Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 czerwca 2021 r.
17:08

W poniedziałek ostatni dzwonek dla wielu uczniów. Czeka na nich 5,5 tys. miejsc w Lublinie

W najbliższy poniedziałek, 21 czerwca, o godzinie 15 zakończy się przyjmowanie dokumentów rekrutacyjnych do szkół ponadpodstawowych. To już naprawdę ostatni moment na decyzję o tym, gdzie absolwenci podstawówek będą się uczyć od września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rekrutacja prowadzona jest elektronicznie. Uczniowie wskazać mogą trzy szkoły i dowolną liczbę oddziałów w każdej z nich. Do szkoły tzw. pierwszego wyboru dostarczyć trzeba wniosek w formie papierowej podpisanej przez rodziców lub w formie elektronicznej podpisanej profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Od 25 czerwca do 14 lipca będzie można jednak zmienić dokonany teraz wybór.

To furtka między innymi dla uczniów, którzy na początku lipca poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty i dowiedzą się, że są one niższe niż przypuszczali.

22 lipca szkoły ponadpodstawowe opublikują listy osób zakwalifikowanych, a 2 sierpnia wykazy przyjętych do szkół. Również 2 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Chętnych nie brakuje

Tyle dat. Ważna jest też oferta. Dzisiejsi ósmoklasiści mogą od września kontynuować naukę w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych pierwszego stopnia. Tylko w Lublinie w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd czeka na nich blisko 5,5 tys. miejsc.

To aż 110 klas w liceach ogólnokształcących, 61 w technikach i 19 w szkołach branżowych I stopnia.

Szkoły prowadzone przez samorząd Lublina oferują możliwość kształcenia w 65 zawodach.

Największym zainteresowaniem wciąż cieszy się nauka w ogólniakach. Z niepełnych jeszcze statystyk (* Dane ze strony lubelszczyzna.edu.com ze środy, 16 czerwca, godzina 15)  wynika, że na 192 miejsca przygotowane w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica jako szkołę pierwszego wyboru wskazało ją 212 osób. Największym zainteresowaniem cieszy się klasa międzynarodowa z językiem angielskim i hiszpańskim. Na 32 miejsca aplikują 92 osoby (78 pierwszego wyboru). Klasę matematyczną jako pierwszy wybór wskazało jednak zaledwie 6 osób.

Bardzo duże zainteresowanie także nauką w III LO im. Unii Lubelskiej. Na 192 miejsca aplikuje 254 chętnych z pierwszego wyboru. Najwięcej, bo aż 58 z nich chce się dostać do klasy biologiczno-chemicznej (211 chętnych ogółem). Naukę w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika od września podjąć chce 233 uczniów (na 192 miejsca). Największym hitem jest tam klasa matematyczno-geograficzno-angielska (58 pierwszych wyborów na 32 miejsca).

Wolne miejsca

W statystykach miejskich szkół znajdziemy też informacje o placówkach, które na razie nie są szturmowane. Dla przykładu: wolne miejsca są w każdej z klas pierwszych, które mogą zostać utworzone w VIII LO im. Zofii Nałkowskiej, XXIX LO im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” oraz w XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania .

Nieco mniejszą popularnością wśród absolwentów podstawówek cieszy się szkolnictwo zawodowe. Ze statystyk wynika, że jako szkołę pierwszego wyboru wskazuje je średnio ok. połowa uczniów, którzy mogliby zostać przyjęci. Na 192 miejsca, które mogą powstać w Technikum Budowlano-Geodezyjnym (PSBiG Lublin) jako szkołę pierwszego wyboru wskazało je 125 osób z czego największym zainteresowaniem cieszy się możliwość zdobycia zawodu technik geodeta (48 miejsc i 47 chętnych).

