarantuje konstytucją która jest najwyższym aktem prawnym Proponuje by rodzice zaprowadzili swoje pociechy do szkoły bo to wynika z prawnego obowiązku każdego rodzica opiekuna dziecka. Jesli dziecko nie zostanie wpuszczone do szkoły i nie zostanie objęte opieka w trakcie zaplanowanych lekcji proponuje rodzicom zgłoszenie organom państwowym odpowiedzialnym za przestrzegania prawa w Polsce o złamaniu tego prawa i wystąpieniu na droge sadowa przeciw ZNP organizatora protestu. Można w tym kraju strajkować w różnych formach ale strajk nie może łamać prawa tym bardziej prawa konstytucyjnego.
Równy i bezpłatny dostęp do nauki gwarantuje konstytucją która jest najwyższym aktem prawnym Proponuje by rodzice zaprowadzili swoje pociechy do szkoły bo to wynika z prawnego obowiązku każdego rodzica opiekuna dziecka. Jesli dziecko nie zostanie wpuszczone do szkoły i nie zostanie objęte opieka w trakcie zaplanowanych lekcji proponuje rodzicom zgłoszenie organom państwowym odpowiedzialnym za przestrzegania prawa w Polsce o złamaniu tego prawa i wystąpieniu na droge sadowa przeciw ZNP organizatora protestu. Można w tym kraju strajkować w róż... rozwiń
Avatar
Marta / 7 kwietnia 2019 o 16:06
+10
Proponuję pozew zbiorowy rodziców przeciwko dyrektorom szkół.A jak się nauczycielom przewraca w głowach to niech przekwalifikowują się i do innej pracy!Ale to by było trudne bo kto im da płatne ferie zimowe,wakacje,wolne wszystkie święta i weekendy,płatny roczny urlop na poprawę zdrowia i zarobki-3,5 tyś miesięcznie za 20 godzin tygodniowo?Ano -NIKT!! I jest jak jest.
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2019 o 16:05
+9
Wakacje, ferie, 18 godzin pracy w tygodniu i jeszcze za mało?
Avatar
lewacy out / 7 kwietnia 2019 o 21:51
+8
ZNP protestował w latach 2013-2015? „Związek wyłamał się z protestów” - polityka na zawołanie?>>
Avatar
fresk / 7 kwietnia 2019 o 16:54
+8
Strajkujecie tylko w ramach godzin przy tablicy, czy w ramach 40godzinnego tygodnia pracy, który obowiązuje nauczycieli? Strajkujecie  tylko w szkole, czy również nie udzielacie korepetycji po południu, w większości nieopodatkowanych?
Avatar
Kamatera / 30 kwietnia 2019 o 00:24
0
Zbliżają się wakacje podczas których tez macie podobno dużo obowiązków... Może wtedy sobie wyjdźcie na ulice i zacznijcie strajkować. Zapewniam ze poprze was 100% rodziców a nawet uczniów 
Avatar
Kamatera / 30 kwietnia 2019 o 00:21
0
Zbliżają się wakacje podczas których tez podobno macie dużo obowiązków?!...  Może wtedy wyjdźcie na ulice i walczcie o swoje? Zapewniam, ze poprze was wtedy 100% rodziców i uczniów :)
Avatar
Adam / 17 kwietnia 2019 o 20:51
+1
Niech pracują jak każdy 40 godzin tygodniowo bez żadnej karty nauczyciela
Avatar
rodzic / 15 kwietnia 2019 o 09:21
0
Jaka to bida nauczycielom,niech policza ile dni w miesiącu kwietnuiu pójdą do szkoły ja wyliczyłem-9 dni /słownie dziewięć/Wezmą z góry za cały miesiąc 4500 zł na rękę to wychodzi po ile na dzień  ?????? 500 zł- kto z was zarobi takie pieniądze?????? .Górnik zarobi tyle?????? pielegniarka ??????.Nieroby polityczne .
Avatar
Zuza / 15 kwietnia 2019 o 09:03
+1
Nie mogą cierpieć Dzieci na strajku i nie etyczne zachowanie Nauczycieli nie kosztem dzieci najwyższa pora wziążć sie za pożądanie nauczanie bo narazie to rodzice z dziećmi nadrabiaja materiał za nauczycieli i nie stresujcie dzieci one nie sa nic w lipcu mogli rozpocząć strajk nie teraz Wstyd
Avatar
Panie Broniarz / 11 kwietnia 2019 o 14:23
+2
...dziecku będącemu pod opieką rodzica wstawiana jest nieobecność? Czy to normalne? Czy to wina dziecka, że siedzi z rodzicem w domu?
Avatar
jEDREK / 8 kwietnia 2019 o 08:01
+12
zostawić dzieci na ulicy i kazać brać urlopy rodzicom pocałujcie się w ........ nawet w szpitalach przy strajkach opieka była. To straJK NA POLITYCZNE ZAMÓWIENIE I NIE WAŻNE SĄ PROPOZYCJE SZKODA ŻE NIE ZAŻĄDANO 3 TYŚ.
Avatar
Dumał ich pies i cała wieś / 7 kwietnia 2019 o 23:22
+12
Skoro oni nie będą się zajmować naszymi dziećmi to może my pracujący w handlu i usługach nie obslugujmy nauczycieli
Avatar
Quatar Investments / 7 kwietnia 2019 o 22:22
+5
hej belfry, głowa do góry! będzie praca dla humanistów, ekonomistów i innych leworęcznych! niejaki ryży, ten od "zielonej wyspy", nie zostawi was samym sobie!! on doskonale pamięta,że 2 razy głosowaliście na niego i przez ostatnie 7 lat gorliwie mu d.pę lizaliście!!teraz, razem z inwestorem z Kataru sprowadzają do polski milion słoni, same samce!! Będziecie im jaja bujać!! Wyposażenie:stołek+tasiemka+kask ochronny, należy zabrać z domu!!w niedzielę nadgodziny!!Uwaga!! Należy uważać, aby rozbujanym jajem nie dostać w łeb! aplikacje wypełniać i wysyłać na stronie: www,jajaslonia.pl ci ,którzy wytrwale lizali ryżemu d.pę, przez 7 lat, mają pierszeństwo.
hej belfry, głowa do góry! będzie praca dla humanistów, ekonomistów i innych leworęcznych! niejaki ryży, ten od "zielonej wyspy", nie zostawi was samym sobie!! on doskonale pamięta,że 2 razy głosowaliście na niego i przez ostatnie 7 lat gorliwie mu d.pę lizaliście!!teraz, razem z inwestorem z Kataru sprowadzają do polski milion słoni, same samce!! Będziecie im jaja bujać!! Wyposażenie:stołek+tasiemka+kask ochronny, należy zabrać z domu!!w niedzielę nadgodziny!!Uwaga!! Należy uważać, aby rozbujanym jajem nie dostać w łeb! aplikacje ... rozwiń
Avatar
Rodzic / 7 kwietnia 2019 o 22:12
+23
Wstyd, wstyd belfrowie, strajk w okresie egzaminów to krzywdzenie uczniów, tych samych których uczycie czasami kilka lat...wychowawcy którzy winni być wzorem dla swoich ucznow, być im jak drugi ojciec czy matka pokazuja, że najważniejsze są pieniądze a nie idee które przeświecają temu zawodowi. Powiem tyle strajkujcie sobie w lipcu czy też we wrześniu a nie w okresie egzaminów...
Zobacz wszystkie komentarze 93

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Metalowiec Goraj – Potok Sitno 0:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Metalowiec Goraj – Potok Sitno 0:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

Potok Sitno wciąż zażarcie walczy o utrzymanie. Tym razem w wyjazdowym starciu z Metalowcem Goraj, który również bije się o pozostanie w klasie okręgowej, podopieczni Krzysztofa Rysaka zwyciężyli 0:1, a „złotego gola” zdobył wprowadzony z ławki rezerwowych Patryk Samulak

Avia II Świdnik – Granit Bychawa 0:1. Gra do pierwszej bramki

Avia II Świdnik – Granit Bychawa 0:1. Gra do pierwszej bramki 0 0

Mecz dwóch czołowych drużyn ligi mocno rozczarował. Spotkanie miało potencjał, aby być hitem kolejki. Piłkarze obu drużyn skupili się jednak na uważnej grze w defensywie. W efekcie kibice zobaczyli tylko jedną bramkę, której autorem był Karol Lewczuk

W Lublinie trwa Feliniada. Tłumy pod sceną [zdjęcia]
galeria

W Lublinie trwa Feliniada. Tłumy pod sceną [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwają Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. W ramach Feliniady wystąpiły dziś zespoły Malibu i Megustar (na zdjęciach). Gwiazdą wieczoru będzie Akcent i Zenon Martyniuk

Olimpiakos Tarnogród – Gryf Gmina Zamość 3:5. Zagrali na "piątkę"

Olimpiakos Tarnogród – Gryf Gmina Zamość 3:5. Zagrali na "piątkę" 0 0

Zespół trenera Romana Blonki wiosną rozkręcał się bardzo powoli, ale wydaje się, że na ostatnie mecze w sezonie złapał wiatr w żagle. Tym razem Gryf Gmina Zamość wygrał na wyjeździe z Olimpiakosem Tarnogród 5:3, a wszystkie bramki zdobył przed przerwą

Piast wygrał w Poznaniu i zdobył mistrzostwo Polski!
film

Piast wygrał w Poznaniu i zdobył mistrzostwo Polski! 0 3

Zespół Z Gliwic pokonał w Poznaniu Lecha 1:0 po golu Piotra Parzyszka w 27 minucie. Z kolei Legia Warszawa zremisowała 2:2 z Zagłębiem Lubin, a jedną z bramek dla „Miedziowych” zdobył Patryk Szysz

Lubelskie: Nie chcą nowych kopalń. Jakie argumenty mają ekolodzy?
galeria
film

Lubelskie: Nie chcą nowych kopalń. Jakie argumenty mają ekolodzy? 0 7

Przeciw budowie nowych kopalń w rejonie pojezierza łęczyńsko-włodawskiego protestowali w Lublinie ekolodzy. - Te plany zagrażają cennej przyrodzie - przekonywali na „Marszu dla Polesia”. W przyszłym roku ma ruszyć wydobycie węgla w Ostrowie, choć nie to najbardziej martwi ekologów

Cała murawa do wymiany na Arenie Lublin. Wszystko przez najbliższe imprezy

Cała murawa do wymiany na Arenie Lublin. Wszystko przez najbliższe imprezy 0 4

To już pewne: nie da się uniknąć całkowitej wymiany murawy na stadionie Arena Lublin po młodzieżowym mundialu oraz planowanych na 21 czerwca ekstremalnych pokazach motocyklowych i rowerowych.

Krasnystaw: Pierwsza taka wypożyczalnia w woj. lubelskim

Krasnystaw: Pierwsza taka wypożyczalnia w woj. lubelskim 0 0

 Otwarto bezpłatną wypożyczalnię 3-kołowych rowerów rehabilitacyjnych. To pierwsze takie miejsce na Lubelszczyźnie

Krzysztof Cugowski ostro o reaktywacji Budki Suflera. "Tak nie może być"

Krzysztof Cugowski ostro o reaktywacji Budki Suflera. "Tak nie może być" 10 23

Powrót „Budki Suflera” na scenę zapowiada Romuald Lipko, jeden z założycieli zespołu. Jednak na drodze tym planom może stanąć Krzysztof Cugowski, który nie chce brać udziału w reaktywacji i stanowczo się jej sprzeciwia

Premiera spektaklu "Pilecki.Raport"
19 maja 2019, 19:00

Premiera spektaklu "Pilecki.Raport" 0 0

Teatr Bez Maski oraz Fundacja Scytia zapraszają do Centrum Spotkania Kultur na premierę spektaklu "Pilecki.Raport". Przedstawienie zostanie zaprezentowane 19 maja o godz. 19.

Opole Lubelskie: Mamy mądrze bawią dzieci

Opole Lubelskie: Mamy mądrze bawią dzieci 0 0

 Uczą jak dbać o dom, aby nie wywołać pożaru lub zatruć się czadem. Autorski cykl spotkań „6 kroków do bezpiecznego domu”, jest skierowany do dzieci i dorosłych z gminy

Maraton MTB w Puławach. Kilkuset kolarzy na starcie [zdjęcia]
galeria

Maraton MTB w Puławach. Kilkuset kolarzy na starcie [zdjęcia] 0 4

Cisowianka Mazovia MTB Marathon dobiegł końca. Na trasach wokół Puław ścigało się ok. 600 kolarzy z różnych stron Polski. Na dystansie PRO najszybszy okazał się Przemysław Gierczak z Opoczna. Wysokie, piąte miejsce zajął Adrian Wawer z Puław. Wśród kobiet najlepsza okazała się Magdalena Kosko z Ząbek.

Sondaż wyborczy: PiS wygrywa w woj. lubelskim

Sondaż wyborczy: PiS wygrywa w woj. lubelskim 1 33

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w połowie maja, PiS mogłoby liczyć w woj. lubelskim na 50 proc. głosów, a Koalicja Europejska na 26,4 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu

Spór o budowę dojazdu do willi w Kazimierzu Dolnym. Właściciel: Nie miałem wyjścia

Spór o budowę dojazdu do willi w Kazimierzu Dolnym. Właściciel: Nie miałem wyjścia 1 8

Brutalną ingerencją w przyrodę nazywa jeden z radnych budowę drogi przy zabytkowej willi prof. Pruszkowskiego. - Nie miałem wyjścia, muszę mieć dojazd do budynku, żeby mogło tu dotrzeć w razie potrzeby pogotowie czy straż pożarna - tłumaczy właściciel budynku

Marcin Broniszewski (trener Górnika): Klubowi życzę przede wszystkim cierpliwości

Marcin Broniszewski (trener Górnika): Klubowi życzę przede wszystkim cierpliwości 0 7

Rozmowa z Marcinem Broniszewskim, trenerem Górnika Łęczna

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!