Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 czerwca 2019 r.
15:17

Mobbing w szkole. Kto jest ofiarą, a kto sprawcą? Rodzicom pomaga Krzysztof Rutkowski

66 73 A A

Po jednej stronie Krzysztof Rutkowski, rodzice i mały Sebastian. Po drugiej inne dzieci z drugiej klasy, ich rodzice, wychowawczyni i dyrekcja szkoły. Kto mówi prawdę? I kto kogo nęka? W rozwiązanie konfliktu w jednej z puławskich podstawówek zaangażowana jest prokuratura i prezydent miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sebastian przeżywa traumę. Dochodzi do sytuacji, które mogą w konsekwencji doprowadzić do tragedii – mówi Krzysztof Rutkowski, który zorganizował wczoraj w Lublinie konferencję prasową „Od szykan i mobbingu do samobójstwa i zabójstwa - co dzieje się w polskich szkołach?”.

W zaproszeniu napisano, że „uczeń II klasy jest poniżany i szykanowany. Szokuje brak skutecznej reakcji dorosłych, w tym stosownych instytucji, a w kontekście niedawnych wydarzeń w szkole w Wawrze, gdzie 16-latek zginął zaatakowany nożem przez współucznia, wręcz przeraża”.

Nowa szkoła, nowe problemy

Wszystko zaczęło się we wrześniu ubiegłego roku, kiedy Sebastian przeszedł do SP 11 w Puławach.

– Na początku roku szkolnego pojawiły się pierwsze wyzwiska i zaczepki, szczególnie ze strony jednego kolegi z klasy – opowiada Bożena Piskorek, mama chłopca. – Sebastian miał myśli samobójcze, zmiany nastrojów. Z dziecka otwartego zamienił się w dziecko zniechęcone.

Ataki wszczęte przez prowodyra klasy miały z czasem podchwycić inne dzieci. Jak relacjonują rodzice: zabierały mu na basenie ubrania, chuchały w twarz, wyzywały, popychały. Chłopiec nie przychodził na lekcje, bo bał się kolegów. Wychowawczyni – według rodziców – miała kompletnie na to nie reagować. I tłumaczyć się brakiem czasu.

– Potem sama zaczęła krzyczeć na dziecko. Ono się dziś tej pani boi – opowiada pani Bożena. I dodaje, że syn jest pod opieką psychologa i „ma stwierdzone podejrzenie stosowania mobbingu w stosunku do niego przez wychowawczynię”.

– Wychowawczyni przeklina na nasze dziecko. Cały czas go zaszczuwa w klasie – dodaje Dariusz Boguszyński, ojciec chłopca. Zaprzecza, że to chłopiec stwarza problemy.

– To nieprawda – zapewnia. – W szkole krążą pogłoski, że wyszedłem z więzienia i mam do czynienia z narkotykami. Jestem zaszczuty tak samo jak moje dziecko. Inni rodzice z tej klasy nawet „dzień dobry” nam nie mówią. Nasze dziecko nie było zaproszone na żadne urodziny swoich kolegów. A my nie mamy kontaktu z grupą rodziców.

Od szkolnej pedagog mieli usłyszeć, że „kłamią i przeinaczają fakty”.

Szkoła widzi co innego

O komentarz poprosiliśmy wicedyrektorkę SP nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach. Jej wersja wydarzeń jest diametralnie inna.

Grażyna Lewtak: – Problemy z tym uczniem mamy od września, czyli od momentu, kiedy przeniósł się do naszej szkoły. Sprawiał problemy wychowawcze, jak wiele innych dzieci, ale po pewnym czasie zaczęły się również regularne skargi od jego rodziców. Zarzucali nam nieodpowiednie traktowanie syna. Próbowaliśmy z nimi rozmawiać, ale nie przyniosło to rezultatu.

Grażyna Lewtak podkreśla, że pozostali rodzice z tej klasy stoją murem za wychowawczynią.

– Pani Iwona Niedopytalska uczy w naszej szkole od 30 lat i nigdy wcześniej nie było na nią skarg. Przeciwnie, jest bardzo lubiana. Jesteśmy więc całą tą historią bardzo zaskoczeni. Nie rozumiemy również jaką rolę odgrywa w niej biuro detektywistyczne. Nikt z ich strony dotychczas się z nami nie skontaktował – przyznaje wicedyrektorka.

Dziennikarze i detektywi

– Ze szkołą kontaktowali się dziennikarze z nami współpracujący – ucina Klaudyna Antoniuk z działa prawnego Biura Rutkowski.

Na podstawie informacji otrzymanych od współpracowników patriot24.net oraz relacji rodziców chłopca na wczorajszej konferencji przedstawiano „stan faktyczny sprawy”.