Naukę w Technikum Gastronomiczno-Hotelarskim (ZS 5) preferuje 70 osób na 96 możliwych do utworzenia miejsc. W tym przypadku hitem jest klasa technik żywienia i usług gastronomicznych (32 miejsca i 40 chętnych pierwszej preferencji). Ale są też technika, które mogą mieć problem ze stworzeniem klas. Zdobyć zawód technika optyka w Technikum Chemicznym (ZSCHiPS) chcą trzy osoby (10 miejsc), a technikiem technologii chemicznej sześć osób (22 miejsca). Z kolei technikiem szerokopasmowej komunikacji elektronicznej w Technikum Elektronicznym (ZSEL) chce zostać 7, a technikiem teleinformatykiem 9 osób (w obu klasach są 32 wolne miejsca)

Specyfika i perspektywy

Stosunkowo najniższe jest zainteresowanie kontynuacją nauki w szkołach branżowych. Branżowa Szkoła Budownictwa I stopnia nr 1 (ZSB) przyjąc może 128 pierwszoklasistów. Zainteresowanie w pierwszym wyborze zadeklarowało jednak jedynie 45 osób (ogółem 83). W Branżowej Szkole Budownictwa I stopnia nr 2 (PSBiG) naukę w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie podjąć mogą 32 osoby. Zainteresowanie to odpowiednio 4 i 27 absolwentów podstawówek. Większą popularnością cieszy się natomiast Branżowa Szkoła Samochodowa I stopnia (ZSS). Na 64 możliwe misja ubiega się 31 uczniów z pierwszego wyboru i 90 wszystkich chętnych.

Zainteresowanie jak najszybszym zdobyciem zawodu i rozpoczęciem pracy jest od lat niewielkie, ale warto wziąć pod uwagę, że niewielu czternasto- i piętnastolatków ma już w tym wieku jasno sprecyzowane to, czym chce się zajmować w przyszłości.

– Młody człowiek przed wyborem technikum powinien poznać czynności w wybranym zawodzie, specyfikę pracy, informacje na temat kwalifikacji w zawodzie oraz perspektywy na rynku pracy – podkreśla Iwona Lipiec, konsultant ds. doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jej prezentacja, dostępna na stronie internetowej lubelskiego kuratorium oświaty, może pomóc w wybraniu szkoły. – Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z trudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka.

Dodatkowy czas

– Mój syn bardzo długo zastanawiał się nad wyborem technikum. Chciał znaleźć szkołę, po której ukończeniu będzie miał możliwość zdecydowania czy chce się dalej uczyć, czy woli iść do pracy. Ostatecznie złożył jednak dokumenty do liceum – opowiada mama tegorocznego ósmoklasisty Szymona. – Uznał, że to da mu dodatkowy czas nad zastanowieniem się, jaki zawód będzie chciał wykonywać w dorosłym życiu. Myślę, że w jego wypadku jest to mądra decyzja. Żaden z zawodów, którym się przyglądał nie porwał go więc lepiej zastanowić się jeszcze niż robić w życiu coś czego się nie lubi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Na straganie w dzień targowy. Kto kupi te polityczne obietnice?
galeria

Na straganie w dzień targowy. Kto kupi te polityczne obietnice?

Były premier, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości odwiedził Lublin. Mateusz Morawiecki spotkał się z handlującymi na Targu Bronowice oraz dokonał zakupów. Na zorganizowanej przez lubelskich parlamentarzystów konferencji padły słowa o drożyźnie i oskarżenia w stronę rządu Donalda Tuska. Trzeba też było zmierzyć się z zarzutami o hipokryzję.

"Thank you from the mountain" A ty, zdałbyś maturę z angielskiego?
QUIZ

"Thank you from the mountain" A ty, zdałbyś maturę z angielskiego?

Quiz, który przypomni ci o czasach, gdy „list formalny” śnił się po nocach, a „present perfect” był wrogiem numer jeden. Dzisiaj matura z angielskiego.

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

W środę wieczorem Bogdanka LUK Lublin zagra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium