Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 czerwca 2019 r.
15:17

Mobbing w szkole. Kto jest ofiarą, a kto sprawcą? Rodzicom pomaga Krzysztof Rutkowski

66 73 A A

Po jednej stronie Krzysztof Rutkowski, rodzice i mały Sebastian. Po drugiej inne dzieci z drugiej klasy, ich rodzice, wychowawczyni i dyrekcja szkoły. Kto mówi prawdę? I kto kogo nęka? W rozwiązanie konfliktu w jednej z puławskich podstawówek zaangażowana jest prokuratura i prezydent miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sebastian przeżywa traumę. Dochodzi do sytuacji, które mogą w konsekwencji doprowadzić do tragedii – mówi Krzysztof Rutkowski, który zorganizował wczoraj w Lublinie konferencję prasową „Od szykan i mobbingu do samobójstwa i zabójstwa - co dzieje się w polskich szkołach?”.

W zaproszeniu napisano, że „uczeń II klasy jest poniżany i szykanowany. Szokuje brak skutecznej reakcji dorosłych, w tym stosownych instytucji, a w kontekście niedawnych wydarzeń w szkole w Wawrze, gdzie 16-latek zginął zaatakowany nożem przez współucznia, wręcz przeraża”.

Nowa szkoła, nowe problemy

Wszystko zaczęło się we wrześniu ubiegłego roku, kiedy Sebastian przeszedł do SP 11 w Puławach.

– Na początku roku szkolnego pojawiły się pierwsze wyzwiska i zaczepki, szczególnie ze strony jednego kolegi z klasy – opowiada Bożena Piskorek, mama chłopca. – Sebastian miał myśli samobójcze, zmiany nastrojów. Z dziecka otwartego zamienił się w dziecko zniechęcone.

Ataki wszczęte przez prowodyra klasy miały z czasem podchwycić inne dzieci. Jak relacjonują rodzice: zabierały mu na basenie ubrania, chuchały w twarz, wyzywały, popychały. Chłopiec nie przychodził na lekcje, bo bał się kolegów. Wychowawczyni – według rodziców – miała kompletnie na to nie reagować. I tłumaczyć się brakiem czasu.

– Potem sama zaczęła krzyczeć na dziecko. Ono się dziś tej pani boi – opowiada pani Bożena. I dodaje, że syn jest pod opieką psychologa i „ma stwierdzone podejrzenie stosowania mobbingu w stosunku do niego przez wychowawczynię”.

– Wychowawczyni przeklina na nasze dziecko. Cały czas go zaszczuwa w klasie – dodaje Dariusz Boguszyński, ojciec chłopca. Zaprzecza, że to chłopiec stwarza problemy.

– To nieprawda – zapewnia. – W szkole krążą pogłoski, że wyszedłem z więzienia i mam do czynienia z narkotykami. Jestem zaszczuty tak samo jak moje dziecko. Inni rodzice z tej klasy nawet „dzień dobry” nam nie mówią. Nasze dziecko nie było zaproszone na żadne urodziny swoich kolegów. A my nie mamy kontaktu z grupą rodziców.

Od szkolnej pedagog mieli usłyszeć, że „kłamią i przeinaczają fakty”.

Szkoła widzi co innego

O komentarz poprosiliśmy wicedyrektorkę SP nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach. Jej wersja wydarzeń jest diametralnie inna.

Grażyna Lewtak: – Problemy z tym uczniem mamy od września, czyli od momentu, kiedy przeniósł się do naszej szkoły. Sprawiał problemy wychowawcze, jak wiele innych dzieci, ale po pewnym czasie zaczęły się również regularne skargi od jego rodziców. Zarzucali nam nieodpowiednie traktowanie syna. Próbowaliśmy z nimi rozmawiać, ale nie przyniosło to rezultatu.

Grażyna Lewtak podkreśla, że pozostali rodzice z tej klasy stoją murem za wychowawczynią.

– Pani Iwona Niedopytalska uczy w naszej szkole od 30 lat i nigdy wcześniej nie było na nią skarg. Przeciwnie, jest bardzo lubiana. Jesteśmy więc całą tą historią bardzo zaskoczeni. Nie rozumiemy również jaką rolę odgrywa w niej biuro detektywistyczne. Nikt z ich strony dotychczas się z nami nie skontaktował – przyznaje wicedyrektorka.

Dziennikarze i detektywi

– Ze szkołą kontaktowali się dziennikarze z nami współpracujący – ucina Klaudyna Antoniuk z działa prawnego Biura Rutkowski.

Na podstawie informacji otrzymanych od współpracowników patriot24.net oraz relacji rodziców chłopca na wczorajszej konferencji przedstawiano „stan faktyczny sprawy”.

Te fakty to:

W kwietniu rodzice Sebastiana nie poprzestając na składaniu kolejnych skarg na nauczycielkę, zawiadomili puławską prokuraturę.

– Złożone doniesienie dotyczy nieprawidłowości, które miały polegać na niewystarczającej reakcji na niewłaściwe zachowanie dzieci w stosunku do ich syna. Kolejny wątek dotyczy braku odpowiedniej reakcji ze strony dyrektora szkoły – informuje Grzegorz Kwit, szef puławskiej Prokuratury Rejonowej.

Kto kogo nęka?

Własne zawiadomienie do organów ścigania złożyła również Iwona Niedopytalska. Wychowawczyni klasy zarzuca rodzicom Sebastiana nękanie i stalking, polegający na nieustającym wysyłaniu skarg.

– To, co robią ci rodzice, to odwracanie kota ogonem. Uczę w tej szkole od wielu lat i nigdy nie spotkało mnie coś podobnego – mówi wychowawczyni.

Tym, co dzieje się w szkole, zaniepokojeni są rodzice pozostałych uczniów drugiej klasy. Część z nich wybiera się na spotkanie w tej sprawie z prezydentem Puław. Według jednej z mam, Sebastianowi nie działa się żadna krzywda, a pretensje ze strony jego rodziców są nieuzasadnione. 

Trudne dziecko

Wcześniej Sebastian chodził do SP nr 6. Według dyrekcji podstawówki, było to „trudne dziecko”, ale nie wyróżniające się na tle innych. Skarg w „szóstce” nie notowano, zarówno na zachowanie wobec Sebastiana, jak i jego samego.

Rodzice Sebastiana nie wykluczają przeniesienia syna w przyszłym roku szkolnym do innej szkoły. Decyzję o tym podejmą w konsultacji z psychologiem, który zajmuje się chłopcem.

W szkołach będą skrzynki

Po tym, jak w jednej z warszawskich szkół uczeń klasy ósmej zabił kolegę z III klasy gimnazjum na wszystkie szkoły zostały zobowiązane do przygotowania procedur postępowania w niebezpiecznych sytuacjach. (miały na to czas do końca maja) Jak na Lubelszczyźnie wywiązały się z tego obowiązku sprawdza w tej chwili kuratorium oświaty.

Już teraz wiadomo, że wiele szkół spełniło zalecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, by w szkołach zamontowane były specjalne skrzynki, w których uczniowie i rodzice mogli anonimowo informować dyrekcję o aktach przemocy.

Szkoła pełna przemocy

Z wykonanego pół roku temu przez CBOS badania „Młodzież” wynika, że pobytowi w szkole towarzyszy stres i zdenerwowanie. Obecnie odczuwa je 11 proc. uczniów, dwa lata temu – 6 proc. Maleje liczba konfliktów uczniów z nauczycielami, ale wzrasta zjawisko cyberprzemocy wobec nauczycieli. Zdjęcia lub film ośmieszające 34 proc. z nich było co najmniej raz publikowane w internecie. Rośnie też liczba aktów agresji rówieśniczej. Najczęstszą formą przemocy w szkole jest przemocy psychiczna. Doświadczyło jej w ciągu ostatniego roku 24 proc. uczniów, w tym 12 proc. wielokrotnie. W poprzednim badaniu odsetki te wynosiły odpowiednio 21 proc. i 11 proc.

e-Wydanie

Komentarze 73

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tfyu / 7 czerwca 2019 o 15:36
+33
Kolejny bezstresowo wychowany bachor i posrani rodzice przekonani o jego genialnoaci niemalże na równi z bogiem
Avatar
Gosc / 7 czerwca 2019 o 17:02
+26
Jestem w szoku. Skąd wiecie, że szkoła nie reagowała, że nie wysyłała do psychologa i że nie objęła chłopca opieką. Skąd wiecie, że nie, co się dzieje w domu Sebastiana. Wypowiedziała się jedna strona. Rutkowski jest nieodpowiedzialne. Szuka poklasku, rozgłosu. Człowieka łatwo zniszczyć, a zaufanie trudno odbudować. Pomyślcie o wychowawczyni... Sebastiana mi szkoda. Bardzo. Że ma takich rodziców....
Avatar
Gość / 7 czerwca 2019 o 15:45
+23
Czy w Puławach jest conajmniej 8 podstawówek. Bo jak co roku będą atakować inną szkole sebastiankiem to będą misieli się przeniesc do innego miasta. A może wcześniej Seba wyląduję w poprawczaku
Avatar
Gość / 7 czerwca 2019 o 15:24
+21
Trochę niepoważnie to wygląda:-)
Avatar
QQ o / 7 czerwca 2019 o 16:22
+20
Rutkowsk bierze coraz cięższe sprawy niedługo będzie szukał skradzionych rowerów gości jest skończony medialnie i za byle co się łapie.
Avatar
Gosc / 7 czerwca 2019 o 16:07
+17
Czy w jego włosach mieszka Buka?:-)
Avatar
555 / 7 czerwca 2019 o 15:36
+15
kryminalista pomaga rodzicom? Chyba coś nie tak!!!
Avatar
Gość / 7 czerwca 2019 o 16:23
+13
Takie własnie komentarze jakie tu czytamy poradzą do nienawiści i przemocy. Ludzie opanujcie się i spójrzcie na siebie i swoje dzieci. Szacunek do drugiego człowieka to podstawa, a z pewnością wszyscy jesteście katolikami.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2019 o 16:09
+13
Ja to widzę tak, że syn ma jakiś problem być może przede wszystkim ze sobą. Rodzice również i to do tego stopnia że aż detektywa wynajęli żeby wyszło na ich xD Ps. Skoro Seba z dwóch szkół się przenosił to chyba coś jest na rzeczy.
Avatar
ona / 8 czerwca 2019 o 11:44
+12
czyzby to byl kilejny przypadek dziecka z zaburzenizmi zachowania z ktorym nie radza sobie jego rodzice i probuja scedowac problem na innych?
Avatar
Katarzyna / 16 czerwca 2019 o 11:55
+1
Akurat znam tę rodzinę z osiedla. Masakra. Prostactwo, kompleksy,, które teraz próbują szumem medialnym sobie wynagrodzić. Próba zniszczenia uznanego pedagoga przez jedną rodzinę z odchylami. Mam nadzieje, że nauczycielka da sobie radę psychicznie w tej walce . Trzymam za nią kciukim.
Avatar
Paulina Kowalska / 13 czerwca 2019 o 22:14
+2
Ja również jestem byłą uczennica pani Iwonki i nigdy w życiu bym nie przypuszczała ze kiedykolwiek przeczytam tego typu artykuł o tej wspanialej kobiecie. Ja, jak i moi rodzice jesteśmy w szoku. Pani Iwonka to pomocna i kochana osoba która zawsze była dla nas wsparciem w każdej sytuacji. Nie wierze w te oskarzenia i calym sercem jestem z pania Iwonka.
Avatar
Paweł / 11 czerwca 2019 o 18:58
+7
1. Jako były uczeń p. Niedopytalskiej nie kupuję bajki o szerzeniu przez nią patologii. 2. Jeżeli ktoś wynajmuje Rutkowskiego to znaczy że chce sprawę popchnąć w kierunku szumu medialnego a nie poważnego załatwienia sprawy (szczególnie że nie mamy tu do czynienia z masowym mordem). 3. Jeżeli ucznia w klasie nie lubi NIKT to chyba coś jednak jest z tym uczniem nie tak. Może niech rodzice się zastanowią jak kształtują charakter swojego dziecka. 4. To że jest odrzucony przez grupę to nie jest wina nauczyciela! Przecież to nie jest Anioł Stróż który ma wgląd 24/7 w sytuację. Nauczyciel dba o dyscyplinę i wychowanie w czasie lekcji a na przerwach czy po lekcjach nie ma szans nad tym zapanować. 5. Rozumiem że rodziców boli krzywda dziecka ale przypomnijcie sobie swoje klasy, zawsze były osoby które były na uboczu bo ich po prostu się nie lubiło i koniec. Jeżeli kogoś nie lubisz to nie spędzasz z nim czasu itp i nikt nie jest w stanie cię przekonać do polubienia tej osoby poza nią samą. Jeżeli młody byłby super ekstra to na bank by sobie szybko znalazł kolegów. 6. Jeżeli młody ma takie problemy to może rodzice przestaną wyszukiwać wszędzie winnych i zmuszać ludzi do nawiązanie relacji poprzez paragrafy, tylko poszukają błędów w tym jak oni go wychowują??? Nauczyciel tez nie zmusi dzieci do tego aby kogoś lubiły.
1. Jako były uczeń p. Niedopytalskiej nie kupuję bajki o szerzeniu przez nią patologii. 2. Jeżeli ktoś wynajmuje Rutkowskiego to znaczy że chce sprawę popchnąć w kierunku szumu medialnego a nie poważnego załatwienia sprawy (szczególnie że nie mamy tu do czynienia z masowym mordem). 3. Jeżeli ucznia w klasie nie lubi NIKT to chyba coś jednak jest z tym uczniem nie tak. Może niech rodzice się zastanowią jak kształtują charakter swojego dziecka. 4. To że jest odrzucony przez grupę to nie jest wina nauczyciela! Przecież to nie jest Anioł Stróż ... rozwiń
Avatar
Miki / 11 czerwca 2019 o 14:33
+4
Bardzo dobrze, że Sebek już nie chodzi do SP 6. My, rodzice, odetchnęliśmy z ulgą. To bardzo trudne dziecko, agresywnie zachowujące się wobec kolegów i koleżanek z klasy. Bił i zaczepiał osoby słabsze od siebie. Był przypadek, że jednego z uczniów uderzył krzesłem. Dziecko z takimi zaburzeniami emocjonalnymi powinno chodzić do szkoły specjalnej. To, co opowiadają rodzice tego dziecka, to mijanie się z prawdą. Współczuję uczniom i rodzicom z SP 11, że muszą się męczyć z takim niezrównoważonym osobnikiem. A to dopiero II klasa. Strach pomyśleć co z niego może wyrosnąć. Tomu dziecku potrzebna jest pomoc psychologa.
Bardzo dobrze, że Sebek już nie chodzi do SP 6. My, rodzice, odetchnęliśmy z ulgą. To bardzo trudne dziecko, agresywnie zachowujące się wobec kolegów i koleżanek z klasy. Bił i zaczepiał osoby słabsze od siebie. Był przypadek, że jednego z uczniów uderzył krzesłem. Dziecko z takimi zaburzeniami emocjonalnymi powinno chodzić do szkoły specjalnej. To, co opowiadają rodzice tego dziecka, to mijanie się z prawdą. Współczuję uczniom i rodzicom z SP 11, że muszą się męczyć z takim niezrównoważonym osobnikiem. A to dopiero II klasa. Strach pomyśle... rozwiń
Avatar
Mama / 10 czerwca 2019 o 20:52
-11
Dobry pomysl z tymi kamerami. Od wrzesnia moje dziecko bedzie dobszkoly chodziło z dyktafonem. Slysze co sie dzieje i jestem przerażona. Dla dobra mojej pociechy bede nagrywacc cudowne panie nauczycielki. Rodzice zastanowcie sie. Wydaje mi sie ze jest to dobry pomysl
Avatar
Rodzic / 10 czerwca 2019 o 12:44
+1
Popieram rodziców, bo ta szkoła jest znana z zamiatania pod dywan, szczególnie jak zaangażuje się pani pedagog. W szkole tej jest zorganizowana grupa kolesiostwa. Wspaniałych nauczycieli dla których największym problemem są dzieci, ktore im nie przylaskują.
Avatar
drgdxtr / 10 czerwca 2019 o 11:40
+2
Dlaczego nie zamontować ukrytych kamer temu chłopakowi, na tornistrze, koszuli, zegarku, itp. Na korytarzach, w klasie, w szatni i wszystko będzie jasne !
Avatar
rodzic / 10 czerwca 2019 o 09:01
+1
Nie wiem jak było, ale zaangażowanie tego detektywa przez rodziców świadczy tylko o ich desperacji i niemocy w walce z tym problemem, który ewidentnie jest. 8-latek na pewno nie udaje. Coś musi być na rzeczy, a z doświadczenia wiem, że takie dzieciaki potrafią być jak małe dinozaury - niby takie słodziaki ale jak nikt nie widzi - zagryzą. Oczywiście otoczenie często nic nie widzi. I wrogiem dla nich staje się ofiara. Ja tam wierzę rodzicom bo wiem, że jak żmijki się uczepią chłopca to tak będą kąsać aż zagryzą... a potem jak już będzie "pozamiatane" wszyscy się odwrócą i będą udawali, że nie wiedzieli co się dzieje. Szkolna pier....ona znieczulica.
Nie wiem jak było, ale zaangażowanie tego detektywa przez rodziców świadczy tylko o ich desperacji i niemocy w walce z tym problemem, który ewidentnie jest. 8-latek na pewno nie udaje. Coś musi być na rzeczy, a z doświadczenia wiem, że takie dzieciaki potrafią być jak małe dinozaury - niby takie słodziaki ale jak nikt nie widzi - zagryzą. Oczywiście otoczenie często nic nie widzi. I wrogiem dla nich staje się ofiara. Ja tam wierzę rodzicom bo wiem, że jak żmijki się uczepią chłopca to tak będą kąsać aż zagryzą... a potem jak już będzie "... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 08:57
+3
Rutkowski to ma jednak zajebisty ten fryz.... Street Fighter II.... jeee
Avatar
Nauczyciel SP w Puławach. / 9 czerwca 2019 o 22:58
+4
Kacper, napisałeś cudowne zdanie... ŻE pani Iwona nie straci serca.... Dziękuję Ci za te słowa. Są ważne nie tylko dla Pani Iwony, ale i dla innych nauczycieli tej szkoły... Niech się tak stanie!!! Pani Iwono, głowa do góry. Powinna być Pani dumna z tego, jaką jest i jak pracuje!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 73

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej
Lubelskie
galeria

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej 3 5

Najpierw zginą ryby, później wyniosą się ptaki wodne. To nie jest scenariusz rozpisany na lata. Stawy Echo wysychają już. Cała nadzieja w mokrej jesieni i śnieżnej zimie. Letnie, nawet największe ulewy, nic nie zmienią

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów 0 0

Jeden złoty, sześć srebrnych i cztery brązowe – tyle medali wywalczyli przedstawiciele naszego regionu podczas rozegranych w Ciechanowie mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji 0 16

Od jesieni ubiegłego roku twa przebudowa ulic przy starym rynku w Końskowoli. Uciążliwa inwestycja denerwuje kierowców. Tymczasem samorządowcy przyznają, że mają kłopoty z wykonawcą robót. Grożą zerwaniem umowy z wyłonioną w przetargu firmą

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony
galeria

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony 17 134

Coraz bardziej przesądzony jest wynik czwartkowego głosowania rozstrzygającego o losie górek czechowskich. Podczas głosowań w komisjach większość radnych opowiada się za prezydenckim projektem studium przestrzennego, które ma umożliwić budowę osiedli mieszkaniowych na 25 ha dawnego poligonu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019 0 0

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję
galeria

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję 105 93

Nietypowy happening zorganizowali we wtorek wieczorem przeciwnicy budowy bloków mieszkalnych na górkach czechowskich. Ich akcję próbowała udaremnić Straż Miejska

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej 10 10

Zaczęła się budowa peronu na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachód w ciągu odnawianej linii do Warszawy. Pociągi mają tutaj wrócić pod koniec września. Tymczasem już w lipcu kolejarze zafundują lubelskim kierowcom dość duże utrudnienia w ruchu

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci 18 4

Znaczna część mieszkańców północno-wschodniej części Puław w poniedziałek została odcięta od dostępu do ciepłej wody. Nie ma jej w ponad 70 budynkach wielorodzinnych. To skutek wymiany starej sieci ciepłowniczej.

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda 0 8

We wtorek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zeznawał w procesie o zniesławienie, jaki miejskiemu radnemu i doradcy wojewody Tomaszowi Pitusze wytoczył organizator manifestacji

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego 11 23

Za dwa tygodnie zapadnie wyrok w sprawie byłej lubelskiej radnej PiS Anny Jaśkowskiej, która nazwała Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem, komunistą i agentem NKWD”. O zniesławienie pozwali ją synowie byłego premiera

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni 19 30

W czwartek ma zapaść decyzja w sprawie 13-piętrowego bloku na terenie dawnego parkingu strzeżonego przy ul. Jutrzenki. Taką budowę planuje inwestor, który chce stawiać blok o wysokości 43,5 m, chociaż plan zagospodarowania pozwala na maksymalnie 26 m. Decyzja należy do Rady Miasta

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie 0 1

Kosmetyki naturalne coraz częściej pojawiają się na drogeryjnych półkach. W związku z tym nasuwa się pewne bardzo ważne pytanie. Czy działają? Jakie mają właściwości?

Piłkarze Górnika Łęczna w środę zagrają sparing ze Zniczem Pruszków

Piłkarze Górnika Łęczna w środę zagrają sparing ze Zniczem Pruszków 0 0

Piłkarze z Łęcznej już drugi tydzień ciężko trenują, a w środę i niedzielę rozegrają kolejne mecze kontrolne. Ich rywalami będą zespoły Znicza Pruszków i Sokoła Adamów

Świece sojowe - ekologiczna alternatywa

Świece sojowe - ekologiczna alternatywa 0 0

Nawet, gdy jesteśmy osobami szanującymi środowisko i dbającymi o ekologię, niestety nie zawsze mamy wpływ na jakość produktów, które są wyposażeniem naszego domu. Czasami niektóre rzeczy muszą być wyprodukowane z nie do końca ekologicznych tworzyw, inaczej ich działanie będzie stało pod znakiem zapytania.

Kolejne urodziny w ZOO w Zamościu

Kolejne urodziny w ZOO w Zamościu 0 1

Miało być cesarskie cięcie, ale obyło się bez niego. W zamojskim Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Millera urodził się daniel. To potomek pary podarowanej w 2014 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.