Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

11 czerwca 2019 r.
6:35

To mogą być dłuższe wakacje. Nauczyciele zawiedzeni decyzją ZNP, chcą wznowić strajk

77 75 A A
Manifestacja poparcia dla lubelskich nauczycieli. Kwiecień 2019 rok<br />
Manifestacja poparcia dla lubelskich nauczycieli. Kwiecień 2019 rok

19 czerwca koniec roku szkolnego - to pewne. Ale to, czy we wrześniu uczniowie wrócą do szkolnych ławek, nie jest już takie oczywiste. Strajk nauczycieli zawieszony jest tylko do końca wakacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W odpowiedzi na zbyt niskie płace i chęć wymuszenia zmian w systemie oświaty nauczyciele w kwietniu rozpoczęli trwający 19 dni ogólnopolski strajk. Mimo że ich żądania nie zostały spełnione, tuż przed maturami Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o jego zawieszeniu. Szef ZNP tłumaczył wtedy, że nauczyciele dają rządowi czas na wprowadzenie konkretnych zmian do września.

– Nie ukrywam, że większość z nas była rozczarowana decyzją o zawieszeniu strajku – przyznaje nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. – Ale cóż... Czekamy do września i chcemy wznowić strajk. To będzie ostatnia chwila, żeby walczyć o spełnienie naszych postulatów, bo wszystko rozgrywać będzie się tuż przed wyborami do krajowego parlamentu. Rządzący mogą być wtedy bardziej skłonni do ustępstw.

– Kwietniowy strajk udowodnił, że mamy ogromne poparcie wśród rodziców i uczniów. Dlatego myślę, że strajk będzie kontynuowany we wrześniu – mówi nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. – Powinniśmy domagać się zmian, bo jeśli nie teraz, to w ciągu najbliższych czterech lat nic się nie zmieni. A w takich warunkach i z takimi płacami nie da się normalnie pracować.

ZNP szykuje kolejny argument do rozmów z rządem. We wrześniu chce zaprezentować wyniki ankiety dotyczącej polskiej oświaty, jaką nauczyciele, rodzice i uczniowie już teraz mogą wypełniać na facebookowej stronie związku. Na tej podstawie ma się rozpocząć ogólnopolska dyskusja o przyszłości polskiego szkolnictwa.

Ostatnio przeprowadzoną przez minister Annę Zalewską reformę oświaty zmiażdżyła Najwyższa Izba Kontroli – w swoim raporcie określiła ją jako „nierzetelną i źle wdrażaną”. Teraz podobną opinię przygotowała Koalicja „Nie dla chaosu w szkole”. Punktuje w niej m.in. pogorszenie warunków nauczania w przepełnionych szkołach, przerzucenie kosztów reformy na samorządy, przeciążenie uczniów nauką, nierówny dostęp do szkół średnich, źle przygotowaną i przeładowaną nową podstawę programową.

„Nie dla chaosu w szkole” zauważa pogorszenie warunków pracy nauczycieli, którzy rezygnują z pracy w zawodzie lub, żeby związać koniec z końcem, podejmują kilka etatów.

– Lista niepowodzeń jest długa – piszą autorzy raportu. – Sprawą zasadniczą jest w naszym przekonaniu uwolnienie systemu szkolnictwa od nacisków władz politycznych, zagwarantowanie autonomii szkołom w dostosowaniu programów i metod nauczania do potrzeb i możliwości uczniów, stworzenie szans na współudział nauczycieli, rodziców i uczniów w decyzjach dotyczących funkcjonowania systemu edukacji.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 75

