Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

5 maja 2019 r.
21:30

ZNP zachęca do protestu włoskiego. Czy lubelscy nauczyciele zrezygnują z klasówek i wycieczek?

81 89 A A
Po zawieszeniu ogólnopolskiego strajku ZNP proponuje prowadzenie protestu włoskiego. Większość lubelskich nauczycieli uważa jednak, że to chybiony pomysł
Po zawieszeniu ogólnopolskiego strajku ZNP proponuje prowadzenie protestu włoskiego. Większość lubelskich nauczycieli uważa jednak, że to chybiony pomysł (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie więcej niż 18 godzin pracy przy tablicy tygodniowo – tak wyglądać ma rekomendowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego protest włoski. Oznacza on m.in. brak klasówek, ale i szkolnych wycieczek. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście uczniów z województwa lubelskiego czeka luz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec ubiegłego roku nauczyciele w całej Polsce zaczęli głośno domagać się podwyżek. W grudniu wielu z nich zapadło z tego powodu na „belferską grypę”. Żeby pokazać, że są zdesperowani w walce o dodatkowe pieniądze, masowo przechodzili na zwolnienia lekarskie. Na początku kwietnia rozpoczął się ogólnopolski strajk oświaty. Tylko w Lublinie 8 kwietnia do akcji włączyło się 110 ze 155 placówek oświatowych prowadzonych przez miasto. W kolejnych dniach ich liczba spadła, ale w bardzo niewielkim stopniu. Ze strajkowania wycofała się jedynie część przedszkoli, w których przedszkolanki uznały, że wystarczy zasygnalizować solidarność z protestującymi kolegami, ale ważniejsze jest zapewnienie dzieciom pełnej opieki. Ostatecznie strajk został zawieszony w sobotę 27 kwietnia. Nauczyciele podwyżek nie dostali, ale w poniedziałek wrócili pod tablice.

– Rekomendujemy protest włoski: pracujemy tylko tyle, ile zobowiązują nas do tego przepisy prawa oświatowego i tylko w oparciu o to, co znajduje się w miejscu naszej pracy i co zapewnia nam pracodawca. Zawieszamy strajk, ale nie protest! Trwa spór zbiorowy! – zaapelował tuż przed rozpoczęciem lekcji Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W województwie lubelskim propozycja nie spotkała się jednak z pozytywną reakcją pedagogów.

– Musimy walczyć o podwyżki, ale pomysł jest chybiony – uważa nauczycielka z V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. – Praktycznie każdego dnia przygotowuję w domu dla jakiejś klasy sprawdziany i kartkówki, albo je sprawdzam. Uczniowie na pewno byliby przeszczęśliwi, gdybym zrezygnowała z takiego sposobu oceniania, ale jest to zwyczajnie niemożliwe. Żeby móc wystawić ocenę końcową, muszę mieć przynajmniej trzy oceny cząstkowe. Nie ma możliwości wystawienia ich bez pisemnych sprawdzianów. Lekcji by zabrakło, żeby przepytać całą klasę.

– Brak sprawdzianów i pisemnych prac domowych byłby czymś, co na pewno zachwyciłoby uczniów, ale sprawiłoby że już w ogóle przestaną się uczyć. Na to pozwolić nie można zwłaszcza, że zbliża się koniec roku, a my musimy wręcz zwiększyć tempo pracy żeby nadrobić zaległości z tych kilku strajkowych dni. W naszej szkole do nadrobienia mamy sześć dni nauki – mówi nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie.

Wielu nauczycieli, których pytaliśmy o opinie na temat strajku włoskiego przyznaje, że nie zamierza wziąć w nim udziału ze względu na planowane w maju i czerwcu szkolne wycieczki.

– Zrezygnować można z wyjścia do kina, ale nie z kilkudniowej wycieczki zaplanowanej pół roku wcześniej – uważa wychowawca ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. – Oprócz ogromnego rozczarowania dzieci oznaczałoby to, że przepadną pieniądze zapłacone już przez rodziców. A wycieczki szkolne nie są tanią rzeczą. Walcząc o pieniądze dla siebie nie możemy bezsensownie obcinać domowych budżetów innych osób.

– Strajk włoski to rezygnacja z zajęć dodatkowych, a to odbije się też na naszej kieszeni. Nasze dochody będą pomniejszone o dni strajku. Żeby to wyrównać nam wszystkim zależy przecież na jak największej ilości takich zajęć. Pomysł jest chybiony – uważa anglista z Lublina.

Zobacz także: Manifestacja nauczycieli w Lublinie [23.04.2019]

Quiz: Oto najczęstsze błędy językowe i ortograficzne. Czy też je popełniasz?

Oto najczęstsze błędy językowe i ortograficzne. Czy też je popełniasz?
e-Wydanie

Komentarze 89

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Oldi / 6 maja 2019 o 00:35
+20
Urzędy skarbowe zasypane donosami na nauczycieli udzielających korepetycji.
Avatar
Gość / 5 maja 2019 o 21:38
+20
Broniarza juz całkiem popientrolilo.
Avatar
nauczyciel / 5 maja 2019 o 22:48
+18
do Ewa. To po jedziesz? Po co organizujesz? Nie masz tego w Kn jako obowiązek - wiem, bo jestem nauczycielem od 24 lat. Po co matrudzic jak sama to sobie na łeb bierzesz? Nie rozumimem was ludzie.
Avatar
Ewa / 5 maja 2019 o 22:28
+17
Taka wycieczka to żadna przyjemność, mieć oczy dookoła głowy 24h na dobę, właśnie wkrótce się wybieram na taką z klasą i nie mogę skompletować chętnych do opieki, nikt nie chce nawet za darmo! Ciekawe dlaczego?
Avatar
Gość / 5 maja 2019 o 21:38
+17
Co tu wykombinować, żeby zachować twarz. Strzał w stopę koledzy związkowcy.
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 01:31
+13
Dają manipulować się politykom którzy tak naprawdę mają ich "gdzieś" zresztą jak wszystkich, taki to gatunek ludzi. Niechęć i pretensje spadną jednak na nauczycieli, Pan Przewodniczący ZNP jak i PO zrobią sobie kampanie wyborcze i o nich zapomną.
Avatar
ZNP=KGB / 5 maja 2019 o 23:43
+13
Nieroby
Avatar
Alina / 6 maja 2019 o 07:08
+12
Strajk włoski jest w szkołach od lat nic nie uczą
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 04:39
+12
ZNP marudzi, bo nie lubi okrągłych mebli, chce kanciastych i na wysoki połysk.
Avatar
Anty / 6 maja 2019 o 06:08
+11
Z klasówek pewnie zrezygnują, ale na pewno nie z wycieczek. Ostatni strajk - a w szczególności te śmieszne filmiki, które nagrywali - pokazuje tylko kto teraz "uczy" nasze dzieci. I oni mówią, że chcą szacunku, żenujące...
Avatar
uknownothingjonsnow / 8 maja 2019 o 16:03
+1
Polecam wszystkim specjalistom od oświaty poszerzyc horyzonty i tochę poczytać, porozmawiać z ludzmi, których tak strasznie zdajecie się nienawidzieć, bo to, że moja sąsiadka pracuje w banku a ja sie tam od czasu do czasu pojawiam to nie oznacza, że wiem lepiej jak wyglada jej praca i mam prawo ją gnoić i leczyc swoje kompleksy jej kosztem bo właśnie to robicie szanowni Państwo... ***s://***facebook.com/notes/beata-zwierzy%C5%84ska/houston-mamy-problem/2205636496363415/ ******warszawa.pl/za-oknem/obys-cudze-dzieci-uczyl-czy-slowko-o-nauczycielach/ ***s://noizz.pl/opinie/felieton-o-bezsensowej-pracy-po-polsku/lj87pjn
Polecam wszystkim specjalistom od oświaty poszerzyc horyzonty i tochę poczytać, porozmawiać z ludzmi, których tak strasznie zdajecie się nienawidzieć, bo to, że moja sąsiadka pracuje w banku a ja sie tam od czasu do czasu pojawiam to nie oznacza, że wiem lepiej jak wyglada jej praca i mam prawo ją gnoić i leczyc swoje kompleksy jej kosztem bo właśnie to robicie szanowni Państwo... ***s://***facebook.com/notes/beata-zwierzy%C5%84ska/houston-mamy-problem/2205636496363415/ ******warszawa.pl/za-oknem/obys-cudze-dzieci-uczyl-czy-slowko-o-nauc... rozwiń
Avatar
rodzic / 7 maja 2019 o 19:18
-2