Te fakty to:

W kwietniu rodzice Sebastiana nie poprzestając na składaniu kolejnych skarg na nauczycielkę, zawiadomili puławską prokuraturę.

– Złożone doniesienie dotyczy nieprawidłowości, które miały polegać na niewystarczającej reakcji na niewłaściwe zachowanie dzieci w stosunku do ich syna. Kolejny wątek dotyczy braku odpowiedniej reakcji ze strony dyrektora szkoły – informuje Grzegorz Kwit, szef puławskiej Prokuratury Rejonowej.

Kto kogo nęka?

Własne zawiadomienie do organów ścigania złożyła również Iwona Niedopytalska. Wychowawczyni klasy zarzuca rodzicom Sebastiana nękanie i stalking, polegający na nieustającym wysyłaniu skarg.

– To, co robią ci rodzice, to odwracanie kota ogonem. Uczę w tej szkole od wielu lat i nigdy nie spotkało mnie coś podobnego – mówi wychowawczyni.

Tym, co dzieje się w szkole, zaniepokojeni są rodzice pozostałych uczniów drugiej klasy. Część z nich wybiera się na spotkanie w tej sprawie z prezydentem Puław. Według jednej z mam, Sebastianowi nie działa się żadna krzywda, a pretensje ze strony jego rodziców są nieuzasadnione. 

Trudne dziecko

Wcześniej Sebastian chodził do SP nr 6. Według dyrekcji podstawówki, było to „trudne dziecko”, ale nie wyróżniające się na tle innych. Skarg w „szóstce” nie notowano, zarówno na zachowanie wobec Sebastiana, jak i jego samego.

Rodzice Sebastiana nie wykluczają przeniesienia syna w przyszłym roku szkolnym do innej szkoły. Decyzję o tym podejmą w konsultacji z psychologiem, który zajmuje się chłopcem.

W szkołach będą skrzynki

Po tym, jak w jednej z warszawskich szkół uczeń klasy ósmej zabił kolegę z III klasy gimnazjum na wszystkie szkoły zostały zobowiązane do przygotowania procedur postępowania w niebezpiecznych sytuacjach. (miały na to czas do końca maja) Jak na Lubelszczyźnie wywiązały się z tego obowiązku sprawdza w tej chwili kuratorium oświaty.

Już teraz wiadomo, że wiele szkół spełniło zalecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, by w szkołach zamontowane były specjalne skrzynki, w których uczniowie i rodzice mogli anonimowo informować dyrekcję o aktach przemocy.

Szkoła pełna przemocy

Z wykonanego pół roku temu przez CBOS badania „Młodzież” wynika, że pobytowi w szkole towarzyszy stres i zdenerwowanie. Obecnie odczuwa je 11 proc. uczniów, dwa lata temu – 6 proc. Maleje liczba konfliktów uczniów z nauczycielami, ale wzrasta zjawisko cyberprzemocy wobec nauczycieli. Zdjęcia lub film ośmieszające 34 proc. z nich było co najmniej raz publikowane w internecie. Rośnie też liczba aktów agresji rówieśniczej. Najczęstszą formą przemocy w szkole jest przemocy psychiczna. Doświadczyło jej w ciągu ostatniego roku 24 proc. uczniów, w tym 12 proc. wielokrotnie. W poprzednim badaniu odsetki te wynosiły odpowiednio 21 proc. i 11 proc.

e-Wydanie

Komentarze 73

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tfyu / 7 czerwca 2019 o 15:36
+33
Kolejny bezstresowo wychowany bachor i posrani rodzice przekonani o jego genialnoaci niemalże na równi z bogiem
Avatar
Gosc / 7 czerwca 2019 o 17:02
+26
Jestem w szoku. Skąd wiecie, że szkoła nie reagowała, że nie wysyłała do psychologa i że nie objęła chłopca opieką. Skąd wiecie, że nie, co się dzieje w domu Sebastiana. Wypowiedziała się jedna strona. Rutkowski jest nieodpowiedzialne. Szuka poklasku, rozgłosu. Człowieka łatwo zniszczyć, a zaufanie trudno odbudować. Pomyślcie o wychowawczyni... Sebastiana mi szkoda. Bardzo. Że ma takich rodziców....
Avatar
Gość / 7 czerwca 2019 o 15:45
+23
Czy w Puławach jest conajmniej 8 podstawówek. Bo jak co roku będą atakować inną szkole sebastiankiem to będą misieli się przeniesc do innego miasta. A może wcześniej Seba wyląduję w poprawczaku
Avatar
Gość / 7 czerwca 2019 o 15:24
+21
Trochę niepoważnie to wygląda:-)
Avatar
QQ o / 7 czerwca 2019 o 16:22
+20
Rutkowsk bierze coraz cięższe sprawy niedługo będzie szukał skradzionych rowerów gości jest skończony medialnie i za byle co się łapie.
Avatar
Gosc / 7 czerwca 2019 o 16:07
+17
Czy w jego włosach mieszka Buka?:-)
Avatar
555 / 7 czerwca 2019 o 15:36
+15
kryminalista pomaga rodzicom? Chyba coś nie tak!!!
Avatar
Gość / 7 czerwca 2019 o 16:23
+13
Takie własnie komentarze jakie tu czytamy poradzą do nienawiści i przemocy. Ludzie opanujcie się i spójrzcie na siebie i swoje dzieci. Szacunek do drugiego człowieka to podstawa, a z pewnością wszyscy jesteście katolikami.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2019 o 16:09
+13
Ja to widzę tak, że syn ma jakiś problem być może przede wszystkim ze sobą. Rodzice również i to do tego stopnia że aż detektywa wynajęli żeby wyszło na ich xD Ps. Skoro Seba z dwóch szkół się przenosił to chyba coś jest na rzeczy.
Avatar
ona / 8 czerwca 2019 o 11:44
+12
czyzby to byl kilejny przypadek dziecka z zaburzenizmi zachowania z ktorym nie radza sobie jego rodzice i probuja scedowac problem na innych?
Avatar
Katarzyna / 16 czerwca 2019 o 11:55
+1
Akurat znam tę rodzinę z osiedla. Masakra. Prostactwo, kompleksy,, które teraz próbują szumem medialnym sobie wynagrodzić. Próba zniszczenia uznanego pedagoga przez jedną rodzinę z odchylami. Mam nadzieje, że nauczycielka da sobie radę psychicznie w tej walce . Trzymam za nią kciukim.
Avatar
Paulina Kowalska / 13 czerwca 2019 o 22:14
+2
Ja również jestem byłą uczennica pani Iwonki i nigdy w życiu bym nie przypuszczała ze kiedykolwiek przeczytam tego typu artykuł o tej wspanialej kobiecie. Ja, jak i moi rodzice jesteśmy w szoku. Pani Iwonka to pomocna i kochana osoba która zawsze była dla nas wsparciem w każdej sytuacji. Nie wierze w te oskarzenia i calym sercem jestem z pania Iwonka.
Avatar
Paweł / 11 czerwca 2019 o 18:58
+7
1. Jako były uczeń p. Niedopytalskiej nie kupuję bajki o szerzeniu przez nią patologii. 2. Jeżeli ktoś wynajmuje Rutkowskiego to znaczy że chce sprawę popchnąć w kierunku szumu medialnego a nie poważnego załatwienia sprawy (szczególnie że nie mamy tu do czynienia z masowym mordem). 3. Jeżeli ucznia w klasie nie lubi NIKT to chyba coś jednak jest z tym uczniem nie tak. Może niech rodzice się zastanowią jak kształtują charakter swojego dziecka. 4. To że jest odrzucony przez grupę to nie jest wina nauczyciela! Przecież to nie jest Anioł Stróż który ma wgląd 24/7 w sytuację. Nauczyciel dba o dyscyplinę i wychowanie w czasie lekcji a na przerwach czy po lekcjach nie ma szans nad tym zapanować. 5. Rozumiem że rodziców boli krzywda dziecka ale przypomnijcie sobie swoje klasy, zawsze były osoby które były na uboczu bo ich po prostu się nie lubiło i koniec. Jeżeli kogoś nie lubisz to nie spędzasz z nim czasu itp i nikt nie jest w stanie cię przekonać do polubienia tej osoby poza nią samą. Jeżeli młody byłby super ekstra to na bank by sobie szybko znalazł kolegów. 6. Jeżeli młody ma takie problemy to może rodzice przestaną wyszukiwać wszędzie winnych i zmuszać ludzi do nawiązanie relacji poprzez paragrafy, tylko poszukają błędów w tym jak oni go wychowują??? Nauczyciel tez nie zmusi dzieci do tego aby kogoś lubiły.
1. Jako były uczeń p. Niedopytalskiej nie kupuję bajki o szerzeniu przez nią patologii. 2. Jeżeli ktoś wynajmuje Rutkowskiego to znaczy że chce sprawę popchnąć w kierunku szumu medialnego a nie poważnego załatwienia sprawy (szczególnie że nie mamy tu do czynienia z masowym mordem). 3. Jeżeli ucznia w klasie nie lubi NIKT to chyba coś jednak jest z tym uczniem nie tak. Może niech rodzice się zastanowią jak kształtują charakter swojego dziecka. 4. To że jest odrzucony przez grupę to nie jest wina nauczyciela! Przecież to nie jest Anioł Stróż ... rozwiń
Avatar
Miki / 11 czerwca 2019 o 14:33
+4
Bardzo dobrze, że Sebek już nie chodzi do SP 6. My, rodzice, odetchnęliśmy z ulgą. To bardzo trudne dziecko, agresywnie zachowujące się wobec kolegów i koleżanek z klasy. Bił i zaczepiał osoby słabsze od siebie. Był przypadek, że jednego z uczniów uderzył krzesłem. Dziecko z takimi zaburzeniami emocjonalnymi powinno chodzić do szkoły specjalnej. To, co opowiadają rodzice tego dziecka, to mijanie się z prawdą. Współczuję uczniom i rodzicom z SP 11, że muszą się męczyć z takim niezrównoważonym osobnikiem. A to dopiero II klasa. Strach pomyśleć co z niego może wyrosnąć. Tomu dziecku potrzebna jest pomoc psychologa.
Bardzo dobrze, że Sebek już nie chodzi do SP 6. My, rodzice, odetchnęliśmy z ulgą. To bardzo trudne dziecko, agresywnie zachowujące się wobec kolegów i koleżanek z klasy. Bił i zaczepiał osoby słabsze od siebie. Był przypadek, że jednego z uczniów uderzył krzesłem. Dziecko z takimi zaburzeniami emocjonalnymi powinno chodzić do szkoły specjalnej. To, co opowiadają rodzice tego dziecka, to mijanie się z prawdą. Współczuję uczniom i rodzicom z SP 11, że muszą się męczyć z takim niezrównoważonym osobnikiem. A to dopiero II klasa. Strach pomyśle... rozwiń
Avatar
Mama / 10 czerwca 2019 o 20:52
-11
Dobry pomysl z tymi kamerami. Od wrzesnia moje dziecko bedzie dobszkoly chodziło z dyktafonem. Slysze co sie dzieje i jestem przerażona. Dla dobra mojej pociechy bede nagrywacc cudowne panie nauczycielki. Rodzice zastanowcie sie. Wydaje mi sie ze jest to dobry pomysl
Avatar
Rodzic / 10 czerwca 2019 o 12:44
+1
Popieram rodziców, bo ta szkoła jest znana z zamiatania pod dywan, szczególnie jak zaangażuje się pani pedagog. W szkole tej jest zorganizowana grupa kolesiostwa. Wspaniałych nauczycieli dla których największym problemem są dzieci, ktore im nie przylaskują.
Avatar
drgdxtr / 10 czerwca 2019 o 11:40
+2
Dlaczego nie zamontować ukrytych kamer temu chłopakowi, na tornistrze, koszuli, zegarku, itp. Na korytarzach, w klasie, w szatni i wszystko będzie jasne !
Avatar
rodzic / 10 czerwca 2019 o 09:01
+1
Nie wiem jak było, ale zaangażowanie tego detektywa przez rodziców świadczy tylko o ich desperacji i niemocy w walce z tym problemem, który ewidentnie jest. 8-latek na pewno nie udaje. Coś musi być na rzeczy, a z doświadczenia wiem, że takie dzieciaki potrafią być jak małe dinozaury - niby takie słodziaki ale jak nikt nie widzi - zagryzą. Oczywiście otoczenie często nic nie widzi. I wrogiem dla nich staje się ofiara. Ja tam wierzę rodzicom bo wiem, że jak żmijki się uczepią chłopca to tak będą kąsać aż zagryzą... a potem jak już będzie "pozamiatane" wszyscy się odwrócą i będą udawali, że nie wiedzieli co się dzieje. Szkolna pier....ona znieczulica.
Nie wiem jak było, ale zaangażowanie tego detektywa przez rodziców świadczy tylko o ich desperacji i niemocy w walce z tym problemem, który ewidentnie jest. 8-latek na pewno nie udaje. Coś musi być na rzeczy, a z doświadczenia wiem, że takie dzieciaki potrafią być jak małe dinozaury - niby takie słodziaki ale jak nikt nie widzi - zagryzą. Oczywiście otoczenie często nic nie widzi. I wrogiem dla nich staje się ofiara. Ja tam wierzę rodzicom bo wiem, że jak żmijki się uczepią chłopca to tak będą kąsać aż zagryzą... a potem jak już będzie "... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 08:57
+3
Rutkowski to ma jednak zajebisty ten fryz.... Street Fighter II.... jeee
Avatar
Nauczyciel SP w Puławach. / 9 czerwca 2019 o 22:58
+4
Kacper, napisałeś cudowne zdanie... ŻE pani Iwona nie straci serca.... Dziękuję Ci za te słowa. Są ważne nie tylko dla Pani Iwony, ale i dla innych nauczycieli tej szkoły... Niech się tak stanie!!! Pani Iwono, głowa do góry. Powinna być Pani dumna z tego, jaką jest i jak pracuje!!!!