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 czerwca 2019 o 09:20
+35
Przed nimi dwa miesiące ciężkiej pracy. Chyba że wykorzystają ten czas na przekwalifikowanie się i poszukanie czegoś lepiej płatnego! Do dzieła!
Avatar
Gość / 11 czerwca 2019 o 08:22
+30
Himalaje hipokryzji! Zarzut o przeładowanych klasach w odniesieniu do tej ekipy rządzącej totalnie od czapy. Pamiętam kto likwidował szkoły żeby podnieść wyniki nauczania, szpitale żeby polepszyć poziom opieki zdrowotnej, komisariaty policji żeby było bezpieczniej?! To było raptem 6-8 lat temu....
Avatar
Radoslaw / 11 czerwca 2019 o 07:24
+30
Jeśli POdpowiadacze mają nadzieję, że dzięki dalszemu manipulowaniu nauczycielami( ci niestety tego nie rozumieją) przysporzą sobie głosów to nadzieja jest złudna. Skutek będzie odwrotny. Natomiast jeśli nauczyciele chcą zachować resztkę szacunku w społeczeństwie to powinni pomyśleć jaki mają zawód, tym bardziej , że rząd podejmuje konkretne działania. Broniarz tego nie uczyni!
Avatar
platforma WON / 11 czerwca 2019 o 09:10
+29
Najlepiej Polskę rozbić na dzielnice, zniszczyć - plan PO! To program zdradzieckiej PO i postkomunistów, a nauczyciele za PO przez 4 lata nie dostali żadnych podwyżek i co???? Teraz nauczyciel dyplomowany razem z wysługą lat od 2017 do września 2019 dostanie łącznie ok 980 zł brutto. ZNP/PO wciągnęła ludzi w bezsensowne strajki tylko potracili pieniądze i zostali zrobieni przez PO i ZNP w trąbę.
Avatar
Miro / 11 czerwca 2019 o 08:58
+29
Nauczyciele! Zacznijcie normalnie myśleć! Nie róbcie zadymy, strajki te są po to aby skłócić społeczeństwo, aby znieważyć rząd, który w porównaniu z poprzednim chce coś zrobić dobrego. Nie ulegajcue propagandzie. Zobaczcie kto stoi za Broniarzem, jakie media kręcą się wokół niego i was.
Avatar
Pedagog / 11 czerwca 2019 o 08:15
+29
Nie zamierzam strajkować od września. Wybierając ten zawód godziłam się z pensją, wiedząc, że w zamian mam atrakcyjne godziny pracy, wolny każdy weekend, wieczory, święta, ferie, wakacje,... Lubię swoją pracę, lubię dzieci, czuję się spełniona wykonując ten zawód. Godność? Z niej nauczyciele obdarli się sami podczas minionej farsy protestem zwaną.
Avatar
Gość / 11 czerwca 2019 o 07:57
+29
Poprzebierają się znowu za krowy i będą wyć?
Avatar
ggwvvb / 11 czerwca 2019 o 09:13
+27
Tia...."Ogromne poparcie rodziców i uczniów"..... Osobie, która tak uważa, proponuję przestać ślepo wierzyć tefałenom. Bo tam największe bzdury są gotowi pokazać, po to tylko, by dokopac rządzącym. A później porozmawiać z ludźmi i zweryfikować to "ogromne poparcie". Bo o ile ludzie są gotowi poprzeć wzrost płac nauczycieli, to przede wszystkim wraz z reformą, która uzależni ten wzrost od efektów nauczania. A o tych przebierających się za krowy i tych, którym "piorun strzelał w prącie" (broniarzom) nawet sami nauczyciele mówią (ci rozsądni), że tylko wstydu narobili i z okazji do poważnej dyskusji farsę uczynili. Najpierw proponuję zastanowić się czego by nauczyciele chcieli, wyłonili poważną - nie polityczną - reprezentację, i dopiero usiedli do rozmów z rządem. Bo jeśli będzie to wyglądało jak poprzednim razem, to ludzie resztki szacunku stracą. I tylko rzetelnych, prawdziwych nauczycieli żal.
Tia...."Ogromne poparcie rodziców i uczniów"..... Osobie, która tak uważa, proponuję przestać ślepo wierzyć tefałenom. Bo tam największe bzdury są gotowi pokazać, po to tylko, by dokopac rządzącym. A później porozmawiać z ludźmi i zweryfikować to "ogromne poparcie". Bo o ile ludzie są gotowi poprzeć wzrost płac nauczycieli, to przede wszystkim wraz z reformą, która uzależni ten wzrost od efektów nauczania. A o tych przebierających się za krowy i tych, którym "piorun strzelał w prącie" (broniarzom) nawet sami nau... rozwiń
Avatar
uczeń / 11 czerwca 2019 o 08:43
+27
nieroby z 2 lo, czas odpocząć i nabrać nowe siły do pracy, nie do strajku
Avatar
;) / 11 czerwca 2019 o 08:41
+27
Czyli od lipca w wakacje zaczynają strajkować ???? ;)
Avatar
rozmyślania / 6 dni temu o 00:52
-5
Wichrzycieli, POdrzegaczy , mącicieli WYWALIĆ na zbity pysk bo ci z reguły krzyczeć POtrafią... wiedzę przekazać i zachęcać uczniów do nauki oooo to tym gorzej, nie wychodzi im, stąd tyle korepetycji .
Avatar
Kołem / 12 czerwca 2019 o 21:25
-6
Czym można postraszyć PiSiego Trepa
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 o 17:01
-1
Najwięcej krytykują Ci, którzy sami mieli problemy w szkole i ledwie ja ukończyli ( nie bez litości właśnie nauczycieli)
Avatar
aa / 12 czerwca 2019 o 16:57
+1
Faktycznie jak zrobią strajk w wakacje to rząd tak się tym przejmie, że od razu podwyżkę im o 200% da
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 o 16:15
+18
Oświata to taka sierota po komunie , ciągle centralnie sterowana. Już dawno wszystkie szkoły powinny być niezależne a nauczyciele powinni podpisywać kontrakty i mieć premie wprost proporcjonalne do wyników. Świetni powinni zarabiać świetnie, mierni-miernie. Słabi powinni być zwalniani i żadna karta nauczyciela nie powinna ich chronić.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 o 12:11
+4
Nauczyciele jeslichcecie strajkowac to w wakcje , skoro zastawiacie sie dobrem ucznia i nauki . Napewno zdobędziecie poparcie społeczeństwa , a nie urządzajcie politycznych gierek bo naród nie jest tak głupi jak wszystkim uczestnikom tej politycznej zabawy sie wydaje. Mamy dośc tych wiecznych szantaży , straszenia i głupot z politycznymi podtekstami, my czyli rodzice , obywatele widzimy to co sie dzieje. Nie uważajcie nas za ludzi goszego sortu bo wy co najwięcej krzyczycie o demokracji, konstytucji ,szacunku, godności itp. najmniejsze pojęcie o tym wszystkim macie . Przykro na to patrzeć i słuchać czasami już sie nie da tego znieść . Uczcie przykładem.
Nauczyciele jeslichcecie strajkowac to w wakcje , skoro zastawiacie sie dobrem ucznia i nauki . Napewno zdobędziecie poparcie społeczeństwa , a nie urządzajcie politycznych gierek bo naród nie jest tak głupi jak wszystkim uczestnikom tej politycznej zabawy sie wydaje. Mamy dośc tych wiecznych szantaży , straszenia i głupot z politycznymi podtekstami, my czyli rodzice , obywatele widzimy to co sie dzieje. Nie uważajcie nas za ludzi goszego sortu bo wy co najwięcej krzyczycie o demokracji, konstytucji ,szacunku, godności itp. najmniejsze poj... rozwiń
Avatar
Dyzio / 12 czerwca 2019 o 05:48
+4
Jakie poparcie rodziców? Zacznijcie strajk teraz, zróbcie pratest w Warszawie jak rolnicy, górnicy czy pielęgniarki! Macie na to dwa miesiące. W tedy zdobędziecie poparcie rodziców!
Avatar
Mama / 12 czerwca 2019 o 00:32
-6
Racia, nauczyciele som złe a ja sama mósze óczyć moih dzieci Ale wjem fszysko nie rzyje prezez i cały PiZ. Dobże robiom rze im nie płacom bo niestarczy na pińcety, a robiiennie dzieci to jest tródniejrze nisz óczenie i czeba wyhować.
Avatar
Miriam / 11 czerwca 2019 o 23:20
+8
Ludzie, pozwalniajcie się z pracy i idźcie uczyć w szkołach, to taka świetna praca (nic nierobienie, wysoka płaca, sam luksus) więc na co gadanie, na co czekanie do szkoły Panowie i Panie! Po co mielić jęzorem, zwolnić nauczycieli i zająć ich miejsce!
Avatar
Krzysiek / 11 czerwca 2019 o 20:20
+3
Sorry jakie wy macie poparcie grzesia i broniarza żenada te wasze strajki polityczne
Zobacz wszystkie komentarze 75

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złota Setka 2018. Nagrodziliśmy najlepsze firmy Lubelszczyzny po raz 23 [zdjęcia]
galeria

Złota Setka 2018. Nagrodziliśmy najlepsze firmy Lubelszczyzny po raz 23 [zdjęcia] 0 2

Podczas uroczystej gali nagrodziliśmy najlepsze firmy Lubelszczyzny 2018. To już XXIII edycja rankingu Złota Setka. Po raz pierwszy doceniliśmy też wyjątkowe przedsiębiorstwa dzielące z nami przekonanie, że warto działać ekologicznie i w rodzinie.

Gigantyczne odszkodowanie za dzieciństwo w więzieniu. Pierwszy taki wyrok

Gigantyczne odszkodowanie za dzieciństwo w więzieniu. Pierwszy taki wyrok 0 6

Córka Żołnierzy Wyklętych wywalczyła zadośćuczynienie za narodziny i dzieciństwo spędzone w więzieniu. Sąd przyznał jej milion złotych. Magdalena Zarzycka - Redwan nie wyklucza apelacji.

Wierzchowiska zalane po ulewie. Ewakuowano 80 osób, pracuje ponad 120 strażaków
Zdjęcia z drona
galeria

Wierzchowiska zalane po ulewie. Ewakuowano 80 osób, pracuje ponad 120 strażaków 182 16

Wierzchowiska Pierwsze i Drugie (pow. janowski) zostały zalane po ogromnej ulewie jaka przeszła nad tym terenem. Na miejscu pracuje ponad 120 strażaków.

Losy górek czechowskich rozstrzygną się po niedzieli. Prezydent złożył projekt studium
PILNE
galeria

Losy górek czechowskich rozstrzygną się po niedzieli. Prezydent złożył projekt studium 64 78

Decydujący dla przyszłości górek czechowskich projekt studium przestrzennego został dziś złożony do Rady Miasta przez prezydenta Lublina. Już 27 czerwca radni mają głosować nad dokumentem

"Alarm dla Ziemi Lublin". Musimy działać teraz. Zostało nam tylko 11 lat

"Alarm dla Ziemi Lublin". Musimy działać teraz. Zostało nam tylko 11 lat 0 4

Rozmowa z Przemysławem Stefaniakiem, organizatorem „Alarmu dla Ziemi Lublin” w sobotę, 22 czerwca, o godz. 17.30 przed lubelskim Ratuszem (plac Łokietka)

Tabliczka z ostrzeżeniem zamiast ratownika. Sezon się nie zaczął a już sześć osób utonęło

Tabliczka z ostrzeżeniem zamiast ratownika. Sezon się nie zaczął a już sześć osób utonęło 4 3

Sezon jeszcze się nie zaczął, a w województwie lubelskim utonęło w tym roku już sześć osób. Część kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli zacznie działać pod koniec czerwca

Poczta Polska jeździ scanią w gazie na trasie Lublin-Warszawa-Lublin

Poczta Polska jeździ scanią w gazie na trasie Lublin-Warszawa-Lublin 0 8

Scania zasilana gazem LNG jest testowana przez Pocztę Polską na trasie Lublin-Warszawa-Lublin. To kolejny krok w kierunku ekologicznych pojazdów.

Trzech zawodników odchodzi z Górnika Łęczna

Trzech zawodników odchodzi z Górnika Łęczna 0 3

Mateusz Cetnarski i Kacper Jodłowski nie będą w kolejnym sezonie występować w „zielono-czarnych” barwach. Dwaj pomocnicy rozwiązali swoje umowy z klubem z Łęcznej za porozumieniem stron. Z kolei do Gryfa Wejherowo przenosi się Filip Szewczyk

Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski - święto miłośników tradycyjnego jadła w Nałęczowie
22 czerwca 2019, 0:00

Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski - święto miłośników tradycyjnego jadła w Nałęczowie 0 0

To będzie święto trzech województw: lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego. 4. edycja Festiwalu "Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski" zawita do Nałęczowa. W dniach 22-23 czerwca na placu przed Urzędem Miejskim zorganizowane zostaną kiermasz i moc kulinarnych atrakcji.

Nowy odcinek S17 od Kurowa do węzła Skrudki już otwarty. 13 kilometrów w 7 minut [zdjęcia]
galeria

Nowy odcinek S17 od Kurowa do węzła Skrudki już otwarty. 13 kilometrów w 7 minut [zdjęcia] 16 38

13-kilometrów nowego odcinka S17 od Kurowa do węzła Skrudki to pierwszy z serii odcinków Lublina-Warszawa, które będą oddane w tym roku. Za dwa lata kierowcy pojadą ekspresówką od Tomaszowa Lubelskiego do Warszawy – zapewnił podczas uroczystości otwarcia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Dyplomy rozdane, rok szkolny zakończony, czas na wakacje
galeria

Dyplomy rozdane, rok szkolny zakończony, czas na wakacje 0 5

Po porannych mszach świętych uczniowie puławskich szkół udali się do sal gimnastycznych, gdzie najlepsi z nich odebrali dyplomy i świadectwa z czerwonym paskiem. - Bezpiecznych, beztroskich wakacji, pełnych miłych niespodzianek - życzyła podczas szkolnej uroczystości, dyrektor ZSO nr 1, Marta Gładysz.

Przedsiębiorcy z lubelskiego sięgają po dofinansowanie innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich.

Przedsiębiorcy z lubelskiego sięgają po dofinansowanie innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich. 0 0

Eksperci NCBR zapraszają na wyjątkowe warsztaty 27 czerwca do Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Piłkarki Górnika Łęczna czekają na wyniki losowania do Ligi Mistrzyń

Piłkarki Górnika Łęczna czekają na wyniki losowania do Ligi Mistrzyń 0 0

Przed Górnikiem Łęczna ciekawa przerwa wakacyjna. Kilka zawodniczek zdecydowało się opuścić drużynę

Miasto ogłasza przetarg na 20 elektrobusów i komplet ładowarek. Już po raz trzeci

Miasto ogłasza przetarg na 20 elektrobusów i komplet ładowarek. Już po raz trzeci 0 10

Już trzeci raz władze miasta ogłaszają przetarg na 20 elektrobusów i komplet ładowarek. Wcześniej ceny proponowane przez dostawców przekraczały kwotę do wydania. Teraz miasto złagodziło o połowę swoje wymagania co do gwarancji na baterie. Nawet jeśli ceny od tego spadną, na dostawę i tak poczekamy długo

Szpital szuka dyrektora. Oferty tylko do piątku

Szpital szuka dyrektora. Oferty tylko do piątku 0 3

Jeszcze tylko do piątku można składać oferty w konkursie na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.