Ja studiowałam geografię naukową z geodezja i nie były to studia nauczycielskie a uprawnienia pedagogiczne robiłam dodatkowo w tym samym czasie to znaczy, że jestem słabsza bo jestem nauczycielem ??? Co za brednie ludzie piszą aż się w głowie przewraca. Wspomnę, że uczę w szkole bo kocham pracę z młodzieżą a młodzież bardzo mnie ceni, co dają mi odczuć na każdym kroku. Nie czuję się w niczym słabsza a to, że chce godnie zarabiać to chyba nie zbrodnia. Zamiast się licytować kto ma gorzej to wszyscy się zastanówcie czy ok. 1520 zł czyli najniższa krajowa nie powinna wynosić ok. 3000 zł, bo ceny mamy już z zachodniej Europy a wypłaty daleko w tyle. Ale zamiast się jednoczyć i wspierać tych co walczą o coś to lepiej pluć jadem i zazdrościć, że komuś coś może nie pasować. Ludzie zastanówcie się nad sobą bo to jest przykre i żałosne jaki ciemnogród panuje w tym kraju.
 To wyjedż z tego ciemnogrodu.
 To wyjedż z tego ciemnogrodu. rozwiń
Avatar
mmmm / 7 maja 2019 o 19:11
-1
a po co opiekunowie, sam weź sobie rodzicu swoje pociechy i pokaz świat... przecież od tego jesteś, a nie już opiekunów szukasz. Za opiekunke się płaci... Trzeba było liczyć wczesniej za ile wychowasz dziecko z pomocą opiekunek, a nie teraz oddajesz pod skrzydła innych...
Avatar
Kaja / 6 maja 2019 o 23:19
+2
Ja studiowałam geografię naukową z geodezja i nie były to studia nauczycielskie a uprawnienia pedagogiczne robiłam dodatkowo w tym samym czasie to znaczy, że jestem słabsza bo jestem nauczycielem ??? Co za brednie ludzie piszą aż się w głowie przewraca. Wspomnę, że uczę w szkole bo kocham pracę z młodzieżą a młodzież bardzo mnie ceni, co dają mi odczuć na każdym kroku. Nie czuję się w niczym słabsza a to, że chce godnie zarabiać to chyba nie zbrodnia. Zamiast się licytować kto ma gorzej to wszyscy się zastanówcie czy ok. 1520 zł czyli najniższa krajowa nie powinna wynosić ok. 3000 zł, bo ceny mamy już z zachodniej Europy a wypłaty daleko w tyle. Ale zamiast się jednoczyć i wspierać tych co walczą o coś to lepiej pluć jadem i zazdrościć, że komuś coś może nie pasować. Ludzie zastanówcie się nad sobą bo to jest przykre i żałosne jaki ciemnogród panuje w tym kraju. 
Ja studiowałam geografię naukową z geodezja i nie były to studia nauczycielskie a uprawnienia pedagogiczne robiłam dodatkowo w tym samym czasie to znaczy, że jestem słabsza bo jestem nauczycielem ??? Co za brednie ludzie piszą aż się w głowie przewraca. Wspomnę, że uczę w szkole bo kocham pracę z młodzieżą a młodzież bardzo mnie ceni, co dają mi odczuć na każdym kroku. Nie czuję się w niczym słabsza a to, że chce godnie zarabiać to chyba nie zbrodnia. Zamiast się licytować kto ma gorzej to wszyscy się zastanówcie czy ok. 1520 zł czyli najniż... rozwiń
Avatar
Nina / 6 maja 2019 o 22:52
+2
A co do wycieczek to widzisz tylko to, że nauczyciele jeżdżą za darmo a to że dzięki wyjsciom do teatru czy muzeum twoje dziecko się rozwija to już nie. Najlepiej komputer  tablecik a dziecko nie wie, w którym kierunku jedzie się nad morze a w którym w góry no ale według takich rodziców po co mu to wiedzieć prawda? . Kulturę to ma w telewizji oglądając trudne sprawy, dlaczego ja i takie tam. 
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 22:21
+1
Precz z Broniarzem-Zadymiarzem!!! Polityki mu się zachcialo, ile wypłacił ze swoich na strajk nauczycieli, bo sam pensyjkę sowitą przytula co m-c. ZPN - ma taki majatek a funduszu strajkowego nie zabezpieczył, wszystko przechulał??? A zyski z hoteli tudzież inne inwestycje??? Zrobił nauczycieli w trabę, rodziców skłucił z nauczycielami, uczniom dodał stresów a teraz "strajk wloski". Broniarzu, strajk wloski to ty stosowaleś przez te wszystkie lata, o nauczycielach przypominasz sobie przed wyborami w ZPN!!! Jeszcze jedna kadencja by się przydała, i na zasłużoną emeryturkę można odejść. Nauczycieli to ty masz w dalekim poważaniu, ty jesteś ustawiony w życiu do statnich twoich dni!!!
Precz z Broniarzem-Zadymiarzem!!! Polityki mu się zachcialo, ile wypłacił ze swoich na strajk nauczycieli, bo sam pensyjkę sowitą przytula co m-c. ZPN - ma taki majatek a funduszu strajkowego nie zabezpieczył, wszystko przechulał??? A zyski z hoteli tudzież inne inwestycje??? Zrobił nauczycieli w trabę, rodziców skłucił z nauczycielami, uczniom dodał stresów a teraz "strajk wloski". Broniarzu, strajk wloski to ty stosowaleś przez te wszystkie lata, o nauczycielach przypominasz sobie przed wyborami w ZPN!!! Jeszcze jedna kadencja b... rozwiń
Avatar
Oo / 6 maja 2019 o 22:15
0
Jest jeszcze trochę czasu by sejm zajął się tą chora sytuacja w oświacie. Znieść kartę nauczyciela, podwyższyć pensum do 24 godzin wprowadzić umowy cywilno-prawne czyli kontrakty. Rozliczać nauczycieli z osiągnięć uczniów bo jest to wymierna ocena poziomu nauczania. Szkoły powinny podpisywać kontrakty z nauczycielami. Skończą się strajki narzekania i żądania wykraczające po za możliwości w chwili obecnej państwa. Zresztą od września dostają podwyżki.
 Skończyć z 500+, skończyć z darmowymi podręcznikami, skończyć z wyprawkami....jeśli chce się mieć dziecko trzeba je umieć utrzymać....co to za rozdawnictwo...nasi rodzice sobie radzili i wyszliśmy na ludzi Annie na roszczeniowych nierobów....pieniądze przeznaczone powinny być na służbę zdroqia, profilaktykę, stypendia dla ambitnych, pracowitych i zasłużonych....nie dla wszystkich...co za paskudny populizm !
 Skończyć z 500+, skończyć z darmowymi podręcznikami, skończyć z wyprawkami....jeśli chce się mieć dziecko trzeba je umieć utrzymać....co to za rozdawnictwo...nasi rodzice sobie radzili i wyszliśmy na ludzi Annie na roszczeniowych nierobów....pieniądze przeznaczone powinny być na służbę zdroqia, profilaktykę, stypendia dla ambitnych, pracowitych i zasłużonych....nie dla wszystkich...co za paskudny populizm ! rozwiń
Avatar
jj / 6 maja 2019 o 22:09
+2
Banda nierobów ,rzadajaca tylko kasiorki.
 Oooo a rodzice to sama banda " robow" prawdą? Żadnych bezrobotnych, na zasiłkach, z 500plus też nie korzystają i z wyprawek bo za dumni...tacy są silnie pracujący...nauczyciele to banda ktorej nie powinno powierzać się dzieci.....to zabrać się za nauczanie domowe albo do prywatnej szkoły...tam będzie full wypas.... Nie gadać że płacicie nauczycielom pensje.... Każdy płaci podatki, moje idą na czyjeś dzieci chociaż nie popieram 500+ ale nie mam nic do powiedzenia lub na zasiłki osób które mogłyby pracować albo wyprawki szkolne....nasi rodzice wiedzieli że jak mają dzieci to muszą sobie poradzić....nikt im wyprawek nie fundowal....to rozleniwienie społeczeństwa i demoralizujące rozdawnictwo. Pieniądze powinny być za coś, za dobrą naukę, za zaangażowanie w akcję, sport, osiągnięcia....to motywuje. Wedke nie rybę....
 Oooo a rodzice to sama banda " robow" prawdą? Żadnych bezrobotnych, na zasiłkach, z 500plus też nie korzystają i z wyprawek bo za dumni...tacy są silnie pracujący...nauczyciele to banda ktorej nie powinno powierzać się dzieci.....to zabrać się za nauczanie domowe albo do prywatnej szkoły...tam będzie full wypas.... Nie gadać że płacicie nauczycielom pensje.... Każdy płaci podatki, moje idą na czyjeś dzieci chociaż nie popieram 500+ ale nie mam nic do powiedzenia lub na zasiłki osób które mogłyby pracować albo wypraw... rozwiń
Avatar
Mon / 6 maja 2019 o 22:07
+2
Jak podwyższa pensum (godziny przy tablicy) to dzieciaki też będą siedzieć w szkole znacznie dłużej to tak na marginesie :) 
Avatar
M / 6 maja 2019 o 22:01
0
I znow biedni nauczyciele. Teraz wycieczkami ich zameczaja. Niedlugo wakacje, wytrzymacie!
 Ledwo ........
Zobacz wszystkie komentarze 89

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni 0 5

Pod znakiem zapytania stanęła planowana od wielu lat odnowa ul. Sowińskiego. Prezydent jest gotów porzucić tę inwestycję, żeby zdobyć pieniądze, których zabrakło do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na posiedzeniu Rady Miasta, która zbierze się za tydzień.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r. 0 0

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą
galeria

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą 0 0

Pod hasłem „Scenografia UMCS” w programie tegorocznej Nocy Kultury kryje się praca 36 osób tworzących instalację pod opieką Jarosława Koziary.

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie 0 1

Do 120. urodzin szykują się miejskie wodociągi, które zaczną świętować już 1 czerwca, czyli miesiąc przed okrągłą rocznicą powołania do życia spółki zaopatrującej mieszkańców w wodę. Tego dnia otwarta dla zwiedzających zostanie stacja wodociągowa „Centralna” mieszcząca się przy al. Piłsudskiego 15.

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni
galeria

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni 4 2

O innowacjach się nie mówi, innowacje się po prostu realizuje – powiedział Ireneusz Maksim, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, odbiegając nagrodę w kategorii „Nauczyciel – Lider Innowacji”. Wśród laureatów podczas środowej gali w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji była im. kraśnicka drużyna robotyczna Spice Gears.

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu"
Raport z miejsca tragedii
galeria
film

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu" 10 4

Strażacy, żołnierze obrony terytorialnej, rodziny, sąsiedzi, znajomi z pracy. Kto tylko może pomaga poszkodowanym po wtorkowej trąbie powietrznej. W czwartek rodziny, którym żywioł odebrał dorobek życia, mają otrzymać pomoc od państwa. Zbiórkę pieniędzy prowadzi już Caritas.

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia]
film

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia] 0 0

Na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Zająca zaprosiła nas Galeria Atelier Ryszarda Karczmarskiego.

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin 6 0

W środę na Arenie odbyły się konferencje prasowe czterech zespołów, które w najbliższych dniach rozegrają swoje mecze w Lublinie. Dla dziennikarzy była to też pierwsza okazja do poznania mistrzostw świata od kuchni

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo]
film

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo] 25 1

Rozmowa z Grzegorzem Kołodziejem z Zakładu Hydrologii i Klimatologii UMCS.

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin
24 maja 2019, 19:00

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Jolka Sip z zespołem.

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti
24 maja 2019, 19:00

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) odbędzie się koncert promujący pierwszą płytę formacji Wiśnia Bakajoko. Z tej okazji w Lublinie wystąpi także galeria zaproszonych gości.

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia]

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia] 7 1

W środę w sali widowiskowej Teatru Muzycznego w Lublinie wręczono stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego wsparcie finansowe trafi do 142 osób. Łącznie będzie to 144 800 złotych.

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo)
film

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo) 0 0

Po Słowianach i Wikingach czas na nowych wojowników i nowy teren działań. Premiera dodatku Ancestors Legacy: Podbój Saladyna.

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski
galeria
film

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski 18 67

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna namawiał w środę w Białej Podlaskiej do pójścia na wybory 26 maja. Towarzyszyła mu liczna delegacja czołowych polityków tej partii.

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach
film

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach 14 9

– Rada Stała podjęła pracę nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych i na sytuację, którą w tej chwili przeżywamy, także tę sytuację, której świadectwo otrzymaliśmy w filmie pana Sekielskiego – oświadczył prymas Polski abp Wojciech Polak po zakończeniu obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Jej głównym tematem były działania Kościoła dla ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!