Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

21 lutego 2022 r.
8:50

Lubelskie: Szkoła z widokiem na karierę. Jakie są najbardziej poszukiwane zawody?

W tym roku szczególnie dużo miejsca na liście zajmują zwody związane z branżą budowlaną
W tym roku szczególnie dużo miejsca na liście zajmują zwody związane z branżą budowlaną (fot. Pixabay)

Protetyk słuchu, opiekun osoby starszej, ortoptystka i technik teleinformatyk – to zawody, które znalazły się na najnowszej liście najbardziej poszukiwanych specjalizacji w naszym województwie. Spis raz w roku publikuje resort edukacji. To wskazówka dla uczniów kończących naukę w podstawówkach, w jakich zawodach kształcić się, żeby nie trafić ze szkoły na bezrobocie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spis publikowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki to prognoza zawodów, na jakie w najbliższym czasie będzie zapotrzebowanie na rynku pracy.

Tabele są dwie i dotyczą tzw. istotnego zapotrzebowania oraz zapotrzebowania umiarkowanego. Odrębna tabela dotyczy zawodów w skali ogólnopolskiej, a odrębne każdego z województw.

Prognoza i subwencja

– Pierwszy z takich dokumentów został opublikowany w 2019 roku – informują pracownicy Departamentu Informacji i Promocji MEiN i dodają, że „prognoza ma na celu wspomaganie celowego i adekwatnego kształcenia zawodowego, a tym samym przyczynianie się do przeciwdziałania bezrobociu wśród absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w Polsce”.

Lista ma być też wskazówką dla dyrektorów szkół branżowych i techników, by tworzyli oddziały, w których zdobywać można przyszłościowe zawody. Zachęcić mają ich do tego także pieniądze.

– W ramach znowelizowanych przepisów prawa oświatowego, samorządy na 2022 rok otrzymają zwiększoną subwencję oświatową na szkoły kształcące w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, wskazane w prognozie – słyszymy. – Prognoza zapotrzebowania na krajowym rynku pracy jest uwzględniana przy podziale subwencji, co roku dotyczy uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i ma zastosowanie przez cały cykl ich kształcenia. Takie rozwiązanie zapewnia stabilność finansową samorządów w kształceniu zawodowym.

Hop na budowę

Prognoza krajowa zawiera alfabetyczny wykaz 30 zawodów. Znajduje się na niej, między innymi elektryk, kierowca mechanik, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik programista i technik robotyk. Zdecydowana większość zawodów z tej listy to pozycje, które pojawiają się na niej co roku.

Są jednak zmiany. W ubiegłym roku na liście krajowej po raz pierwszy pojawił się dekarz, technik dekarstwa, technik robotyk oraz monter nawierzchni kolejowej.

W tym roku szczególnie dużo miejsca zajmują zawody związane z branżą budowlaną.

– Zapotrzebowanie to nie uległo istotnemu zmniejszeniu w trakcie epidemii COVID-19. W branży wciąż występują znaczne niedobory pracowników w niektórych zawodach. Przewiduje się dalsze znaczne zapotrzebowanie na pracowników branży w kolejnych latach na skutek utrzymującej się aktywności budownictwa mieszkaniowego oraz planowanych inwestycji infrastrukturalnych. Dodatkowo zerwanie łańcuchów dostaw półproduktów z Azji może zwiększyć krajowe potrzeby inwestycyjne – informują pracownicy ministerstwa.

Nowi na liście

W tym roku na liście krajowej pojawiło się po raz pierwszy pięć zawodów:

  • betoniarz-zbrojarz – autorzy listy podkreślają, że nie tylko przewidywane, ale i obecne zapotrzebowanie na tych pracowników znacznie przekracza liczbę uczniów kształconych w tym kierunku
  • cieśla – trwały deficyt pracowników w zawodzie wskazywany jest przez ekspertów sektorowych i regionalnych
  • monter konstrukcji budowlanych – zawód istotny ze względu na przewidywaną skalę zapotrzebowania na pracowników w porównaniu z liczbą poszukujących pracy absolwentów tego kierunku oraz bezrobotnych
  • monter stolarki budowlanej – eksperci podkreślają, że dynamicznie rozwijający się sektor stolarki budowlanej ma wysoki udział w krajowym eksporcie
  • technik montażu i automatyki stolarki budowlanej – sektor stolarki budowlanej potrzebuje wykształconej kadry także na poziomie technicznym, dlatego też od września 2022 r. możliwe będzie kształcenie w tym zawodzie – informuje ministerstwo. – Powstanie tego zawodu oraz zapotrzebowanie na absolwentów wynikają z wprowadzenia nowych technologii budowlanych z zakresu elektroniki i automatyki

Praca obok domu

Na liście dotyczącej zawodów, na których jest istotne zapotrzebowanie w województwie lubelskim znajduje się 91 pozycji, przy czym 41 z nich można zdobyć w szkłach branżowych, a pozostałe w technikach.

W szkołach branżowych uczniowie zdobywać mogą potrzebne niezmiennie od lat zawody takie jak: cukiernik, dekarz, lakiernik samochodowy, piekarz, ślusarz, mechatronik, magazynier-logistyk, monter izolacji przemysłowych czy opiekun medyczny.

Wśród zawodów stosunkowo nowych jest: przetwórca mięsa, terapeuta zajęciowy oraz ortoptystka, czyli osoba zajmująca się badaniem i leczeniem specjalistycznym zeza, niedowidzenia, zaburzeń wzroku oraz rehabilitacją pacjentów po np. urazach w obrębie oczodołu.

Wśród najbardziej perspektywicznych zawodów, jakie zdobyć można w technikach, rok rocznie przewijają się m.in. technik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, technik technologii chemicznej, technik żywienia i usług gastronomicznych czy technik weterynarii.

Wśród rzadziej pojawiających się specjalizacji są:

  • technik agrobiznesu
  • technik eksploatacji portów i terminali
  • technik elektroniki i informatyki medycznej
  • technik hodowca koni
  • technik lotniskowych służb operacyjnych
  • technik mechanik lotniczy
  • technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
  • technik przemysłu mody

Rekrutacja

Od 16 maja do 24 czerwca uczniowie będą wybierać przyszłe szkoły ponadpodstawowe. Wyjątkiem są, na przykład, oddziały dwujęzyczne, w których nabór będzie trwał tylko do 31 maja.

Od 24 czerwca do 14 lipca nastolatki będą miały czas na uzupełnienie wniosków o świadectwo ukończenia szkoły oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty (te ostatnie otrzymają 8 lipca). Listy zakwalifikowanych do szkół zostaną opublikowane 22 lipca, a przyjętych: 29 lipca. Do 19 sierpnia trwać będzie rekrutacja uzupełniająca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium