Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 czerwca 2021 r.
17:08

W poniedziałek ostatni dzwonek dla wielu uczniów. Czeka na nich 5,5 tys. miejsc w Lublinie

0 2 A A

W najbliższy poniedziałek, 21 czerwca, o godzinie 15 zakończy się przyjmowanie dokumentów rekrutacyjnych do szkół ponadpodstawowych. To już naprawdę ostatni moment na decyzję o tym, gdzie absolwenci podstawówek będą się uczyć od września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rekrutacja prowadzona jest elektronicznie. Uczniowie wskazać mogą trzy szkoły i dowolną liczbę oddziałów w każdej z nich. Do szkoły tzw. pierwszego wyboru dostarczyć trzeba wniosek w formie papierowej podpisanej przez rodziców lub w formie elektronicznej podpisanej profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Od 25 czerwca do 14 lipca będzie można jednak zmienić dokonany teraz wybór.

To furtka między innymi dla uczniów, którzy na początku lipca poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty i dowiedzą się, że są one niższe niż przypuszczali.

22 lipca szkoły ponadpodstawowe opublikują listy osób zakwalifikowanych, a 2 sierpnia wykazy przyjętych do szkół. Również 2 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Chętnych nie brakuje

Tyle dat. Ważna jest też oferta. Dzisiejsi ósmoklasiści mogą od września kontynuować naukę w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych pierwszego stopnia. Tylko w Lublinie w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd czeka na nich blisko 5,5 tys. miejsc.

To aż 110 klas w liceach ogólnokształcących, 61 w technikach i 19 w szkołach branżowych I stopnia.

Szkoły prowadzone przez samorząd Lublina oferują możliwość kształcenia w 65 zawodach.

Największym zainteresowaniem wciąż cieszy się nauka w ogólniakach. Z niepełnych jeszcze statystyk (* Dane ze strony lubelszczyzna.edu.com ze środy, 16 czerwca, godzina 15)  wynika, że na 192 miejsca przygotowane w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica jako szkołę pierwszego wyboru wskazało ją 212 osób. Największym zainteresowaniem cieszy się klasa międzynarodowa z językiem angielskim i hiszpańskim. Na 32 miejsca aplikują 92 osoby (78 pierwszego wyboru). Klasę matematyczną jako pierwszy wybór wskazało jednak zaledwie 6 osób.

Bardzo duże zainteresowanie także nauką w III LO im. Unii Lubelskiej. Na 192 miejsca aplikuje 254 chętnych z pierwszego wyboru. Najwięcej, bo aż 58 z nich chce się dostać do klasy biologiczno-chemicznej (211 chętnych ogółem). Naukę w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika od września podjąć chce 233 uczniów (na 192 miejsca). Największym hitem jest tam klasa matematyczno-geograficzno-angielska (58 pierwszych wyborów na 32 miejsca).

Wolne miejsca

W statystykach miejskich szkół znajdziemy też informacje o placówkach, które na razie nie są szturmowane. Dla przykładu: wolne miejsca są w każdej z klas pierwszych, które mogą zostać utworzone w VIII LO im. Zofii Nałkowskiej, XXIX LO im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” oraz w XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania .

Nieco mniejszą popularnością wśród absolwentów podstawówek cieszy się szkolnictwo zawodowe. Ze statystyk wynika, że jako szkołę pierwszego wyboru wskazuje je średnio ok. połowa uczniów, którzy mogliby zostać przyjęci. Na 192 miejsca, które mogą powstać w Technikum Budowlano-Geodezyjnym (PSBiG Lublin) jako szkołę pierwszego wyboru wskazało je 125 osób z czego największym zainteresowaniem cieszy się możliwość zdobycia zawodu technik geodeta (48 miejsc i 47 chętnych).

Naukę w Technikum Gastronomiczno-Hotelarskim (ZS 5) preferuje 70 osób na 96 możliwych do utworzenia miejsc. W tym przypadku hitem jest klasa technik żywienia i usług gastronomicznych (32 miejsca i 40 chętnych pierwszej preferencji). Ale są też technika, które mogą mieć problem ze stworzeniem klas. Zdobyć zawód technika optyka w Technikum Chemicznym (ZSCHiPS) chcą trzy osoby (10 miejsc), a technikiem technologii chemicznej sześć osób (22 miejsca). Z kolei technikiem szerokopasmowej komunikacji elektronicznej w Technikum Elektronicznym (ZSEL) chce zostać 7, a technikiem teleinformatykiem 9 osób (w obu klasach są 32 wolne miejsca)

Specyfika i perspektywy

Stosunkowo najniższe jest zainteresowanie kontynuacją nauki w szkołach branżowych. Branżowa Szkoła Budownictwa I stopnia nr 1 (ZSB) przyjąc może 128 pierwszoklasistów. Zainteresowanie w pierwszym wyborze zadeklarowało jednak jedynie 45 osób (ogółem 83). W Branżowej Szkole Budownictwa I stopnia nr 2 (PSBiG) naukę w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie podjąć mogą 32 osoby. Zainteresowanie to odpowiednio 4 i 27 absolwentów podstawówek. Większą popularnością cieszy się natomiast Branżowa Szkoła Samochodowa I stopnia (ZSS). Na 64 możliwe misja ubiega się 31 uczniów z pierwszego wyboru i 90 wszystkich chętnych.

Zainteresowanie jak najszybszym zdobyciem zawodu i rozpoczęciem pracy jest od lat niewielkie, ale warto wziąć pod uwagę, że niewielu czternasto- i piętnastolatków ma już w tym wieku jasno sprecyzowane to, czym chce się zajmować w przyszłości.

– Młody człowiek przed wyborem technikum powinien poznać czynności w wybranym zawodzie, specyfikę pracy, informacje na temat kwalifikacji w zawodzie oraz perspektywy na rynku pracy – podkreśla Iwona Lipiec, konsultant ds. doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jej prezentacja, dostępna na stronie internetowej lubelskiego kuratorium oświaty, może pomóc w wybraniu szkoły. – Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z trudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka.

Dodatkowy czas

– Mój syn bardzo długo zastanawiał się nad wyborem technikum. Chciał znaleźć szkołę, po której ukończeniu będzie miał możliwość zdecydowania czy chce się dalej uczyć, czy woli iść do pracy. Ostatecznie złożył jednak dokumenty do liceum – opowiada mama tegorocznego ósmoklasisty Szymona. – Uznał, że to da mu dodatkowy czas nad zastanowieniem się, jaki zawód będzie chciał wykonywać w dorosłym życiu. Myślę, że w jego wypadku jest to mądra decyzja. Żaden z zawodów, którym się przyglądał nie porwał go więc lepiej zastanowić się jeszcze niż robić w życiu coś czego się nie lubi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przyjechał do komendy złożyć zawiadomienie, wyszedł... z zarzutami
film

Przyjechał do komendy złożyć zawiadomienie, wyszedł... z zarzutami

To nie tak miało wyglądać. 51-letni obcokrajowiec zgłosił się do komendy w Krasnymstawie, aby złożyć zawiadomienie, a opuścił ją z zarzutami. Bo okazało się, że sam popełnił przestępstwo.

Strony internetowe w erze cyfrowej: rola, znaczenie, przyszłość

Strony internetowe w erze cyfrowej: rola, znaczenie, przyszłość

Strony internetowe stały się nie tylko wizytówkami firm w wirtualnym świecie, ale też kluczowymi narzędziami w strategiach marketingowych, sprzedaży i komunikacji. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa czy branży, w jakiej działa, posiadanie stron internetowych jest fundamentem obecności online, otwierającym drzwi do rynku globalnego. Sprawdź znaczenie witryn online w dzisiejszym świecie.

Dworzec Lublin rośnie w nowe połączenia
Dzień Wschodzi
film

Dworzec Lublin rośnie w nowe połączenia

Ponad trzy czwarte przewoźników przeniosło się na teren Dworca Lublin. Komunikacyjna rewolucja wkroczyła w drugi etap. Od wczoraj z nowego dworca operuje dodatkowo 50 przewoźników. Wcześniej było ich 20.

Przemycali migrantów z Białorusi do Polski. Dwaj Ukraińcy zatrzymani

Przemycali migrantów z Białorusi do Polski. Dwaj Ukraińcy zatrzymani

Pomagali w przerzutach ludzi przez Białorusi do Polski, a później przewozili ich w rejon granicy z Niemcami. Funkcjonariusze straży granicznej z Białej Podlaskiej zatrzymali właśnie dwóch Ukraiców, którzy działali w grupie specjalizującej się w organizowaniu nielegalnej migracji.

Dwóch chętnych do remontu Centralki. Kto wykona remont za ponad 3 mln zł?

Dwóch chętnych do remontu Centralki. Kto wykona remont za ponad 3 mln zł?

Dwie zamojskie firmy zgłosiły się do przetargu na remont zabytkowego Domu Centralnego na Starym Mieście w Zamościu. Oferta każdej z nich przekracza nieco założony przez miasto budżet.

"Jesus Christ Superstar" – Premiera w Operze Lubelskiej
24 marca 2024, 17:00

"Jesus Christ Superstar" – Premiera w Operze Lubelskiej

Porywająca rock opera „Jesus Christ Superstar”, w gwiazdorskiej obsadzie już w niedzielę w Operze Lubelskiej.

Górnicy z Bogdanki żądają podwyżki. Dzisiaj wielka pikieta przed siedzibą zarządu

Górnicy z Bogdanki żądają podwyżki. Dzisiaj wielka pikieta przed siedzibą zarządu

Sytuacja w kopalni zaczyna dochodzić do punktu wrzenia. Związkowcy nie mogą się dogadać z zarządem kopalni w kwestii podwyżek. Dlatego dzisiaj (19 marca) staną z wielką pikietą przed siedzibą zarządu. Tymczasem na 12 kwietnia zwołano nadzwyczajne walne zgromadzenie Lubelskiego Węgla Bogdanka SA. Jednym z punktów jest podjęcie uchwał w sprawie zmiany w składzie Rady Nadzorczej spółki.

Zapaśnicy Cementu-Gryfa Chełm zdobyli kolejne trzy medale

Zapaśnicy Cementu-Gryfa Chełm zdobyli kolejne trzy medale

Bardzo dobry występ reprezentantów Cementu-Gryfa Chełm podczas mistrzostw Polski U 15 w stylu klasycznym rozegranych w Janowie Lubelskim

W środę kulminacja protestów rolników. Ardanowski: Ustępstwa KE są nieznaczące

W środę kulminacja protestów rolników. Ardanowski: Ustępstwa KE są nieznaczące

Polityka unijna szkodzi rolnictwu - mówił były minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski na zorganizowanej w poniedziałkowy wieczór konferencji. Odniósł się w ten sposób do rolniczych protestów.

Nowi funkcjonariusze złożyli ślubowanie i rozpoczęli służbę
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Nowi funkcjonariusze złożyli ślubowanie i rozpoczęli służbę

Za nami już drugi w tym roku nabór w szeregi policji. Tym razem uroczyste ślubowanie złożyło 33 funkcjonariuszy.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego!

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego!

Dokładnie 437 187,60 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Kozubszczyźnie.

Polski Cukier Start Lublin walczył do końca, ale minimalnie przegrał z Treflem Sopot [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Start Lublin walczył do końca, ale minimalnie przegrał z Treflem Sopot [zdjęcia]

W poniedziałkowy wieczór emocji w hali Globus było co niemiara. Polski Cukier Start po pierwszej kwarcie prowadził z Treflem Sopot 26:16. Niestety, w końcówce goście przechylili szalę na swoją stronę i mimo naprawdę ambitnej postawy gospodarzy, to rywale wracali do domu ze zwycięstwem (85:84).

W organizmie 3 promile, a samochód już stracony

W organizmie 3 promile, a samochód już stracony

39-letni chełmianin może pożegnać się ze swoim samochodem. Pod wpływem alkoholu spowodował kolizję, a zgodnie z nowymi przepisami jest orzeczenie przepadku pojazdu należącego do kierującego.

Pijany 18-latek zakończył jazdę w rowie

Pijany 18-latek zakończył jazdę w rowie

Nietrzeźwy kierowca mercedesa zderzył się z innym pojazdem i wpadł do rowu. Policja zabezpieczyła jego pojazd na poczet przyszłej kary.

KUL przenosi się do Brazylii. Powstało tam Centrum Badań nad Kulturą Polską

KUL przenosi się do Brazylii. Powstało tam Centrum Badań nad Kulturą Polską

W Porto Alegre będą się uczyć o Polsce. Właśnie w tym miejscu powstało Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium